Şimdi Ara

ram frekansının farklı gözükmesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
337
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar kolay gelsin. elimde Corsair DDR4 8GB Vengeance 2400MHz Ram Bellek (CMK8GX4M1A2400C14R)https://www.teknobiyotik.com/corsair-8gb-1xgb-2400mhz-ddr4-bellek-cmk8gx4m1a2400c14r.html 1 adet 2400 mhz ram var.

anakartım Asrock AB350M Ryzen AM4 Socket, 3200+ MHz (OC), DDR4, M.2 SSD, mATX Oyuncu Anakart - ASRAB350M

cpu-z ve ryzen master da baktığımda ram frekansı 2133 mhz olarak görüyorum. acaba farklı ram mi var kasanın içinde benim bildiğimden diye açtım baktım fakat etiketinde yazana göre doğru. yukarıdaki ramin aynısı yani kasanın içindeki.

bir şeyi yanlış mı yorumluyorum acaba? veya düşük frekansta çalışıyor ise yükselmesi için ne yapmalıyım?

• BIOS ayarlarının fotoğrafını çek ve buraya at bakalım.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ram'inizin ;
    Teknik özellikler
    Marka : Corsair
    ürün Kodu : CMK8GX4M1A2400C14R
    Kullanım Alanı : Masaüstü - DIMM
    Bellek Tipi : DDR4
    Kapasite : 8GB
    Modül Sayısı : Tek Modül (1 x 8GB)
    Bellek Hızı : 2400MHz PC4-19200
    Voltaj : 1.2 V
    Test Gecikme Değeri : 14-16-16-31
    XMP Desteği : Var - Intel XMP 2.0
    Soğutucu : Anodized Aluminium Pasif Soğutucu (Fansız)
    Uyumluluk : Intel® X99
    SPD Bellek Hızı : 2133MHz
    SPD Gecikme Değeri : 15-15-15-36
    SPD Voltaj : 1.2V

SPD : Serial Presence Detect yani [Sıralı Yapı Tespiti]. RAM modülü üzerindeki EEPROM’dur. Bu EEPROM üzerine fabrika çıkışı sırasında o modül ile ilgili tüm bilgiler belirlenmiş formatta yazılır. Yani Ram ile ilgili bilgilerin saklandığı bir şey.Ram’in maksimum kapasitesi, türü, varsayılan ve maksimum mhz değerleri, üretici bilgileri, seri numarası gibi verileri ihtiva eder.

Ram inizin varsayılan hızı 2133MHz , bu değeri anakartınızın XMP özelliği var ise 2400Mhz çıkarabilirsiniz. XMp özelliği yok ise netten manuel 2400MHZ e çıkarmak için neler yapılmalı bir araştırın.

• quote:

Orijinalden alıntı: pedlar

Ram'inizin ;
    Teknik özellikler
    Marka : Corsair
    ürün Kodu : CMK8GX4M1A2400C14R
    Kullanım Alanı : Masaüstü - DIMM
    Bellek Tipi : DDR4
    Kapasite : 8GB
    Modül Sayısı : Tek Modül (1 x 8GB)
    Bellek Hızı : 2400MHz PC4-19200
    Voltaj : 1.2 V
    Test Gecikme Değeri : 14-16-16-31
    XMP Desteği : Var - Intel XMP 2.0
    Soğutucu : Anodized Aluminium Pasif Soğutucu (Fansız)
    Uyumluluk : Intel® X99
    SPD Bellek Hızı : 2133MHz
    SPD Gecikme Değeri : 15-15-15-36
    SPD Voltaj : 1.2V

SPD : Serial Presence Detect yani [Sıralı Yapı Tespiti]. RAM modülü üzerindeki EEPROM’dur. Bu EEPROM üzerine fabrika çıkışı sırasında o modül ile ilgili tüm bilgiler belirlenmiş formatta yazılır. Yani Ram ile ilgili bilgilerin saklandığı bir şey.Ram’in maksimum kapasitesi, türü, varsayılan ve maksimum mhz değerleri, üretici bilgileri, seri numarası gibi verileri ihtiva eder.

Ram inizin varsayılan hızı 2133MHz , bu değeri anakartınızın XMP özelliği var ise 2400Mhz çıkarabilirsiniz. XMp özelliği yok ise netten manuel 2400MHZ e çıkarmak için neler yapılmalı bir araştırın.
    öncelikle teşekkürler ilgilendiğiniz için her ikinize de.

xmp uyumlu olup olmadığını teknik özelliklerine bakarak anlamaya çalıştım ancak bir veriye denk gelemedim? anakart modelimi yazmıştım zaten. tam olarak nereden bakmam gerekiyor bilemedim kısacası.

• syozkn S kullanıcısına yanıt
    AsRock biosunda sanırım OC Tweaker diye bir bölüm var. Oraya girin XMP kısmı olmalı. Oradan Xmp profilini aktif edin F10 yapıp kaydedin.
    Bios'a girmek için bilgisayar post ekranı sırasında delete tuşuna basın.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.