Şimdi Ara

Raid 0 tehlikeli midir?

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
10
Cevap
0
Favori
424
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Depolama >> Raid 0 tehlikeli midir?
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    21 Mesaj
    Merhaba,

Elimde 2 adet 80 GB 7200 RPM HDD var, yeni toplayacağım sistemde elimdeki HDD'leri kullanacağım fakat Raid 0 yapmayı düşünüyorum çünkü amacım performansı arttırmak. Raid 0 hakkında tehlikeli olduğu söyleniyor, çünkü eğer HDD'lerden 1 tanesi bozulursa diğerindeki dosyaları kurtarmak mümkün olmuyormuş.

Sizlere sormak istediğim soru ise şu;

Sizce Raid 0 yapmalı mıyım? Ben tehlikeli olduğunu düşünmüyorum çünkü HDD Raid 0 yaparsam da bozulabilir yapmazsam da bozulabilir. Raid 0 yapmak bozulma ihtimalini arttırıyor mu?

Cevap verenlere şimdiden teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi incitenthug -- 5 Eylül 2015; 18:44:03 >

|
    |

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Raid meselesinde önce o 2 hdd hem eski hem kapasitesi düşük takacak olduğun sistem için pek mantıklı değil Sata olduğunu tahmin ediyorum ve normal bir yeni hdd daha iyi olur diyorum eğer bütçe varsa hiç düşünme SSD al

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nerd Miner -- 5 Eylül 2015; 19:19:06 >
    HDDlerden biri bozulunca dosyaları kaybediyorsunuz evet. Kurtarılması çok çok zor oluyor yarısı bir HDD'de yarısı bir HDD'de tutulduğu için. Aynı zamanda 2 HDD olduğu için bozulma ihtimali de ikiyle çarpılmış oluyor. Bir de yazılımsal olduğu için Raid'in HDDler bozulmadan da bozulma ihtimali var, elektrik kesilmelerinde ve resetlerde göçme ihtimali daha fazla.
    Performansa katkılarını daha önce Raid 0 uzun süre kullanmış olarak pek de gerekli görmüyorum. Erişim süresi kısalmadığı için dosya taşıma/kopyalama hariç pek bir fark olmuyor. Onun yerine daha masraflı olsa da SSD'ye yönelin.

ANIME&MANGA Origin:DHadilazimdegilx Steam:The Loly Trinity Nintendo 3DS FC: 2337-4451-5701
    MSI Z77A-GD55 - Intel i7 2600K @4.3Ghz - Corsair H80 - 4x4GB Crucial Ballistix Tracer LP 1600Mhz CL8 1.35v - Zotac GTX 1070 Mini - Crucial MX100 256GB + Samsung QVO 1TB + 2xSamsung F3 500GB - Aerocool Xpredator X1 Evil Black - Samsung C27JG50 27" QHD 144Hz - Logitech G105 Klavye & Logitech G300s Fare - Logitech X530 5+1 & Logitech G35 - Logitech F510 Gamepad & Logitech Driving Force GT - xDrive 15'li Oyuncu Koltuğu - NETBOOK: Acer Aspire One AO722

• Onbaşı
    21 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Nerd Miner

Raid meselesinde önce o 2 hdd hem eski hem kapasitesi düşük takacak olduğun sistem için pek mantıklı değil Sata olduğunu tahmin ediyorum ve normal bir yeni hdd daha iyi olur diyorum eğer bütçe varsa hiç düşünme SSD al

HDD'ler IDE değil Sata. Ama Sata II mi Sata III mü bilmiyorum. Takacağım anakart ise Gigabyte F2A68HM-DS2. Bütçe kısıtlı olduğu için sadece işlemci, anakart ve ram aldım. SSD'yi ileride eklemeyi düşünüyorum.

Orijinalden alıntı: adilazimdegilx

HDDlerden biri bozulunca dosyaları kaybediyorsunuz evet. Kurtarılması çok çok zor oluyor yarısı bir HDD'de yarısı bir HDD'de tutulduğu için. Aynı zamanda 2 HDD olduğu için bozulma ihtimali de ikiyle çarpılmış oluyor. Bir de yazılımsal olduğu için Raid'in HDDler bozulmadan da bozulma ihtimali var, elektrik kesilmelerinde ve resetlerde göçme ihtimali daha fazla.
    Performansa katkılarını daha önce Raid 0 uzun süre kullanmış olarak pek de gerekli görmüyorum. Erişim süresi kısalmadığı için dosya taşıma/kopyalama hariç pek bir fark olmuyor. Onun yerine daha masraflı olsa da SSD'ye yönelin.

Teşekkürler hocam sanırım yapmaktan vazgeçtim. Bozulursa tekrar masraf çıkacak hiç gerek yok zaten bütçe kısıtlı. Yeni bir HDD'ye para vermek zorunda kalacağıma biraz daha yavaş çalışsın bir şey olmaz.

|
    |

• Yarbay
    10160 Mesaj

Söyledikleri gibi Raid riskli iş hddlerin yıpranma paylarını da hesaba katarsan pek mantıklı değil

Hdd kodlarını alıp hangi model olduğunu kontrol edebilirsin

|
    |
    incitenthug kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    hayır tehlikeli değildir.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

al bi ssd uefi kurulum yap pc 5 sn de açılır
    |
    |
    incitenthug kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    15372 Mesaj
    Diskin 80 gb olması direk eski ve kullanım saati yüksek bir disk olduğu fikrini uyandırıyor.

Disklerin sağlık durumlarından eminseniz yapabilirsiniz ancak sata disklerle yapılan raid0 da sadece büyük dosya yazma okumada hız kazanabilirsiniz günlük kullanım için gerekli olan 4k ufak dosya yazma okuma hızına etkisi pek olmuyor, bunun dışında veriye ulaşım süresi hiçbir raid yapıda ssd kadar iyi olmamakta. Üstüne bios üzerinde yapılmış derme çatma bir raid0 olacak, elektrik kesintisi veya sistemin kilitlenmesi sizinde reset tuşuna basarak bilgisayara anlık olarak gücü kesip vermeniz bile raid dizisine çok kolay hasar verebilir. Hem ciddi bir performans artışı olmayacak hemde verileriniz riskli bir yapı üzerinde çalışacak. O yüzden gereği yok.

Evet disk tek başınada bozulabilir ama 2 tane 80 gb diskin birine sistem kurup diğer diski yedekleme amaçlı kullanırsanız sistem diski bozulsa bile diğer diskten yedeklerinize istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz ancak raid0 dizisine dahil bir yapılandırmada tüm verileriniz ulaşılamaz hale gelir.
    |
    |

Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Mobilya Takımları
Bey Azura
kolayoto.com
canlı radyo dinle
bankalar.org
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,484
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.