Şimdi Ara

REHBER: EBAY DIY AMPLI KITLERI (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: activ Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 5 Misafir - 6 Masaüstü
5 sn
643
Cevap
8
Favori
21.803
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: tgenc

amacım yumuşak müzik dinlemek üstadım. jazz ağırlıklı müzik dinlerim yani öyle popla, hard rock'la falan işim yok. elimde tannoy'un mercury bookshelf hoparlörleri var.

anlıyorum.
    bu bir anlayış ve zevk meselesi.
    mevcut hop.niz olabilir, ilk başta kötü ses çıkmaz. hatta yumuşak ve eğlenceli bile çalabilir yüksek ihtimalle. ancak bu mercury hop.in iyi doyurulması lazım. yüksek verimli hoparlörünüz yoksa bu ampliye bulaşmanızı tavsiye etmiyorum. hoparlörü geçtim almayın.
    eğer bir tecrübe olsun, başlangıç olsun arzusu varsa
    tamam çin malı dahi olsa alınıyorsa PP EL34, KT88'li bir ampli almanızı salık veririm. faydasını görürsünüz ve zararı azdır.

quote:

Orijinalden alıntı: physiecho

Hocam direk ses kartından gelen çkışı 50K ohm dirençli bir potansla kullansak yinede preamp ihtiyacı olurmu dersiniz? Ses kartının çıkışı hatırı sayılır asus xonar ve rengini kart ile veriyorum ton kontrol düşünmüyorum amfi üzerinde

Ses kartıda bir ön yükselteçtir. PC den ses ayarlanırken çıkışa 50K direnç koymanıza gerek yok. neden var? ampli ne idi?

• physiecho kullanıcısına yanıt
    Yardımcı olabildiysem sevindim.
    Yolladığın linkteki Simetrik, Full Discrete yapıda HDAM Preamp board (bildiğim kadarıyla tabi) . Bord güzel fakat eğer Poweramp bord seçimini değişmediyse bu ona biraz pahalı bir seçim olur (şahsi fikrim)
    bunun yerinehttp://www.ebay.com/itm/MZ1-AMP-FET-K170-J74-input-Class-A-Preamplifier-kit-baise-on-Marantz-for-diy-/371487824976?hash=item567e665c50:g:l0UAAMXQaZxSHV3M buna bir göz at istersen üzerinde Pot da var fiyat açısından daha uygun hem montajlama aşamasında kolaylık olur hem de farklı projelerde kullanırken üzerindeki pot kullanım kolaylığı sağlar diye düşünüyorum.

Bu işler sonuçta bütçe ile alakalı olduğu için en doğru seçimi siz yaparsınız.
    Sonuçta amfi için kullanacağınız kartlara ayrı, kutulamasına ayrı, trafosuna ayrı bir bütçe ayırmanız gerekecek tüm bunları toparladığınızda TR de aynı ihtiyacı görecek bir amfinin fiyatıyla karşılaştırmanızı öneririm.

Eğer yolladığınız linktekini almayı düşünürseniz iki tane link yolluyorum fikir olarak aklınızda bulunsun.
    İkiside simetrik yapıda. ilk linkteki Class AB, ikinci linkteki BYO Class (Ben Yaptım Oldu) yani hangi class ta yapıya sahip bilemedim muhtemelen oda AB Class dır.

http://www.ebay.com/itm/LM4702-SAP15P-N-Assembly-2X100W-Class-AB-Audio-Power-Amplifier-Board-w-heatsink-/121240049992?hash=item1c3a785948:g:Qg8AAOxycmBStkN4

http://www.ebay.com/itm/Assembled-A2-FET-fully-symmetrical-power-amplifier-board-TT1943-TT5200-sn-/321891389728?hash=item4af238d120:g:2S8AAOSwNSxVGkkq

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BMetin -- 10 Şubat 2016; 11:36:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: the_cantan

quote:

Orijinalden alıntı: tgenc

amacım yumuşak müzik dinlemek üstadım. jazz ağırlıklı müzik dinlerim yani öyle popla, hard rock'la falan işim yok. elimde tannoy'un mercury bookshelf hoparlörleri var.

anlıyorum.
    bu bir anlayış ve zevk meselesi.
    mevcut hop.niz olabilir, ilk başta kötü ses çıkmaz. hatta yumuşak ve eğlenceli bile çalabilir yüksek ihtimalle. ancak bu mercury hop.in iyi doyurulması lazım. yüksek verimli hoparlörünüz yoksa bu ampliye bulaşmanızı tavsiye etmiyorum. hoparlörü geçtim almayın.
    eğer bir tecrübe olsun, başlangıç olsun arzusu varsa
    tamam çin malı dahi olsa alınıyorsa PP EL34, KT88'li bir ampli almanızı salık veririm. faydasını görürsünüz ve zararı azdır.

quote:

Hocam direk ses kartından gelen çkışı 50K ohm dirençli bir potansla kullansak yinede preamp ihtiyacı olurmu dersiniz? Ses kartının çıkışı hatırı sayılır asus xonar ve rengini kart ile veriyorum ton kontrol düşünmüyorum amfi üzerinde

Ses kartıda bir ön yükselteçtir. PC den ses ayarlanırken çıkışa 50K direnç koymanıza gerek yok. neden var? ampli ne idi?

öneriniz için çok teşekkür ederim. bir kaç model araştırıp burada paylaşayım. belki ilgisi olan başka arkadaşlar da vardır

• Valla sahsen ben DIY pre amp. yapilma niyeti varsa şöyle 6J5 tüplü pre dizaynı harika olur diye düşünüyorum. kisaca ss(solid state tr.) yerine) vakum tüplü kesin öneririm.
    Bu arada yeni gördüm marantz'ın clone HDAM modulu var.dikkat cekici. sahsen begendim. pre amp o kadar onemli ki iyi beslesin siradan cıkışları bile şahlandırır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar transistorlü amfi için 48V 4A civarı dip gürültüsü yapmayacak (öğrendiğim kadarıyla anahtarlama frekansı 50kHz yada üzeri makbul oluyormuş) smps ac-dc güç kaynağı bulabilir miyiz? Var mıdır bu konuda bir öneriniz?
  • eğer besleme asimetrikse şu linkteki iş görür.http://uk.rs-online.com/web/p/embedded-switch-mode-power-supplies-smps/7537792/ arama sayfasındahttp://www.koctasteknoloji.com/tr/mean-well-medikal-guc-kaynaklari-medical-power-supply- mean well distrubutoru. görüşmek lazım.

• Ben smps güç kaynaklarını sevmiyorum ,elbette nedeni var !.
  • quote:

Hocam şu ürün alınası mı?

http://www.meanwell.com/mw_search/NES-200/NES-200-spec.pdf

http://www.kartalotomasyon.com.tr/48V-44A-DC-Monofaze-Metal-Kasa-Adaptor,PR-10581.html

hocam ben bunlardan aldım kullandım ama regülasyonu %100 muhteşem diyemem. gücü yerinde, ısınmıyor, sıkıntısız çalışıyor ama regülasyonun iyi olabilmesi için yine de bir kaç modifikasyona ihtiyaçları var

• tgenc T kullanıcısına yanıt
    Hocam amfinin ic yapisi linkteki resimdehttp://i.hizliresim.com/0NE3W8.jpg

Amfide hoperlor koruma geciktirme devresi (mavi devre ortadaki) mevcut fakat ilk acilista sol amfiden pat sesi geliyor sol hoperlor sol amfiye bagli iki kanalinda smps leri ayri ayri resimde sogutucularin hemen onundeler gorebilirsiniz. Edindigim bilgiye gore smps lerin biri yada ikisine sonradan kondansator takilmis normalde 48v 1A mis rahat beslesin diye kondansator takilmis. Pat sesi ya koruma devresinden yada smps lerin muhtemel modifikasyon uyumsuzlugundan kaynaklaniyor diye dusundum. Onun haricinde alet canavar gibi ve sinyal yokken son seste dip gurultusu asiri az yani yok desek yeridir... Yorum ve onerilerinizi bekliyorum cozume dair.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Sevgili dostum A class bir amplifikatör için 1 A akım az değilmi ,sanıyorum 25 Watt rms veriyor .
    yerde var aslında oraya şöyle toroidal trafo koyulsa . en az 2X 30000 uf elektrolitikle beslense ,daha hoş olur . tabi masraf
    montajını sizmi yaptınız ?
    stakanar arkadaşımız beni fena gaza getiriyor , kafamda F5 hatta F6 var , fakat öyle bir maliyet tutuyorki o paraya hazır kurulu bir ampli almak işten bile değil . tabi insanın kendi eseri (( mühendisliği biz yapsak deli oluruz )) cihazı dinlemek ayrı zevk . Yıllar önce PCB dahil 2x100 Watt Ras 100 yapmıştım ,daha uzay montajı halindeyken arkadaşım kaptıkaçtı

Böyle eserler gördükçe insanın iştahı kabarıyor . Kolay gelsin .

• elektürükçü kullanıcısına yanıt
    Bende bu bağlamda aynı tek kaynaktan tutarlı stabil bir şekilde 48Vx4.4A (kanal başına 2.2A diyebiliriz sanırım) daha hoş olur diye düşündüm. Hali hazırda bulunan 2x48x1A smps lerden daha iyi olur diye düşündüm. Linkteki ürünün datasheet inde sabit 90kHz anahtarlamayla çalıştığı söyleniyor, o yüzden iyi olabilir diye düşündüm, sizin dediğiniz usulde masraf çoğalıyo doğrultma devresi trafo kondansator vs. Montajı ben yapmadım bu arada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi physiecho -- 11 Şubat 2016; 20:59:59 >
  • Medikal ürünse SMPS alınır.
    işini görür ama linear beslme tavsiye ederim.

Class A ampli
    için 48V yüksek değil mi? ya da SMPS den yapan arkadaş voltajı 30-35V civarlarına mı düşürdü?
  • the_cantan kullanıcısına yanıt
    Ben sordum kendisine 48V 1A miş sonradan ampliler tam beslensin diye kondansator takıp kapasitesini 1,5A civarında çalışabilecek hale getirmeye çalışmış, ilk başta 1A değerindeyken son seslere doğru randıman düşmesi yaşamış kondansatorle desteklemiş. tabi 48V derken +48V -48V şeklindedir sanırım... Onu da şimdi sordum.
    O tür amplilere 1 A besleme akımı yetersiz hatta mum gibi kalır . Kondansatör ile akım artmaz . ancak peak değerlerde kısa bir destek verir ki üzerinde kullanılan destkledim denen kondansatörün etkisi sıfırdır .
  • elinize sağlık güzel çalışma.

yalnız merak ettim;
    amplide kullanılan SMPS ler kaç watt kaç volt? buradan bakınca basbayağı laptop adaptörünün plastik kutusundan sökülmüş takılmış. görünüşlerinden belli
    48v-1A watt hesabı 48W adaptör kullanılmış.
    pardon şimdi gördüm 2x48x1A beslenmiş. total 100W diyelim. neyse simetrik +/-48Vdc mi? yoksa Asimetrik mi? sanırım demeye dilim varmadı. belli ki asimetrik 2x48V ile beslemişsiniz. voltaj çökmelerini kondansatör ile kurtarmaya çalışmışsınız ama kurtarmaz. 48V-4A ile en doğru olanı düşünmüşsün. ancak Class A mı değil mi bende birazcık şüphe uyandırdı.
    selamlar.
  • Tekrar selamlar, şimdi amfinin sesi oldukça sahneli ve dupduru bana göre memnunuz yani, tamda bu yüzden şöyle düzgün sınıfa girebilecek ve amfiyi rahat rahat besleyebilecek bir smps temin edelim diye düşündük, mesela linkteki smps +v -v yazıyor ve bildiğim kadarıyla simetrik besleme oluyor (yanlışsam lütfen düzeltin) birde anahtarlama frekansını görünce o yüzden ilgimi çekti fiyat olarakta alınabilir düzeyde bizim için... Diğer yandan merak ettiğim bir husus; bazı smps lerde +v ve com yazıyor çıkışlarda bunlar +V-0V denen asimetrik oluyor sanırım, o tür bir çıkışmı oluyor. Arkadaş bana 48V dedi ancak bende sonradan işin içine girince 0V-48V mi, +24V -24V yoksa +48V -48V mi merak ettim...

Bu arada tasarımın 70 li yıllardan bir devre tasarımı olduğunu ve üzerinde iyileştirme adına modifikasyon yaptığını anlatmıştı (kendiside uzun yıllar ses elektroniği ile ilgilenmiş, kendisininde kullandığı 4. kez yaptığı amfi şuan elimizde olan). Amfinin çıkışıda yarı seste linkteki hoperlörleri hava kompresörüne çeviriyor.

http://image.auction.co.kr/itemimage/2a/9c/1b/2a9c1b380.jpg

İki smps ile + - 24 beslemiştir muhtemelen . 24 volt Can hocamın dediği gibi notebook adaptörü kullanmıştır küçük bir voltaj yükseltme modifikasyonu ile . smps neden tercih edilir . çünkü ucuz çünkü hafif . negatif yönlerini yazmayacağım bu saatten sonra gerek yok

Sesini beğeniyorsanız daha fazla yorum yapıp kafa karıştırmama gerek yok .
    Güle güle sağlıcakla kullanın dostum
  • elektürükçü kullanıcısına yanıt
    Peki son olarak hocam, +V, com ve +V, -V çıkışlı smps ler arasında ki farkı belirtir misiniz? Smps üzerinde yazan değer +V -V topmamı mıdır yoksa 0V-24V (örneğin) toplamı mıdır? Yanlış birşey almayalım diye işi biraz garantiye alayım dedim, cevaplarınız içinde cümleten teşekkür ederim
    +V ile com . simetrik besleme ile beslendiğini gösterir . fakat bu cihaz bildiğim kadarıyla .çünkü örnekleri baz alarak yazıyorum Asimetrik yani +- .com 24 volt dur orijinali . total olarak 48 V diye adlandırabilir . Çalışma voltajı bu devre için uygun . ama hep aklımda olan ya siz yanlış duydunuz 1 Amper akım değeri . bu tür Aclass ampliler ciddi akıma ihtiyaç vardır . öyleki bu türde cihazları 300 -400 watt trafo ile beslerler buda yaklaşık kanal başına 6 -8 Amper anlamı taşır . soğutucuların büyüklüğünden gördüğğüm kadarıyla devre tasarımıyla A class bir ampli , çok sağlam ısınır , öyleki sukunet halinde bile ısınır

bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum ..veya ben yanlış biliyorum

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.