Şimdi Ara

Raid 0 tehlikeli midir?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
534
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Elimde 2 adet 80 GB 7200 RPM HDD var, yeni toplayacağım sistemde elimdeki HDD'leri kullanacağım fakat Raid 0 yapmayı düşünüyorum çünkü amacım performansı arttırmak. Raid 0 hakkında tehlikeli olduğu söyleniyor, çünkü eğer HDD'lerden 1 tanesi bozulursa diğerindeki dosyaları kurtarmak mümkün olmuyormuş.

Sizlere sormak istediğim soru ise şu;

Sizce Raid 0 yapmalı mıyım? Ben tehlikeli olduğunu düşünmüyorum çünkü HDD Raid 0 yaparsam da bozulabilir yapmazsam da bozulabilir. Raid 0 yapmak bozulma ihtimalini arttırıyor mu?

Cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi incitenthug -- 5 Eylül 2015; 18:44:03 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yeni sistem topluyorsan al bi ssd

• Raid meselesinde önce o 2 hdd hem eski hem kapasitesi düşük takacak olduğun sistem için pek mantıklı değil Sata olduğunu tahmin ediyorum ve normal bir yeni hdd daha iyi olur diyorum eğer bütçe varsa hiç düşünme SSD al

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nerd Miner -- 5 Eylül 2015; 19:19:06 >
  • HDDlerden biri bozulunca dosyaları kaybediyorsunuz evet. Kurtarılması çok çok zor oluyor yarısı bir HDD'de yarısı bir HDD'de tutulduğu için. Aynı zamanda 2 HDD olduğu için bozulma ihtimali de ikiyle çarpılmış oluyor. Bir de yazılımsal olduğu için Raid'in HDDler bozulmadan da bozulma ihtimali var, elektrik kesilmelerinde ve resetlerde göçme ihtimali daha fazla.
    Performansa katkılarını daha önce Raid 0 uzun süre kullanmış olarak pek de gerekli görmüyorum. Erişim süresi kısalmadığı için dosya taşıma/kopyalama hariç pek bir fark olmuyor. Onun yerine daha masraflı olsa da SSD'ye yönelin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nerd Miner

Raid meselesinde önce o 2 hdd hem eski hem kapasitesi düşük takacak olduğun sistem için pek mantıklı değil Sata olduğunu tahmin ediyorum ve normal bir yeni hdd daha iyi olur diyorum eğer bütçe varsa hiç düşünme SSD al

HDD'ler IDE değil Sata. Ama Sata II mi Sata III mü bilmiyorum. Takacağım anakart ise Gigabyte F2A68HM-DS2. Bütçe kısıtlı olduğu için sadece işlemci, anakart ve ram aldım. SSD'yi ileride eklemeyi düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: adilazimdegilx

HDDlerden biri bozulunca dosyaları kaybediyorsunuz evet. Kurtarılması çok çok zor oluyor yarısı bir HDD'de yarısı bir HDD'de tutulduğu için. Aynı zamanda 2 HDD olduğu için bozulma ihtimali de ikiyle çarpılmış oluyor. Bir de yazılımsal olduğu için Raid'in HDDler bozulmadan da bozulma ihtimali var, elektrik kesilmelerinde ve resetlerde göçme ihtimali daha fazla.
    Performansa katkılarını daha önce Raid 0 uzun süre kullanmış olarak pek de gerekli görmüyorum. Erişim süresi kısalmadığı için dosya taşıma/kopyalama hariç pek bir fark olmuyor. Onun yerine daha masraflı olsa da SSD'ye yönelin.

Teşekkürler hocam sanırım yapmaktan vazgeçtim. Bozulursa tekrar masraf çıkacak hiç gerek yok zaten bütçe kısıtlı. Yeni bir HDD'ye para vermek zorunda kalacağıma biraz daha yavaş çalışsın bir şey olmaz.

• incitenthug İ kullanıcısına yanıt
    Söyledikleri gibi Raid riskli iş hddlerin yıpranma paylarını da hesaba katarsan pek mantıklı değil

Hdd kodlarını alıp hangi model olduğunu kontrol edebilirsin

• hayır tehlikeli değildir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • incitenthug İ kullanıcısına yanıt
    al bi ssd uefi kurulum yap pc 5 sn de açılır
  • Diskin 80 gb olması direk eski ve kullanım saati yüksek bir disk olduğu fikrini uyandırıyor.

Disklerin sağlık durumlarından eminseniz yapabilirsiniz ancak sata disklerle yapılan raid0 da sadece büyük dosya yazma okumada hız kazanabilirsiniz günlük kullanım için gerekli olan 4k ufak dosya yazma okuma hızına etkisi pek olmuyor, bunun dışında veriye ulaşım süresi hiçbir raid yapıda ssd kadar iyi olmamakta. Üstüne bios üzerinde yapılmış derme çatma bir raid0 olacak, elektrik kesintisi veya sistemin kilitlenmesi sizinde reset tuşuna basarak bilgisayara anlık olarak gücü kesip vermeniz bile raid dizisine çok kolay hasar verebilir. Hem ciddi bir performans artışı olmayacak hemde verileriniz riskli bir yapı üzerinde çalışacak. O yüzden gereği yok.

Evet disk tek başınada bozulabilir ama 2 tane 80 gb diskin birine sistem kurup diğer diski yedekleme amaçlı kullanırsanız sistem diski bozulsa bile diğer diskten yedeklerinize istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz ancak raid0 dizisine dahil bir yapılandırmada tüm verileriniz ulaşılamaz hale gelir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.