Şimdi Ara

Raspberry Pi 3 Model B+ tanıtıldı: Daha hızlı CPU ve 5 GHz Wi-Fi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
1.494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kredi kartı büyüklüğünde mini bilgisayar üreticisi Raspberry Pi Vakfı, yeni mini bilgisayarı Raspberry Pi Model B+ modelini duyurdu. Vakıf, bu sayede Dünya Pi Günü’nü (14 Mart) yeni Raspberry Pi ile kutlamış oldu.

İki yıl önce çıkışını gerçekleştiren Raspberry Pi 3 Model B’nin güncellenen versiyonu olarak özetleyebileceğimiz Model B+, daha hızlı işlemci ve yeni bağlantı özelliklerine sahip.

Raspberry Pi 3 Model B+, önceki modelde de olduğu gibi gücünü dört çekirdekli Broadcam BCM2837 işlemcisinden alıyor. Model B’de 1.2 Ghz hızında çalışan bu işlemci, yeni modelde 1.4 GHz hızında çalışacak. Bu güçlendirme sayesinde yüzde 15 daha hızlı çalışacak.

Yeni Cyprus çipi sayesinde 2.4 GHz ve 5GHz WLAN desteği ve USB 2.0 üzerinden Gigabit Ethernet (300 Mbps’e kadar) desteği bulunuyor. 

Raspberry Pi Model B+ fiyatı

Raspberry Pi Model B+, eski model ile aynı fiyata yani 35 dolara satışa sunuldu. Ülkemizdeki Raspberry Pi onaylı satıcılardan şuan için sadece Samm Market bu ürünü satıyor. Samm Market’in satış fiyatı 206 TL olarak belirlenmiş.

Raspberry Pi Model B+ özellikleri:

• Broadcom BCM2837B0, Cortex-A53 (ARMv8) 64-bit işlemci @ 1.4GHz
    • 1GB LPDDR2 SDRAM
    • 2.4GHz ve 5GHz IEEE 802.11.b/g/n/ac WLAN, Bluetooth 4.2, BLE
    • USB 2.0 üzerinden Gigabit Ethernet (300 Mbps’e kadar)
    • Tam boy HDMI
    • 4 adet USB 2.0 portu
    • Raspberry Pi kamera için CSI kamera portu
    • Raspberry Pi dokunmatik panel için DSI portu
    • 4 kutuplu stereo ses ve video portu
    • Micro SD kart portu
    • 5V/2.5A DC güç portu
    • Power-over-Ethernet (PoE) desteği

• inceleme yazısı bekliyoruz

• İnceleme videosu bekliyoruz özellikle Erdi beyden.

• Bu boyutlarda 4K HEVC Video oynatan, bir güncel bir pc incelemesi bekleriz.

• Gelecekteki iş dışındaki kişisel eğlence bilgisayarım olabilir :)
    Buna açık kaynak bir os attım mı bir de büyük ekran lcd ye bağlayınca iş tamamdır :)
    Niye windows lu, androidli bu boyutlarda veya normal boyutta pc kullanmayacaksın? derseniz android, windows gibi os lar kişisel güvenliği ihlal ediyor ondan dolayı kullanmayacağım.Ayrıca gelecek yıllarda oyun oynamayı düşünmüyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-37A42C87E -- 14 Mart 2018; 18:25:49 >
  • Ram biraz daha iyi olsa internete girmek için bile kullanılır en azından 1.5 olsa

• 35 Dolar nerede 205 TL nerede?

• İşlemci modeli değişmediğine göre yine 4k video oynatamayacak sanırım.

• tekrar tekrar konu basligina bakiyorum dogru konuda miyim diye yazilanlar bizim bildigimiz bcm2837 hakkinda mi yazilmis diye ama gorunuse gore gercekten bir pi3 model b alip kullanan yok 4k ve tam ekran hdmi muhabbetleri havada ucustuguna gore. ben kullaniyorum hem de 1.35ghz arm ve 550mhz gpucore saat hizinda buna ragmen tek bir 720p video oynatmaktan aciz bcm2837 ki ondan beklenen de bu kadar zaten fullhd ve 4k hayalleri gorenleri anlamak guc su piyasada odroid c2 almak cok daha mantikli en azindan 720p oynatiyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Virinom V kullanıcısına yanıt
    Tesüf ederim türkiyede yaşiyosun öyle 35 $ diye alamazsin kdv ötv gümrük vergisi falan filan işte:))

• 50 - 60 dolara, 8 cekirdek işlemci 2 veya 4 gb rami olan, ubuntu ve android kurulu gelen tv box mini pc var, bunun yerine tercih edilebilir.

• Çok severim ben bunu.

Bir çok şey için biçilmiş kaftan.

Hele bir sistem kurmak ve bir şeyler yaptırmak için..
  • Dolar 5.88 TL desek daha mantikli ...

Vergiler TRT payi filan diye kandirmaya gerek yok ...

• Samm sağolsun 206,5 liradan satışa sunmuş. Yurtdışından Türkiye'ye gönderim yapan ve şu an satan bir yer biliyor musunuz? Aliexpress'te de göremedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: pirefokkes

tekrar tekrar konu basligina bakiyorum dogru konuda miyim diye yazilanlar bizim bildigimiz bcm2837 hakkinda mi yazilmis diye ama gorunuse gore gercekten bir pi3 model b alip kullanan yok 4k ve tam ekran hdmi muhabbetleri havada ucustuguna gore. ben kullaniyorum hem de 1.35ghz arm ve 550mhz gpucore saat hizinda buna ragmen tek bir 720p video oynatmaktan aciz bcm2837 ki ondan beklenen de bu kadar zaten fullhd ve 4k hayalleri gorenleri anlamak guc su piyasada odroid c2 almak cok daha mantikli en azindan 720p oynatiyor

ben kullanıyorum. eskiden 1080p oynatamıyordu. sonradan tarayıcı olarak chrome geldi. reklam engelleyici aktif ise film sitelerinden 1080p film oynatabiliyor.
  • Gigabit ethernet hala gelmemiş.

Umarım sonraki sürümde 2/4gb bellek gerçek gigabit ethernet gelir.

Pi'nin en büyük sıkıntısı Gigabit ethernet ve bütün usblerin aynı kanaldan iletişim kurması. Yani tek port usb 2.0'a hub takmışssınız hub'a da ethernet dongle takmışsınız gibi bir durum.
  • quote:

tekrar tekrar konu basligina bakiyorum dogru konuda miyim diye yazilanlar bizim bildigimiz bcm2837 hakkinda mi yazilmis diye ama gorunuse gore gercekten bir pi3 model b alip kullanan yok 4k ve tam ekran hdmi muhabbetleri havada ucustuguna gore. ben kullaniyorum hem de 1.35ghz arm ve 550mhz gpucore saat hizinda buna ragmen tek bir 720p video oynatmaktan aciz bcm2837 ki ondan beklenen de bu kadar zaten fullhd ve 4k hayalleri gorenleri anlamak guc su piyasada odroid c2 almak cok daha mantikli en azindan 720p oynatiyor

Odroid c2 ile çok sayıda h265 1080p film izledim.

Bu cihazlarda işlemci ile film izlenmez, donanımsal çözücü şart. C2 4K'ya kadar destekliyor.

• Bu cihazı bir medya center olarak görmek doğru olmaz. Sadece bu gözle bakmak doğru olmaz daha doğrusu.

Bu cihazın felsefesine aykırı bir kere. Ancak hiç medya oynatılamayacağı anlamınada gelmez. Bu yapabileceği işlerden sadece bir tanesi. Tabiki işlemciyi bunun için kullanmak değil amaç. Bir gpu ile bunu yapmak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

ben kullanıyorum. eskiden 1080p oynatamıyordu. sonradan tarayıcı olarak chrome geldi. reklam engelleyici aktif ise film sitelerinden 1080p film oynatabiliyor.

ustte bir mesajda daha bahsedildigi gibi islemciye cozduruyorum sd karttaki videolarimi cunku gpuyu native destekleyen oynatici yok ya da ben bulamadim ve zaten bu cpu ile ancak bu kadar oldugu konusunda herkes hemfikir ama daha ilginci internetten yani chromiumdan izleme denemesi yaptigimda ve gpuya cozdurdugumde cpudan bile daha basarisiz oluyor bende. isletim sistemim kendi derledigim debian cekirdegi ustune lxde kurdum yani hic raspbianin onerdigi raspbian os kullanmadim belki de bendeki gpu beceriksizligi yazilim sorunudur pi3 ve chromium gpu accel. ile 1080p izleyebiliyorsaniz bendeki paketleri kerneli veya libraryleri yeniden gozden gecirmem gerekiyor o zaman

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: FatihAsl

quote:

ustte bir mesajda daha bahsedildigi gibi islemciye cozduruyorum sd karttaki videolarimi cunku gpuyu native destekleyen oynatici yok ya da ben bulamadim ve zaten bu cpu ile ancak bu kadar oldugu konusunda herkes hemfikir ama daha ilginci internetten yani chromiumdan izleme denemesi yaptigimda ve gpuya cozdurdugumde cpudan bile daha basarisiz oluyor bende. isletim sistemim kendi derledigim debian cekirdegi ustune lxde kurdum yani hic raspbianin onerdigi raspbian os kullanmadim belki de bendeki gpu beceriksizligi yazilim sorunudur pi3 ve chromium gpu accel. ile 1080p izleyebiliyorsaniz bendeki paketleri kerneli veya libraryleri yeniden gozden gecirmem gerekiyor o zaman

Ben resmi Rasbian sürümünü kullanıyorum. herhangi bir özelleştirme yapmadım. chromium CPU mu kullanıyor GPU mu kullanıyor bilmiyorum.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.