Şimdi Ara

Realme 5 Pro [ANA KONU]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Arduino Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 1 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
434
Cevap
28
Favori
17.070
Tıklama
Tüm Forumlar >> Mobil Cihazlar >> Android Telefonlar >> Oppo >> Realme 5 Pro [ANA KONU]
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    344 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    UX

EcheLoN_ Rica ederim. Elimden geldiğince katkı vermeye çalışıyorum.

Eski ROM çözüm değil özellikle bankacılık uygulaması kullananlar için. Güvenlik güncellemeleri Android cihazlar için oldukça önemli çünkü cihazdaki tespit edilen hata ve açıkları kapatıyor.

kesbi hakem heyetine gidebilirsiniz. Hakem heyeti böyle bir durumda ne karar verir kestirmek güç.

ksph bu konu ilk açılan ana konu ve başka bir konuyla birleştirme yapılmadı. Birleştirme yapıldığı taktirde sistem bana uyarı gönderiyor.

emre845 ben Telegram kullanmıyorum ama siz kullanıyorsanız Telegram grubu kurabilirsiniz. Telegram kurmanız halinde ana sayfaya Realme 5 Pro Telegram grubu ismiyle üyelik bağlantısını ekleyebiliriz.
    |
    |
    Bahsedilenler: kesbi , emre845 , EcheLoN_ , ksph

Bana reklam broşürü, kutusu veya sitesinde fm radyo yazan bir veri lazımki itiraz edebileyim. Kutu şuan yanımda değil. Bilgisi belgesi olan olursa ben itiraz etmek istiyorum. En azından güncelleme açıklamalarına yazsalardı güncellemezdim. Şeref yoksunu firma, çok sinirliyim. Samsung da benzer bir saçmalıkla ikinci sim yuvasına hem sim hem de hafıza kartı takılabilmesini android 9 verdiği güncellemede yazılımla engelledi. İşleri güçleri itlik. Bi tane dürüst firma kalmadı mı ya. İlla apple mı laalım. En azından bişey yoksa baştan biliyorsunki yok.

Elimde saece aldığım yer olan n11 ilanındaki radyo: var ibaresi var şuan. Umarım yeterli olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 10 Şubat 2020; 15:56:20 >
    |
    |
    rapidos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    344 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    UX

quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

Bana reklam broşürü, kutusu veya sitesinde fm radyo yazan bir veri lazımki itiraz edebileyim. Kutu şuan yanımda değil. Bilgisi belgesi olan olursa ben itiraz etmek istiyorum. En azından güncelleme açıklamalarına yazsalardı güncellemezdim. Şeref yoksunu firma, çok sinirliyim. Samsung da benzer bir saçmalıkla ikinci sim yuvasına hem sim hem de hafıza kartı takılabilmesini android 9 verdiği güncellemede yazılımla engelledi. İşleri güçleri itlik. Bi tane dürüst firma kalmadı mı ya. İlla apple mı laalım. En azından bişey yoksa baştan biliyorsunki yok.

Elimde saece aldığım yer olan n11 ilanındaki radyo: var ibaresi var şuan. Umarım yeterli olur.

Alıntıları Göster
    Kutu üstünde ve resmi sitesinde radyo yazmıyor. Uluslararası tanıtım broşüründe de radyo yazmıyor. Youtube'da yayınlanan inceleme editörlerinin radyo var demesi delil olur mu acaba. Gerçi onlar içinde yanlış tanıtmışlar diyebilirler. Uluslararası kullanıcı kılavuzuna da baktım orada da radyo ile ilgili bir ifade bulunmuyor. Bu şartlar altında hakem heyetinde kazanmak biraz sıkıntılı olabilir.
    |
    |
    Bahsedilenler: kesbi

• Onbaşı
    26 Mesaj
    1800’e M30s mi yoksa 1650’ye bu telefon mu?

6S’ten geçeceğim bataryadan muzdariptim ve çift hat kullanma gereğinden ötürü. Oyunla vs işim yok aktif sosyal medya, selfi kamera kullanımı önemli. + Maç, film, video izleme ve müzik dinleme kullanım sıklıklarım diyebilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi es_emre26 -- 10 Şubat 2020; 17:38:10 >

wifi ile realme 5 pro'da 8,5 9 saat aldım ekran süresi senin için yeterliyse tavsiye ederim
    |
    |
    es_emre26 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Beklentilerim telefonda oyun oynamam benim için en önemli şeyler ekranı güzel olsun , ses kalitesi iyi olsun şarjı uzun gitsin yeter. Bu telefon ile Redmi note 8 pro'yu kıyaslama şansı olan var ise ikisi arasında bu belirttiğim özelliklerde ne gibi farklar var , 4 gb ram ilerde sorun çıkarırmı açıklayabilirse çok sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Class -- 10 Şubat 2020; 17:56:10 >
    |
    |
    UX

quote:

Orijinalden alıntı: es_emre26

1800’e M30s mi yoksa 1650’ye bu telefon mu?

6S’ten geçeceğim bataryadan muzdariptim ve çift hat kullanma gereğinden ötürü. Oyunla vs işim yok aktif sosyal medya, selfi kamera kullanımı önemli. + Maç, film, video izleme ve müzik dinleme kullanım sıklıklarım diyebilirim
    es_emre26 M30s'i bence direk eleyin. O telefonun fotoğraf çekimi hiç iyi değil bir elektronik markette denerseniz sizinde memnun kalacağınızı düşünmüyorum.

Realme 5 Pro, kullandığı kamera sensörü sebebiyle sınıfının üstünde bir kalitede fotoğraf çekiyor. Sosyal medya, kamera, maç, film, radyo ve müzik sizi tatmin edecektir. Ekran görüntü kalitesi epey iyi ve hızlı akan sahnelerde ekran kalitesi kendini belli ediyor.

Class bir Xiaomi sever olarak iki telefonu da kullandım. Redmi Note 8 Pro'nun uzun süreli oyun performansı ve üst grafikte açabildiği oyun sayısı Realme 5 Pro'dan daha iyi. Ayrıca Xiaomi telefonlardaki Miui arayüzü oldukça gelişmiş ve ColorOS'dan daha fazla kolaylık sağlıyor.

Kamera sensör kalitesi ve hareketli sahnelerdeki kamera performansına gelirsek Realme 5 Pro, RN8 Pro'dan daha iyi. İki cihazında ekran kalitesi iyi ama Xiaomi için 4 farklı türde ekran üretimi olduğu için size hangisinin geleceğinin garantisi zor. Türkiye'ye genelde 3 ayrı panelli modeli geliyor ve Boe olan içlerindeki en iyisi oluyor.

Amacınız oyun ve arayüzde daha fazla özelleştirme ise RN8 Pro sizin için daha uygun olur. Amacınız fotoğraf, ekran kalitesi ve ses kalitesiyse Realme 5 Pro sizi daha fazla memnun edecektir.
    |
    |
    Bahsedilenler: es_emre26 , Class

• Yüzbaşı
    344 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    UX

Yeni öğrendiğim birkaç gelişmeyi paylaşayım.

+ 16. sürümde radyo kaldırıldığı için çok fazla kişi 15. sürüme geri düşmeye çalışıyordu. Bu sebeple 15. sürümün OTA sunucularındaki resmi sürümü, 16. sürümün üstüne wipe data yapılsa bile yeniden kurulamaz hale getirilmiş. Bu gelişme ile birlikte resmi olarak 16. sürümden 15. sürüme düşürme imkanı kalmadı. (15. sürüme ait ROM içerisindeki updater-script dosyası düzenlenerek de geri dönme işlemi yapılabiliyorken bu işlemde engellenmiş)

+ Hindistan'daki kullanıcıların bazıları ColorOS 7.0 tabanlı Realme UI arayüzünü almaya başlamış. Türkiye'nin de dahil olduğu Avrupa sürümü için kesin olmamakla birlikte 5 Martta Realme UI güncellemesi verilecekmiş.

+ Türkiye'ninde içerisinde olduğu Avrupa sürümünde radyonun kaldırılması bolca şikayet alan bir konuydu. Şikayetler değerlendiriliyormuş ve yasal olarak bir anlaşma halinde radyo geri getirilebilirmiş. (Radyonun kaldırılmasına sebebiyet veren nedir, AB neden böyle bir talep yaptı, Realme ve diğer telefon üreticilerinden ne bekliyor maalesef bilmiyorum)

• Binbaşı
    1057 Mesaj
    Vay arkadaş adamlar radyo kullandırtmamak için efsane çaba harcıyor. Hoş kabul etmek lazım ben cihazı alırken radyo yok zannederek aldım radyo sürpriz olmuştu. Güncellemenin başka da bir sorunu yok gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi albaywolf -- 10 Şubat 2020; 21:55:31 >
  • Yarbay
    7949 Mesaj
    Radyoyu en son Galaxy S4 zamanında kullanıyordum galiba, internet paketlerinin zenginlesmesi Spotify gibi uygulamalar varken son 4 5 senedir telefon alırken radyo varmış yokmuş vs hiç bakmadım, bu cihazda fiyatına göre nfc olmamasını anlarım da keşke kızılötesi koysalarmis , bir de color os de ikincil alan veya ikinci kullanıcı seçeneklerinin olmaması üzücü, arayüz olarak eksikleri var maalesef.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Orijinalden alıntı: rapidos

Yeni öğrendiğim birkaç gelişmeyi paylaşayım.

+ 16. sürümde radyo kaldırıldığı için çok fazla kişi 15. sürüme geri düşmeye çalışıyordu. Bu sebeple 15. sürümün OTA sunucularındaki resmi sürümü, 16. sürümün üstüne wipe data yapılsa bile yeniden kurulamaz hale getirilmiş. Bu gelişme ile birlikte resmi olarak 16. sürümden 15. sürüme düşürme imkanı kalmadı. (15. sürüme ait ROM içerisindeki updater-script dosyası düzenlenerek de geri dönme işlemi yapılabiliyorken bu işlemde engellenmiş)

+ Hindistan'daki kullanıcıların bazıları ColorOS 7.0 tabanlı Realme UI arayüzünü almaya başlamış. Türkiye'nin de dahil olduğu Avrupa sürümü için kesin olmamakla birlikte 5 Martta Realme UI güncellemesi verilecekmiş.

+ Türkiye'ninde içerisinde olduğu Avrupa sürümünde radyonun kaldırılması bolca şikayet alan bir konuydu. Şikayetler değerlendiriliyormuş ve yasal olarak bir anlaşma halinde radyo geri getirilebilirmiş. (Radyonun kaldırılmasına sebebiyet veren nedir, AB neden böyle bir talep yaptı, Realme ve diğer telefon üreticilerinden ne bekliyor maalesef bilmiyorum)
    Radyo verilmesi ekstra bir maliyet getirmis olabilir, Cunku Radyo icin Trt bandrol parasi ödeniyor.Avrupa da durum nasıldır bilmiyorum ama Lg V30+ Sonradan yukleniyordu.

• Yarbay
    5507 Mesaj
    [email protected]

Eğer kullanıcı kılavuzunda kutu da ya da tr sitesinde radyo özelliği yazıyorsa thh den her türlü lehine karar çıkar yazmıyorsa bişey çıkmaz.. Realme yaptıklarıyla hayal kırıklığı oldu resmen..

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Eski Kullanıcı Adı:
    UX

Türkiye tarafını araştırdığımda 2016 yılında İnternet'e bağlanabilen tüm cihazlara TRT bandrol vergisi eklenmiş. FM radyo özelliği olmayan telefonlarda internet üzerinden radyo dinlenebildiği için TRT Bandrol vergisi ödemek durumunda.

quote:

Bu kapsamda, daha önce bandrol uygulamasına tabi olmayan, alıcısı olsun olmasın internete bağlanan cep telefonları yüzde 6 ve 7 oranında, tablet ve bilgisayarlar da yüzde 2 ve 3 oranında TRT bandrolü uygulamasına tabi tutulacak.

Kaynak1: https://www.ntv.com.tr/ekonomi/telefonlara-da-trt-bandrolu-geliyor,RT70y6BAJEm1UYdZr8Zc9w
    Kaynak2: https://www.cnnturk.com/ekonomi/turkiye/interneti-olan-tum-cihazlara-trt-bandrolu-geliyor

Bu cevabı göndermeden önce Avrupa Birliği ülkelerindeki vergileri epey bir araştırdım. Researchgate üzerinde daha önce hazırlanmış makaleleri taradım, OECD ülkelerindeki vergilendirme durumlarını da incelemeye çalıştım.

AB'ye bir elektronik ürün (örneğin telefon) yurt dışından AB sınırları içerisine girerken gümrük vergisi ödeniyor tıpkı bizdeki gibi. Satış işlemi sırasında da çeşitli vergiler mevcut ve AB içinde de ülkesine göre bazı farklı uygulamalar var. Radyo istasyonlarından da farklı kalemlerde farklı vergiler alıyorlar.

Vergilendirme her ülkede olmasına rağmen TRT Bandrol vergisine örnek bir uygulama bulamadım.
    |
    |
    Bahsedilenler: edarguner

• Yüzbaşı
    344 Mesaj
    Eski Kullanıcı Adı:
    UX

quote:

Orijinalden alıntı: albaywolf

Vay arkadaş adamlar radyo kullandırtmamak için efsane çaba harcıyor. Hoş kabul etmek lazım ben cihazı alırken radyo yok zannederek aldım radyo sürpriz olmuştu. Güncellemenin başka da bir sorunu yok gibi.
    albaywolf radyo konusunda topu Avrupa Birliğine atıyorlar ama esas durumu bilemiyoruz. Güncellemede radyo APK'sının kaldırılması dışında bir sorun bulunmuyor.

__Nikolaus__, ColorOS ile MiUi karşılaştırıldığında ColorOS'un MiUi karşısında -kişiselleştirme adına- epey bir eksiği bulunuyor. En basiti ColorOS'da tema değişimi bile mevcut değil. ColorOS 7 ile birlikte cihazın %25 daha hızlanacağı ve talep edilen birçok eksikliğin giderileceği vaat ediliyor ama deneme şansımız olmadığı için ne olacağını kestirmek zor.

İkinci kullanıcı özelliği ise ColorOS 7 ile geldi. Settings-> Users and Accounts-> Multi-User adımından çoklu kullanıcı özelliği aktif edilip kullanılabiliyor.

Çoklu kullanıcı özelliğinin bize gelip gelmeyeceği ise belirsizliğini koruyor. Ülke yasa ve uygulamalarına göre hareket edeceklerini ve satış ülkesine göre kısıtlama getirilebileceğini söylüyorlar. Bizim cihazlar Global EU Rom olduğu için Avrupa Birliği bir sıkıntı çıkartmazsa çoklu kullanıcıyı bizde kullanabileceğiz.

|
    |
    Bahsedilenler: __Nikolaus__ , albaywolf

• Yarbay
    7949 Mesaj

Benim icin tek eksik ikincil kullanıcı , inşallah sorunsuz şekilde gelir.

|
    |
    rapidos kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Merhaba,

Realme Türkiye ile iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz.

Realme 5 pro cihazlarımızda A.16 güncellemesinden sonra FM Radyo uygulamasının kaybolması sorunu tespit edilmiş olup A.16 sürümü yazılım ekibimiz tarafından düzenlenmekte ve önümüzdeki Mart ayı içerisinde siz değerli müşterilerimizin hizmetine tekrardan sunulacaktır. Eğer bu süreye kadar beklemek istemezseniz size en yakın Genpa veya KVK onarım merkezlerimize giderek bir önceki yazılım sürümü olan A.15 e geri döndürme işlemi teknisyenlerimiz tarafından sizlere anlık olarak sağlanacaktır.

Onarım merkezimize götürme kararı aldığınız takdirde, telefonunuzdaki verilerinizi yedekleyiniz. Bilgi Güvenliği Kanunları gereği, teknik servise giren cihazlar sıfırlanıyor olacaktır.

Yardımcı olabileceğimiz farklı bir konu varsa lütfen bizimle iletişime geçmek için çekinmeyin.

Saygılarımızla,

Realme Müşteri Hizmetleri,

• Yüzbaşı
    361 Mesaj

rapidos:
    Çok iyi bir araştırmacısınız ve pek çok kişinin sorularını teknik servis ten bile hem hızlı hem de ayrıntılı olarak yanıtlıyorsunuz.

Keşke XT modeli için de bir başlık olsa, siz de konu yöneticisi olsanız
    ve de keşke XT kullananların yorum ve sorunlarına da erişebilsem.

(Realme XT almayı düşünüyorum. 64 mp in bir önemi yok benim için. video öncelikli bir şey arıyorum. xiaomi nin çok önerilen 9t midir nedir'in de kamerasının çıkma olayının sorun olabileceğini düşünenlerdenim)

şimdilik xda ve realme community deki bilgi ve yorumlarla yetinmek durumunda kalacağım galiba dh de realme xt konusu açılmadığı için (ve de alan kişilerin çok çok az olması da ayrı bir sorun bilgi edinebilmek için)
    |
    |
    Bahsedilenler: rapidos
Sayfa:
Reklamlar
haberler
son dakika
Bey Azura
Mobilya Takımları
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,469
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.