Şimdi Ara

Ram Dual Çalışmama sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
1.381
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba işlemci i5 9600k Anakartım MSI MPG Z390 GAMING PLUS SOKET 1151 DDR4 4400(OC)

dün kasayı açtım temizlik yaptım ufakdan sonra kasayı kapadım baktım açıldığı gibi kapanıyor. uğraş uğraş ramlerden olduğunu anladım. dımm 1 dımm 3 ramleri takınca çalışmıyor fakat sıngle olarak dımm3 dımm4 takınca çalışıyor. Dün artık deli oldum kapadım pcyi sabah ramlerin olduğu yere bir kaç yorumda gördüm saç kurutma makinası tuttum soğuk bir iki denemeye dımm 1 ve dımm3 de dual çalıştı fakat bir süre sonra donuyor. biosdan xmp ramleri 3000 yapınca daha kısa sürede donuyor xmp kapatınca bir süre sonra donuyor. hatta ilk başta uzun süre donmadı oyun bile açtım ama ne zamanki ben ram için xmp açtım bu sefer hem 3000 de hemde 2133 normal değerinde donmaya başladı. sonra ramleri tekrar dımm 3 ve dımm 4 takıp sıngle çalıştırdım hatta xmp den ramleri 3000 yaptım sorunsuz çalışıyor kafayı yedim yav

keşke hiç dokunmasaydım içimdende elleşme fikri dedim ama neyse olan oldu neden kaynaklı ne yapabilirim arkadaşlar bunaldım.

şimdiden teşekkürler forumdan bir şeyi çözdüm umarım bunuda çözeriz hayırlı iftarlar bu arada

• Sabah pil soküp cmos defaultda yaptım ama yok yine ramleri dımm1 ve dımm3 takınca açılmadı sistem dımm3 ve dımm4 taktım single olarak sorunsuz çalışıyor kafa yedirtti bana varmı bu olayı tecrübe eden çözümü bilen sorun neyden kaynaklı
  • Başka ram bulman lazım 2 tane belki ramlerin arizalanmistir bulup denediginde onlardada aynısı oluyorsa anakart gg servise yollanan lazim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dual ramları dımmA2 ve dımmB2 olarak takın. Sorununuz çözülecektir.

Ram Dual Çalışmama sorunu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Gardiyan- -- 17 Mayıs 2020; 5:42:23 >
  • xcaka28 kullanıcısına yanıt
    başka ramlerde dımm1 denedim açılmadı ramlarde sorun yok sanırım anakart sorunlu her şeyi denedik arada çalışıyor bir süre sonra mavi ekran veriyor.

dün 3 saat çalıştı sabah açınca yine açılmadı açılsada bir süre sonra mavi ekrana düştü dual de sorun oluyor ama singlede dımm3 dımm4 takınca çalışıyor
  • Ram ve cpu veriyollarina cpu yu soktuysen o yuvalara giden pinlere zarar vermis olabilirsin.
    Biosu sifirlayip tekrar dene..devam ederse bilhiki biri veya servuse..

• quote:

Orijinalden alıntı: -Gardiyan-

Dual ramları dımmA2 ve dımmB2 olarak takın. Sorununuz çözülecektir.

dımm2 takınca sıkıntı var üstad. arada açıyor açmıyor. ama dımm4 takınca sadece açılıyor sistem. ayrıca dımm3 dımm4 takıncada sorunsuz çaılıyor ama sıngle çalışıyor.

hayır sıngle çalışsında anlamadığım bu kadar farkedermi bi ayarmı yapmam mı lazım yoksa bu kader mi olacak. ramlari dımm3 ve dımm4 takarak sıngle çalıştırıp yine 16gb ram olarak kullanıyorum.

ama durum şu dual çalıştığında battlefield5 de ekran kartı full ayarlar %100 yakın çalışırken işlemci %80 lerde geziyor

ama şu yaşadığım durumda dual çalıştıramıyorum single çalıştırıyorum ramleri ve ekran kartı %60 70 lerde gezerken işlemci devamlıya yakın %100 çalışıyor. ramlerin dual çalışmaması bu kadar etkiler mi yada bi ayar mı yapmam lazım bu neden le dual de 90 110 civarı fps alırken 50 80 arası oynak fps alıyor. bazen kısa süre ekran kartı gücü %100 yaklaşıyor fps artıyor ama çoğunluklar 50 80 arası fps ile oynanıyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fikrim53 -- 17 Mayıs 2020; 14:25:17 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sething

Ram ve cpu veriyollarina cpu yu soktuysen o yuvalara giden pinlere zarar vermis olabilirsin.
    ara ara çalışmasını anlamaıyorum dün 3 saat dual çalıştı ama sabah açtım yine mavi ekran şuan yine single taktım çalışıyor bu az önce yazdım battlefield oynundaki olayı ona yorumun nedir üstad dual çalışmasın ama performans çok düştü özellikle batlefielde
  • quote:

Orijinalden alıntı: sething

Ram ve cpu veriyollarina cpu yu soktuysen o yuvalara giden pinlere zarar vermis olabilirsin.
    üstad bu durumda dımm3 dımm4 de ramlerin single çalışması normalmi

anakartta mı sorun oluştu diyorsun. başka bir şeyde sorun yoktur sanırım ramlerde olsa dımm3 dımm4 taktığımda da çlışmaması lazım.

bu arada battlefield için yazdığım mesajı gördünmü oyun optimizasyonunu nasıl yapabilirim sıngle çalışması sanırım işlemcide darboğaz yaratıyor

şimdiden teşekkürler cevap için
  • İşlemciyi şok pinlere bakarmisin yamukluk olan varsa toplu iğneyle hafiften düzelt baktın yine dual olarak görmüyor pinleri kırmadan koruyucusunuda tak garantiye gönder o anakarttan hayır gelmeyebilir çünkü soket değişmeden.

Ustad işlemci i5 9600k puanlarda pin yok işlemciyi söküp tekrar taktım hatta işlemcide sıkıntı gözükmüyor sanirim anakart sorun çıkarıyor ama onunda ara ara gelip düzelmesi tuhaf. Dun gece normal çalıştı kapadım sabaha açtım ine çalışmıyor. Birde batlefield5de dual ve singledeki sorun sıkıntı yaratti başka pek oyun oynadigim yok zaten

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • fikrim53 F kullanıcısına yanıt
    Dostum anakartin pinlerine bakcaksin diken gibi olan pinler anakartta biliyorum 😂 büyüteçle felan dikkatli bak ışık tut yamuk olan varmı diye

• ramlerini silgi ile silip tekrar takarmısın ?

ve ram yuvalarına ısık tutup ıcıne kıl tüy bişi kaçmısmı bır bak.
    Cahillik basa bela iftardan sonra bakacam ustad iki kere söktüm baktim ama öyle ahisahim incelemedim pinleri

• acura07 kullanıcısına yanıt
    Silgi olayını duymuştum yaptim ama yok yine aynı slot kanallarına süpürge de tuttum saç kurutma makinasida yok sanki ondan sonra biraz çalıştı ama yine durdu. Yani sorun şu dün gece sabaha kadar düzgün çalıştı o kadar uğraştan sonra ama sabah açtım tekrar ayni sorun çok tuhaf yav deli etti beni nerdeyse bir süre raziyim single çalışmasına şu donem anakartı garantiye gonderemem evde vakit gecmez

Ben anakarttaki pinlerden supheleniyorum kırık pin varsa malesef garantiye yollamayın soket değiştiren kişiler var forumda onlara gönderin en azından garanti dışı kalmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xcaka28 -- 17 Mayıs 2020; 17:48:24 >
    Oyun konusunda bilgim yok.
    Ama bahsettigin performansta oynama varsa isi veya voltaj dalagalanmasi olabilir.
    Sebebi statik elektrik temassizlik psu bozuklugu bi cok neden olabilir..

Kısmet umarım değil-dir :( öyle bir sey olursa kişi isme yada bağlantı linki atarsanız sevinirim sağlam arkadaşlardır sanirim. Garantiye girmez sanirim o değil mi firmada değişse bir ton para ister

Evet soket pini kiriasi garanti dışı bırakıyor anakartinizi ve 90 dolar felan olması lazım serviste değişimi benim başım yandi bikere anakarti çöpe atmıştım tamiri sıfırından pahalıya geloyodu

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.