Şimdi Ara

[REHBER] NEXUS 5 KuzeyAmerika D820 LTE/4.5G Bağlantı Sorunu Çözümü - Bant 3 ve Bant 8

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
3
Favori
2.961
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İyi günler arkadaşlar bu konuyu buraya açtım ancak aslında bir cevaptı başka bir arkadaşın sorusuna. Bu konuyu açıklayan başka konular da göremedim forumda.

Nexus 5 d820 cihazına sahibim. Nexus 5 e Kuzey Amerika versiyonundan sahip olanlar için LTE desteği yok ülkemizde ancak aşağıdaki adımlarla bu desteği elde edebilmek mümkün.

Sorun: Kuzey Amerika modellerindeki LTE (4.5G) vericilerinin desteklediği bantların (3 ve 8) mhz frekanslarının türkiyedeki LTE (4.5G) şebeke altyapısına uygun olmaması. Bu tüm avrupa için geçerli. Amerika versiyonu avrupada desteklemiyor kısacasın avrupa versiyonu da amerikada.

D821 modelindeki radio band3 ve band 8 i d820 modelime eklettim bi nevi. Aşağıdaki linkteki adımları takip ederek yaptım ben.
    Kaynak:xda-developers.com

Aşağıda Resimlerle ve adım adım anlatımlarla da elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım sizlere

Disclaimer [DİKKAT]: Bu işlemin uygulanabilmesi için telefonda root erişim gereklidir. Root erişimini elde etmek telefonun "brick" (kullanılmaz hale gelmesi) olmasına yol açabilir ve Garanti kapsamasından çıkmış olur. Bu rehberi takip edenlerin cihazlarına gelebileceklerden sorumlu değilim
    (Yasal olarak söylenmesi gerekenleri de söyledik . İşe başlayabiliriz artık.)

Not: Telefonun stock haliyle sadece root yetkisiyle de bu işlemin başarıya ulaştığı faruk adli forum üyesi tarafından bana bildirilmiştir. Önemli olan telefonun kernel inin DIAG modu desteklemesidir. Bir çok Custom ROM ve Custom Kernel ler bu desteği vermektedir. Ayrıca Stock Rom ve Kernel de vermektedir. Root erişimi her halükarda gereklidir.
    Not2: Sonradan öğrendim sadce root yetkisiyle sadece bant 3 etkili hale gelebiliyormuş o da türkiyede tüm operatörler destekliyor. Bant 8 için custom kernel gerekiyor. kaynak

PC için İndirme Linkleri

- Google'ın en son USB driverları bu sayfadan indirebilirsiniz: Google Drivers
    - ADB driverları da yüklü olmalı. adb-setup-1.3.exe
    - QPST_2.7.411 [QPST uygulaması win7 ve üzerinde yüklenmiyorsa setup dosyasının özelliklerden uyumluluk modunda ve yönetici haklarıyla çalıştırmayı deneyin]
    - QXDM-3.12.714 [Opsiyonel]
    - lg_android_31010.exe diag driverları için.

Adımlarla D820 modeline band 3 ve 8 i ekleme rehberi...

Windows için hazırlık...[indirme linkleri]

1. lg_android_31010.exe dosyasını bilgisayara yükleyerek LG diagnostic driverlarını yüklüyoruz

2. QPST_2.7.411 dosyasını yükleyerek QPST Tool yüklüyoruz (bu önemli bi araç D821 deki bantları d820 ye flashlamayı sağlıycak)

3. QXDM adlı program opsiyonel yüklemeye gerek yok sadece sonradan işlemin olup olmadığını test etmek için bi araç.

Nexus 5 hazırlık

1. Google Play Store' dan "Nexus 5 Field Test mode" adlı uygulamayı indiriyoruz ve telefona kuruyoruz.

2. Telefonda root olduğuna emin ol.

3. Telefonun geliştirici seçeneklerinden USB hata yapılandırması (USB debugging) özelliğini aç.

SPC Kodunun elde edilmesi

1. SPC kodu elde etmek için Nexus 5 Field Test mode uygulamasını aç.

2. Settings (view) ayarına gir, sonra "LTE" seçeneğine tıkla ve "edit" e tıkla düzenlemek için.

3. Burda telefona dokunmadan pc ye bağlıyoruz normal pc üzerinde bulunan portlara ( usb hub vs kullanmayın).
    -- PC ye bağlandıktan sonra telefonda herhangi bir onay vs gelebilir o yüzden tel. ekranını takip edin.

4. PC de cmd yi açmanız gerekiyor başlata cmd yaz enterla.

5. Açılan siyah komut satırında şu değerleri gir.

adb shell

logcat -d | grep "commandId\ 200"

--Şu şekilde bir cevap gelmesi gerekiyor...
    D/LG_SVC_ITEMS(18638): getCommands commandId 200 = ******-END

6. "******" ile gösterilen yerde telefonun SPC kodu yazıyor
    --SPC kodunu bi kenara not et!

[REHBER] NEXUS 5 KuzeyAmerika D820 LTE/4.5G Bağlantı Sorunu Çözümü - Bant 3 ve Bant 8

------------------------------------------------------------------

Şimdi Nexus 5 in yazılabilir olup olmadığından emin olucaz.

1. Bunun için Field Test uygulamasına geri dön ve az önceki açtığımız yere SPC kodunu gir ve açılan ekranın aşağıdaki resimdeki gibi göründüğüne emin ol.

2.Önemli olan band 26'yı "disable" yapmak ve band 41 in önceliğini "priority" 0 a çevirmek.
    --Merak etme band 26 tekrar çalışabilir konuma gelecek QPST aracı ile qcn dosyasını flashladığımızda.

3. Ayarlamaları yaptıktan sonra geri tuşuna basarak çık, TELEFON YENİDEN BAŞLATACAK kendini, bi anormallik yok böyle olması gerekiyor zaten.

------------------------------------------------------------------

ASIL İŞLEMİ UYGULAMA... [QCN dosyasını yedekleme ve Flashlama]

Şimdi D821 modelinin 3 ve 8 nolu bandlarını D820 modelindeki kendi telefonumuza flashlıycaz.

1. Telefonu gene pc ye bağlıyoruz ve komut satırından ADB kullanarak DIAG mod a geçiş yapıyoruz. (Diagnostic = DIAG)

2. Bunun için telefonu PC ye bağladıktan sonra cmd yi açın ve şu komutu her bir satırı sırayla girin.
    adb shell 
    su
    setprop sys.usb.config diag,adb

3. Cihaz bir kaç saniye içinde bilgisayardan bağlantısı kopucak ve yeniden bağlanacak. COM Port cihazı olmak için bunu yapıyor.

4. Daha sonra başlata aygıt yöneticisi yaz ve aygıt yöneticisini aç.

5. Nexusun COM Port numarasını NOT ET! COM8 aşağıdaki resimdeki bilgisayara göre. sizde farklı olabilir.

6. Pc ye yüklediğimiz QPST programını açalım ( Admin olarak )

7. Ports sekmesini seçelim ve yeni port ekle "add a new port" diyelim.

8. Yukarıda öğrenmiş oluğunuz COM numarasını seçelim ve OK ye basalım. (buradan bi tik var onu kaldırabilirsiniz eğer sizin COM numaranız gözükmüyorsa)

9. Şimdi ports sekmesinde yeni eklenmiş nexus 5 COM port u göreceksiniz.

10. Yukarıda menüde "Start Clients" sekmesini seçip "Software Download" a tıklayalım

--(Not: aşağıdaki aşamalarda telefondan Root için yetki isteyebilir o yüzden telefonun ekranı hep açık olsun ve gözümüz ekranda olsun ki kaçırmayalım :D )

11. Güvende olmak için bir yedek almakta fayda var. Backup yapıcaz. Backup sekmesini seçelim burdan.
    11a. Bu sekmede port: yerinde COM cihazınızın bulunduğuna emin olun ve QCN File: yerinden de PC de istediğiniz bir klasörü seçebilirsiniz. yedeklemenin nereye kaydedileceğini belirlemek için.
    11b. SPC yazan yere de ilk adımlarda elde ettiğimiz SPC kodunu yazıyoruz.

11c. Ayarlamaları yaptıktan sonra Start tuşuna basıyoruz. Bu işlem 4-5 dk sürebilir.

--İşlem bittikten sonra "Restore" sekmesini seçin.

12. Buradan QCN dosyasını içeren zip i indirelim.
    -- Bu telefona flashlayacağımız QCN dosyası band 3 ve 8 için . (Kaynak yazıda 8 nolu bandın test edilmediğini söylüyor ben de test edemedim ancak LTE bağlantısını elde ettim. bant 8 sadece telekomun aldığı bir bantmış. 900mhz)

13. İndirilecek dosyanın adı "D820_RF_LTE_ENABLE_B3_B8_RemovedSameItem_NOT_Overr ided.qcn"

14. İndikten sonra bir yere klasöre çıkartın.

15. QPST uygulamasına tekrar gelirsek, QCN File kısmından indirdiğimiz ve klasöre çıkardığımız dosyayı seçicez. (zipin içinde birden fazla dosya var ancak çıkarttığınız yeri bu kısımdan seçtiğinizde gerekli olan dosya 1 tane gözükecek.)

16. SPC yazan yere de ilk adımlarda elde ettiğimiz kodu yazıyoruz.

17. Allow phone/file ESN mismatch" seçeneği tikli olcak seçili olcak.

18. "Start" a tıklayın. Birkaç saniye geçtikten sonra bir hata mesajı görceksiniz kırmızı yazıyla "Errors: Could not Reset the Phone. Communication Errors Occurred."
    -- Paniklemeyin, bu mesaj her şeyi doğru yaptığınız anlamına gelmektedir.
    19. Telefonu yeniden başlat.

Sizin için bütün adımları çevirdim çok ayrıntılı anlatamamış olabilirm ancak anlayanlar bazı noktaları açıklığa kavuşturabilirler.

Son olarak telefonumdan Screenshot paylaşayım LTE full çekimde speedtest hız testi yaptım

Credits to... (Emeği Geçenler...)

- Çevirdiğim ve alıntıladığım kaynak yukarıdaki linki verilen forum sitesi "xdadevelopers.com" @Guiper adlı üyeye aittir.
    - Resimler i ss alan ve üzerine bazı talimatlar yazan arkadaşımız, forum üyesi Faruk'a çok teşekkürler zahmet ettiği için.

Ayrıca...
    BAŞKA TELEFONLARDA DA BENZER SORUN YAŞAYANLARA BURAYI İNCELEMELERİNİ ÖNERİRİM http://forum.xda-developers.com/galaxy-s5/general/how-to-add-rf-lte-frequency-bands-to-t2886059

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetsatici -- 4 Nisan 2016; 0:49:42 >

• Olur da ilk mesajdaki uyarylary görmezseniz diye tekrar yazyyorum:
    E?ER ROOT, ADB, FASTBOOT VS GYBY TEMEL KAVRAMLAR HAKKINDA BYLGYNYZ YOKSA BU Y?E KALKI?MAYIN. MUTLAKA TWRP YLE EFS (HATTA FULL) BACKUP ALIN. EFS PARTITION ZARAR GÖRÜRSE TELEFON ?EBEKEYE BA?LANMAZ. TÜRKYYE'DE BUNDAN ANLAYAN TELEFONCUYU DA ZOR BULURSUNUZ.

Y?lemi tamamladym, sorunsuz çaly?yyor.

[REHBER] NEXUS 5 KuzeyAmerika D820 LTE/4.5G Bağlantı Sorunu Çözümü - Bant 3 ve Bant 8 [REHBER] NEXUS 5 KuzeyAmerika D820 LTE/4.5G Bağlantı Sorunu Çözümü - Bant 3 ve Bant 8

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faruk -- 3 Nisan 2016; 16:57:40 >

• kardeş 8. maddeye kafar geldim ama bende QPST programında telefon görünmüyor normalde aygıt yöneticisinde port 3 de görünüyor
    pc de windows 10 64 bit var ondan kaynaklı olabilirm,
    teşekkürler
  • qpst programını tekrar yüklemek istedim onda da c++ yüklenirken hata verdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadir06 -- 3 Nisan 2016; 20:55:36 >
  • kadir06 K kullanıcısına yanıt
    Yönetici olarak çalıştığından emin
    olun.

QPST tekrar kurmaya çalışırken bende de aynı hatayı verdi. Setup yerine msi dosyasını açarsanız repair seçeneği çıkıyor. Bunu da deneyebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faruk -- 3 Nisan 2016; 23:56:26 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok teşekkürler root atıp deneyeceğim. 6.0.1 icin en kisa yol nedir root için?

• quote:

Orijinalden alıntı: ultrasrh

Çok teşekkürler root atıp deneyeceğim. 6.0.1 icin en kisa yol nedir root için?

Root için kısa yol CF auto root diye bir program kullanma ancak bootloader kilidinin de açılması gerekiyor bu işlem için. Nexus 5 e bootloader kilidi açilmadan root atma yöntemi var mı emin değilim.

• mehmetsatici M kullanıcısına yanıt
    Üstad tüm adımları doğru yaptım 8 inci adımda da cihazı com port olarak gördüm, fakat QPST de tiki kaldırsam da kaldırmasam da cihazın protu görünmüyor. Bilginiz var mı bu konuda ya da fikriniz.
  • yemrebas Y kullanıcısına yanıt
    Driverlarda sorun olabilir. COM port olarak bağlanırken yeni cihaz bulundu dediğinde 4 farklı cihaz gibi görünmüştü bende. Onlardan eksik kalan biri olabilir.
  • merhaba basarili bir sekilde islemi gerceklestirdim ancak hala 3g sebekesinden giris yapiyorum. hattim turk telekom 4.5g aktif. acaba hattanmi kaynaklaniyor emin olamadim. sizin hattiniz hangi operatorde?
  • Bölgede 4G olmayabilir. Dışarı çıkın dolaşın.

• lte geldikten 30 sn sonra şebeke gidiyor sebebi ne olabilir

• wedsaz W kullanıcısına yanıt
    Sinyal zayıf olduğu için başka bir istasyona bağlanıyor olabilir. Farklı bölgelerde denediniz mi?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • direğin dibinden denidim farklı merkezlerde aynı hız testi yapıyorum 75 mgbt çıkıyor ama sonra gidiyor bidaha gelmiyor

• yemrebas Y kullanıcısına yanıt
    Başka bir arkadaştada benzer şekilde com port gözükmüyordu qpst de. sorunu win 7 sistemde deneyerek çözdü kendisi. QPST win8 ve üzeri problemli çalışıyor. QPST yi hatasız bir şekilde kurduğunuza emin olun ve uyumluluk modunda çalıştırın (yüklerken de).

quote:

Orijinalden alıntı: enverhiz

merhaba basarili bir sekilde islemi gerceklestirdim ancak hala 3g sebekesinden giris yapiyorum. hattim turk telekom 4.5g aktif. acaba hattanmi kaynaklaniyor emin olamadim. sizin hattiniz hangi operatorde?

Ben turkcell kullanıyorum. telekom için herhangi bi bilgim yok ama yorumluycak olursam :D, bant 8 burda aktifleştirdiğimiz 900 mhz bandı demek sadece türk telekom bu bantı kullanıyor. Ve orjinal kaynakta bant 8 in bu işlemlerle tam olarak başarıya ulaştığı bilinmemekte. Senin hat bant 8 frekansından bağlanıyorsa o bölgedeki şebekeye problem burdan kaynaklanıyor olabilir. Bi de başka bir hattı deneyerek kesin sonuca ulaşabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mehmetsatici -- 9 Nisan 2016; 1:03:19 >

• Nexus Field Test Mode programında LTE Engineering kısmında LTE band bilgisini veriyor. Ben evden TT ile Band 3'ten bağlanıyorum.

• Söylediğiniz işlemleri yaptım 8. Adımda cihazı com port olarak görmedi ancak ben alt kısma bulunduğu portu yazarak tanıttım ve daha sonra kalan işlemleri sırasıyla yaptım hepsi başarılı oldu ancak yine 3g bağlantısı mevcut ve lte olarak bağlanamadım

• Not: bu sabah baktığımda LTE bağlantısı gerçekleşmişti emeği geçenlere teşekkürler.
    Bu mesaja eklenen görseller:

• mhmtsykk M kullanıcısına yanıt
    bende sizin söylediğniz gibi yapıyorum ama bende lte olmuyor. stock mob30d sürümü yüklü rotlu orjinal kernel var sendeki sürüm ve kernel ne farklı ise link gönderebilirmisin. teşekkür ederim

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam Windows için indirme linklerinde ikincisinde sıkıntı var,bilgisayara format atmk zorunda kaldim

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.