Şimdi Ara

Raspberry Pi 4 tanıtıldı: Çift monitör desteği ve RAM seçenekleri (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
293
Cevap
6
Favori
13.673
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kayamtky

Merhaba,
    Aynı Lan ağı içerisinde windows 10 bilgisayarın uzak masaüstü özelliğiyle raspberry pi 3' e bağlanabiliyor musunuz ?
    Diğer sorum;
    Aynı lan ağı içerisin de win 10 bilgisayar dan raspberry' nin klasör ve dosyalarına okuma ve yazma hakları şeklinde erişebiliyor musunuz ?
    O arkadaş ssh ile bağlanıp hallediyor işini ki zaten yeterli bütün anlattığı işleri yapmak için. Tabi grafik arayüzü istiyorsan onuda ayarlayıp yapabilirsin.

Evet lan'dan paylaşılan (samba ile) bütün klasörlere windows makinelerden rahatlıkla ulaşabilirsin.

Sağda solda gördüğün neredeyse bütün NAS cihazlar linuxdur. Onlar sana arayüz verir tık tık halledersin pi ile kendin yaparsın makine üstüne tam kontrolün olun.

Eternet yavaş diye nas olarak kullanmayı düşünmüyordum pi'yi. Eski bir tane pi 1b+'ya pihole kurup öyle kullanıyordum. Bir tane wd mycloud'uda nas/torrent olarak kullanıyordum. pi 4 ile artık geçiş yapabilirim. Çok süper oldu bu hızlı eternet işi

• İş için masaüstü bilgisayara ihtiyaç kalmadı gibi. Bu cihazı monitörün arkasına sabitle, işlem tamam...
  • quote:

Orijinalden alıntı: CXath1

bu cihaza linux ya da openwrt kurup nas cihazı olarak kullanabilir miyiz?
    Model 3 b+ 'ımı ve 2 tb nas hdd yi omv (open media vault) ile nas cihazı torrent downloader ve dlna olarak aktif bir şekilde kullanıyorum. İndirdiğim torrentları dlna ile tv den izliyorum. Hiçbir yere hiçbirşey takmama gerek olmuyor.

Benim sorum bu şartlar neticesinde cihazım pi 4 'e terfi ettirsem ne kazanırım? Veya omv 4, pi4 ile çalışır mı? Mimari aynı sonuçta.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • candeniz_1991 kullanıcısına yanıt
    Torrent indirme hızınız artabilir.
    pi 3 aynı anda 3 kullanıcıdan fazla bağlantı olunca (1080p filmlerde) sıkıntı yaşıyordu. Pi 4 tahminimce 8 10 kullanıcıya kadar sıkıntı yaşamayacaktır böyle bir artısı olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: candeniz_1991

Model 3 b+ 'ımı ve 2 tb nas hdd yi omv (open media vault) ile nas cihazı torrent downloader ve dlna olarak aktif bir şekilde kullanıyorum. İndirdiğim torrentları dlna ile tv den izliyorum. Hiçbir yere hiçbirşey takmama gerek olmuyor.

Benim sorum bu şartlar neticesinde cihazım pi 4 'e terfi ettirsem ne kazanırım? Veya omv 4, pi4 ile çalışır mı? Mimari aynı sonuçta.

Alıntıları Göster
    pi3+ şuan işini tamamen görüyor ise hiç masraf yapmanı tavsiye etmiyorum.

Geçiş yaptığında ağ'a daha hızlı bağlanır ve usb 3.0 ile hard diskin daha hızlı çalışır. Yüksek kalitede bir film izlerken donma yaşıyorsan daha fazla ram, hızlı hdd ve gigabyte eternet bu donmaları büyük ihtimal ile kesecektir.

omv4 ise güncellenmemiş. Şaun ki versiyonda sorun var ise pi4 için kısa süre içerisinde güncellenir. Geçiş yapacağım diyorsan onu bekleyebilirsin.

• kayamtky K kullanıcısına yanıt
    Bu yazdıkların bir işletim sistemi için temel fonksiyonlar sayılır. Çok daha basit bilgisayarlarla bile bunları yapabilirsin.
  • yorumculuklar Y kullanıcısına yanıt
    usb'den de boot edebiliyormuş.
  • Allons-y kullanıcısına yanıt
    Linux hakkın da hiç bir tecrübem yok.
    Samba server linux' a dahili olan bir özellik mi, yoksa sonra dan ayrı bir program olarak mı yükleniyor ?
    Samba nın Windows 10 tarafına da mı yüklenmesi gerekiyor ?
    Cevaplar için teşekkür.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 24 Haziran 2019; 14:43:58 >
    tiny core linux u dene istersen !

bu RAM üzerine kuruluyor !

o yazma silme davası yok :D
  • smart1978 kullanıcısına yanıt
    32 bit işletim sistemi 3gb dan sonrası nı desteklemiyor diye biliyorduk. aynı durum Linux içinde geçerli mi.

• Serdar kullanıcısına yanıt
    hangi iş yaptığına bağlı hocam :) mühendis için iyi pc şart
    ama evde kullanmalık bence yeter belki

• Fenomenon kullanıcısına yanıt
    arkadaşın giriş seviyesinden bahsettiği açık, bazı işler için süper bilgisayarlar bile yeterli gelmiyor.

SMB microsoft tarafından geliştirilmiş bir dosya transfer protokolüdür. Windows 10'un 7'nin 8'in vistanın vb içinde dahili olarak gelmektedir. Zaten ağ kısmına baktığınızda bu işletim sistemine yüklü cihazları ağ üstünde görebilir kullanıcı adı ve şifrelerini biliyorsanız ağ ile paylaşılan klasörlerini görebilirsiniz.

Samba SMB protokolünü Linuxa ekleyen programın adıdır. dahili olarak genelde gelmez ama yüklemesi basittir. Ayarlarını yapması bir miktar komut satırı bilgisi ve aşinalığı gerektirir. Bir kere ayarlaması yapılınca bir daha ellemek gerekmez.

SMB gerçekten büyül bir desteğe sahip ve ayarları yapıldıktan sonra kullanımı bağlanması en kolay protokol. Örneğin bizimkiler içerde Narcos dizisini android tv'den kodi üstünden izlerlerken ben odamda windows 10 cihazımda filmimi izleyip kardeşimde android telefonunda VLC ile animesini izleyebiliyor. Hepsi aynı serber üstünden aktarılıyor. ÜStelik torrente pc bırakma o film hangi hdd idi tvyi boşalt ben filmimi izleyecem derdi falanda kalmıyor.

Pi yi ve 4 Hard diski şöyle çinden aldığım bir minyatür pc kutusuna koydum adaptör ile çalışan bir usb çoklayıcıya bağlı hepsi 2 kablo çıkıyor kutudan biri ethernet öbürü güç için.
    Raspberry Pi 4 tanıtıldı: Çift monitör desteği ve RAM seçenekleri
    Raspberry Pi 4 tanıtıldı: Çift monitör desteği ve RAM seçenekleri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Allons-y -- 24 Haziran 2019; 15:17:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: smart1978

VPN ve reklam engelleyici olarak modeminize takacaksiniz mis gibi ...
    Pi-Hole ile dedikleriniz yapılabilir VPN hariç olarak. Tabi Pi-Hole için Pi4'e gerek yok Pi Zero yeterli olur.
    iki senedir 24 saat açık olan pi de aynı sd kartı kullanıyorum. gerçi ağır iş yapmıyor. 7 yaşındaki kızım youtube izliyor. bazende beraber scratch ile oynuyoruz

• Micro Hdmi olması kötü olmuş.
    Elimizdeki 4K Hdmi kabloları kullanamayacağız.
    4 Usb Port da 3.0 olsaydı güzel olurdu.

4K yanında HDR çıkış destekliyor mu bir bilgi bulamadım.
    Media center açısından güzel işler çıkartacağa benziyor ama Micro Hdmi can sıkıcı.
    Putty ile komut sistemine bağlanabilirsin. Paylaşılan dosyaları zaten windows explorer görüyor. Eğer masaüstüne bağlanmak istiyorsan hem windows hem linux da çalışan "nomachine" diye bir yazılım var onu kullanabilirsin.
  • PCI-e x4 desteği de olaydı iyiydi. Zaten fazla bir yer de kaplamazdı, mevcut çıkışlar gibi LIF konektör şeklinde yapılabilir, bir adaptör aparatı ile kullanılabilirdi. Ekran kartı takılır oyun oynanır, ya da m.2 takılır hızın doruklarına çıkılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 24 Haziran 2019; 15:39:38 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tanerss

pi3+ şuan işini tamamen görüyor ise hiç masraf yapmanı tavsiye etmiyorum.

Geçiş yaptığında ağ'a daha hızlı bağlanır ve usb 3.0 ile hard diskin daha hızlı çalışır. Yüksek kalitede bir film izlerken donma yaşıyorsan daha fazla ram, hızlı hdd ve gigabyte eternet bu donmaları büyük ihtimal ile kesecektir.

omv4 ise güncellenmemiş. Şaun ki versiyonda sorun var ise pi4 için kısa süre içerisinde güncellenir. Geçiş yapacağım diyorsan onu bekleyebilirsin.

Alıntıları Göster
    Şu anda 4k da sıkıntı yok ama 4k+hdr+dts olunca takılıyor. Yetişemiyor. Bu yetişememe modem den de olabilir. Airties 9970 var. O yetişemiyor gibime geliyor.

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Allons-y kullanıcısına yanıt
    iyi de pi nin kendisi, 2tb harici disk zaten 500tl civarı tutuyor. Performans olarak da çok iyi değil. Onun yerine 2-3tb wd my cloud lar var. Torrent istemcisini ona da kurabiliyorsunuz.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.