Şimdi Ara

Ramler 4 Slota yükseltince 2133mhz de çalışıyor? YARDIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
16
Cevap
1
Favori
1.118
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

ASUS ROG STRIX B450-F GAMING II  

Amd 5900x

rx570

XFX 1200Watt

Ram modülleri ise (F4-3600C18D-32GVK) Gskill 16x2 3600mhz kit ramden 2 adet taktım.

Ram'ler 2 Slotdayken sorun yok DOCP (xmp) ile 3600mhz de sorunsuz çalışıyordu yeni 2 kitide eklediğimde

Xmp aktiflediğimde boot etmıyor siyah ekranda bekleyip belli bir süre sonra Xmp kapatıp boot edip windows açmakta nerede hata yapıyorum?

Edit: 2 ram RANK1 diğer 2 ram ise RANK2 olarak görünmekte?

Edit:2 3200Mhz de sorunsuz açılıyor fakat 3600 lük ramlerde bu sorun neden var?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CriticalWave -- 19 Ağustos 2021; 21:25:16 >

• up

• Hatayı araştırmadan sonradan aldığın bellek kiti ile yaptın.. 2x16 da sorunsuz çalışır hemen hemen tüm anakartlar.Sonradan 2x16 eklediğinde yanii 4 DIMM kanalını kullandığında işler değişir..

Anakartının uyumluluk listesine bakıp 4 DIMM kanalı işaretli/onaylı bellek kitlerinden alacaktın...Hatta overclock için tek seferde 4'lü Quad kit almalıydın.Sonradan aynı marka/model olsada eklenen bellekler sağlıklı olmuyor.Özellikle G-SKILL markası tam bi dert.Aynı model marka bir kit Hynix chip diğer kit ise büyük ihtimalle başka farklı chip

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 21 Ağustos 2021; 2:43:51 >
  • G-skill 64 gb kullanıyorum msi z490 a pro'da,3600 mhz olarak bir sorun çıkmıyor.

Bilgi olarak ekleyeyim.

• 4 belleğin chipleri aynı marka mı ? önce bunu bilmek lazım

• Arkadaşlar bu konuyu ben de çok merak ediyorum. asus rog x570 e gaming anakartta gskilll trident z neo 2x8 gb ram kullanıyroum (3600 mhz cl16) ram yükseltmem lazım. görsellik güzel olsun diye 4 slotu da doldurmak istiyorum.

kasa ışıl ışıl 4 ram olsun diye :) :)

aynı ram kitinden alsam da anakartın QVl listesinde 4 dimm de işaret yok. Bir sorun ile karşılaşır mıyım ? ( yada aynı marka modelin ( 2x8 gb ) ın üstüne aynı marka model aynı çip ama 2x16 gb alsam ?? )

@Normandia_06

@_Anarsist_

@CriticalWave

• creepy050 C kullanıcısına yanıt

4'lü quad kit bellek alman gerekiyor. Anakartının uyumluluk listesinden/kullandığın işlemcine göre seçip.Newegg sitesinden almanı öneririm

• Türkiyede ona göre quad channel a uyacak bulamamıştım. teşekkür ederim. bakayım newegg ten sağol.

peki son birşey 2 kutu 2 x 8gb dual toplam 4 tane taksam sistem çalışmaz mı ? yoksa stabil mi olmaz ?

nasıl bir şeyle karşılaşırım sizce ?

ben strix-e x570 anakarttta geçen sene 4x8 g.skill trident 4400mhz ram kullandım 2x8 kullansan daha performanslı oluyor yani bence uğraşma sıkıntılı amd'de 4 ram işi ki aynı anakartta denedim aynı marka ama neo değil.b die samsung benim denediğim hani daha iyisi hynix micron gibi markalardan.3600 xmp yapamayabilirsin çünkü xmp 1.35v verir ben 3600'ü baya yüksek voltajla yapabilmiştim ki çoğu 4x8 ram konfigürasyonu bunu yapamazmış 3200'de kalırmış.aynı ramleri 11. nesil intele taktım bana mısın demiyor 4000 bile yaptım hatta daha iyi değer alıyor 2x8'e göre aida64'te yani amd intel durumuna göre farklı bu iş.

• anladım teşekkürler peki birşey daha sorayım sizde aynı anakart olduğu için ;

aynı ana kartta 2x8 gb gskil trident neo 3600 mhz cl16. bu ram kitininde mhz biraz daha arttırmayı 2-3 kere denedim yemedi pc hiç açılmadı. zor toparladım pc yi. siz hiç bu ramlerle OC denediniz mi acaba ?

yapamamam normal mi ?

o modeli ben denemedim ama bir arkadaş aldı buradan stok kullanmak için RGB falan diye.çipine baktırmıştım hynix markaydı.pek oc'ye yatkın bir çip değil çeşitleri var tabi ama genel olarak bu marka ile pek oc olmaz.tesadüftür şu an iş yerinde kullandığım makinemin ramleri de hynix çipli corsair 3000 ve 3001 demiyor ama 2666 cl12 oluyor yani oc demek illa mhz artışı demek değil cl düşüşü de performansı arttırır.3601 cl16 olmaz belki ama 3600 cl14 bir şekilde bir voltajla yapabiliyorsan günlük olacak şekilde mesela 1.45v'i pek geçmeyecek şekilde o da oc'dir.

• CL yi düşürmek de OC çok güzel bunu bilmiyordum. denerim. teşekkürler

3200 cl14 yapmak 4 ramle mümkündür ve 3600 cl16 gibi olur aida64'e çok takılmayın performans olarak yakın olur.4 ramde 3600 cl14 yapmak olmayacak iştir anca elle seçme b die olacak 4000 mhz üzeri anca öyle olur ama 3200 cl14 4 ram kullananlarda sıkça gördüğüm bir şey.3200 cl16 açıyorsa ki açar cl14 de voltaj meselesidir çoğu ramde.yapılan ayara değiyor mu bütün mesele bu.mesela 3200 cl14 günlük kullanılabilecek bir voltajda oluyorsa süper ama 1.5v'ta oluyorsa o zaman ram baya kötü demektir ve uğraşmaya değmez.o ramler o kadar kötü değil 3200 cl14 yaparsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 17 Mayıs 2022; 16:43:49 >
  • teşekkür ederim bilgi ve tecrübeleriniz için . cidden ram konusunda bilir kişi bulmak zor oluyor. eyvallah

rica ederim kolay gelsin.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.