Şimdi Ara

RADAR CEZASI 3KM/SA FARKA KADAR İPTAL EDİLİYOR (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
197
Cevap
109
Favori
44.577
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
41 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar 23/06/2015 tarihinde yaptıgım itiraz kabul oldu

özet olarak

gereği düşünüldü
    dosyadaki mevcut itiraz dilekçesi ve gelen cevabi yazılar değerlendirildiğinde itiraza konu olan yaptırımın uygulanmasında olay yerinde radar uygulamasının bulunduğuna ilişkin uyarıcı cihaz veya levhanın bulunduğuna ilişkin dosyada herhangi bir belgeye rastlanmadığından başvuraz xxx xxx nın itirazının yerinde olduğu görülmekle başvuran hakkında sinop il merkez jandarma komutanlığının xx tarih xx sıra nolu idari yaptırım kararı ile verilen 189 tl idari para cezasının xxxx nolu kabahatler kanununun xxx maddesine göre hukuka aykırı olması nedeni ile idari yaptırım kararına ilişkin aşağıda karar verilmiştir

karar

xxxxxxxxxxxxxxxxxx hukuka aykırı olması nedeniyle idari yaptırım kararının kaldırılmasına
    kararın taraflara tebliğine xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    kesin olarak karar verildi

• zamanında 50 hız sınırı olan yerde(başka şehir ve hiçbir bilgilendirme yoktu) 57 ile ceza yemiştim içime oturmuştu. Şimdide 80 hız ile 189 lira ceza geldi muhtemelen hız sınırı 70 yarın hem ödemeyi hem itirazı yapacağım. Ama ayıptır yani mesai başlangıç saatinde gezici radarla ve ışıklara yakın bir yerde ceza yazmak. Yeşile yetişmek için 3-5 km fazla hızdan ceza yemek helede bu sıkışıklıkta. Neyse ki bu konuyu görmem iyi oldu. Ceza iptal olsa da olmasa da arkadaşa şimdiden teşekkürler. Bu arada aklıma geldi araç ford connect ama ticari araç değil bu bir sorun yaratır mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: cauchy33

zamanında 50 hız sınırı olan yerde(başka şehir ve hiçbir bilgilendirme yoktu) 57 ile ceza yemiştim içime oturmuştu. Şimdide 80 hız ile 189 lira ceza geldi muhtemelen hız sınırı 70 yarın hem ödemeyi hem itirazı yapacağım. Ama ayıptır yani mesai başlangıç saatinde gezici radarla ve ışıklara yakın bir yerde ceza yazmak. Yeşile yetişmek için 3-5 km fazla hızdan ceza yemek helede bu sıkışıklıkta. Neyse ki bu konuyu görmem iyi oldu. Ceza iptal olsa da olmasa da arkadaşa şimdiden teşekkürler. Bu arada aklıma geldi araç ford connect ama ticari araç değil bu bir sorun yaratır mı?

aracın cinsi sadece uygulanan hız ihlali sınırını etkiler. mesela:
     RADAR CEZASI 3KM/SA FARKA KADAR İPTAL EDİLİYOR RADAR CEZASI 3KM/SA FARKA KADAR İPTAL EDİLİYOR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi elmaci -- 4 Eylül 2015; 12:18:42 >

• Çok yararlı bir bilgi olmuş teşekkür ediyorum.

Hız ihlali zaten 5-10 km fazla gitmeyle olmaz arkadaş, 80 lik yolda 120-130 la gidiyorsa kes cezayı, 2-3 km nin ince ayarını yapıp insanları tuzağa düşürmekten başka bir şey değil bu. Devletin gelir kapısı. Kuralları uygulamak falan diye bizi yiyolar.
  • Benzer durum benim basima gelmisti.
    Hiz siniri kamyonetler icin 85 olan duble yolda 94 ile ceza yemistim. Tabi o zamanlar mucadele etmek istemistim ama etrafimda gerekli destegi gormemistim vepasa pasa odemistim cezayi. Simdi insallah benim gibiler icinde bir firsat olur bu durum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: elmaci

quote:

zamanında 50 hız sınırı olan yerde(başka şehir ve hiçbir bilgilendirme yoktu) 57 ile ceza yemiştim içime oturmuştu. Şimdide 80 hız ile 189 lira ceza geldi muhtemelen hız sınırı 70 yarın hem ödemeyi hem itirazı yapacağım. Ama ayıptır yani mesai başlangıç saatinde gezici radarla ve ışıklara yakın bir yerde ceza yazmak. Yeşile yetişmek için 3-5 km fazla hızdan ceza yemek helede bu sıkışıklıkta. Neyse ki bu konuyu görmem iyi oldu. Ceza iptal olsa da olmasa da arkadaşa şimdiden teşekkürler. Bu arada aklıma geldi araç ford connect ama ticari araç değil bu bir sorun yaratır mı?

RADAR CEZASI 3KM/SA FARKA KADAR İPTAL EDİLİYOR RADAR CEZASI 3KM/SA FARKA KADAR İPTAL EDİLİYOR

hocam böyle ayrıntılı bir tabela olduğunu zannetmiyorum. Pazartesi işe giderken biraz inceleyim belkide gözümden kaçmıştır. Yol 2. Çevre yoluydu ve gezici radarmış. Son sorumda dilekçe için bir ücret ödüyormuyuz ve oldu da kaybettik bize mahkeme masrafı ya da başka bir isim altında bir ücret talep ederler mi?

• çok şükür 4 yıldır aracımla 1 tane radar cezam var .56 ile radara düşmüştüm ,ilk defa konuyu okuyorum ve haksız yere ceza yediğimi öğrendim
  • quote:

quote:

quote:

hocam böyle ayrıntılı bir tabela olduğunu zannetmiyorum. Pazartesi işe giderken biraz inceleyim belkide gözümden kaçmıştır. Yol 2. Çevre yoluydu ve gezici radarmış. Son sorumda dilekçe için bir ücret ödüyormuyuz ve oldu da kaybettik bize mahkeme masrafı ya da başka bir isim altında bir ücret talep ederler mi?

dava açarken para filan yatırılmıyor kesinlikle. ama "kaybedersek ne olur"u tam bilmiyorum.

• Ben de 70 km Hız limiti olan yerde 78 ile Hız cezası aldım.

Burdaki bilgilerle itiraz ettim ama sonuç olumsuz

• 70 olan konya çevreyolunda 80 ile radara girdim. İtiraz etsem sonuç alır mıyım acaba..
  • quote:

Orijinalden alıntı: dasey

quote:

RADAR CEZASI 3KM/SA FARKA KADAR İPTAL EDİLİYOR

82lik hız sınırı da ilginçmiş. acaba 75 yapmak istemişler de hız aşımıyla birlikte 82de mi karar kılmışlar...?

Yaklastin ama 75 degilde 82 den basla hesaplamaya. O zaman 91 oluyor. 90'i gecme diyor yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Angelica -- 9 Eylül 2015; 15:17:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: hassey

Ben de 70 km Hız limiti olan yerde 78 ile Hız cezası aldım.

Burdaki bilgilerle itiraz ettim ama sonuç olumsuz

hocam kaybedince sizden mahkeme masrafı ya da herhangi bir isim adı altında ekstra bir ücret istediler mi?
  • elmaci hocam yolda hızla ilgili hiç tabela görmedim.
  • cauchy33 C kullanıcısına yanıt
    Hayır.

Herhangi bir masraf alınmadı.

• saolun hocam.
  • Çok yararlı bir konu ancak iptal edilen iki cezanın kararına baktıgımızda ileri sürülen 3 km/saat lil hata payına ilişkin iptal edildiğine dair bir karar yok. ya hız limiti artırılmış yada hız sınırı uyarı levhası koyulmamış ondan dolayı iptal edilmiş. sakata gelmiyelim boyle bir durumda?
  • arkadaşlar bende 26.09.2015 tarihinde ceza tebliğ tarihi 13.10.2015 Afyon Banaz yolu 36. km de girmişim 123 km hızla itirazı mı Manisa Alaşehir Sulh Ceza Hakimliği'ne yapsam olurmu?
  • Bundan sonra otobandaki hizim 134 ..

• peki ya 88 değilde 94 ile geçtiysen?

bunu sana muhalefet olmak için söylmiyorum sadece yapılan işin saçmalıgı hakkında söylüyorum.
    aracımızın hız sensörünü kim kalibre ediyor? gerçekten ibrede gösterilen hızda mı seyir ediyoruz?
    Polis araçlarındaki radarın kalibrasyonunu kimler hangi sıklıkla yapıyor?
    Madem yollarda hız sınırları var ve otoyolda 120 den hızlı gidecemeyeceksem neden saatte 240 hatta 320 yapan araçlar üretilmekte?
    Neden bu araçların hızları sınırlandırılmayıp sana bana ceza kesilmekte?

İşte bunlar sistemin yanlışları ve eksiklikleri. Devlete kolay gelen sana bana ceza kesmek. Birşekilde o cezayı iptel ettirmişsin ne güzel ama peki onlarda itiraz edip 94 ile geçmiş olabilir derlerse ne olacak? Hakim neye göre karar verecek? sen 88 ile geçtiğini nasıl ispat edeceksin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kill_them_all

peki ya 88 değilde 94 ile geçtiysen?

bunu sana muhalefet olmak için söylmiyorum sadece yapılan işin saçmalıgı hakkında söylüyorum.
    aracımızın hız sensörünü kim kalibre ediyor? gerçekten ibrede gösterilen hızda mı seyir ediyoruz?
    Polis araçlarındaki radarın kalibrasyonunu kimler hangi sıklıkla yapıyor?
    Madem yollarda hız sınırları var ve otoyolda 120 den hızlı gidecemeyeceksem neden saatte 240 hatta 320 yapan araçlar üretilmekte?
    Neden bu araçların hızları sınırlandırılmayıp sana bana ceza kesilmekte?

İşte bunlar sistemin yanlışları ve eksiklikleri. Devlete kolay gelen sana bana ceza kesmek. Birşekilde o cezayı iptel ettirmişsin ne güzel ama peki onlarda itiraz edip 94 ile geçmiş olabilir derlerse ne olacak? Hakim neye göre karar verecek? sen 88 ile geçtiğini nasıl ispat edeceksin?

hukukta genel bir kural var: yapmama ihtimali varsa yapmamış olarak değerlendirilir. eğer bir araç mesela 100 km/sa sınırını aşmış ise yine mesela ölçülen hızı 102 km/sa ise, kitaptaki +-3 km/sa kaidesi uyarınca gerçekte 99 ila 105 arasında sürati var demektir. bu durumda müştekinin ihlal yapmadığı ihtimali olduğu için "şüphe zanlı lehine kullanılır". hukukçular bunu çok iyi bilirler. +-3 km/sa durumu aleyhte itirazları boşa çıkarmaya yeter.
    kitap diyor ki: her şey düzgün olsa, ölçüm cihazları tam kalibreli bile olsa 3km/sa hata yapar. benim itirazımın temelini de bu bilimsel gerçeklik oluşturuyor zaten. birileri hiç hata yapmayan radar üretene ve bunu bilimsel olarak kanıtlayana kadar bu durum değişmeyecek. ama hız ihlali sınırını kanun koyucu istediği zaman değiştirebilir. mesela şu anda %10 dan fazla aşıma ceza var, yarın isterlerse bunu %1 e çekebilir veya %20 ye çıkarabilir.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.