Şimdi Ara

RAM için ÖMÜRBOYU GARANTİ kapsamı nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
19
Cevap
0
Favori
2.843
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Ram >> RAM için ÖMÜRBOYU GARANTİ kapsamı nedir?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    225 Mesaj
    Merhabalar,
    Ömürboyu garantili satılan RAM ler için bu garantinin kapsamını bilen var mı?
    teşekkürler

|
    |

Ömür boyu garanti,
    yani rem çalıştıgı sürece,ölmedigi sürece garanti diye..

nekadar dogru bilmiyorum
    |
    |
    RYZEN 2700X - Asus ROG Crosshair VII Hero AMD X470 - ASUS MG278Q GAMİNG 27" 1Ms 144HZ - Samsung 970 Evo Plus NVMe 500GB (sistem kurlu) - G.Skill SniperX 32GB(4x8GB) 3200MHz - Asus GTX 970 4GB - Kingston 240GB HyperX 3K SSD - 1TB Seagate - 4TB Seagate - 500 GB Seagate - 3TB Seagate - THERMALTAKE TOUGHPOWER 750 WATT - Thermaltake View27 MidTower Kasa - Logitech Z906 - Asus X550JK-XO012D 12GB 240GB HyperX - Canon Pixma E3140
  • Çavuş
    65 Mesaj
    Ürünün o modeli üretildiği sürece kihâlâ sd ramlerin bile üretildiğini düşünürsek yaklaşık 5-6 senelik bir garanti en azından olmuş oluyor, ama ömür boyu denince insan ömrü gibi bir garanti değil tabii sadece o model ramin üretim ömrü demek
    |
    |
    Core2 6400 Asus PW5 Deluxe 20" Viewsonic LCD 2GB Gskill 800 D9 X1900XTX 1Terabyte Samsung Hdd Plextor DVD Wrıter XFI Platinium Gigaworks 5500 Lian Li V1000 Kasa Logitech klavye+Fare Titan Vanessa L Type Soğutucu yanında biram ve miss gibi Sıcık Ekmek
  • Yüzbaşı
    406 Mesaj
    Yanlış hatırlamıyorsam "life time warranty" diye bir ibare var, türkçeside ömür boyu yani ram in ömrü yettiği kadar olsa gerek
    Ama ram en sorunsuz parçadır zaten, ya taktığında çalışır ya da çalışmaz gider değiştirirsin direk
    Yanan anakartların üzerindekiler hariç bozulan ram duymadım görmedim varsa buraya
    yazsın bi ilk daha duyalım dimi
    (O/C ile yanmış dışıdakiler tapi )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi robotech -- 10 Ekim 2006; 13:09:14 >
    |
    |

• Yarbay
    7072 Mesaj
    dediklerine katılıyorum.Bende duymadım.Ram ya aldığında bozuktur yada o/c yaparken voltajdan yanar.Durup dururken bozulduğuna rastlamadım.
    |
    |
    |
    |
    remlerim ömür boyu ibaresi insan ömrü manasında olmadığını biliyorum nitekim bu ömür boyu olayı 7-8 yıl olarak biliyorum bu süre üretici için olsa gerek birde 2-3 yılda distribitör garantisi mevcut...
    |
    |
    |
    |
    Öncelikle cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum. Verilen cevaplara bakınca "Ömür Boyu Garanti" şeklinde tanımlanan garanti kapsamının kişilere göre farklı anlamlara geldiğini görüyorum. Özetleyecek olursak;

• ürünün ömrü yettiği sürece,
    • ürünü kullanan kişinin ömrü vefa ettiği sürece
    • 5-6 yıl
    • 2-3 yıl
    • 2-3 yıl + 7-8 yıl
    • 7 yıl
    • RAMler ölmez!
    • (buraya yazan olmasa da) 999 yıl

gibi birbirinden farklı görüşlerle karşılaşmak mümkün. Biraz araştırınca gördüm ki Ömür Boyu Garantinin kapsamı sadece benim kafamı karıştıran bir kavram değilmiş. Farklı ülkelerden farklı insanların da kafasında bu kapsamla ilgili soru işaretleri varmış. Örnek olarak aşağıdaki linki verebilirim.
    http://insurance.lovetoknow.com/Lifetime_Warranty

Peki bu kadar kafa karıştıran (başı sonu belli olmayan) bir kavram kullanılarak reklam yapılması doğru mu? sorusu geliyor insanın aklına. Özellikle bilgisayar donanım ve elektronik ürünlerde görmeye o kadar çok aşina olduğumuz bir söylem ki bu, çoğu zaman ne anlama geldiğini düşünmüyoruz bile. Mesela bir süredir DonanimHaber forumumuzda verilen GEIL marka RAM reklamlarına dikkat ettiniz mi? Reklamları bloke ettiği için görmemiş olanlar aşağıdaki linke tıklayarak görebilirler...

http://image.donanimhaber.com/ads/MD_geil/ddr2120X600.swf

Yine karşımıza çıktı. "ömür boyu garanti altında satış" Ne olduğu tam belli olmayan yada benim gibi bunun ne olduğunu anlayamayan insanlara bu şekilde reklam yaparak ürün satmak doğru mu? Bu sorunun cevabını T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı internet sitesinde buldum. Ömür Boyu Garanti kapsamı daha önce başka ürünlerde kullanılmış ve bu reklamlarla ilgili bazı kararlar alınmış. Aşağıda linkleri ve kararları görebilirsiniz.

http://www.sanayi.gov.tr/webedit/gozlem.aspx?sayfaNo=2791
    quote:

REKLAM KURULU’NUN 14.02.2006 TARİHLİ TOPLANTISINDA GÖRÜŞÜLEN DOSYALARLA İLGİLİ ALINAN KARARLAR AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞTİR.
    ...
    ...
    17) 2006/16- Çeşitli televizyon kanallarında yayınlanan, Ayyıldız Elk. Ev Eşy. İmalat ve Paz. A.Ş.’ne ait “Goldmaster” marka uydu alıcıları reklamlarında “Ömür Boyu Garanti” ibaresinden 10 yıllık yasal kullanım süresinin kastedildiği ancak bunun reklamlarda belirtilmediği;

Bu durumun, 4077 sayılı Kanun'un 4822 sayılı Kanun'la değişik 16 ncı maddesi hükmüne aykırı olduğuna, reklam veren Ayyıldız Elk. Ev Eşy. İmalat ve Paz. A.Ş. hakkında 54.913 YTL idari para cezası ile durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

http://www.sanayi.gov.tr/webedit/gozlem.aspx?sayfaNo=3001
    quote:

REKLAM KURULU’NUN 18.08.2006 TARİHLİ TOPLANTISINDA GÖRÜŞÜLEN DOSYALARLA İLGİLİ ALINAN KARARLAR AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞTİR.
    ...
    ...
    21) 2006/212- Merih Mekanik Elektronik Endüstriyel Ürünler İmalatı ve Turizm Yatırımları San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne ait olup, Uydu Dünyası Dergisi’nde yayımlanan “Seoul” marka uydu alıcısı reklamlarında “Ömür Boyu Garanti” mesajında yer alan “ömür” ibaresinden kullanıcı ömrünün anlaşıldığı, oysa ürünün kullanım süresinin kastedildiğinin tespit edildiği, ancak bunun reklamlarda belirtilmediği;

Bu durumun, 4077 sayılı Kanun'un 4822 sayılı Kanun'la değişik 16 ncı maddesi hükmüne aykırı olduğuna, reklam veren Merih Mekanik Elektronik Endüstriyel Ürünler İmalatı ve Turizm Yatırımları San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne inceleme konusu reklamları durdurma ve düzeltme cezaları verilmesine karar verilmiştir.

Bu kararlara temel teşkil eden Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu merak edenler aşağıdaki linkten ulaşabilirler....
    http://www.sanayi.gov.tr/webedit/gozlem.aspx?sayfano=952

Tüm bunları okuyunca biz tüketicilere düşen görevin, üstte ingilizce açıklamaların yeraldığı linkte de yazdığı gibi, bir ürün için Ömür Boyu Garanti veriliyorsa bunun ne anlama geldiğini üreticisine yada reklamı veren dağıtıcısına sorup ne olduğunu öğrenmek ve içi boş bir kavram olmadığına ikna olduktan sonra satın almak olduğunu düşünüyorum. Reklam yanıltıcı ise zaten artık nereye şikayet edeceğimizi biliyoruz

RAM için ÖMÜR BOYU GARANTİ neden beni bu kadar ilgilendiriyor diye merak etmiş olabilirsiniz. 2005 yılı Mart ayında GEIL firmasının ürettiği ULTRA-X serisi PC4400 (550Mhz) RAM lerden DUAL çalışacak şekilde (seri numarası birbirini takip eden) iki adet 512MB RAM satın aldım. Bu RAMler Mart 2005 den beri hiç bir sorun çıkarmadan çok iyi bir şekilde çalışmaya devam ediyordu. Bundan onbeş gün önce RAMlerden bir tanesi arıza yaptı ve bilgisayar çalışmaz hale geldi. Bunun üzerine RAMleri söküp GEIL firmasının Türkiye distribütörü olan OPTIMUM bilgisayara (www.optimum.gen.tr) satın aldığım bayi aracılığı ile gönderdim. Arıza yaptığını düşündüğüm RAMin gerçekten arızalı olduğu ve bu arızanın ömür boyu garanti kapsamında olduğuna karar verildi. Bu arada GEIL firması Ömür Boyu Garanti kapsamını çok iyi tanımlamış. Merak edenler aşağıdaki linkten okuyabilirler.
    http://www.geil.com.tw/portal/rma.php
    Bu aşamaya kadar herşey prosedürlere uygun ilerlerken küçük bir sorun ile karşılaştık. Distribütör firmanın verdiği bilgiye göre; GEIL firması artık ULTRA-X serisi PC4400 RAM üretmiyordu. Bunun üzerine bana ULTRA Platinum serisi PC4000 DUAL RAM gönderildi. Bende bu RAMleri benim ihtiyacımı karşılamayacağı ve GEIL firmasının ömür boyu garanti kapsamında arızalı çıkan ürünleri ya eşdeğeri yada bir üst modeli ile değiştireceği şeklindeki beyanına istinaden (yukarıdaki linkte açıkça yazıyor) geri iade ettim. Şimdi sonucu bekliyorum. Sonucu alınca buraya da yazarım...
    |
    |

• Yarbay
    3557 Mesaj
    quote:

Orjinalden alıntı: robotech

Yanlış hatırlamıyorsam "life time warranty" diye bir ibare var, türkçeside ömür boyu yani ram in ömrü yettiği kadar olsa gerek
    Ama ram en sorunsuz parçadır zaten, ya taktığında çalışır ya da çalışmaz gider değiştirirsin direk
    Yanan anakartların üzerindekiler hariç bozulan ram duymadım görmedim varsa buraya
    yazsın bi ilk daha duyalım dimi
    (O/C ile yanmış dışıdakiler tapi )

quote:

Orjinalden alıntı: grotesque

dediklerine katılıyorum.Bende duymadım.Ram ya aldığında bozuktur yada o/c yaparken voltajdan yanar.Durup dururken bozulduğuna rastlamadım.

Benim bozulmuştu.
    4x8MB edo ramlerim vardı zamanında. Durduk yere biri bozulmuştu.

Bi zamanlar eniştemde bi PC vardı. 256MB SD-Ram i vardı. Bir gün eniştem dedi PC çok yavaşladı bi bakıver, baktım ram 128mb gözüküyo.
    Kasayı açtım, ram 2 slot. Tek tek çalıştırdım, biriyle açarken diğeriyle hata sinyali veriyodu. Sağlam olana baktım kingston yazıyodu, bozulansa oem di.
    |
    |

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    STATİK elektirikten bozulan RAM ler garanti dışıdır

Yani siz kasayı açtınız herkesni elinde falan olur bir yere dokunduğunuzda çarpar işte ondan bozulursa garanti dışı
    |
    |
    Sadece RAM değil, anakart işlemci ekran kartı farketmez.
    |
    |
    İmzamdaki ram ömür boyu garantili, fakat 2 sene sonra bilgisayarımı günceleme yaptığım zaman kullanamıcam. Ürünler uzun ömürlü kullanılabiliyor, yani ram'in bozulma ihtimali çok az, bu nedenle insanlara rahatça ürünü satabilmek adına bir pazarlama stratejisi diye düşünüyorum.
    |
    |

Orjinalden alıntı: suphion

Ayrıca fabrika çıkışı dışında kişisel olarak yapılan O/C garanti dışıdır.
    Sadece RAM değil, anakart işlemci ekran kartı farketmez.

yok canım okadarda degıl.. ya konu dışı ama baharatlardada vardır o garantı mesele paket bitene kadar der ama ordakı durum aynı degıl tabı
    teknolojının bu hızda oldugu bır ortamda ram ı kaç yıl kullanıyorsunkı zaten fırma satıyımda nasıl olursa satıyımcı ufacık sd kartlarda bıle var bu garantı ama ne oldu 6600 un kocaman kartları suan çag dısı gıbı duruyor sadece somuruluyoruz olay bu bence
    |
    |

• Yüzbaşı
    898 Mesaj
    quote:

Orjinalden alıntı: mtaylan

Öncelikle cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum. Verilen cevaplara bakınca "Ömür Boyu Garanti" şeklinde tanımlanan garanti kapsamının kişilere göre farklı anlamlara geldiğini görüyorum. Özetleyecek olursak;

• ürünün ömrü yettiği sürece,
    • ürünü kullanan kişinin ömrü vefa ettiği sürece
    • 5-6 yıl
    • 2-3 yıl
    • 2-3 yıl + 7-8 yıl
    • 7 yıl
    • RAMler ölmez!
    • (buraya yazan olmasa da) 999 yıl

gibi birbirinden farklı görüşlerle karşılaşmak mümkün. Biraz araştırınca gördüm ki Ömür Boyu Garantinin kapsamı sadece benim kafamı karıştıran bir kavram değilmiş. Farklı ülkelerden farklı insanların da kafasında bu kapsamla ilgili soru işaretleri varmış. Örnek olarak aşağıdaki linki verebilirim.
    http://insurance.lovetoknow.com/Lifetime_Warranty

Peki bu kadar kafa karıştıran (başı sonu belli olmayan) bir kavram kullanılarak reklam yapılması doğru mu? sorusu geliyor insanın aklına. Özellikle bilgisayar donanım ve elektronik ürünlerde görmeye o kadar çok aşina olduğumuz bir söylem ki bu, çoğu zaman ne anlama geldiğini düşünmüyoruz bile. Mesela bir süredir DonanimHaber forumumuzda verilen GEIL marka RAM reklamlarına dikkat ettiniz mi? Reklamları bloke ettiği için görmemiş olanlar aşağıdaki linke tıklayarak görebilirler...

http://image.donanimhaber.com/ads/MD_geil/ddr2120X600.swf

Yine karşımıza çıktı. "ömür boyu garanti altında satış" Ne olduğu tam belli olmayan yada benim gibi bunun ne olduğunu anlayamayan insanlara bu şekilde reklam yaparak ürün satmak doğru mu? Bu sorunun cevabını T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı internet sitesinde buldum. Ömür Boyu Garanti kapsamı daha önce başka ürünlerde kullanılmış ve bu reklamlarla ilgili bazı kararlar alınmış. Aşağıda linkleri ve kararları görebilirsiniz.

http://www.sanayi.gov.tr/webedit/gozlem.aspx?sayfaNo=2791
    quote:

REKLAM KURULU’NUN 14.02.2006 TARİHLİ TOPLANTISINDA GÖRÜŞÜLEN DOSYALARLA İLGİLİ ALINAN KARARLAR AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞTİR.
    ...
    ...
    17) 2006/16- Çeşitli televizyon kanallarında yayınlanan, Ayyıldız Elk. Ev Eşy. İmalat ve Paz. A.Ş.’ne ait “Goldmaster” marka uydu alıcıları reklamlarında “Ömür Boyu Garanti” ibaresinden 10 yıllık yasal kullanım süresinin kastedildiği ancak bunun reklamlarda belirtilmediği;

Bu durumun, 4077 sayılı Kanun'un 4822 sayılı Kanun'la değişik 16 ncı maddesi hükmüne aykırı olduğuna, reklam veren Ayyıldız Elk. Ev Eşy. İmalat ve Paz. A.Ş. hakkında 54.913 YTL idari para cezası ile durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

http://www.sanayi.gov.tr/webedit/gozlem.aspx?sayfaNo=3001
    quote:

REKLAM KURULU’NUN 18.08.2006 TARİHLİ TOPLANTISINDA GÖRÜŞÜLEN DOSYALARLA İLGİLİ ALINAN KARARLAR AŞAĞIDA BELİRTİLMİŞTİR.
    ...
    ...
    21) 2006/212- Merih Mekanik Elektronik Endüstriyel Ürünler İmalatı ve Turizm Yatırımları San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne ait olup, Uydu Dünyası Dergisi’nde yayımlanan “Seoul” marka uydu alıcısı reklamlarında “Ömür Boyu Garanti” mesajında yer alan “ömür” ibaresinden kullanıcı ömrünün anlaşıldığı, oysa ürünün kullanım süresinin kastedildiğinin tespit edildiği, ancak bunun reklamlarda belirtilmediği;

Bu durumun, 4077 sayılı Kanun'un 4822 sayılı Kanun'la değişik 16 ncı maddesi hükmüne aykırı olduğuna, reklam veren Merih Mekanik Elektronik Endüstriyel Ürünler İmalatı ve Turizm Yatırımları San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne inceleme konusu reklamları durdurma ve düzeltme cezaları verilmesine karar verilmiştir.

Bu kararlara temel teşkil eden Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunu merak edenler aşağıdaki linkten ulaşabilirler....
    http://www.sanayi.gov.tr/webedit/gozlem.aspx?sayfano=952

Tüm bunları okuyunca biz tüketicilere düşen görevin, üstte ingilizce açıklamaların yeraldığı linkte de yazdığı gibi, bir ürün için Ömür Boyu Garanti veriliyorsa bunun ne anlama geldiğini üreticisine yada reklamı veren dağıtıcısına sorup ne olduğunu öğrenmek ve içi boş bir kavram olmadığına ikna olduktan sonra satın almak olduğunu düşünüyorum. Reklam yanıltıcı ise zaten artık nereye şikayet edeceğimizi biliyoruz

RAM için ÖMÜR BOYU GARANTİ neden beni bu kadar ilgilendiriyor diye merak etmiş olabilirsiniz. 2005 yılı Mart ayında GEIL firmasının ürettiği ULTRA-X serisi PC4400 (550Mhz) RAM lerden DUAL çalışacak şekilde (seri numarası birbirini takip eden) iki adet 512MB RAM satın aldım. Bu RAMler Mart 2005 den beri hiç bir sorun çıkarmadan çok iyi bir şekilde çalışmaya devam ediyordu. Bundan onbeş gün önce RAMlerden bir tanesi arıza yaptı ve bilgisayar çalışmaz hale geldi. Bunun üzerine RAMleri söküp GEIL firmasının Türkiye distribütörü olan OPTIMUM bilgisayara (www.optimum.gen.tr) satın aldığım bayi aracılığı ile gönderdim. Arıza yaptığını düşündüğüm RAMin gerçekten arızalı olduğu ve bu arızanın ömür boyu garanti kapsamında olduğuna karar verildi. Bu arada GEIL firması Ömür Boyu Garanti kapsamını çok iyi tanımlamış. Merak edenler aşağıdaki linkten okuyabilirler.
    http://www.geil.com.tw/portal/rma.php
    Bu aşamaya kadar herşey prosedürlere uygun ilerlerken küçük bir sorun ile karşılaştık. Distribütör firmanın verdiği bilgiye göre; GEIL firması artık ULTRA-X serisi PC4400 RAM üretmiyordu. Bunun üzerine bana ULTRA Platinum serisi PC4000 DUAL RAM gönderildi. Bende bu RAMleri benim ihtiyacımı karşılamayacağı ve GEIL firmasının ömür boyu garanti kapsamında arızalı çıkan ürünleri ya eşdeğeri yada bir üst modeli ile değiştireceği şeklindeki beyanına istinaden (yukarıdaki linkte açıkça yazıyor) geri iade ettim. Şimdi sonucu bekliyorum. Sonucu alınca buraya da yazarım...

Ayrıca başarılar.
    |
    |

• Yüzbaşı
    607 Mesaj
    Yurtdışı çok ciddi firmalar Limited Lifetime Warranty dedikleri ürünün ömrüyle sınırlı (üretimden kalkana kadar) garanti verirler Geil de bunlardan biri zira bu firmalar orjinal çip kullanırlar ve bozulma ihtimalleri çok zayıftır.
    Türkiyeye gelince Satıcı firma garanti versin vermesin (yurtdışı) remlerin bu düşük bozulma yüzdesinden hareketle satış taktiği olarak ömür boyu garantili diye satıyorlar. Geri götürünce uyan da var uymıyan da eğer 5-10 yıl sonra firma kalmışsa tabii. Garanti dışı haller tabi ki geçerli (OC gibi)
    |
    |

Orjinalden alıntı: ^^AHMET^^

remlerim ömür boyu ibaresi insan ömrü manasında olmadığını biliyorum nitekim bu ömür boyu olayı 7-8 yıl olarak biliyorum bu süre üretici için olsa gerek birde 2-3 yılda distribitör garantisi mevcut...

+1

evet 7 yıl.
    |
    |
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    Bir zamanlar Kingston veriyordu galiba
    |
    |
    Kirli düşlerinle mi kirleteceksin temiz bedenimi... Çık git hayatımdan, ne sana yer var ne de pis bedenine... Sana dokunduğum o güne lanet olsun... Sözlerimin ağırlığını kaldıramıyorsan eğer küfret gitsin, ama ne olur bakma yüzüme...
    Senin o gözlerin var ya, herşeyi bitirdi.. Yazık ettin geçen günleri.. Hani o verdiğin sözler, yalanmıydı birer birer.. Artık seni sevemem ki..
  • Teğmen
    225 Mesaj
    En son yazdığım mesajdan sonra arızalı RAMim GEIL'in Taiwandaki fabrikasına gönderildi ve yeni bir ULTRA-X DDR550 PC4400 RAM ile değiştirildi. GEIL RAM leri Türkiye'ye ithal eden OPTIMUM Bilgisayara ve özellikle Sarp UZER Beye çok teşekkür ediyorum.
    Bu olaydan benim çıkardığım sonuç; eğer yüksek performanslı bir ürüne çok para verip alacaksam ve bu ürünün reklamlarında ÖMÜR BOYU garanti ibaresi varsa, mutlaka bunun ne ölçüde gerçek olduğunu araştırmam gerektiği oldu. Ben GEIL marka RAM tercih etmekle iyi bir iş yaptığımı görmüş oldum.
    Başka marka RAMler ile benzer sorunlar yaşayan arkadaşlar da deneyimlerini buraya yazarlarsa yeni RAM alacak arkadaşlara yol göstermiş oluruz. Malum, bir musibet bin nasihattan daha öğreticidir :)
    |
    |
Reklamlar
Canlı Tv izle
üniversite
Bey Azura
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,750
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.