Şimdi Ara

Referandumda Evet Vermek İçin 5 Somut Sebep Sayabilir Misiniz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
96
Cevap
0
Favori
3.125
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Referandumda oyu Evet olacak arkadaşlara bu sorum. Herhangi bir art niyet yok. Hayır oyu verenlerden çok çeşitli sebepler duyuyorum yürütmenin aşırı güç kazanması ve potansiyel bir başkanlık sisteminde başkanın keyfi uygulamalara kaçabilecek olması gibi. Ama Evet cephesinden "X, Y hayır diyor onun için evet" "İstikrar için evet" harici bir sav duymadım. Bir oy hiç bir şeyi değiştirmez elbet ama hala kararsız olan arkadaşlara da yardımcı olur belki başlığa cevap veren olursa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Georges St-Pierre -- 2 Mart 2017; 3:16:31 >

• R1- Ülke ekonomisini batırmak. (Ki öyle)
    E2- Diktatörlük getirmek. (Ki öyle)
    C3- Azınlıklardan kötü yaşamak. (Ki öyle)
    E4- Adalete güveni sıfırlamak. (Ki öyle)
    P5- Askeriyeyi ortadan kaldırmak. (Neredeyse)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackGhost12 -- 2 Mart 2017; 3:23:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • X_S!nS! kullanıcısına yanıt
  • quote:

Orijinalden alıntı: BlackGhost12

R1- Ülke ekonomisini batırmak. (Ki öyle)
    E2- Diktatörlük getirmek. (Ki öyle)
    C3- Azınlıklardan kötü yaşamak. (Ki öyle)
    E4- Adalete güveni sıfırlamak. (Ki öyle)
    P5- Askeriyeyi ortadan kaldırmak. (Neredeyse)

Hocam şimdi de hayır vermeye mi karar verdiniz?
  • Ses kayıtlarında iş adamı demişti milletin .... cağız diye. Daha fazlası için EVET.
  • EVET.
  • Bir daha 11 senede 9 hükümet değişikliği yaşamasını istemidiğim için.
    Daha kaliteli parti liderleri için ve 7-8 seçim kaybedip hala o koltuğa bırakmayan partileri için.
    Güçlü bir otorite olması için, en az %51 oy almış bir lider sadece millete karşı bir sorumlulukla çalısacaktır.
    Koalisyon hükümetlerini önlemek için, malesef parti içi ve partiler arası çıkar kavgaları yüzünden sağlıklı bir hükümet kurulamıyor.
    Daha güçlü bir otoritenin ekonomik,politik ve bir çok alanda bizi daha iyi seviyeye getiriceğine inandığım için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Scheisse

Bir daha 11 senede 9 hükümet değişikliği yaşamasını istemidiğim için.
    Daha kaliteli parti liderleri için ve 7-8 seçim kaybedip hala o koltuğa bırakmayan partileri için.
    Güçlü bir otorite olması için, en az %51 oy almış bir lider sadece millete karşı bir sorumlulukla çalısacaktır.
    Koalisyon hükümetlerini önlemek için, malesef parti içi ve partiler arası çıkar kavgaları yüzünden sağlıklı bir hükümet kurulamıyor.
    Daha güçlü bir otoritenin ekonomik,politik ve bir çok alanda bizi daha iyi seviyeye getiriceğine inandığım için.

İnadına ?
    Yetmez ama ?
    Daha çok gelir garantili kullanımı az köprü , otoyol yapsınlar diye ? Mevcut sistemde bile Osmangazi köprüsünden kaç kişi geçiyor açıklanmıyor , Avrasya tünelinden günlük geçen kaç kişi bilmiyoruz birde bu sistem gelirse bilmediğimiz için daha mutlu oluruz.

• mgora kullanıcısına yanıt
    Ek olarak böyle saçma boş muhalefetten kurtuluruz diye hayır muhalefet yapında saçmalamayın. Osmangazi veya avrasyaya tünellerinin yapımını maddi yönden eleştiriyorsunuz. Bu yapıları yapan dünyada sınırlı firma var ve bu yapılar yap-işlet-devret modeliyle yapılıyor yani krediyle yapılıyor gibide düşünebiliriz ve bu kredi ödemesi geçiş ücretleriyle yapılıyor eğer yeterli geçiş olmazsa devlet doğal olarak garantör oluyor kendi düşüncem ikiside gayet gerekliydi yapıldı özelliklede avrasya tüneli ancak sizin eleştiriniz tahminim feribot varken osmangazi köprüsüne veya fsm varken avrasya tüneline ne gerek var yeterli geçiş olmayınca bizim cebimizden para çıkıyor ve daha çok masraf oluyor yönünde.

Size soruyorum,

Evinizde doğalgaz var mı? varsa neden var kömür sobasıylada gayet ısınma ihtiyacınızı daha uygun maliyetle giderebilirdiniz.
    Telefonunuz akıllı telefon mu? Akıllı telefonsa niçin kredi kartıyla borca girip ucuz bir telefon almak varken 2-3bin tlye bir telefon alıyorsunuz.
    Nakit veya kredi ile araba alacak durumunuz olursa araba alırmıydınız? Arabada alırsanız niçin alıyorsunuz? Otobüsler yada ayaklarınız dururken arabaya ne gerek var boşuna daha çok masraf.

Yani anlıyacağınız köprüler,tüneller,havayolları masraflı olabilir ancak günümüz ve geleceğimiz için yapılması gerekli.

• Simdi buraya ne yazarsam yazayim muhaliflesecek ve insanlara cirkinlesecek bir ton adam var onun icin ben gecerim oyumu eger kullanmak istersem kullanirim ali ne demis veli ne demis benim cok umrumda degil benim ozgur hur iradem var ister evet ister hayir istersemde bos atarim tamamen bana. agli sana burda 1 saate aciklama yapmamda buda moda olmus yok evetmi hayirmi o onu oburu onu cahil gosteriyor biri comar oburu daha agir seyler soyluyor bu sekilde kendi kendini tatmin ediyorlar sanane kardesim ben o kadar ulke gezdim bizim gibi siyasetci bir halk gormedim 12 yasinda veled bile siyasi der veriyor

• quote:

Orijinalden alıntı: X_S!nS!

Benim evet oyu atmamin ilk sebebi memlekette kemalizm in tamamen silinecegidir

Kemalizm nedir açıklarmısın bize

• Scheisse kullanıcısına yanıt
    Verilen garantiler dolarla ve Usa enflasyon oranına bağlı , beklenen değerin çok üstünde bir garanti mevcut , iyi bir fizibilite yapılmadığı ortada.Avrasya Tüneli'de günü kurtarmaya yönelik.

Evinizde doğalgaz var mı? varsa neden var kömür sobasıylada gayet ısınma ihtiyacınızı daha uygun maliyetle giderebilirdiniz.
    *Var Satın aldığımda vardı , merkezi sistem olduğundan az ödüyorum en azından.
    Telefonunuz akıllı telefon mu? Akıllı telefonsa niçin kredi kartıyla borca girip ucuz bir telefon almak varken 2-3bin tlye bir telefon alıyorsunuz.
    3-4 yıl önce ikinci el aldığım bir akıllı telefon kullanıyorum bozulmadığı sürece değiştirmeyi düşünmüyorum , kız arkadaşıma hediye bir iphone 7 gelecek sana vereyim dedi , satarız parasını kullanırsın dedim , iş ortağım senin telefonu bana ver iphone 7 vereyim sen kullan dedi bana yeterli dedim.
    Nakit veya kredi ile araba alacak durumunuz olursa araba alırmıydınız? Arabada alırsanız niçin alıyorsunuz? Otobüsler yada ayaklarınız dururken arabaya ne gerek var boşuna daha çok masraf.
    Bugün gitsem nakit olarak en az bir araba alırım ama almıyorum bu trafikte araba akıl işi değil , araba sürücülerinde ki sabra hayranım , alabileceğimin çok alt limitinde bir motosiklet kullanıyorum.Motosiklet alma sebebimde toplu taşımanın 1993'ten beri daha insani bir seviyeye gelmek yerine kötüye gitmesi ben oturuyorum ama mesela Esenler Kazım KArabekir durağınından binen insanları görmek bile dengemi bozuyor o nedenle motosiklete geçtim (Bu arada yollar ve eğreti yapılan ilaveler dökülüyor , belediye eski belediye değil)

Yapılması gereksiz diyen yok sadece böyle fahiş garantilerle ,yapılmasına olmasına eleştirimiz , osmangazi köprüsünün maliyetine ve dolar bazında "garantili bak bu önemli" toplam ödenecek minimum paraya bakarsan ne demek istediğimi anlarsın.

Osmangazi köprüsüne toplam ödenen para boğaz+fatih köprülerinin geliri + tüm otoyol gelirlerimiz idi geçen sene bu sene köprüye yapılan fahiş zam ile biraz artıya geçmiştir mantıklı mı , artılarını eksilerini ortaya koyunca.

Ak parti'nin yaptığı dünyada para fazlası varken saçıp savurmak günü kurtarmaktı malesef Lale devri bitti ve biz açık pozisyonda yakalandık eleştirimiz buna.Bugün Fetö meselesi var bu insanlarda bu ülkenin evladı idi hepsinin hayatı mahvoldu , burada bir sorun varsa ve darbe varsa bu en başta yönetenlerin , ne istedilerse verenlerin kandırılanların sorumluluğudur sen bana diyorsun ki bu adama daha fazla yetki verelim ben de diyorum ki yetmez ama evet dediğinizde geldiğimiz yer ortada (cemaatçilerle beraberdiniz o zaman bakara-makara , saatçiye , rüçhan'dan alacağını Reza'dan tahsil eden genç yaşta danışman olan bakan oğullarına , hayırsever işadamımıza dokunulmamıştı) daha fazlasına yeter artık hayır diyorum boş muhalefet değil.

not: Yine de küfür etmek yerine , iki çift düzgün laf yapabilen bir ak partili görmek güzel , teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mgora -- 2 Mart 2017; 5:51:5 >

• quote:

Bir daha 11 senede 9 hükümet değişikliği yaşamasını istemidiğim için.

Bakın işte şu hayır diyor ben evet diyorum, rte için evet diyen seçmeni bir kenara bırakacak olursak aklı başında olan evetçi seçmenin bile en büyük sorunu şu. ben bunun için evet diyorum diye ifade edilen çoğu şeyin değişen maddelerle alakası yok. hayır diyen birisi madde 123 te cb kamu tüzel kişiliği adı altında iller oluşturup birleştirebilir bu eyalet de olabilir derken maddeye dayandırıyor ve bu yetkinin neden meclisten alındığını sorguluyor ama evetçilerde şu madde benim bu isteğime cevap veriyor diye bir şey göremiyoruz. yani eşleşmiyor.

tek tek inceleyecek olursak;
    1) Zırt pırt Hükümet değişikliği olmasın diye evet = mevcut anayasanın 116. maddesi cb nin seçimlerin yenilenmesini istemesini ancak 45 gün içinde hükümet kurulamaması durumuna bağlamışken şimdi böyle bir şart yok istediği zaman tek başına seçim kararı alabiliyor. bakın eski yasada zırt pırt hükümet değişmesi ancak belli durumlara bağlanmışken burada sebep aranmaksızın hükümet değişebilir durumu ortaya çıkmamış mı? ee bu durumda hükümet değişikliği şartlara bağlı olmadığından daha yüksek olasılıklı oluyor

2) Daha kaliteli parti liderleri için evet = bu anayasanın hangi maddesi ile sağlanacak merak ettim? seçim kaybedip gitmeyen adam yine gitmez. bahçeli mesela 20 yıldır %18 i bile geçemedi ama 20 yıldır orada ve bu gidişle değil iktidar artık %18 bile hayal. peki bahçeli sizce gidecek gibi duruyor mu? neyse belki bu anayasa ile gider daha kaliteli parti lideri gelir.

3) Güçlü otorite için evet = cb elbette sadece millete karşı sorumlu ama neden 5 yılda bir denetleyebiliyoruz. ben isterim ki benim seçtiğim vekiller de denetlesin. neticede milletvekili = millet... ha diyeceksiniz ki madde 98 ile bu mümkün. kusura bakmayın o maddenin denetlemeye dair olan başlığı bile kaldırılmış, isimsiz bir hüküm olmuş ne olduğu belli değil. hele hele gensoru nun kaldırılmasına hiç girmiyorum bile. meclis daha güçlü deniyor ama bu kadar yetkinin meclisten cb ye geçtiği yerde bu nasıl mümkün ben anlamıyorum. oysa cb %51 iken meclis %100 dür. bunu da unutmayalım

4) koalisyonları önlemek için evet = işte en bayıldığım yer. yahu bu anayasayı geçirmek için bile mhp akp koalisyon yapıyor siz neyi önlemekten bahsediyorsunuz. ayrıca şimdiye değil 30 yıl sonrasına bakalım. ak partiden sonra %50 alabilmesi muhtemel bir partinin çıkma olasılığı nedir? çok düşük bir olasılık değil mi? ee bu durumda %50 ile cb seçmek için birilerinin daha en baştan koalsiyon kurması şart. aynı bu anayasayı değiştirmek için koalisyonun şart olması gibi.

5) kısaca güçlü türkiye için evet = valla bu hangi maddelerle sağlanacak bunları da açıklasanız süper olacak. diyorsanız ki bu millet en doğru adamı seçer o da elbette çok iyi yönetir. vallahi diyeceğim şu olur, insanoğlu şaşar beşer, hatasız kul olmaz. zaten hatalar yapıldığı için ülke bu durumda değil mi? eskiden fetö ye dikkat çekmek için meclis soru önergesi verirdi bakanlar çıkıp kargalar bile güler diye açıklama yapardı. hamdolsun şimdi bu hatalar hiç sorgulanamayacak. haa diyorsanız bu milletin seçtiği hata yapmaz vallahi 15 yıldır tüm hataları iktidar ortakları chp ve mhp yapmıyorsa kusura bakmayın bunca hatayı milletin seçtiği milli irade örneği ak parti yapmıştır.

ayrıca ekonomik ve politik kelimelerine de takıldım. malum şuan 161. madde de bütçe onayı mecliste ama şimdi bütçe onayı cb ye geçiyor. çıkıp yine allahım ve milletim affetsin diycek kadar üyük hatalar yapma olasılığı yok mu? neden tüm vergilerimizi hatasız yaşayamayacak olan tek bir kula bağlıyoruz da 600 vekili es geçiyoruz? 1>600 mü şimdi?

politik demişken, hata yapmayacak hatasız kulumuz meclis dışından birini cb yardımcısı veya bakan olarak atadıktan sonra bu kişilerin meclisin yani milletin onayı olmadan dokunulmazlık sahibi olup cb ye bir şey olduğunda milletin onayı olmadan direkt cb makamına geldiğini ve şuan bakanlar kurulu ile ortaklaşa ohal ilan edebilecekken yeni anayasa ile tek başına ohal ilan edip seçimleri erteleyebileceğini biliyor muydunuz? peki ya ohal de çıkaracağı kararnamelere itiraz dahi edilemeyeceğini? (bkz: madde 119)

daha güçlü bir otorite demiştiniz değil mi? alın size seçilmeden cb makamına gelip ohal ilan edip seçim erteleyen güçlü otorite. milletçe tepe tepe kullanalım

• Doblolu Esnaf kullanıcısına yanıt
    Mantıklı ve düzgüm cevaplar için sağolun.Dediğiniz bir çok nokta doğru iyice araştırıp karar vermek lazım. Açıkcası referandum da evet i tercih etmemdeki en büyük etken Akpden çok Chp Chp nin sitesini açın birde Akp nin açın ve referanduma neden hayır veya evet demeniz gerektiğini anlatan kılavuzları inceleyin hangisi daha gerçekci,açıklayıcı yorum sizin.

http://www.chp.org.tr/Haberler/53/chp-10-maddede-anlatti-neden-hayir-53136.aspx

http://www.akparti.org.tr/kararimizevet/

• quote:

Mantıklı ve düzgüm cevaplar için sağolun.Dediğiniz bir çok nokta doğru iyice araştırıp karar vermek lazım. Açıkcası referandum da evet i tercih etmemdeki en büyük etken Akpden çok Chp Chp nin sitesini açın birde Akp nin açın ve referanduma neden hayır veya evet demeniz gerektiğini anlatan kılavuzları inceleyin hangisi daha gerçekci,açıklayıcı yorum sizin.

http://www.chp.org.tr/Haberler/53/chp-10-maddede-anlatti-neden-hayir-53136.aspx

http://www.akparti.org.tr/kararimizevet/

Rıca ederım estağfurullah. Ben ikisinin de sitesine ilk defa baktım. En çok kızdığım şeyi chp de yapmış. Demiş ki atıyorum tek Adama hayır. Nasıl hayır? Neye göre tek adam hiç bir dayanak yok. Ak Parti nin ise gayet profesyonel. Ama tabi chp broşür hazırlamış ak Parti kılavuz. Arada fark var.

Yalnız bu değişiklik teklifini iki partiden de bağımsız bir şekilde ele alabilmeniz mümkün. Türkiye Barolar Birliği sitesinden eski ve yeni metni karştırın daha objektif. İsterseniz hukuki yorum da var isterseniz sadece metin de var.

Ayrıca benim hazırladığım Sık Sorulan Sorularla Yeni Anayasa çalışmasını da okuyabilirsiniz. Umarım hayır dersiniz çünkü ben bir hukukçuyum ve sistemin çok açığı olduğunu düşünüyorum. 5 yılda bir seçimle denetlenemeyecek kadar çok yetki var. 5 yıl çok uzun bir süre. Sırf meclisin yetkisinin azaltılması bile egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu ilkeye ters. Bu hayır için yeterli bir sebep

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Doblolu Esnaf -- 2 Mart 2017; 7:24:37 >

• quote:

omo comoloromozo ohor yoptolor

• quote:

ZEKA

Bir de nasıl olacağını açıklarsan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-9D2914531 -- 2 Mart 2017; 7:51:2 >
  • onlar anca 5 somun ekmek sayabilirler
  • Sebep mebep yok. Bam bam bam.

• quote:

Kemalizm silinmez ama ben seni SİLERİM.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.