Şimdi Ara

RAM MHZ ARTIRMA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
416
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    İşlemcim: Intel 8700

Bugün bios güncelledim. Otomatik olarak ramlerin mhz 3000'den 2133 çekti. Sonra "https://www.youtube.com/watch?v=xHhSNYiU8cc&feature=youtu.be " burdaki gibi tekrar X.M.P açarak 3000'e çekicektim ancak aşağıdaki fotodaki gibi CPU ile alakalı şeyler sordu. Önceki yapışımda böyle bir şey sormamıştı. Güncellemeden sonra oldu.

RAM MHZ ARTIRMA

CPU OC istemediğim için NO dedim. Yine de Ram MHZ 3000'e çekti. Ancak BİOS'tan çıkarken ram'in yanında CPU ile ilgili bir şeyleri değiştiğini söyledi. (ne olduğunu bilmiyorum) Foto aşağıda.

RAM MHZ ARTIRMA

CPU CACHE RATİO'yu fotoda gördüğünüz gibi 43'e yapmış Auto'dan. Sadece ram'in mhz'ini 3000'e çekmek istiyorum. CPU ile ilgili bir şey değiştirmek istemiyorum. Doğru olanı mı yapmışım yoksa değiştirmem gereken bir şey var mıdır acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Only Paranoia -- 23 Şubat 2019; 23:51:59 >

• Her işlemci XMP üst hızlarına uygun base clocklara sahip olmuyor. Sende de durum bu. Ramlerin referans aldığı işlemci temel hızını bir miktar arttırması gerektiğini belirtmiş ve 100Mhz olan temel hızı 102Mhz yapmış.

Soğutma iyi ise ilk uyarıda Yes yapabilirsin diye öneride bulunmuş.

No seçiminde yaptığı şeylere bakarsak Ram Profildeki gibi voltaj ve zamanlamaları almış.
    İşlemci ise sabit hıza çekilmiş gibi görünüyor ancak Cache ibaresi başka bir parametre olabilir. Voltaj vermemeiş ancak sürekli üst hızda çalışıyor olarak görüyorsan Min Ratio yu Autoya çekebilirsin.

Bir sorun görünmüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ensatech

Her işlemci XMP üst hızlarına uygun base clocklara sahip olmuyor. Sende de durum bu. Ramlerin referans aldığı işlemci temel hızını bir miktar arttırması gerektiğini belirtmiş ve 100Mhz olan temel hızı 102Mhz yapmış.

Soğutma iyi ise ilk uyarıda Yes yapabilirsin diye öneride bulunmuş.

No seçiminde yaptığı şeylere bakarsak Ram Profildeki gibi voltaj ve zamanlamaları almış.
    İşlemci ise sabit hıza çekilmiş gibi görünüyor ancak Cache ibaresi başka bir parametre olabilir. Voltaj vermemeiş ancak sürekli üst hızda çalışıyor olarak görüyorsan Min Ratio yu Autoya çekebilirsin.

Bir sorun görünmüyor.
    Yani yes dersem işlemci daha yüksek hızda mı çalışacak hocam? Soğutucum Noctua U12S. "No" dedim ve uzun zamandır öyle kullanıyorum ancak sence yes mi demeliyim daha iyi perforamsn için. Soğutucu yeterli olur mu ki?
  • Yeterli olur işlemciye voltaj vermeyecek zaten. Sadece 40-80Mhz civarı artabilir. Oda ısınacak bir etki göstermez.
    Bu konular deneme yanılma işidir. Yes yaparak bir süre kullan gözlemle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ensatech

Yeterli olur işlemciye voltaj vermeyecek zaten. Sadece 40-80Mhz civarı artabilir. Oda ısınacak bir etki göstermez.
    Bu konular deneme yanılma işidir. Yes yaparak bir süre kullan gözlemle.
    tamamdır hocam sağ olasın
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.