Şimdi Ara

Referandum Sonucunu Geçersiz Oylar ve kararsız seçmen belirler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
505
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Peki referandum öncesi yapılan anketlere güveniyor musunuz?

Güvenmiyorsanız gelin yavaşça.

Şimdi ben bu tespiti yaparken 7 Haziran seçimlerini baz alacağım.
    7 Haziran 2015 seçim sonuçları
    AK Parti: %40,9
    CHP: %25
    MHP: %16,3
    HDP: %13,1

7 Haziran seçimi ilginç bir seçim olmuştur. AK Parti tek başına iktidar olamamışken, CHP'den HDP'ye fazlaca (%2-%3 kadar) oy kaymıştır.

Neden 7 Haziran'ı baz aldığımı merak edenler varsa, bu seçimden önce AK Parti bir vaat yerine başkanlık kampanyası yaparak seçime girip iktidarını kaybetmişti. Başkanlık referandumu olduğu için 7 Haziran'ı baz alacağım. Fakat terör, 15 Temmuz gibi etmenleri de değerlendirerek 4 partiye de yeni oy oranları vereceğim.

AK Parti, darbe girişimi püskürtmüş ve muhafazakar bir iktidar. Bu nedenle AK Parti'nin %3-%5 kadar oy arttıracağını düşünüyorum. AK Parti'ye %44 diyelim.

CHP, sabit oy oranına sabit, Atatürkçü bir parti. Oy oranını arttıramamakla birlikte azaltmıyorda. Fakat HDP'den CHP'ye geri gelecek emanet oylar var. %4 kadar oy CHP'ye gelir. CHP'ye %29 diyelim.

MHP, milliyetçi bir parti. Devlet Bahçeli'nin son politikaları ile birlikte %7- %8 oy kaybettiğini düşünüyorum. Düz olarak %8 diyelim.

HDP, terörün yanında olduğu için artık bütün şansını kaybetti. %4 diyorum.

%85'lik bir oy kullanım yüzdesi elde ettik. %5'ini geçersiz oylara ve boş oylara veriyorum ve kalan %10'luk oy oranını %2,5 oy olarak 4 partiye de veriyorum.

Son oylara göre
    AKP= %46,5
    CHP= %31,5
    MHP= %10,5
    HDP= %6,5
    Geçersiz/ Boş= %5

Şimdi bu oy dağılımını başkanlık sistemine göre analiz edelim.

AK Parti'den ben yine de %5-6'lık bir kayıp bekliyorum. Davutoğlu cephesi destekçileri başkanlık için kesinlikle hayır oyu kullanacaktır. Düz olarak %41 Evet/ %5,5 Hayır diyelim.

CHP'den de Kılıçdaroğlu'nun irili ufaklı yanlış politikalarına sinirli bazı seçmenlerin olduğunu düşünerek %3-%3,5 'luk bir evet'e kayma bekliyorum. %3 Evet/ % 28,5 Hayır diyelim.

MHP'den mahalle birimlerinden birçok tanıdığım var. Şu andaki evet politikası için CHP ile ortak çalışmak istediklerine dair bir çok duyum aldım. Bu da MHP'den çok büyük bir kısmın Hayır diyeceğine işarettir. MHP'nin hayır cephesinin çok güçlü olması sebebi ile
    %4 Evet - %6,5 Hayır diyorum.

HDP, referandumda hayır demekten onur duyacağını meclis konuşması ile açıkladı. %0,5-1'lik bir kayıp haricinde HDP hayır diyecektir.
    %1 Evet - %5,5 Hayır diyorum.

Bu sonuca göre ne çıkar, %49 evet çıkar, %46 hayır çıkar. Tabii ki kararsız seçmeni dağıttık, geçersiz oylara %5 dedik ve %2,5'luk baraj altı partilerden sapma oranı ekledik.

Bu da demektir ki, sonucu geçersiz oy oranı ve kararsız seçmen belirleyecektir.

• Kedilerden de %5 evet gelse...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Diğerlerini bilmem de CHPden 0.1 bile EVET gelmez yapmayın :)
    Kılıçdaroğluna kızıp EVET demek saçma çünkü parti meselesi değil bu. CHP seçmenleri de bu konuda çok bilinçli

Ayrıca yüzde 29 oy oranı şuanlık CHP için çok, HDP de dediğiniz orandan fazla alır. AKP ve MHP konusunda ise katılıyorum

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hdp evetini akpye ekle

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Umarım herkes sandığa gider.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kürtlerin çoğu ve eyalet isteyenler evet diyecek.

He bir de apocular evet diyecek.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ksst06

Umarım herkes sandığa gider.

Katılım %75-80 de kalır. Millet tepkili bütün partilere.

Kendileri 2 yılda emekli olup milyarlar alıp 5 tlye ne yemekler yiyorlar ama millete gelince ülkenin %20 si açlık sınırının altında %60 ı yoksulluk Sınırında yaşıyor.

Hiç milleti düşünen yok.
  • Son oylara göre chp %31 i görene kadar fena değildi yazın orda bırakmak zorunda kaldım okumayı.

Bu ülkede akp %31 e düşer hepar %31 e çıkar mhp iktidar olur ama chp %31 OLAMAZ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fasist Diktator -- 19 Şubat 2017; 19:50:40 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.