Şimdi Ara

RAMAZAN DAVULCUSUNA PARA VERMEM...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
3.468
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Para falan vermem ya babane vermek zorundaymışım gibi birde gelip kapıya dikiliyorlar daha hayatımda hiç davulcunun sesi ile sahura kalktığım ı hatırlamıyorum ki benim gibi DUAL CORE işlemci kullanan teknolojiyi bu kadar yakından takip eden birinin çalar saat dururken davulcu ile uyanması zaten saçma olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fakir-bir-kul -- 12 Ekim 2006; 11:24:42 >

• istayen istediği konuda konu açar arkadaşım. burası "konu dışı" bölümü değilmi?. açılmaması gereken konuları yöneticiler kapatıyor zaten.
    davulcu konusuna gelince, oruca kalkanların %95 inin çalar saat yada cep telefonu gibi cihazlarla uyandığını düşünüyorum. üstelik küçük bebekler davulun sesi ile uykularından fırlayıp korkuyorlar. ama arkadaşın dediği gibi bu bir gelenektir. bence davulcu devam etmeli ama her sokakata her gece değil de mesela ramazan boyunca her gece sırayla bir sokağı gezecek şekilde olmalı. hem her gece insanlar rahatsız olmaz, hemde ramazan ayında en az bir kez davul sesi duyarak geleneklerimizi sürsüdmüş oluruz. bide eline davulu alan çıkıyor yola bazı sokaklardan arka arkaya 3-4 davulcu geçtiğini duydum. bunun denetimi iyi yapılmalı diye düşünüyorum.
  • burası konu dışı olduğu için karışamassın istediği konuyu açar konuda hakaret veya illagal bişi içermediği sürece
  • quote:

Orjinalden alıntı: URBAN_ROCK

Para falan vermem ya babane vermek zorundaymışım gibi birde gelip kapıya dikiliyorlar daha hayatımda hiç davulcunun sesi ile sahura kalktığım ı hatırlamıyorum ki benim gibi DUAL CORE işlemci kullanan teknolojiyi bu kadar yakından takip eden birinin çalar saat dururken davulcu ile uyanması zaten saçma olur

burası özgür bir ülke vermeyebilirsin

ama adamlar yılda bir bu işi yapıyorlar gece gece kalkıp sokak sokak dolaşıyorlar

bide altı üstü vereceğin para 3-5 ytl yılda bir kez verdiğin paradan batmassın

ama senindediğinin parayla ilgisi olmadığını biliyorum

• benim imzamda problem yok imzam da problem olsaydı aylar önce değişirdi imzam merak etme

quote:

Orjinalden alıntı: RccP

quote:

Orjinalden alıntı: Goblet_Of_Fire

burası konu dışı olduğu için karışamassın istediği konuyu açar konuda hakaret veya illagal bişi içermediği sürece

akıl verecegine imzanı düzelt önce..

lanet olsun açın kardeşim neyi açarsanız çokta umrumda..
  • davulcu tanıdığım olmasa da ramazan'ın bir parçası, kaybolan geleneklerimizin devamı olarak düşündüğüm davul olayından yanayım. keşke 20-30 davulcu yanyana çalıp dolaşsa da yer gök inlese !
  • bizim burda da adamlar pikap ile dolaşıyorlar.davulcuyu atmış arka kasaya.bide düz yol burası . adam 50-60 ile geçiyor .davulun sesini 3 yada 4 kez duyabiliyorum.
  • Bende para vermem çünkü haketmiyorlar.Adam aşağıda çalıyor davulu.Başka biri yukarı teee 5. kata çıkıp para istiyor.Aşağıda çalan davulcunun sesi bile duyulmuyor.

Eskiden ramazan davulu para için çalınmazdı.Örf ve adetlerimiz için ve insanlara hizmet için çalınırdı.Hiç kimse para istemezdi.İnsanlar isterse para verirdi.Şimdi ise ramazan davulculuğu tamamen para kazanmak amaçlı yapılan birşey.Şuan kimse para vermese hiç kimse davul çalmaz.

• quote:

quote:

benim imzamda problem yok imzam da problem olsaydı aylar önce değişirdi imzam merak etme

quote:

quote:

burası konu dışı olduğu için karışamassın istediği konuyu açar konuda hakaret veya illagal bişi içermediği sürece

şikayet ediyorum bakalım değişecek mi?

Ne kadar takılmışsın yani şu ramazan gününde şikayet ederim yazını düzelt aaaa biraz daha ılımlı olmayı dene sende rahatlarsın etrafındakilerde

• Valla geçende geldi bir ikapıya verdik parayı, ertesi günü ise ggerçek davulcu geld

Siz siz olun gelen davulcuya kartını sorun.
  • et lan et alalala ne biçim adamsın sen ya doğru düzgün imzanın neresi batıyor sana
    quote:

quote:

benim imzamda problem yok imzam da problem olsaydı aylar önce değişirdi imzam merak etme

quote:

quote:

• Ramazan davulu ile uyandımı hatırlamıyorum onlara para verdimide hatırlamıyorum hiç işim olmaz saat çalıyo yeter
  • quote:

quote:

et lan et alalala ne biçim adamsın sen ya doğru düzgün imzanın neresi batıyor sana
    quote:

quote:

quote:

quote:

battıgı felan yok..iddaa ettin imzan kurallar dahilinde diye..

quote:

1 - İmzada yer alacak metin (yazı) kuralları

• İmzada bulunan metinlerin satır sayısı şöyle olmalıdır:
      Font boyutu 1 ise imzanız en fazla 7,
      Font boyutu 2 ise imzanız en fazla 4 satırdan oluşabilir aksi halde imza silinecektir.
      Kullanacağınız boşluklar satır olarak kabul edilir ve satır sayısına dahil olur.

senin imzanda boş satırlar var..imza kurallarına uymuyor..ayrıca lan lı konuşmanı silmezsen yine şikayet edecegim..

gördünmü imza kurallarını kendin yazmışın metin boyutu 1 ve imzamda boşluk yok zaten forum buna izin vermiyor yazımı silmiyorum istediğin yere şikayet et imzam forum kuralları çerçevesinde ayrıca yaklaşık 2 ayrdır duran imza şimdi battış belli birde senden başka tepki veren varmı bak bakalım herkes kendi yorumlarını yazmış sen gidip terbiyesizlik etmişsin

• Ben kürtse vermeyecektim yeminim vardı... Kürt değildi ROman dı ,severim Romanları helal olsun param.. Bir de hayır duasını aldım

Gene gelecez dedi, dedim her zaman bekleriz buyur çayımızı iç
  • Bazıları Ramazan davulunu savunmayı sevap zannediyor heralde. Ya bi kere bu iş ticarete dökülmüş. Para para para .Allah bilir bunun da mafyası vardır. Sizin dini duygularınızı sömürerek para kazanıyorlar işte.
    İkincisi eskiden çalınan davullarda bir ezgi varmış kulağa hoş gelirmiş. Şimdi ise tangır tangır bilende çalıyor bilmeyende.
    Üçüncüsü arkadaşların bahsettiği gibi artık alarmlar var çalar saat var bilgisayar var... Uyanmak isteyen istediği saatte uyanır. Ben belki gece yedim yattım. Uyanmayacam . Hastası var yaşlısı var çocuğu var. Onlara rahatsızlık verdiklerinin hiç farkında değiller heralde.......

İbadet yaparken en önemlisi kimseyi rahatsız etmemek olmamalı mı? Herkes gece kalkacak herkes oruç tutacak diye düşünmek İslami mi?
  • ben para vermem zaten kafamızı şişiriyorlar
    çalar saat denen bir teknoloji var değil mi
    onun için parayı çalar saate yatırın
    adı üstünde çalar saat paraları da çalar
  • Selâm,
    Hastası, yaşlısı bugun mü var?, Eskiden hastası yaşlısı yok muydu? Zaten pencereler artık pvc, kapatınca kamyon gecse sinek vızıltısı kadar ses geçiriyor istemeyen camını kapalı tutabilir. Ve evlerimiz eski zamanlardaki gibi 1 2 katlı degil 10. katta davul sesini duymak için camı açıp 3. kata kadar sarkman gerekebilir. Gittikce eski tadını kaybediyor ramazanlar en azından dandik de olsa bi davul sesi duyalım, eskiyi hatırlıyalım.

Ama öbür konuda haklılık payı var, insanların bir kısmı işi ticarete dökmüş sevabı için degil de para kazanmak icin yapıyor, çalmasını da bilmeyenler var resmen gürültü haline geliyor olay, bam güm pata küte davul çalınmaz ki. Mafyası bile kurulmuş oldugunu duysam şaşırmam hatta bu işin.
  • bu davulculuk olayı bi' gelenek gibi oldu kimse uyanmıyor davulcuyla. ALLAH kabul etsin ayrıca. son 10 gün sanırın
  • ben eli alışsın diye oğluma verdim o verdi devamını arzu ettiğim bir adet
  • Bazen insanları anlamak çok zor.
    Konuyu açan arkadaşın ne kadar üzüldüğünü tahmin edebiliyorum, konuyu açma nedeni eleştiri değil, sadece muhabbet olsun diye olduğunu farkeden yok mu?
    Ramazan davulcusu dinimizde zorunlu unsur değildir sanki hakaret varmış gibi birisi kalkmış saçma konu açma demiş, birisi kalkmış ciddiye alıp alakasız şeyler yazmış.
    Eskiden bu tür konuları yanlış anlayan insan sayısı azdı, şimdi doğru anlayanları mumla arıyoruz.
    Konuyu kapatmak zorundayım.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.