Şimdi Ara

Red Dead Redemption 2 Türkçe Dil Desteği İçin Geri Bildirim (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
126
Cevap
0
Favori
9.622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 198 bin R* için denizde kum değil GTA 5 satışlarında.
  • Rockstarın dil ekleme satış rakamları ile alakası yok bunu öğrenin. Dünyada Amerika'nın baş düşmanı kim bizim bildiğimiz ? Rusya. Rus dili varmı Var oyunları kim kırıyor ruslar En çok korsan kimde var? RUS. Peki hala neden Rus dil desteği var Türkçe yok Çünkü rakstarın yöneticilerinin anneleri kötü kadın. Bukadar net. Bunların yönetimlerinin Türkleri sevmemesinin bir sebebi olmalı. Seviyormuyuz firmayı? Sevmiyoruz ama mecburuz. Arkadaşımla 2 gram eylencem diye para veriyorum. Ayrıca vpn üzerinden alım yaparken bankanızın nerde olduğunu görmediklerinimi sanıyorsunuz :) Çok safsınız çok. Saolsun çeviri gruplarımız var çeviriyorlar.

Burdan rakstar yönetimin tümünün......

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: filojistoN

198 bin R* için denizde kum değil GTA 5 satışlarında.
    Rusya ve İtalya için ayarlama yapıldığın da Rusya ; 115 bin İtalya 15 bin çıkıyor.O zaman Rusya ve İtalya RD2 de niye var ?

Şunu anlamak lazım net olarak.Satış ile bir alakası yok bu işin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _GRKM_ -- 20 Ekim 2019; 0:10:21 >
  • Bu son politik olaylardan sonra rockstar gibi büyük yapımcıların TR dil ekleyeceğini pek zannetmiyorum. Küçük yapımcılar Türkiye'den yeterli desteği aldığında dil ekliyor genelde. TR dil desteği olmayan bir oyuna 300 lira vermek istemeyen birinin korsana yönelmesini anlayabilirim satın almaya mecbur değilsiniz. Şimdi bazıları oyun 50 dolara geliyor diyecek Rusya'dan alan biri 35 dolardan alabiliyorsa biz niye alamıyoruz? RDR2 yerine Cyberpunk 2077 desteklenebilir TR dil desteğiyle geliyor oyun. RDR2 satın alarak TR dil gelmesini ummak bana mantıklı gelmiyor, GTA 5 satışları Türkiye'de gayet yüksek olduğu halde GTA 5'ten sonra çıkan oyunlarına TR dil eklemediler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nietzsche55 -- 20 Ekim 2019; 0:20:22 >
  • Gta v pc ye çıktıktan 1 ay sonra Türkçe Yama çıktı amatör gruplar tarafından. 4 sene geçti yamayi resmi olarak oyuna uygulamadilar. Satışla gelirle alakası yok, adamlar belli ki istemiyor Türkçe olmasını. Biz de mis gibi torrent indirir yamamizi yapar yolumuza bakarız.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Bizim bu oyun hakkında yapabileceğimiz 2 şey var gibi gözüküyor. Daha doğru bir tabir ile bana öyşe geliyor. Birincisi hep bir ağızdan facebook, steam ve diğer platformlarda yapacağımız yorumlar. Oyunun türkçe olarak çıkmasını istediğimizi mesaj yolu ike bildirmek. 2. Si ise tr dil desteği gelmediği sürece oyunu para vermemek. Zaten gta5 i bir çoğumuz satın aldı. Eğerki bu oyunu almazsak küçük bir ihtimalle farkına varırlar. Bunun dışında yapabileceğimiz hiç bir şey yok gibi geliyor açıkcası.

• Yok bize düşmanlar, yok bizi tınlamıyorlar diyenler izlesin şu videoyu. Bir çok oyuna resmi Türkçe yama yapan 23 Studios ile sohbet. Az biseyler öğrenirsiniz belki bilmeyen arkadaşlar.

https://m.bolumsonucanavari.com/VideoIncelemeler-Oyun_Odasi__23_Studios_ile_Oyunlari_Turkcelestirme_Uzerine_Konustuk-12805.htm

Bu da GTA 5 i kusursuz olarak çeviren Technogame ekibinin Rockstar firması ile gerçekleştirdi konuşma.

https://technogame.net/rockstar-games-ile-gta-v-turkcelestirme-hakkinda-gorusme/

Neyse daha fazla konuşmaya gerek yok. Her şey ortada.

• quote:

Orijinalden alıntı: Iron Man - SuraSide

Yok bize düşmanlar, yok bizi tınlamıyorlar diyenler izlesin şu videoyu. Bir çok oyuna resmi Türkçe yama yapan 23 Studios ile sohbet. Az biseyler öğrenirsiniz belki bilmeyen arkadaşlar.

https://m.bolumsonucanavari.com/VideoIncelemeler-Oyun_Odasi__23_Studios_ile_Oyunlari_Turkcelestirme_Uzerine_Konustuk-12805.htm

Bu da GTA 5 i kusursuz olarak çeviren Technogame ekibinin Rockstar firması ile gerçekleştirdi konuşma.

https://technogame.net/rockstar-games-ile-gta-v-turkcelestirme-hakkinda-gorusme/

Neyse daha fazla konuşmaya gerek yok. Her şey ortada.
    Bu kadar basit. Ne kadar ekmek o kadar köfte.

• Türkçe dil ekleyeceklerini sanmıyorum zira Rockstar oyuna en fazla 6 farklı dil eklemiş.Türkçeye gelene kadar eklemedikleri başka diller var dolayısıyla Türk oyuncuları umursayacaklarını sanmıyorum.

• Konu amacından biraz sapmış ama bir kaç şey de ben söylemek istedim.

Öncelikle her konuda olduğu gibi bu konuda da ikiye bölünmüş durumdayız. Bir kısım duygusal bir kısım ise veriler ile yaklaşıyor. Ama bu konular defalarca konuşuldu tartışıldı değişen bir şey olmadı. Bu konuların da yıllar boyu süreceği kesin.

Türkçe dil desteği vermeden satış beklemek bana göre yanlış. Sen hizmet vereceksin ki müşteri bunu görüp oyununu alacak. Sen destek verme sonra da satış bekle yok ya. Square Enix bu şansı Hitman Absolution da verdi. Riske girdiler denediler. Ama biz o şansı iyi kullanamadık.
    Bethesda olsun Rockstar olsun hangi oyununa Türkçe dil eklemiş ki satış bekliyorlar. Girin o topun altına verin bir sefer destek ondan sonra satış bekleyin. Bir tane oyunu Türkçe olarak çıkartmak sizi batırmaz ki girin o riske.

Bu satış meselesinde herkesin atladığı bir nokta var. Bu şirketler için her zaman ön sipariş ve tam fiyattan yaptığı satışlar 1.derecede önemlilik taşır. Bu aşamada çuvallyoruz işte. Orijinal alıyoruz ama indirimlerde alıyoruz. Bu 2.derecede önemli oluyor. O şirketler için öncelikli baktıkları pencere de bu ne yazık ki.

Ama şunu da söylemden geçmeyelim bu şirketlerin Türkiyenin ekonomi olarak ne halde olduğumuzdan haberleri bile yoktur AAA oyun fiyatları neredeyse asgarî ücretin 1/4 seviyesine gelmiş.Alım gücünün gün geçtikçe düştüğü bir ülkedeyiz. Sürekli tırmanan kur bunlara etken Satış arttırmak kendi ellerinde birazcık da. Bu ülkenin ekonomisi ortada. Bunları iyi analiz edip,araştırıp öyle hareket etmeleri gerekir biraz. Hep ezbere satış olmuyor diye.

Korsan kullanıyoruz,hepimizbir dönem kullandık. Bazen hayat şartları insanı mecbur bırakabiliyor. Durumu iyi olup da kullanan yok mu vardır onlara da diyecek bir şey yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R-10 -- 20 Ekim 2019; 1:19:52 >

• quote:

Bu işlerle uğraşmaya gerek yok. Sonuç olumsuz olacak. Türkçe istiyorsak gidip paşa paşa oyunu satın alacaz. Rockstar da ülkedeki satış başarısını görünce zaten ekler. Diğer birçok oyuna sonradan eklendiği gibi.

Last of us 2 Türkçe dublaj ile geliyor, nedeni de zaten ortada.
    Alakası bile yok olay satış rakamlarıyla ilgili olsa gta 5e çoktan Tr dil desteği gelirdi.

• quote:

Orijinalden alıntı: R-10

Konu amacından biraz sapmış ama bir kaç şey de ben söylemek istedim.

Öncelikle her konuda olduğu gibi bu konuda da ikiye bölünmüş durumdayız. Bir kısım duygusal bir kısım ise veriler ile yaklaşıyor. Ama bu konular defalarca konuşuldu tartışıldı değişen bir şey olmadı. Bu konuların da yıllar boyu süreceği kesin.

Türkçe dil desteği vermeden satış beklemek bana göre yanlış. Sen hizmet vereceksin ki müşteri bunu görüp oyununu alacak. Sen destek verme sonra da satış bekle yok ya. Square Enix bu şansı Hitman Absolution da verdi. Riske girdiler denediler. Ama biz o şansı iyi kullanamadık.
    Bethesda olsun Rockstar olsun hangi oyununa Türkçe dil eklemiş ki satış bekliyorlar. Girin o topun altına verin bir sefer destek ondan sonra satış bekleyin. Bir tane oyunu Türkçe olarak çıkartmak sizi batırmaz ki girin o riske.

Bu satış meselesinde herkesin atladığı bir nokta var. Bu şirketler için her zaman ön sipariş ve tam fiyattan yaptığı satışlar 1.derecede önemlilik taşır. Bu aşamada çuvallyoruz işte. Orijinal alıyoruz ama indirimlerde alıyoruz. Bu 2.derecede önemli oluyor. O şirketler için öncelikli baktıkları pencere de bu ne yazık ki.

Ama şunu da söylemden geçmeyelim bu şirketlerin Türkiyenin ekonomi olarak ne halde olduğumuzdan haberleri bile yoktur AAA oyun fiyatları neredeyse asgarî ücretin 1/4 seviyesine gelmiş.Alım gücünün gün geçtikçe düştüğü bir ülkedeyiz. Sürekli tırmanan kur bunlara etken Satış arttırmak kendi ellerinde birazcık da. Bu ülkenin ekonomisi ortada. Bunları iyi analiz edip,araştırıp öyle hareket etmeleri gerekir biraz. Hep ezbere satış olmuyor diye.

Korsan kullanıyoruz,hepimizbir dönem kullandık. Bazen hayat şartları insanı mecbur bırakabiliyor. Durumu iyi olup da kullanan yok mu vardır onlara da diyecek bir şey yok.
    Hocam Crytek o şansı defalarca verdi Crysis serisi ile. Her serisinde Dublaj var. Hatta adamlar Dublaj ile verdi o şansı. Crysis 2 İstanbul da yapılan lansmanda Faruk ve Avni yerli kardeşler ile sohbet yapıldı. Karşılığını aldınız mı sorusuna verilen cevabı izleyin lütfen. Dakika 3.10 dan itibaren izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=rZrRI8y5pTg&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Iron Man - SuraSide -- 20 Ekim 2019; 2:3:58 >

• Dublaj parasını zor kurtardık diyor:)

• quote:

Orijinalden alıntı: baaburcan

Dublaj parasını zor kurtardık diyor:)
    İşte sorun orda. Zamanında Crysis 2 gibi bir oyun 59 TL den satışa çıkıyor. Ama oyun hala beklenen satışa ulaşamıyor. Sıfır a sıfır kalmışlar Türkiye de.

• quote:

İnceleme yazılarına dayanaraktan yorum yapıyorsun. Resmi satış rakamlarını bulursan haber ver bizede.

Alıntıları Göster
    şunu bir dener misin steamde?
    satın almadığın bir oyuna inceleme yazmaya çalış bakalım yazabilecek misin?
    o yorumların hepsi oyunu almış kişilere ait!
    yani her yorum bir alım demek... ayrıca şuna da bakar mısın? arkadaşlarının ve senin satın aldığın ve envanterindeki oyunların kaç tanesinden kaç tanesine inceleme yapmışsın?
    buradan da anlaşılacağı gibi oyun TR'de çok iyi satmış. Ayrıca steam dışı satın alımlar da olduğu kesin ki @filojistoN
    198kda kalmadığı ve çok daha sattığı gayet aşikar. Her durumda hala yok oyun şu kadar sattı tartışmalarını bırakmak gerek.
    bunun adı da yorum ve çıkarım oluyor ki sınavlarda görüyoruz. türk milletinin başaramadığı şeydir bu ;)

resmi satış rakamları mı istersin bak yapılan oyunlardan bitanesini ekliyorum ki diğerleri eklemiyor. eklense her şey ortaya çıkacağından satış rakamları açıklanmıyor firmalar tarafından.
    Red Dead Redemption 2 Türkçe Dil Desteği İçin Geri Bildirim

kaynak:https://www.thelongdark.com/news/five-years/

oyunun çok satması
    1. olarak yerelleştirmeye
    2. olarak kaliteli oyun olmasına
    3. olarak fiyat politikasına
    4. olarak da firmanın tutumuna bağlıdır.

kimi firmaları tutum olarak eleştiriyoruz ki oyun alındığı halde yerelleştirme yapılmazken kimilerini de pahalı olduğundan genel olarak alamıyoruz. kısaca ne olursa olsun. bir firma yerelleştirme yapmadan o ülkeden satış beklemesi saçmalık ve yapılan alımlar da onlara ikram oluyor. ben olsam olaya firma olarak şöyle bakardım. Türkiye'ye yatırım yapmıyoruz ama çok iyi satıyoruz. Demek ki yerelleştirmeye gerek yok ki ing. ile oynanıyor oyun. Firma bunu bu şekilde yorumlar. Zaten satıyoruz 2-3 daha fazla satalım diye yerelleştirme yapalım diye düşünmez. Nasılsa alıyor bu adamlar ne gerek var. Ben olsam ben de yerelleştirmem. Bazı firmalar olaya diğer pencerelerden bakıyor ki onlar da karşılığını alıyor ama çoğu firma mail atsanız da satın alsanız da umursamıyor. Umursamadığını hepimiz biliyorsak satış demek mantıklı değil. Çünkü bizler yama yapın oyunu alcaz diye mesaj atıyoruz cevap bile alamıyoruz ki burada firmanın tutumu şudur. İng. alıyosan al almıyosan alma demektir.

Bu saatten sonra da alan alır almayan almaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BoomBookTR -- 20 Ekim 2019; 7:35:25 >

• _GRKM_ kullanıcısına yanıt
    Ya bilip bilmeden atıp tutmayı bir geçin lütfen. Ne alakası var satış ile yoksa? İnsanların kaşına gözüne bakarak mı seçim yapıyorlar? Oyunun satışı toplamda 100 milyonu geçmiş, 10-20 milyonu Steamde, Türkiye de taş çatlasın 350 binden fazla satış yapılmamıştır tüm platformlarda. Rusya Amerika-Çin'den sonra en çok orjinal oyun alımına sahip olan ülke. Steam yorumlarından çıkarım mı yapılır? Ciddiye alıp cevap veriyorum bir de.

80 Milyonu geçmiş bir ülkeden 250 bin satış yapıyorsan umurunda olmaz o ülke senin. Bu kadar basit.

Bu 2014 istatistikleri,https://venturebeat.com/2014/06/24/gamer-globe-the-top-100-countries-by-2014-game-revenue/ . GTA 5 2013'te çıktı.

Listeye bak ondan sonra karar ver Türkiyeye yatırım yapar mısın yapmaz mısın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi filojistoN -- 20 Ekim 2019; 10:4:27 >

• Şu konudaki yorumları Rockstar'dan birisi okusa ülkeden satışını kaldırırlar oyunun.
  • Indie bi oyunu AAA R* oyunuyla karşılaştırman ağır saçmalık. 3,3 Milyon içerisinde Türkiye'den yapılan alımlar kendini belli eder. Güney Kore 8. olmuş Türkiye 7. Bu bizim Güney Kore'den daha iyi olduğumuzu mu gösteriyor yani şimdi? Long Dark Türkiye' de satsın diye Türkçe yapılmadı, Türkiye'de sattığı için Türkçe yapıldı. Sen neredeyse 150 Milyon satmış oyununun maksimum 350 bin sattığı ülkeye yatırım yapmazsın.

Firmaların yorumunu söyleyeyim; Adamlar alırlar ellerine grafikleri bakarlar, hmm burada 300 bin satmış, ama burada 2 saat içerisinde 300 bin satmış, ben neden durduk yere 1. seçenekteki ülkeye gereksiz para yatırayım, yerelleştirme ekibi vs kurayım? 2. ülkeden 2 saat içerisinde 1. ülkenin parasını çıkarıyorum zaten. R* gibi firmalar Türkiye gibi ülkelere satış yapmayı beklemiyor zaten adamlar da biliyor bizim gibi ülkelerden az para kazandıklarını. Amerikadan, Avrupadan 1 ay içerisinde kazandıkları Shark Cash Card paralarıyla Türkiyede ki bütün oyun satışlarından kazandıkları parayı çıkartıyorlar.

Ama senin ülkende en az 1 milyon satış olsun, adamlar der ki biz bunlara ilgi göstermezsek bizim oyunları bir daha alamazlar para kazanamayız. İşte o zaman oyuncu kaybetmemek için yatırım yapmaya başlanılır.

FIFA Türkiye'nin kara kaşını gözünü sevdiği için mi Türkçe yapmaya başladı? Hayır, deli gibi PS cafelerde vs oynanıyor çünkü.

Sony Türkiye'ye gelmese onlar da PS4 oyunlarını yerelleştirmez.

Profesyonellikte "biz bedava yapçaz lütfen ekleyin lütfennn" diye bir şey olmaz. Stüdyodaki 1000 çalışandan 1 tanesine gidip "Şu .zip'i al kopyala yapıştır yap Türkçe çeviri yapmış bak çocuklar mail atmışlar, steam'e gönder, sevinsin arkadaşlar." demelerini mi bekliyorsun?

Örnek atıyorsun "satışla alakası yok" bu işin diye, attığın örnek tamamiyle satışların iyi olması nedeniyle Türkçe dil desteği getiren oyuna ait. Witcher 3 ilk çıktığında 60 TL'den çıktı ki o zaman yeni oyunları 60 TL ye rüyanda bile alamıyordun, ilk senesinde toplam satış yanlış hatırlamıyorsam ya 30 bin ya da 130 bini geçemedi. Artık indirimlerde sürekli 25-20 TL olduğundan, almayanı dövüyorlar kıvamına geldiği zaman Türkçe desteği geldi. Adamlar attıkları tweette "Türk oyuncuların desteği için teşekkürler, resmi olarak Türkçe dil desteğini ekliyoruz." dediler. Cyberpunk'ı da buna güvenerek Türkçe dil desteğiyle çıkartıyorlar. Tam tersi olmuyor yani bu konularda.

İnşallah bu saatten sonra anlayan anlar gerçektende. Bu Türkçe dil desteğinin dıj güçlerin oyunu olduğu algısı yıkılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi filojistoN -- 20 Ekim 2019; 10:6:7 >

• Ya tamam dış güçlerin oyunu bunlar ayrıca hepsi Türkiye düşmanı..

siz Türkçe olmayan oyunu almamaya devam edin torrent kullanın hatta oyunu satın alın sonrada protesto edip oynamayın.

Çocuğumuzun çocuğu dahi siz bu kafayla giderseniz her oyunu Türkçe oynama şansına erişemeyecek

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.