Şimdi Ara

reaktif güç nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
9.842
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar reaktif güç nedir? araştırdım kompanzasyonla alakalı birşeymiş ama ben kompanzasyonun ne olduğunu da tam bilmiyorum :) bu konuda beni aydınlatır mısınız? örneğin kompanzasyon panoları var fabrikalarda bunlar ne işe yarıyor? teşekkürler.

• http://www.armes-group.com/faq.asp
    adresi yardımcı olacaktır...
  • kısaca aktif olmayan güç demektir.kompanzasyon sistemleriyle kontrol ve kumanda edilerek aktif güce dönüştürlürler.kompanzasyonsa kısaca kondanstör guruplarından oluşur.daha detaylı bilgi istersen eğer meslek lisesi elektrik kitabı olan elektroteknik kitaplarında bulabilirsin....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fırtına1 -- 18 Şubat 2007; 19:32:20 >
  • cevaplar için teşekkürler. r2d2droids link için çok teşekkürler. sanki benim sorular için özel olarak hazırlanmış :) çok işime yaradı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: fırtına1

kısaca aktif olmayan güç demektir.kompanzasyon sistemleriyle kontrol ve kumanda edilerek aktif güce dönüştürlürler. kompanzasyonsa kısaca kondanstör guruplarından oluşur.daha detaylı bilgi istersen eğer meslek lisesi elektrik kitabı olan elektroteknik kitaplarında bulabilirsin....

Yanlışın var. Reaktif güç her zaman var olmak zorundadır, çünkü bu bobinlerin manyetik ortamını besler. Kompanzasyonla yapılan şey reaktif döngünün kısaltılmasıdır. Yani faz kayıyor diye niye yükle ta şebeke arasında bir alışveriş olsun ki, hatlara akım bindirmemek için hemen yanındaki kondansatörden yüke kadar olsun, mantık bu.
  • dönüşen birşey yok. kond de bobinde sonuçta şebekeden reaktif güç çekiyorlar fakat vektörel olarak zıt fazda olduklarından toplandıklarında birbirlerini yok ediyorlar ve aktif gücün görünür güce oranının 1 olmasını sağlıyorlar. bizde yükü kompanze ettik diye seviniyoruz durum bundan ibaret...
  • quote:

bizde yükü kompanze ettik diye seviniyoruz

Usta zaten fani işler bunlar dimi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Liu Kang -- 18 Şubat 2007; 20:17:57 >
  • çekilen reaktif gücün faturası senin adına kesilmediği sürece haklısın bu işler fanidir...
  • Niyeti bozup elektriğin "reaktif" olanını kaçıranlar var mıdır acep merak ettim
  • quote:

Orjinalden alıntı: Liu Kang

Niyeti bozup elektriğin "reaktif" olanını kaçıranlar var mıdır acep merak ettim

anladın sen olayı
  • Aktif gücün görünür güç olduğunu biliyorumda görünür gücün ne olduğunu bilmiyorum.
  • aktif güç görünür güç değil! görünür güç aktif güç ile reaktif gücün vektörel toplamı...
  • reaktıf guc sebekeden cekılen fakat devreye baglı bobın uzerınde kaybolan enrjıdır kısaca bunu engellemek ıcın devreye condansator baglanır bılındıgı gıbı bobın baglı bır devrede gerılım akıma gore +90 derece faz kayması gerceklesır kondansator baglanara bu fark kapatılmaya yanı notr lestırılmeye calısılır kısaca
  • kondasatör sebekeye reaktif güç verir, bobin ise reaktif güç çeker ;)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.