Şimdi Ara

★ RAM ve PSU (Güç Kaynağı) hakkında detaylı bilgiler ★ (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
9
Favori
12.412
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Sırp Çetnik

quote:

Orijinalden alıntı: Hachiman Hikigaya

mükemmel bir konu olmuş elinize sağlık.
    Benimde aklımda bir iki soru var ram V değerleri oc ile mi alakalı? Birde her yerde tavsiye edilen ripjaws serisinin x,z olanlarının farkı var mı normallere göre?

Sistemi alana kadar mobilim, araştıramıyorum mevcut telefonla kusura bakmayın.

V değeri Volt olan gerilimi tanımlar bir Ramin gerilimi ne kadar düşükse o kadar iyidir, bazı romlar stok olarak gerilimi yüksek üretilir bu da OC potansiyelini düşürür. Örneğin 1.5 V olan var 1.7 V olan var.

Gelelim diğer soruya, evet Z ve X serileri var, temelde ikiside aynı aslında ürünlerin tek farkı, oyunculara özel Z'nin biraz daha OC potansiyeline açık olması o da çok az bir fark yani oyundan 1-2 Fps fazla alacağımda diye arada fiyat farkı varsa kesinlikle değmez. X olanı da alabilirsiniz.

bu kadar çabuk beklemiyordum cevabı maaşallah hızlısınız
    teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Sırp Çetnik

quote:

mükemmel bir konu olmuş elinize sağlık.
    Benimde aklımda bir iki soru var ram V değerleri oc ile mi alakalı? Birde her yerde tavsiye edilen ripjaws serisinin x,z olanlarının farkı var mı normallere göre?

Sistemi alana kadar mobilim, araştıramıyorum mevcut telefonla kusura bakmayın.

V değeri Volt olan gerilimi tanımlar bir Ramin gerilimi ne kadar düşükse o kadar iyidir, bazı romlar stok olarak gerilimi yüksek üretilir bu da OC potansiyelini düşürür. Örneğin 1.5 V olan var 1.7 V olan var.

Gelelim diğer soruya, evet Z ve X serileri var, temelde ikiside aynı aslında ürünlerin tek farkı, oyunculara özel Z'nin biraz daha OC potansiyeline açık olması o da çok az bir fark yani oyundan 1-2 Fps fazla alacağımda diye arada fiyat farkı varsa kesinlikle değmez. X olanı da alabilirsiniz.

bu kadar çabuk beklemiyordum cevabı maaşallah hızlısınız
    teşekkürler

rica ederim, yardımcı olduysam ne mutlu.

• üstadlar peki elimdeki anakartta ram değerleri O.C parantezinde (2800-2666-2400-2133 mhz) O.C siz 1866-1600-1333-1066 mhz hızı destekliyorsa ben 2400 mhz ram takarsam anakarttan X.M.P Yİ etkinleşTİRMEZSEM ram kaç mhz de çalışacaktır? (o.c siz).

birde anakartım extended atx from factor 12 inch *10.7 inch (30.5cm*27.2cm) falan felan yazıyor dökumanda.ben nasıl bir kasa seçmeliyim?piyasada atx olarak bulunan her kasaya istediğim güç kaynağinı takamazmıyım? mesela MID TOWER ATX kasa 1200W PSU.

• Acıklayıcı olmus tesekkurler
  • Merhaba,

Asus P50-GA 500W'lık bir PSU kullanıyorum. Son zamanlarda oyun oynayacak fırsat buldum ve bilgisayara Far Cry 3, Spec Ops Line CS:GO gibi oyunlar yükledim.
    Daha önce hiç yapmadığı şekilde bilgisayar oyun sırasında (20-40 dk içinde) bir anda kapanıyor (reset değil).

Yazılımsal olduğunu düşünerek format attım fakat durum 1 aydır devam etmekte. Üstelik artık oyun oynamazken de kapanıyor.
    500W'in yettiği konusuna eminim çünkü uzun süredir hiçbir donanım değişikliği yapmadım ve halihazırda bulunan dvd writerin güç kablosunu çıkarmamın da faydası olmadı (belki W yetmiyor diye tasarruf için). 2 yıl önce 24'' ekrana geçtim ve 2 yıldır da 1920 1080 çözünürlükte sorunsuz (oyunsuz) kullandım bilgisayarı.

Sorunun PSU olabileceğini düşünsem de durduk yere neden olduğunu anlamıyorum (herhangi bir elektrik kesintisi vb sonrası başlamadı bu durum).

Dediğim gibi denediğim şeyler şunlar: DVD writerin iptali, 3 adet ramden 1'ini çıkartmak, bilgisayarı ekran ve ses sisteminden ayrı başka bir topraklı prize takmak, bios güncellemesi, bios pili değişimi, oyunları en düşük seviyede çalıştırmak, daha az enerji kullanan bir ekran kartı takmak ( geforce 6600gt ). Ayrıca bütük fanlar temiz ve kasa zaten açık (ısınma olamaz sıcaklık değerlerini de kontrol ettim)

Başka donanımlar ile ilgili de başlıklarınız olduğu için size sormak istedim. Sebep başka bir şey olabilir mi ya da PSU'yu değiştirmek şart mı ( HDD'de bad sector çıkmadı )? Değişim şart ise başlamışken komple bilgisayarı güncellemeye niyetliyim fakat kısa vadede de çözüm arıyorum.

Bilgisayarın özellikleri aşağıdaki gibidir;

Anakart: Gigabyte GA-P43-ES3G
    İşlemci: Intel® Core™2 Duo E7500 (3M Cache, 2.93 GHz, 1066 MHz FSB)
    GPU: Zotac GeForce 9800GT Eco 1GB GDDR3 256bit
    RAM: Kingston KVR800D2N5 1 GB X 3

Çok uzun oldu farkındayım.

Edit: daha fazla ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi i.erdogan -- 10 Ocak 2015; 18:44:26 >

• Bu nasıl bir bilgi birikimidir ya helal olsu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • konuyu hortlatmak gibi olmasın ama konu sahibi inşallah hala foruma giriyordur çünkü önemli bir sorunum var https://forum.donanimhaber.com/psu-yetersiz-mi--137515908#137587025 linkteki konuda kendim topladığım sistemle ilgili fps dropları yaşıyorum ve PSU dan şüpheleniyorum. Açtığım bu konuyu bir inceleyip varsa fikriniz paylaşır mısınız ?
    saygılar
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.