Şimdi Ara

Rega Brio R son hayal kırıklığım (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
0
Favori
4.694
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: the wade

Açıkçası Allo BOSS seçiminizin hatalı olduğunu düşünüyorum.

Gerekçesi Rega zaten klasik bir İngiliz, mümkün olduğunca flat çalar. Kullandığınız allo boss dac da PCM çipe sahiptir o da fazlaca flat çalan bir çiptir, detaya inmez. Hal böyle olunca, sisteminiz kaynaktan ne geliyorsa onu iletiyor.

Kablolarınız ve hoparlörleriniz de çok iyi değilse yavan bir ses almanız kaçınılmaz hala geliyor.

Benim tavsiyem D30 sizin sisteminize daha uygun çünkü kullandığı çip CS4398 daha renkli çalar.

Özellikle ES9018 ya da ES9023 çip kullanan x4000 gibi daclar çok daha detaylı çalarlar.

Tabi burada pi ve DAC'ı nasıl beslediğiniz de önemli.

Merhaba,

Bu mesajda kendi tecrübelerim açısından oldukça yanlış bilgiler verildiğini düşündüğüm için yazma gereği duydum.

Yiğit, senin nerelerde hata yaptığına dair yorumuma daha sonra geleceğim.

1)Rega'nın neredeyse hiçbir ürünü Flat çalmaz

2)Allo Boss özellikle bass konusunda oldukça renkli bir DAC idir. Pi'ye kurulan yazılıma göre ses karakteri oldukça değişir. Tek bir sınıfa indirgemek yanlıştır.

3)Topping D30 iyidir-kötüdür tartışılır ama hayatımda duyduğum en renksiz DAC'tır kendisi. Kaynaktan çıkan neyse onu verir. Hoparlöre bir karakter katmaz, aksine onun kendi karakterini yansıtmasına izin verir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: eyes-on-you

quote:

Gerekçesi Rega zaten klasik bir İngiliz, mümkün olduğunca flat çalar. Kullandığınız allo boss dac da PCM çipe sahiptir o da fazlaca flat çalan bir çiptir, detaya inmez. Hal böyle olunca, sisteminiz kaynaktan ne geliyorsa onu iletiyor.

Kablolarınız ve hoparlörleriniz de çok iyi değilse yavan bir ses almanız kaçınılmaz hala geliyor.

Benim tavsiyem D30 sizin sisteminize daha uygun çünkü kullandığı çip CS4398 daha renkli çalar.

Özellikle ES9018 ya da ES9023 çip kullanan x4000 gibi daclar çok daha detaylı çalarlar.

Merhaba,

Bu mesajda kendi tecrübelerim açısından oldukça yanlış bilgiler verildiğini düşündüğüm için yazma gereği duydum.

2)Allo Boss özellikle bass konusunda oldukça renkli bir DAC idir. Pi'ye kurulan yazılıma göre ses karakteri oldukça değişir. Tek bir sınıfa indirgemek yanlıştır.

3)Topping D30 iyidir-kötüdür tartışılır ama hayatımda duyduğum en renksiz DAC'tır kendisi. Kaynaktan çıkan neyse onu verir. Hoparlöre bir karakter katmaz, aksine onun kendi karakterini yansıtmasına izin verir.

Bende sizin verdiğiniz bilgilerin hatalı olduğunu düşünüyorum

Yani tek doğru yok bu iste her şey değişken

• her seferinde ne kadar göreceli bir konu olduğunu unutuyoruz.sana çok güzel gelen bana yavan gelebilir bana süper gelen sana vasat gelebilir tamamen hisle alakalı birşey.maalesef deneye deneye kulağımıza en güzel geleni bulup orada durmak gerekir benim fikrim bu ama tabi biraz pahalı bir hobi olduğu için nereye kadar bilmiyorum açıkçası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ilkerinanç

her seferinde ne kadar göreceli bir konu olduğunu unutuyoruz.sana çok güzel gelen bana yavan gelebilir bana süper gelen sana vasat gelebilir tamamen hisle alakalı birşey.maalesef deneye deneye kulağımıza en güzel geleni bulup orada durmak gerekir benim fikrim bu ama tabi biraz pahalı bir hobi olduğu için nereye kadar bilmiyorum açıkçası.

Çok doğru.
    Nedense bu konu ego çarpışması haline geldi.
  • HI-DEF-MAN kullanıcısına yanıt

• Yoo ego çatışmasına dönmediğini ben dahil buradaki herkes biliyor. Ama yorum yaparken ister istemez bence kelimesi kullanılmak zorunda. Bu arada dinleme mesafem 2 metre. D30 un flat olduğunu onaylıyorum gerçekten hiçbir renklendirmesi yok. Bu özelliği arayanlar için başarılı bir dac diyebilirim. Gerçi onu satışa çıkardım şu an ifi micro idsd kullanıyorum. Ama onu da direct modunda kullanmak zorunda kalıyorum. Rega entegre olduğu için çift preamp olmasın diye. Bu arada LS50 alma ihtimalim var ne dersiniz
    yaşım da 41.
  • Bazı yorumlardan sonra MFÖ - Peki peki anladık dinleyesi geliyor insanın. Egoyu bariz gözlemliyor insan.. Öneri yapmanın üslübunu yazım dilini öğrenemiyoruz.. Yermeden..
  • quote:

Orijinalden alıntı: eyes-on-you

quote:

Merhaba,

Nerede hata yapıyorum gelemedik ?

• yigitboylu kullanıcısına yanıt
    İki metre cok kısa bir dinleme mesafesi genelde tweeter ın kulak hizasında olması gerektiği söylenir. Ayrıca yanlış birşey yok bende aynı sıkıntıları yasıyorum yok class a yok dsd yok 180gr yok lambalı beğenmiyorum oğlu beğenmiyorum :)

• Van den hull jade speaker kablo denkledim. Yönü varmış dikkat etmedim. Tekrar hayal kırıklığı derken bu kadarda kötü olmamalı dedim. Baslar resmen sıfırlanmış tizler coşmuştu. Hızlı bir araştırma ardından doğru bağlayınca 2tık basamak atladım. Sesler oturdu sahne açıldı bass kalitesi arttı. Stand lerden sonra ikinci golüm bu kablo oldu. Yüzüm gülmeye başladı. Q2020 lerde pişmeye başladı sanırım. Bu arada lektor 2 dinledim ve çok memnun kalmam sonrası zensor3 almaya karar verdim. Konuyu da çok mu uzattım bilemiyorum ama rahatsız olan varsa kapat artık desin. Ayrıca ifi micro ile gürültü sorununu aştığımı sanıyorum. Pcden müzik dinlenmez tezi bana uymadı. Zaten raspiden dsd işini tam çözemediğim için bock atıyor da olabilirim, mazur görün

• yigitboylu kullanıcısına yanıt
    Lektor Zensor serisinin bir tık üstüdür.

Ciddi mi hay allah o kadar da araştırdım

Bence tower serilerde o durum tam tersine dönüyor.
  • the wade kullanıcısına yanıt
    Nereden o kanıya vardın?Performans olarak diyorsan fikrine saygı duyarım. Keza fiyatlandırmaları bile %40-50 daha yğksekteydi. Zensor daha çok Concept yerine geldi diyebiliriz. Ancak üretimden kalktıktan sonra Türkiye de stokta kalan modeller sürünüp Zensor fiyatına satıldı ama bu hoparlörün daha kötü olduğu anlamına gelmez değil mi

• Olmuyor olmuyooor. Arkadaşlar dali zensor3 ü de beğenemedim. Tamam baslar q2020i lere göre dengeye geldi ama istediğim hacimli gövdeli dolgun çalış yok. Hepsini kenara attım diyelim ikinci elde 8-10bin Tl harcama yaparak amfi ve raftipi hoparlör ne almalıyım.

• Delerıum kullanıcısına yanıt
    Onlar takibimde zaten. Bir de şu headroom mevzusuna takıldım.
    Hans Beekzuhyen amcam bir excel tablosu hazırlamış. 88db hassasiyetli bir hoparlörle ortalama 83db ses şiddetinde klasik müzik dinlemek isterseniz kanal başı 100watt veren amfiye ihtiyacınız var.
    Eğer 90db de dinlemek isterseniz tam 500Watta ihtiyaç var diyor çünkü headroom klasik müzikte 20db diyor. Rega Brio anlık çıkışı max kaç watt olaki. Ben araştırdım bulamadım.
  • Bazen hesap kitabı bir kenara bırakıp sadece dinlemek gerekir. Beklentilerimiz devreye girer, onları karşılamak gerekir. Rega Brio R boyutlarından sınıfından verdiği rakamlardan hiç fena sayılmayacak bir amfi. Bazen ampli ile uyumu yakalamak gerekiyor hoparlör - ampli uyumu...

Timpani firması, Proac ile öne sürdü Rega yi genelde diyelim, Proac deneseniz ? Madem bütçe var. Proac, ATC, PMC gibi markalara göz atmakta fayda var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: atalayalper

Arkadaşlar ezbere konuşuyorsunuz.. Proac - Dynaudio tavsiye ediyorsunuz sonra dali ikon2 mk2 diyorsunuz.. Bir kere şunu rahatlıkla söylemek isterim denendi ve kanıtlandı Adnan arkadaşımız tarafından Q Acoustics 2020i Dali İkon2'den daha müzikal ve sahnesi çok daha iyi bir ingiliz hoparlörüdür ben de aynı şekilde tecrübe ettim bunu denemediğim Q Acoustics modeli sadece concept500 var. Arkadaşın yadırgadığı konu multimedia sistemlerden sonra ilk hi-fi sistemi ve beklentisini çok yüksek tutmuş olması ve kulağının henüz bu tür flat çalan sistemlere alışmamış olması büyük ihtimalle.

Biraz zaman, biraz deneme-yanılma, biraz tecrübe ile doğru sisteme doğru ilerleyeceksiniz. Bu belirttiğim süreçte maddi anlamda kayıplarınız olacak ama aynı zamanda da bu hobi için önemli tecrübeler elde etmiş olacaksınız. Rega brio-r kesinlikle kötü bir amfi değil ama mucize de beklemeyin sonuçta giriş seviyesinde yer alan eli yüzü specleri düzgün bir amfi bu. Minör farklar elde ettiğiniz doğrudur. Zaten kesenin ağzını sonuna kadar açmadıktan sonra çok büyük farklar yaratan markalara yönelmediğiniz sürece elde edeceğiniz farklar küçük farklar olacaktır.

Q Acoustics fiyat performans anlamında fiyatı göz önüne alındığında bedavaya yakın bir bedelle mucizeye yakın performans vermekte. Sizin beklentileriniz fazla yüksek ve bu tür sistemlere yeni geçiş yapmakla ilgili sorunlarınız var. Bol bol mağaza gezin ve bol bol demo yapın. O zaman evdeki sisteminiz ile karşılaştırma şansınız da olur. Böylece anlamış olursunuz beklentileriniz mi yüksekmiş yoksa gerçekten evdeki sistem mi kötü çalıyormuş.

Sizin ki de göreceli olmuş. 2020i neye göre ikon2 den iyi. Amfi ne ? Müzik türü nedir? Tutup da sadece jazz blues slow vokal gibi müziklerle kıyas ne kadar doğru? Rock metal hariç her müzik türünde daha iyi ise iyidir. Yoksa daha iyi denilemez. Dinleyen arkadaşın müzik türü belirler hangisinin iyi olduğunu. 2020i ile billie jean dahi tat vermez iken daha hareketli ve basslı şarkılarda hepten çuvallıyor. İkon 2'de 50-60 wattla altları yuvarlanıyor. Olay hem güçlü hemde müzikalitesi kötü olmaya amfi bağlamakta. Hoparlör müzikalite eksiğini tam sürüldüğün belli miktar kapatıyor. Bu arada ikon2 daha iyi Q A. 2020 kötü vs demiyorum. Göreceli.

• quote:

Orijinalden alıntı: yigitboylu

Olmuyor olmuyooor. Arkadaşlar dali zensor3 ü de beğenemedim. Tamam baslar q2020i lere göre dengeye geldi ama istediğim hacimli gövdeli dolgun çalış yok. Hepsini kenara attım diyelim ikinci elde 8-10bin Tl harcama yaparak amfi ve raftipi hoparlör ne almalıyım.

Gövdeli, dolgun dinamik ses için ya kolay sürülecek 90 ve üstü hassasiyette hoparlör olucak yada min 100watt 8ohm amfin olucak. Hoparlöre gelirsek jazz blues vokal ensturmansal yanında rock hariç herşeyi dinliyorsan ve altlar dolu olsun istiyorsan ingiliz tipi flat ses karakterli ürünlerde uzak dur. Sonus faber luito çok üstü cremona bookshelf modelleri belli miktar verir. Ama öyle bir sahnesi ve gövdeli çalsınki kuleleri aratmayı bırak çoğundan gövdeli çaksın diyeceksen jamo concert 8 bulucaksın , takıcaksın bir tane 100w 8ohm gücünde (en az) amfi yaslanıcaksın arkaya. Evde kalan herşeyi çöpe atarsın. Öyle klaus badelt'in black pearl , hans zimmer'in like a dog chasing parçalarında gövdeli ortalığı inleticek ama derin ve kafa yormayacak sanki sub varmış gibi çalması olayı istiyorsan en az concert 11 bulıcaksın luito da sökmez en sonus faberda en az cremona gerektirir. Yada güzel bir müzik sub'ı alıcasın. Müzikde kaliteli güç herşeydir. En ufak hoparlörlere dahi düzgün daha güçlü amfi takınca bambaşka çalıyor. (klipsch opera vs bazı istisnalar var onlar ayrı)

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.