Şimdi Ara

Reddit, HN, Euler, DH gibi sitelerden iş görüşmesi soruları + ödev soruları (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
207
Cevap
17
Favori
11.878
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    (a, b, c)
    (d, e, f)
    (g, h, i)

Bu 3 listenin transpozesini
    (a, d, g)
    (b, e, h)
    (c, f, i)
    yerleşik (Arapça: hazır) mat fonksiyon kullanmadan alınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 11:45:4 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Marzxa M kullanıcısına yanıt
    Olmuş doğal olarak ancak kod biraz uzun.

Raku ile özdeş işlemi tek sırada yapabiliyorum (açıklaması içinde)

Reddit, HN, Euler, DH gibi sitelerden iş görüşmesi soruları + ödev soruları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 11:45:48 >
  • hocam çok temiz olmuş :) Raku'nun ne olduğunu bilmiyorum (daha 1. sınıf öğrencisiyim)Açıklamanız ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim
  • Marzxa M kullanıcısına yanıt
    Raku Perl 5'e Haskell özellikleri eklenerek geliştirilmiş yeni bir dil ben de geçen Ağustos'ta karşılaştım (Arapça: keşfettim)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 11:47:17 >
  • Kod uzun falan değil
    Transpoze un tanımının python da uygulanmış hali
    Farklı diller frameworkler ile tek tuş ile de alınabilir

Raku ile yaptığınız şey daha kısa diye diğer koda uzun olmuş diyemezsiniz yani

• alimmm78 kullanıcısına yanıt
    Framework kullanılırsa doğal olarak tek tuşla transpoze alınabilir ancak soruda yerleşik belgelik/fonksiyon kullanmama koşulu var. Soruya baktınız mı?

Raku çözümüm, framework, belgelik, yerleşik fonksiyon içermiyor, yalnızca 22 karakter uzunluğunda. Arkadaşın Python çözümü ise yaklaşık 140 karakter uzunluğunda! Birkaç düzenleme ile o 100 karaktere inebilir ancak yine de uzun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 11:49:13 >
  • uzun kod veya kısa kod diye bir şey yok !

programlama programının kütüphanesinin içine bak

o senin 1-2 komutla çağırdığım kısa kod dediğin şeyin asm makine diline kayan ayağına bakacaksın.

özetle bu mesajın haklılık payının herkes farkında bundan sonra bu konu başlığı artık işlevsizleşmiştir. yani canım sıkılıyor bir şeyler yazayım a sosyal bir tipim kodlar beni rahatlatıyor diyenlerin psikolojik kendilerince psikolojik terapisinden başka bir şey değildir.

sistem mantık olarak çökmüştür.

a keşke asm seviyesinden bir forum olsaydı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Marzxa

https://hizliresim.com/lQVgjB

olmuş mu hocam?

print(*[[a[i][j] for i in range(len(a))] for j in range(len(a))])

For olmadan daha tatlı durdu
  • ProjectMan kullanıcısına yanıt
    Python çözümü gönderen arkadaş Raku çözümünün yalın formatını begenip mutluluk dileğini iletti sen bu kodun Assembly 'si neyoldur diyerek begenmiyorsun. Konu başlığı işlevsel cunku problem çözme yeteneklerini geliştiriyor. Problem çözme yeteneği gelişen kişi psikolojik açıdan da kolaylar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 11:55:59 >
  • Reddit'te geçen ay bir gönderi:https://www.reddit.com/r/learnprogramming/comments/e7ggyf/got_denied_from_internship_this_was_one_of/
    Amerikadaki bir finans firmasında iş görüşmesinde böyle bir soru çıkmış (Türkçesi altta)

There is s that consists of digits from 0 to 9, and an integer k.
    A substring s[L:R] (where 0 = L = R < sizeof(s) ) is a contiguous group of characters with s.
    A substring is called a perfect substring if all of its elements occur exactly k times.

For example, s = 1102021222 and k = 2. Its 6 perfect substrings are:

s[0:1] = 11
    s[0:5] = 110202
    s[1:6] = 102021
    s[2:5] = 0202
    s[7:8] = 22
    s[8:9] = 22

Verilen bir s dizesinde k sayısı ölçüsünde özdeş karakterleri içeren ardışık alt dizeleri (= perfect / kusursuz substring / altdize) bulunuz.
    Mülakatta bu soruyla karşılaşan kişi, C++ ile çözmeye calıştım ancak uzun dizelerde çözüm zorlanıyor, de bunun gibi demiş. Yorumlarda en anlaşılır çözüm 20 sıralık Python kodu. Ancak o çözüm kusursuz alt dizelerin yalnızca toplam sayısını veriyor, kendilerini vermiyor, o sayede de 20 sıra.

Kusursuz altdizeleri veren de comment'ler dışında 20 SLOC (Single Lines Of Code) altında (dolayısıyla reddit'teki en açık de kısa çözümden daha kısa de net biçimde) bir kod ile soruyu çözünüz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 11:58:56 >

• https://repl.it/repls/YellowOlivedrabDirectories veyahttps://paste.ubuntu.com/p/vQ7WRdz4MN/

string uzunluğu x 10 luk bir tabloda her string indexi için ondan baştan itibaren olan sayıları tekrar miktarını tuttum
    sonra da ikili ikili olabilecek başlangıç ve bitiş noktalarına göre bu ikisinin farkını alıp eğer o farkların hepsi k 'nın katı ise bunu bastırmasını söyledim.

https://www.geeksforgeeks.org/prefix-sum-array-implementation-applications-competitive-programming/

prefix sum gibi bir şey kullanarak, i-j arasındaki farkı ver dediğimde versin istediğim için böyle bir şey yapmış oldum.

O ( n^2 ) veya O(n*k) ile çalışıyor şuanda, O(n*k) demek daha doğru galiba, tam emin olamadım
    ama substringi bastırmanın da maliyeti varmış, bu sebeple O(n^2*k) oluyor sanırım

Çözüm yöntemi için 2 boyutlu bir dizi (preSumArr) oluşturup onun içinden altdizileri saydırmak iyi güzel ancak gereğinden çok karışık. comment'ler dışında 30+ SLOC saydım. Ayrıca comment'ler de eksik.

Reddit'teki şu çözümden daha kısa de net kod bekleniyor:

def perfectString(s,k,result):
    for i in range(len(s)):
    num_seen = 0
    window = {}
    for ind in range(i, len(s)):# Range 0 tabanlıdır
    if not s[ind] in window: # ilk kez görüldü
    num_seen += 1
    window[s[ind]] = 1
    else: # Zaten var
    window[s[ind]] += 1 # arttır
    if window[s[ind]] == k:
    # 2 ye erişildiyse
    num_seen -= 1
    if num_seen == 0:# Ama window dizisi değişmez
    result +=1 # Örneğin '211'
    print(i)
    print(window)
    elif window[s[ind]] > k:
    print(window)
    break
    return result
    print(perfectString("2211",2,0)) # 1102021222

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 12:0:25 >

Python'da 20 sıra, C++'da 30 sıra kodla yapılan işi Raku'da 9 sıralık kodla çözdüm:)

Reddit, HN, Euler, DH gibi sitelerden iş görüşmesi soruları + ödev soruları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 12:1:22 >
  • 250.000. asal sayıyı da tek satırda hesaplar mı bu
  • I0SER_b0y kullanıcısına yanıt
    Herkes I0SER mı olsun ? :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 12:1:54 >
  • Konuya yeni eklediğiniz soruların başına ilk mesajda ekleme tarihini yazarsanız gelecekte o soruyu konu içinde bulmak kolay olur

Şuan ilk sayfadaki 5. Sorunun yerini bulmam için detaylı bir tarama yapmak gerekiyor mesela

• 10SER yazmaya çalıştım kabul etmedi üzgünüm, 0 1 binary deki 0 1
    Bir el attım. Soru gönderilme an bilgilerini ekledim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 11 Ağustos 2022; 12:2:48 >
  • Hocam az önce güzel bir soruyla karşılaştım, soru çok kolay da en kısa nasıl yazılır merak ettim.

Matematikteki "Euler" sayısı ("e" diye de geçer) içerisinde 21 basamaklı bir asal sayı vardır. Bu sayıyı bulan algoritma yazılacak. Tek satırdaki (varsa) çözümünü merak ettim, yoksa kolay soru onun farkındayım.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.