Şimdi Ara

R9 380 Oyunlarda kasma sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
0
Favori
1.491
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar aşağıdaki sisteme sahibim ;

MSI 970 Gaming Anakart
    FX 8320 Işlemci
    Sapphire r9 380 nitro 2gb
    8GB Kingston HyperX 1600 MHZ RAM
    Xigmatek Tauro 80 Plus 600W PSU
    500 GB 7200 RPM WD Harddisk

Arkadaşlar sistemim kasıyor bazı oyunlarda ise kapanma sorunu oluyor, mesela Assassin's Creed Syndicate oyununa girdim 1920X1080 Medium ayarlarında 2-3 saniye sonra kasmaktan kendini yeniden başlattı nedense. Dark Souls III oynuyorum Ultra ayarlarda da low ayarlarda da arada bir takılmalar kasmalar meydana geliyor. Just Cause 3 oyununda grafik farketmeden takılmalar kasmalar meydana geliyordu 10 -15 fps değerlerine düşüyordu slayt gösterisi oluyordu resmen. Rise Of The Tomb Raider oyununda da takılıp kendini yeniden başlattı. Bilgisayarcıya sorduğum zaman HDD'niz kötü SSD alırsanız düzelir dedi yatırımımı iyi yapmak istiyorum sizce hangi parçayı değiştirmeliyim? Bu arada bütün driverler güncel ve format atıp denedim yinede değişmedi yardımcı olursanız çok sevinirim.

• Artash A kullanıcısına yanıt
    Oyundayken işlemci sıcaklığına bakın eğer 60 derece üstüne çıkıyorsa anakart güvenlik için kapatıyor olabilir. Sıcaklık eğer söylediğim gibi ise işlemcinin üzerine uygulanan termal macun kurumuş olabilir yenilemeniz gerekiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 8gb ram güncel oyunlar için yeterli bir kapasite değil kasma sorunu bu sebeple olabilir. Sistem bileşenleri cpu, ekran kartı, chipset fazla ısınıyorsa kendini kasmaya ve yeniden başlamaya neden olabilir. aida64 gibi bir yazılımla bileşenlerdeki ısıları tek tek görebilirsiniz.
  • Bios ayarlarından olabilir. Stabilite sorunu vardır belkide. Isı sorunuda olabilir. Harddisk bad sektör olmuş olabilir. Bir çok problem olabilir. Tek tek kontrol gerekiyor. İşletim sistemi nedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yahobea -- 4 Temmuz 2016; 9:37:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sunstorms

8gb ram güncel oyunlar için yeterli bir kapasite değil kasma sorunu bu sebeple olabilir. Sistem bileşenleri cpu, ekran kartı, chipset fazla ısınıyorsa kendini kasmaya ve yeniden başlamaya neden olabilir. aida64 gibi bir yazılımla bileşenlerdeki ısıları tek tek görebilirsiniz.

8GB ram kullanıyorum şu ana kadar 8GB kullanan oyun görmedim.
  • Bana soğutucu montajı ile problem gibi geliyor. İşlemci ve ekrankartı sıcaklığını oyundayken takip et. Bunu msi afterburning ile yapabilirsin, nasıl yapılacağına youtube videolarından bak.
  • SalimAydogdu kullanıcısına yanıt
    Olmaz olurmu arkadaşım hatta 8051mb buyur

• quote:

Orijinalden alıntı: Sunstorms

Olmaz olurmu arkadaşım hatta 8051mb buyur

Merhabalar
    bu değer oyunun kullandığı değer değil ki arka planda açık olan uygulamaların, windows hizmetlerinin, sistemin ve oyunun harcadığı toplam bellek miktarı
  • rise of the tomb raider very high ayarda 11gb kullaniyor.

soruna gelince ben 8320 islemciyle 380 4gb kullaniyorum saydigin oyunlarda hic sorun olmadi bende sisteminde bir sorun var artik sicaklik midir bir seyler var.
    Bende sistem belleğinden bahsediyorum zaten sonuç itibarıyla bu değer aşıldı mı sistem sanal belleğe yani hdd e başvuracak buda kasma ve ani fps düşüşlerine neden olacaktır.

edit: ek olarak sistemim oyun harici 1.2gb bellek kullanıyormuş yani oyuna düşen 7gb tabi bu oyundan çok daha yüksek belek gereksinimi olan oyunlar mevcut rotr gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-A21AA1D72 -- 4 Temmuz 2016; 11:39:13 >
    8 gb ram tabikide yeterli onla hiç bir alakası yok. Sıcaklık kaynaklı gibi duruyor senin sorun. Bende 8 gb ram ve gtx 960 4g var. Dediğin oyunda çok yüksek ayarda 45 civarı fps alıyorum ve saatlerce oynuyorum hiçbir sıkıntı yok.
  • bu kasılmaların ve reset'in sebebi ram den değil.Bir de ram ne kadar çoksa sistemde daha fazla kullanıyor. bu windows'un bellek yönetimiyle ilgili bir olay.
  • Artash A kullanıcısına yanıt
    Oyun esnasında işlemci ve ekran kartı sıcaklığını gösteren bir programla kontrol edin bence
  • moonquad kullanıcısına yanıt
    işlemci 60 dereceyi geçince pc kapanırmı 60 derece normal

• Karttan ve pdudan bende de var dostum
    Bi sıkıntı olmadı şu ana kadar.

Pciexp güç beslemesi tamammı 2x 6 pin
    Crimson driver güncelmi
    İşlemciyi yakın zamanda söktünmü
    İşlemci fanı dönüyor mu
    Termal macunu yeniledin mi
    Anakart biosu güncel mi
    Takılma esnasında speedfan benzeri bi program ile usı değerlerini paylaşırmısın.

• Butun driverler guncel afterburner le isilara baktigimda ekran karti 60 dereceye cikiyor en fazla islemci ise 65

•  R9 380 Oyunlarda kasma sorunu

Dark souls 3 oynadım 15 dakika falan değerleri çektim bana normal gibi geldi bu sefer kapatmadı kendini yada restartlamadı ama kamerayı döndürürken yada bi ortama girdiğinde acayip kasıyor ve arada bir yarım saliselik takılmalar meydana geliyor.
  • Tmam treshold ile ilgili ayar bulup 80 dereceye cekin oyuna girmeden cpu fan rpm max sekilde kullanin son olarak hdd tune ile hdd benchmark yapip ss atin dark souls takilma hissi ciktigi gunden beri var oyuna yapilan optimize ilgili sorun olarak goruyorum bir sure sonra oynamayi biraktim rahatsiz ediyor diye ileride ek pkaet vs yada performans yamasi cikarsa duzelebilir belki cikmistir bayadir bakmadim yukarida yazdiklarima bir bakin devam edelim birde isletim sistemi win 10 ise oc islemini geri cekin var ise stock degerde calissin islemic mobil vs...

•  R9 380 Oyunlarda kasma sorunu

Harddisk Benchmark yaptım sonuç şöyle çıktı sorun varmı ben anlamıyorum da tam bu hızlardan falan
  • quote:

Orijinalden alıntı: Artash

Dark souls 3 oynadım 15 dakika falan değerleri çektim bana normal gibi geldi bu sefer kapatmadı kendini yada restartlamadı ama kamerayı döndürürken yada bi ortama girdiğinde acayip kasıyor ve arada bir yarım saliselik takılmalar meydana geliyor.

Ekran kartı hep 508 MHz demi çalışıyor sanki orda bi sıkıntı var gibi eğer sürekli 508 MHz de çalışıyorsa afterburner da oc yı geri almak için ana ekranda altta reset tuşu vardı ona bi basmayı dene saat hızlarını defaulta alabilir

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.