Şimdi Ara

radar cezasına itiraz...?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
12.147
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • mrb.haksız yere radar cezası yedim bugün 134km duble yol (110u geçmediğime de eminim). itiraz nasıl edilir yol gösterebilirmisiniz lütfen.
    -yolda herhangibir uyarı levha yoktu
    -trafik kurallarına aşırı dercede uyarım (boş yolda bile em. kemeri takar sinyal veririm)
    -polislere hız yapmadığıma emin olduğumu söyledim ısrar da ettim ancak fayda etmedi. (bunun video kaydı vs varmıdır,polis saklıyor mu?)
    -bana ceza keserken sürekli telsizden plaka ihbarı geliyordu (sanırım öndeki ekip radara yakalananları söylüyordu). bana ceza kestikten sonra olay yerinden ayrıldılar o kadar plaka vardı ancak ceza filan kesmediler adamlar gitti yani. kendimi kaz gibi hissettim.
    -olay başka bir şehirde oldu oranın mı mahkemesine itiraz edeceğim yoksa kendi bulunduğum şehirde olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smbdy -- 25 Şubat 2012; 21:06:43 >

• Bildigim kadarıyla radar cihazları kamera kaydı da yapar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: smbdy

mrb.haksız yere radar cezası yedim bugün 134km duble yol (110u geçmediğime de eminim). itiraz nasıl edilir yol gösterebilirmisiniz lütfen.
    -trafik kurallarına aşırı dercede uyarım (boş yolda bile em. kemeri takar sinyal veririm)
    -polislere hız yapmadığıma emin olduğumu söyledim ısrar da ettim ancak fayda etmedi. (bunun video kaydı vs varmıdır,polis saklıyor mu?)
    -bana ceza keserken sürekli telsizden plaka ihbarı geliyordu (sanırım öndeki ekip radara yakalananları söylüyordu). bana ceza kestikten sonra olay yerinden ayrıldılar o kadar plaka vardı ancak ceza filan kesmediler adamlar gitti yani. kendimi kaz gibi hissettim.
    -olay başka bir şehirde oldu oranın mı mahkemesine itiraz edeceğim yoksa kendi bulunduğum şehirde olur mu?

Radarda polisin sorumluluğu yani insiyatifi yoktur cihaz yakalar kayıt altına alır.Emniyet müdürü bile yakalansa iptal edilmez cezası yazılır.Kayıtlar saklanır uzun süre zaten.

• quote:

mrb.haksız yere radar cezası yedim bugün 134km duble yol (110u geçmediğime de eminim). itiraz nasıl edilir yol gösterebilirmisiniz lütfen.

radar cezası bile olsa, bu cezanın 7 gün içinde sana tebliğ edilmesi gerekiyor, eğer yapılmamışsa ve sen o kadar hızlı olmadığına inanıyorsan tebligattan itibaren 15 gün içinde cezayı yediğin yerin tabii olduğu sulh ceza mahkemesine bir dilekçe ile itiraz et, hakim o cezayı kaldırır polisleri de fırçalar

• quote:

Duble yollarin tamaminda 110 km hiz limiti yok malesef. Ozellikle hiz limiti 110 olarak gosterilmedi ise 90 + %10 = 99 km/saat limiti gecmemeniz gerekir.

• Cevaplar icin tesekkur. Sanırım Elazıg mahkemesine dava acacagim, ancak bunun icin elaziga mi gitmek gerekiyor ben malatyadayım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Cevaplar icin tesekkur. Sanırım Elazıg mahkemesine dava acacagim, ancak bunun icin elaziga mi gitmek gerekiyor ben malatyadayım.

Eskişehir üzerinden Bursa ya giderken normalde yolu ikiye bölmüşlerdi.
    Tek geliş / tek gidiş

Yazın o sıcakta yaklaşık 20 Km kadar 1 ve 2. viteste önümdeki 6 adet kamyonun arkasında gittim.
    Yol normale dönünce sol sinyalim açık bir şekilde sollamaya çıktım.
    Yol bölünmüş yol sınır 110 Km ( % 10 daha ekle sollama ve insiyatif 121 Km )
    6. kamyonu solladığımda radar ile göz göze geldim. ( mesafeyi siz hesap edin 6 tane kamyon en fazla 2-3 km içinde geçersin )
    Neyse 120 nasılsa dedim yakalanmadım. Ama ileride çevirdiler
    Kaç ile yakalandığımı sorduğumda 123 Km dediler yani 2 Km lik bir fark.

Durumu anlattım. 20 km 1 ve 2. viteste siz araç kullanın bu sıcakta vs.... dedim.
    Bayağı kavga gürültü oldu. İş hakaret boyutuna girdiği için sizi tutuklamamız gerekecek dediler.
    Ben cahil bir insan olmadığımı hak ve hukuğu bildiğimi bu radarı 10 km ileriye koysanız kimsenin yakalanmayacağını söyledim.

Arkama baktığımda en az 20 tane araç daha yakalanmış. Anons geldi toplanıyoruz diye.
    Arkadaşlarda destekledi radarın yeri konusunda. Tutuklanmadım ama cezayı ödedim.

Gerekli yerlere resimlerle başvuru yaptık ama kimi kime şikayet ediyoruz
    50 km ileride bir radar daha vardı. Çevirme yapan memurlar da kimseyi çveirmemişti.

Artık iş kamerlı olduğu için memurlar ile diyolağa girmenin bir yararı yoktur.

• radarli denetimler video kayıtlı ölçüm cihazları ile yapılır. Eğer hız limitini geçmediğinizden eminseniz radar cihazının yanlış ölçüm yaptığını düşünüyorsanız itiraz edebilirsiniz. Yalnız şunu da belirteyim duble yolda giderken bir yerleşim yeri tabelası gördüğünüzde (köy ya da kasaba farketmez) burada hız limiti 110 değil 50km/h dir. Hangi madde den ceza yazılmış?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hız limitinin 110 km olduğunu nerden çıkardınız? işin doğrusunu öğrenin ondan sonra o hızları yapın...

110 km hız limiti uzun süre tatışıldı ve kabul edildi. ancak ardından yapılan itirazlar sonucu, son karar olarak bölünmüş yollarda 110km sınırının uygulanması karayılları ve emniyet güçlerinin kontrolüne bırakıldı...

yani bir bölgede karayolları ve emniyet beraber oturup o yolda 110 km'lik hız sınırının uygulanıp uygulanmayacağına karar veriyor. eğer bir yolda ilgili yönetim hız sınırını 110 olarak uygulama kararı almamışsa ve bu gerekli tabelalarla belirtilmemişse orası değil bölünmüş yol isterse otoban kalitesinde olsun hız sınırı 90'dır.

öyle her önünüze gelen bölünmüş duble yolda hız sınırı 110'dur diye giderseniz doğal olarak cezayı yersiniz. vatandaş olarak bunları bilmek zorunluluğunuz var. "bilmiyordum kusura bakmayın" bahanesi kanunlar karşısında geçerli değildir. ayrıca size kadar ceza yazılıp, sizden sonra ceza uygulaması yapılmaması sizin işlediğiniz suçu geçersiz kılmaz. bununla birlikte yolda herhangi bir uyarı levhası görmedim diyorsunuz. aynı şekilde, radar uygulamasından önce uyarı levhası konulması gerekliliği eski bir kanun. o kanun da kalktı, ondan da haberiniz yok sanırım...

bir başka konu da, mahkemeye itiraz ettiğinizde hız sınırını aştığınızı size radar kamera kaydıyla gösterecekler. peki siz hız sınırını aşmadığınızı hangi kayıt ve delille savunmayı düşünüyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aya -- 26 Şubat 2012; 15:40:01 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ss01

radarli denetimler video kayıtlı ölçüm cihazları ile yapılır. Eğer hız limitini geçmediğinizden eminseniz radar cihazının yanlış ölçüm yaptığını düşünüyorsanız itiraz edebilirsiniz. Yalnız şunu da belirteyim duble yolda giderken bir yerleşim yeri tabelası gördüğünüzde (köy ya da kasaba farketmez) burada hız limiti 110 değil 50km/h dir. Hangi madde den ceza yazılmış?

Çok güzel bir konuya değindin hangi madde olduğu konusunda
    İnan bir çok arkadaş ( ben de dahil )
    Hangi madde ile ceza ödediğimizi bilmiyoruz....

Benim ceza yediğim yer duble yoldu bu kesin ama
  • Cihazın yanlış ölçüm yaptığını ve kalibrasyonunun en son ne zaman yapıldığını öğrenmek istediğinizi söyleyerek bu duruma itiraz edebilirsiniz. Cihazın periyodik kalibrasyonu yapılmadıysa yada cihaz test edilerek bozulmuş kalibrasyonu ortaya çıkarsa ceza düşer.

Ayrıca yolda radar kontrolü tabelası (sabit olanlardan seyyar değil) bulunmuyorsa ceza geçersizdir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sukulented -- 26 Şubat 2012; 16:00:47 >
  • geçmiş olsun
    hangi maddeden ceza yediğini öğreneceksin
    ayrıca ceza yediğin yer için belirlenen hız sınırını ilgili trafik şubesinden yazı ile iste
    eğer sınır 90 olarak konulduysa 99 la yersin cezayı o zaman yapacak bişey olmaz
  • Arkadaşlar radardan ceza yedim. 130 ile geçtiğim iddia edildi. 80 ile geçtiğime eminim. Görüntü var dediler, dilekçe ile görüntüyü izlemek istediğimi söyledim. Teknik bir arıza nedeniyle video gönderilememiştir diye cevap geldi. Ne yapmalıyım?
  • cowcow ısrar et trafik şubeden iste görüntüleri.
    Ayrıca arkadaşlar aklınızda bulunsun. Yerleşim yeri içinde hiç birimiz 50 km/h ye dikkat etmiyor ve genelde 70/80 ile gidiyoruz.

Geçen ayın 14 ünde konya merkezde (2. hava lojmanları önü ) gece saat 21:17 de 80 ile radara girmişim
    Hız limitini % 30 aşmak !!!!!! 343 TL ceza yazdılar.

Yerleşim yeri içinde 56 ile yersiniz cezayı haberiniz olsun.
    Ayrıca hani ışıklarda bizi arkadan çeken kameralar var ya eğer onlara turuncuda ve 55 in üstünde yakanırsanız yine yersiniz cezayı.
    Eğer Yeşilden turuncuya dönüyorsa ışık geçmeyin ve durun. ( Arkanızı kontrol edin ani duruşta daha kötü şeyler olabilir )
  • quote:

Orijinalden alıntı: Attorney58

quote:

radar cezası bile olsa, bu cezanın 7 gün içinde sana tebliğ edilmesi gerekiyor, eğer yapılmamışsa ve sen o kadar hızlı olmadığına inanıyorsan tebligattan itibaren 15 gün içinde cezayı yediğin yerin tabii olduğu sulh ceza mahkemesine bir dilekçe ile itiraz et, hakim o cezayı kaldırır polisleri de fırçalar

bana da dün radar cezası geldi 25 kasım da 70 km/h ile gitmem gereken yerden 87 km/h ile gitmişim.3 ay sonra elime ulaştı itiraz edilebilir mi?

• Araç marka model ne?
    Bu arada hız sabitleyici var mı ve açık mıydı?
    Birde o yol eğimli mi?
    Elazığ-Malatya arası km olarak çok kısa süre olarakta öyle 1 saat felan değil mi?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.