Şimdi Ara

Reeder halka arzına rekor katılım!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
702
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yerli teknoloji markası Reeder’ın halka arz için talep toplama işlemi tamamlandı. Reeder Teknoloji’nin halka arzına rekor sayıda yatırımcı katıldı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre 13-15 Eylül tarihlerinde pay başına 9,30 TL fiyattan gerçekleştirilen halka arzına 4 milyon 262 bin 699'u bireysel olmak üzere toplam 4 milyon 262 bin 914 yatırımcıdan talep geldi. Bugüne kadarki en yüksek katılımcılı halka arz işlemi olarak kayıtlara geçti. Reeder Teknoloji, 21 Eylül'de REEDR koduyla işlem görmeye başlayacak.

Halka arzın büyüklüğü yaklaşık 2 milyar TL olurken, Türkiye nüfusunun yaklaşık yüzde 5'ine denk gelen ve toplamda 4 milyon 208 bin yatırımcı şirkete ortak oldu.

Ayrıca Bkz.Alibaba, Türkiye’ye 2 milyar dolarlık yatırım yapıyor

2010 yılında kurulan yerli akıllı telefon üreticisi Reeder Teknoloji 2020 yılında 48,8 milyon TL brüt kar, 2021 yılında, 112,9 milyon TL brüt kar ve 2022 yılında 480,1 milyon TL brüt kar açıklamıştı. Aktif büyüklüğünü 2022 yılında, 2021’e kıyasla yaklaşık 7,5 kat artırdı. Toplam hasılatını aynı dönemde iki kattan fazla artırdı. Reeder Teknoloji’nin toplam satışlarının yüzde 98,13'ünü akıllı telefon satışları oluşturuyor.

Halka arzdan elde edilen gelir nerede kullanılacak?

• Reeder Teknoloji, halka arz yoluyla sermayesini 780 milyon liradan 938 milyon liraya çıkaracak. Halka arzdan elde edilen gelirin yüzde 10’ucep telefonları için LCD paneli üretim tesisi yatırımında kullanılacak. Tesisin 31 Aralık 2023 tarihine kadar tamamlanarak üretime başlanması hedefleniyor.

• Elde edilen gelirin yüzde 20’si ise fotovoltaik (PV) güneş paneli üretim tesisi yatırımında kullanılacak. Reeder, 21 Mart 2024 tarihine kadar 144 hücreli 550 Wp ve 450 Wp kapasitede güneş paneli üretimine başlamayı hedefliyor.

• Halka arz gelirlerinin yüzde 25’i ise üretim kapasitesinin artırılması, yeni üretim hatlarının kurulması, verimliliğin artırılması ve mevcut üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanmasına yönelik kullanılacak.

• Reeder, halka arz gelirinin yüzde 5’lik bölümünü Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarında kullanmayı planlıyor. Elde edilecek gelirin yüzde 5’lik bölümüyle dijital oyunlar, uygulamalar ve yazılımlar geliştiren girişimlere yatırım yapılması ve büyüme fırsatlarının takip edilmesi amacıyla kullanacak.

• Gelirin yüzde 35’likbölümü ise işletme sermayesinin güçlendirilmesi ve kısa vadeli finansal borçluluğun azaltılması amacıyla kullanılacak.

• Akıllı yatırımcının olduğu bir ülkede bu tip firmalar halka arz bile olamazlar :) Talep bile toplayamazlar çünkü.Süs kamera nedir yahu :) Ama Türkiye'de,yenidir bu,ilk çıkar çıkmaz al hisseni,sonra yine yeni gören bir yatırımcıya sat,kısa zamanda al karını cebine koy,mantığı olduğundan ve borsa yatırımcısının da %99.9'unun kafa böyle olduğundan,şirketin yapısıymış,mali durumuymuş,geleceğe yönelik planlarıymış vs. otomatikman boşa çıkıyor.Bu saydıklarıma köklü borsaların ekseriyeti bilinçli yatırımcıdan oluşan kesimlerinde dikkat edilir.Yine dikkat ederseniz halka açıklanan bilanço hep brüt kar üzerinden.Yani 10 bine bir telefon sattı isen sanki 10 bin lira kar etmişsin gibi bir rakam ortaya konmuş.Halbuki telefonun senden çıkana kadar ki maliyeti belki 9500 liradır.Senin KARIN da 500 lira olur.Asıl hesap böyle yapılmalıdır.Üstelik o 500 lira kar ile hiç olmazsa personel maaşların,diğer tüketimlere bağlı faturalanmış giderlerini de karşılayıp sonra kalan paraya bakıp NET KARIN'ı bulursun.Fakat rakamları süslemek gerekiyor ya hani,yoksa tamamı yani %100'ü atıyorum 1 milyon lira değerinde olan bir şirketin %25 hissesini nasıl 2 milyon liraya halka satacaksın :)
    Bu işte yakında bitcoin gibi olacak, herkes onun bunun lafıyla girişiyor bu işlere de ters köşe olduklarında anlarlar. Bir de son zamanlarda aldıkları 1000 tl hisse ile şirketin mağazalarına gidip saçma sapan videolar hareketler yapanlar. Kendilerini ne kadar küçük düşürdüklerinin farkında bile değiller.
  • Arkada ki 2 kamerası sahte olan marka değil mi bu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Halka arzdan gelen gelir ile 2 kamera ekliyeceklermiş

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Sa süs kamera
    Süs kamera eklendi mi

• Akıllı yatırımcının olduğu bir ülkede bu tip firmalar halka arz bile olamazlar :) Talep bile toplayamazlar çünkü.Süs kamera nedir yahu :) Ama Türkiye'de,yenidir bu,ilk çıkar çıkmaz al hisseni,sonra yine yeni gören bir yatırımcıya sat,kısa zamanda al karını cebine koy,mantığı olduğundan ve borsa yatırımcısının da %99.9'unun kafa böyle olduğundan,şirketin yapısıymış,mali durumuymuş,geleceğe yönelik planlarıymış vs. otomatikman boşa çıkıyor.Bu saydıklarıma köklü borsaların ekseriyeti bilinçli yatırımcıdan oluşan kesimlerinde dikkat edilir.Yine dikkat ederseniz halka açıklanan bilanço hep brüt kar üzerinden.Yani 10 bine bir telefon sattı isen sanki 10 bin lira kar etmişsin gibi bir rakam ortaya konmuş.Halbuki telefonun senden çıkana kadar ki maliyeti belki 9500 liradır.Senin KARIN da 500 lira olur.Asıl hesap böyle yapılmalıdır.Üstelik o 500 lira kar ile hiç olmazsa personel maaşların,diğer tüketimlere bağlı faturalanmış giderlerini de karşılayıp sonra kalan paraya bakıp NET KARIN'ı bulursun.Fakat rakamları süslemek gerekiyor ya hani,yoksa tamamı yani %100'ü atıyorum 1 milyon lira değerinde olan bir şirketin %25 hissesini nasıl 2 milyon liraya halka satacaksın :)

• Moueson kullanıcısına yanıt
    TV'ye verdikleri reklamın haddi hesabı yok. Ne bilsinler.

• Sebebi herkesin anne babasına dedesine nenesine kardeşine borsa hesabı açıp halka arzlara 2-3 gün katılıp 100-150 tl kazanmak.

• Halka arzdan elde edilen gelir ile kamera taksınlar telefonlarına

• Bu işte yakında bitcoin gibi olacak, herkes onun bunun lafıyla girişiyor bu işlere de ters köşe olduklarında anlarlar. Bir de son zamanlarda aldıkları 1000 tl hisse ile şirketin mağazalarına gidip saçma sapan videolar hareketler yapanlar. Kendilerini ne kadar küçük düşürdüklerinin farkında bile değiller.

• buradan yaazıyorum, adam büyük dolandırıcı. çiftlik bank gibi herşeyi yapıyor.Ürünleri de tamamen çin üretimi ne teknoloji firması, düdükleme merkezi olma yolunda

• Çinden telefon ithal edip üstüne marka etiketi yapıştıran dandik firma.

Hiçbir olayı yok bir masa bir sandalye şirket

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çöpü halka arz etseler yine millet üşüşür. Para kazanacağım diye borsadan, halka arzdan bihaber tipler doluştu. Ne varsa almaya çalışıyorlar.

• DburakKoc D kullanıcısına yanıt

Kripto'dan pek bir farkı yok aslında. %20 kazanıyor geri kalan %80 kaybediyor.

• Alenen dolandırıcılık yapan şirketin halka arzına katılmak mı…

• 100 kilo sütten 10 kilo kaymak anca çıkar !

• Decker destekli kaliteli ürün çıkarmak gerekli marka yaratmak

• her şeyi sahte

• Moueson kullanıcısına yanıt

Youtube'da izledim şimdi :)) Başka ülkede olsa milyon ceza alırlar. Bizim ülkemizde yatırım alıyorlar :)))

• Reeder sana güveniyorum

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • avmlere baktım herkes reederin önünde geziyor millet patron kesildi

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.