Şimdi Ara

Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
133
Cevap
4
Favori
15.780
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

İncelene yazısına başlamadan önce biraz mekanik klavyelerden bahsetmek istiyorum. Mekanik klavyeler için ilk klavye örnekleridir desek yanlış olmaz. IBM in Kişisel bilgisayarlarında Apple'ın Macintoshlarında klavyeler mekanik idi. Hatta kısa süre önce ziyaret ettiğim "Rahmi Koç Müzesinde" bu klavye örneklerini görebilir çaktırmadan deneyebilirsiniz. Mekanik Klavyelerde her tuş bağımsız bir metalik yay mekanizmasından oluşur. Bu sebepten Mekanik Klavyeler ağırdır, sağlamdır hatta bir ömür kullanılabilir. Bu tuş mekanizmalarına "Tuş Anahtarı" , "Switch" denir. Bu klavyelerin en belirgin özelliği tuşlara her basışta daktiloya benzer bir tuş sesi çıkarmasıdır. Biraz gürültülü olduğunu söylemeliyim, ancak hem tuş hissi hem de çıkardığı şakır, şukur ses ben dahil bir çok kullanıcıyı mest ediyor. Ayrıca bu klavyelerin kullanımı oldukça komforludur, daha iyi kontrol sağlar, her ne kadar yazı yazma amaçlı üretilseler de son zamanlarda bu klavyeler oyunculara yöneldi.
    Bu klavyelerde kullanılan switchler renklerine göre özellikler barındırırlar. En ünlü switch üreticisi Alman markası olan Cherrydir piyasadaki mekanik klavyelerin büyük kısmı bu markanın switchlerini kullanıyor.

Bir kaç örnek:

Razer Blackwidow Ultimate 2013 te Cherry MX Blue Switch kullanılıyor:
    Oldukça hissli tuşlara sahiptir. En yüksek gürültülü switch denebilir.

Logitech G710+ da Cherry MX Brown Switch vardır:
    Tuş hissi bir miktar zayıftır, ancak diğer mekanik klavyelere oranla sesi azdır.

Gigabyte Aivia Osmium da Cherry MX Red Switch vardır:
    Kırmızı switchler daha çok oyuncu klavyelerinde kullanılıyor.

SteelSeries 6Gv2 de Cherry MX Black Switch bulunuyor:
    Siyah switchlerin tuş hissi biraz düşüktür genelde oyuncu klavyelerinde kullanılıyor.

Green Switch ile ilgili Razer'ın hazırlamış olduğu kısa tanıtım Videosu:

İNCELEME:

Razer markası ile tanıştım tanışalı, diğer bileşen üreticilerinin ürünleri beni pek tatmin etmiyor açıkçası. Her ne kadar fiyat aralığını biraz yüksek tutsa da kalite ve ergonomi adına her aradığınızı buluyorsunuz.
    Razer, "Blackwidow Ultimate" ön adıyla piyasaya sürdüğü Mekanik Klavyelerin tümünde şuana kadar tasarıma adına bir değişikliğe gitmedi. Blackwidow 2013 te arka ışklandırma yeşile dönmüştü. Bundan sonra pi yasaya sürülen son mekanik Ultimate 2014 te görünüm adına 2013 ten ayrışan tek bir özellik dahi yok. Yazının devam kısmında ayrıntılı olarak özelliklerinden bahsedeceğim.

KUTULAMA

Razer diğer ürülerinde olduğu gibi yeşil ve siyahın hakim olduğu şık ve oldukça da sağlam bir kutulama yapmış.

Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi  Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi  Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi

Razer kutulama konusunda hakkaten çok başarılı, tuş hissini ve tuşların çıkardığı ses düzeyini merak edenler için kutunun işaret tuşları üzerinde kalan kısmı açık bırakılmış. Teknoloji mağazalarında teşhir ürünü olmasa bile klavyeyi deneyebiliyorsunuz.

KUTU İÇERİОİ

Kutuyu açıyoruz. Kutumuzdan Jelatin bir koruyucu içinde Klavyemiz, Kullanıcı Kitapçığımız ve İki adet Razer Stickerı çıkıyor.
     Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi  Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi  Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi

MALZEME KALİTESİ

Razer denince akla ilk gelen özellik "Kalite" desem yanılmış olmam. Klavyeyi elinize alır almaz kalitesini hissetiriyor.
    Mekanik klavyelerde her tuşun metalden oluşan ayrı bir mekanizması vardır. Bu nedenle Mekanik Klavyeler oldukça ağırdırlar. Bu klavyemizde yaklaşık 1.5 Kg ağırlığında.
    Razer Blackwidow Ultimate 2014 ün oldukça kalın örgülü ve fiber optik kablosu mevcut. Razer bileşenlerinin en beğendiğim özelliği de USB ve Jakların Altın Kaplama oluşu. Klavyemizde de bulunan bu alaşım hem veri iletim kaybını önlüyor hem de çok şık görünüyor.

Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi  Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi  Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi  Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi  Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi  Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi
     Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi  Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi

TASARIM

Blackwidow 2014 ün oldukça sade bir tasarımı var. Her ne kadar bu tasarımı çok beğenen olsa da, ben aynı fikirde değilim. Bir oyuncu klavyesinde FN tuşunun olmaması gerekir, ayrı multimedya tuşlarına yer verilmeli diye düşünüyorum. 9 Aya yakın Logitech G710+ kullandım. G710+ yı alırken Blackwidow 13 ile arasında epey kararsızlık yaşamıştım. Ancak seçimimi tasarımını çok beğendiğim G710+ dan yana kullandım. Pişman oldum. G710+ nın kutusunu açıp tuşa ilk bastığım an bir burukluk oldu içimde. Kullandıkça da arttı. Çünkü tuş hissi oldukça kötü, yazı yazmak ise oldukça güç idi. G710+ yı arkadaşıma sattım BW 14 ü aldım. İyi de yaptım. G710+ nın hem boyutu hem de tuş ebatları BW 14 ten dah büyük bunu belirteyim.

Razer Blackwidow Ultimate 2014 de Razer hem maliyeti düşürmek, hemde bu alanda ki hakimiyetini arttırmak adına kendi üretmiş olduğu Green Switch leri kullandı. Klavyeyi alrıken bu switchlerin Çinde üretilmesinden ötürü açıkçası kuşkuluydum. Ancak klavyeyi elime alır almaz Razer' ın ne kadar iyi bir iş çıkardığını anladım.

Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi  Razer Blackwidow Ultimate 2014 Mekanik Klavye İncelemesi

Tuşların hissi harikulade. Geri bildirimi mükemmel. Ayrıca tuşlara bastığınızda kulakları mest eden metalik bir klik sesi alıyorsunuz ki beni cezbetti. Tuşların bildirimi algılaması için 50G lik bir kuvvet uygulamak yetiyor. Günlük kullandığımız klavyelerde bu kuvvet 70-80G civarında.

Klavyenin sağ yanında bir adet USB girişi ve kulaklık ile mikrofona ait birer Jak bulunuyor. Böylece kasanın arkasına uzanmak gibi bir zahmetten kurtulmuş oluyoruz.

Klavyemizin gayet sağlam ve güven veren iki adet ayağı var. Bu ayakları açarak klavyenin eğimini arttırmak mümkün.

IŞIKLANDIRMA

Blackwidow 14 te tek renk, yeşil arka aydınlatma mevcut. Klavye üzerinde bulunan FN tuşu yardımıyla 20 kademeden oluşan ışıklandırma seviyesini ayarlayabiliyorsunuz.
    Ayrıca Synapse 2.0 dan klavyede bulunan Razer ambleminin yanma şekli ayarlanabiliyor.

Hemen hemen artık her oyuncu klavyesinde bulunan oyuncu modu tuşu ile Widows tuşu deaktif edilebiliyor. Böylece oyunlarda ekranın kapanma, simge durumuna düşme gibi olasılıklar kalmıyor.

Razer Blackwidow Ultimate 2014 Teknik Özellikleri:

• 50G basış kuvvetine sahip Razer Green Switchler
    • 60 milyon basışa kadar tuş ömrü
    • Ayrı aydınlatmalı tuşlar
    • Aynı anda 10 tuşa birden basmayı destekleyen Anti-Ghosting özelliği
    • Anında makro kaydı yapılabilen, tamamen programlanabilir tuşlar
    • 5 adet makro tuşu
    • Oyun modu seçeneği
    • Ses Çıkışı / Mikrofon Girişi
    • USB geçiş noktası
    • 1000Hz Ultrapolling
    • Örülü Fiber Kablo
    • Yaklaşık Boyutlar : 475mm/ x 171mm x 20mm
    • Yaklaşık Ağırlık :1500g

Artıları:
    + Ergonomik tasarım

+ 50G basış kuvvetine sahip geri bildirimi yüksek switchler

+ Razer Synapse 2.0 Bulut yazılım ile ayarlarınızı yanınızda taşıyabiliyorsunuz.

+ Basit ve kullanışlı bir arayüze sahip yazılım

+ Altın alaşımlı USB Konnektör, Jak ve Örgülü Fiber Kablo

+ Makro tuşları

Eksileri:

- Bu klavyenin en büyük eksisi Fiyatı

- Klavyenin mat yüzeyi bir miktar parmak izi tutuyor

- Bilek desteğinin olmayışı

- Sade Tasarım

- Harici Multimedya Tuşları Yok. FN tuşunu kullanmak durumundayız

___________________________________________________________________________________________________________________________________________

Bu arada Razer uzun süredir kullandığı tek renk arka aydınlatmadan vazgeçiyor.

İşte Razer BlackWidow Chroma:

Işık Oyunları Harikulade:

Satışa çıktı TR tuş dizillimli modelini bekliyoruz.
    http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16823114051

Ayrıca Razer Deathadder Chroma ve Kraken Chroma yolda...
    Ayrıntılı bilgi için:
    http://www.razerzone.com/chroma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ynal -- 27 Ağustos 2014; 17:49:18 >

• Paylaşım ve Emeğin için teşekkürler.
  • Tebrikler süper olmus. Bütçe sıkıntı olmasa alırdım herhalde

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ynal kullanıcısına yanıt
    eline sağlık güzel inceleme olmus.. güle güle kullanın.. ama keşke fiyatı bu kadar tuzlu olmasaymıs razer fiyatları az bişi aşağıya çekmeli bence
  • İnceleme çok iyi olmuş. Elinize sağlık. Mekanik klavye alacağım. Gerçi henüz seçmedim ama gerek bilek desteği gerek medya tuşlarının olmaması nedeniyle Blackwidow modellerini eledim.
  • Eline saglık hocam, güzel inceleme

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu arada Razer uzun süredir kullandığı tek renk arka aydınlatmadan vazgeçiyor.

İşte Razer BlackWidow Chroma:

Beni cezbetti:

Satışa çıktı TR tuş dizillimli modelini bekliyoruz.
    http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16823114051

Ayrıca Razer Deathadder Chroma ve Kraken Chroma yolda...
    Ayrıntılı bilgi için:
    http://www.razerzone.com/chroma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ynal -- 25 Ağustos 2014; 23:08:36 >

• ynal kullanıcısına yanıt
    Emin değilim ama galiba BW 13 de kullanmıştın. Peki hangisini tavsiye edersin BW 14 ü mü 13ü mü incelemede de bahsettiğin gibi maliyeti düşürmek için switch ler çin de üretildi ama Cherry mx Blue kullanan BW 13 den daha pahallı
  • quote:

Orijinalden alıntı: FLowme131

Emin değilim ama galiba BW 13 de kullanmıştın. Peki hangisini tavsiye edersin BW 14 ü mü 13ü mü incelemede de bahsettiğin gibi maliyeti düşürmek için switch ler çin de üretildi ama Cherry mx Blue kullanan BW 13 den daha pahallı

Valla hocam Razer'ın bana göre tek bir olumsuz tarafı var o da fiyat politikası.
    BW13 aşırı gürültülü, BW14 te Green Switchler beni acayip şaşırttı açıkçası bu kadar başarılı olacağını beklemiyordum. Geribildirim ve his oldukça yüksek.

Tavsiyem BW14 ttür.

Dilersen biraz daha bekleyip yine Green Switch kullanan BW Chroma da alabilirsin. Yakında TR ye geleceğini düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: ynal

quote:

Orijinalden alıntı: FLowme131

Valla hocam Razer'ın bana göre tek bir olumsuz tarafı var o da fiyat politikası.
    BW13 aşırı gürültülü, BW14 te Green Switchler beni acayip şaşırttı açıkçası bu kadar başarılı olacağını beklemiyordum. Geribildirim ve his oldukça yüksek.

Tavsiyem BW14 ttür.

Dilersen biraz daha bekleyip yine Green Switch kullanan BW Chroma da alabilirsin. Yakında TR ye geleceğini düşünüyorum.

Aynen BW Chroma Türkiye ye gelse de BW 14 ün fiyatı düşünce onu alsak zaten Chroma da alsam yeşil kullanırdım heralde.

• Güzel inceleme olmuş ellerinize sağlık. Şahsen Blackwidow'ların çok pahalı olduğunu düşünüyorum ama ısrar ediyorsamız Chrome'u beklemekte fayda var.
  • güzel inceleme olmuş emeğinize sağlık
  • red siviçli olsaydı tadından yenmezdi . maviler ciddi anlamdan sesli . arkadaşmda var 1 gün aldm eve geldim gece uyandırdı milleti
  • Güzel inceleme elinize sağlık CM Storm Trigger Z ve Blackwidow 2014 arasında kaldım
  • Kaç paraya nereden aldınız?
  • @nanukonadnoS , @Playinq , @alihanoncul , @Lawliet Ryuzaki , @0ops , @Don't just stand , @Master_Evil , @Atıl Kurt21 İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

@ucuß3 Green Switch ler Blue lara oranla daha az sesli. Red lerin tuş hissi biraz düşük.

@Atıl Kurt21 Valla hocam sen ne düşünüyorsun bilmiyorum ama Cooler Master Storm Trigger Z nin tasarım yönünden BW14 ten altta kalır bir yanı yok. Her ikisi de vasatlık konusunda yarışırlar. Ama bana kalırsa bu fiyata çıkmışken Razer' dan şaşma derim.

@Sp!deR Hocam D&R dan 467,50 TL ye aldım:
    http://www.dr.com.tr/Oyun-Konsol/Razer-Blackwidow-Ultimate-2014-RZ03-00386700-R3L1//Oyun-Aksesuarlari/PC-/urunno=0000000600110

• hocam eline sağlık güzel olmuş incelemen g710+ yı bu sene içerisinde değişebilirim fakat şu dediğin yeni modeli bekliyorum razer blackwidow 2013 - 2014 arasında bi fark göremedim o yeni gelecek model tr ye uygun ne zaman çıkar acaba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Atıl Kurt21

Güzel inceleme elinize sağlık CM Storm Trigger Z ve Blackwidow 2014 arasında kaldım

Trigger Z ile sormak istediğiniz bir konu olursa yardımcı oluruz.
  • https://store.donanimhaber.com/d5/9c/c0/D59CC018CD07880176D28904018BD607.jpg

şu arkadaki silikon gib işeyler var bunları nereden satın alabilirim?
  • blackwidow 2014'ü sipariş verdim yarın geliyor
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.