Şimdi Ara

'Soon oil maint' hatası ve araba çalışmadı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
12
Cevap
0
Favori
6.587
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba. Ben geçen hafta Erzurumdan almış olduğum 2008 model Toyota Corolla (yarı otomatik) arabada şöyle bi sorun başıma geldi. Arabayı stop ettirip mola vermek için bi yere uğradım. Yaklaşık 10 dk sonra arabayı çalıştırmak istediğimde araba çalışmadı ve gösterge ekranında “Soon oil maint” hatası aldım. Ne yaptıysam çalıştıramadım. Aradan yarım saat geçti ondan sonra çalıştı. Yaklaşık 1 saat araba kullandıktan sonra bu sefer deneme amaçlı yine aynı hatayı verecek mi diye arabayı stop ettirdim ve hemen peşinden arabayı çalıştırmak istedim. Yine çalışmadı. Yaklaşık 15-20 dk bekledikten sonra denedim, çalışmadı. Bu sefer frene, gaza bastım. Arabanın ne bilim ışıklarını açıp kapattım ondan sonra araba çalıştı. Daha arabayı stop ettirmeden Giresuna kadar geldim. Evin kapısında arabayı stop ettirip tekrar deneyeyim bakalım çalışacak mı diye. Bu sefer hata vermeyip çalıştı. Bu tür bi sorunla karşılaşan yada bu konuda bilgisi olan birileri var mı? Üstelik gün içinde erzurumda araba ile dolaştım arabayı kapatıp açtığımda böyle bi sorun olmamıştı. Arabanın çalışmadığı yerlerde hava -8 -9 lardaydı. Bundan motor kendini kilitlemiş olabilir mi? Arabayı aldığım arkadaş arabanın yağını bir hafta önce değiştirmiş. Yağ ile ilgili problemde olacağınıda zannetmiyorum.

• Yağ değişiminden sonra bakım bilgisi sıfırlanmadığı için o ışık yanıyor. Yani onunla alakası yok. Araç çalışmıyor evet ama, frene tam basıyor musunuz? Belki pedalın altında falan paspas varsa ondan kaynaklı olabilir. Aracın aküsü ne durumda? Yani bu şekilde ne söylesek olabilir, tahminle iş olmaz. Yağla alakalı bir şey olamaz zaten o hata bahsettiğim şey.
  • Şöyle söyleyeyim. Bu hata esnasında hiç bir şey çalışmıyor. Yani vites, fren, direksiyon kilitlenmiş durumda. Fren donmuş gibi. Viteste öyle. Hareket ettirme şansı yok. Aküde sıkıntı yok. Acaba marş dinamosundaki kömürlerde sıkıntı olabilir mi? Eğer bitmişse doğal olarak tüm aksamlar çalışmayacaktır. Bu aklıma geldi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melikli -- 14 Aralık 2017; 23:55:1 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • melikli M kullanıcısına yanıt
    Marş sesi geliyor mu? Yoksa boş tık tık şeklinde mi oluyor? Yani çok yetersiz anlatmışsınız, hiçbir veri de yok. Sadece rastgele fikir yürütülür böyle. Ama marş kömürü eğer zorlanmamışsa bitmesi zor bu model araçta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _AveNTuriN_

Marş sesi geliyor mu? Yoksa boş tık tık şeklinde mi oluyor? Yani çok yetersiz anlatmışsınız, hiçbir veri de yok. Sadece rastgele fikir yürütülür böyle. Ama marş kömürü eğer zorlanmamışsa bitmesi zor bu model araçta.

Hiçbir ses yok. Bunun dışında tüm elektrik aksamı çalışıyor.
  • melikli M kullanıcısına yanıt
    Marş motorunda veya fren switchinde sorun olabilir. Aracı boşa alıp çalıştırmayı deneyin eğer frene bastığınızhale(kontağı açın çalıştırmayın) boşa geçmiyorsa bu ihtimal yüksek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _AveNTuriN_

Marş motorunda veya fren switchinde sorun olabilir. Aracı boşa alıp çalıştırmayı deneyin eğer frene bastığınızhale(kontağı açın çalıştırmayın) boşa geçmiyorsa bu ihtimal yüksek

Öncelikle verdiğin cevaplar için teşekkür ediyorum. Araba zaten E modunda bırakmış oluyorum. Boşa'da geçmiyor. Dediğim gibi resmen donuyor. Bi yerlere dokunuca boşa geçebiliyor. Boşa (N) moduna alsam bile araba yine çalışmıyor. Yarın marş motorunun kömürlerini değiştirmeyi düşünüyorum sanayide. Bi bakalım. İnşallah hayırlısı.
  • Aracın yağ seviyesi tehlikeli boyutta eksildiği için bu mesajı görüyorsunuz. Yağ eksildiğinde kullanıcıyı uyaran yağ seviyesi düşük uyarısından sonra yine eksilmesi ile bu mesaj gelip aracı kitliyor.
  • toprak_55 kullanıcısına yanıt
    Bu uyarı yağ seviyesinin eksikliğini değil bakım zamanının geldiğini belirtir. Yağ seviyesinin eksikliği için farklı bir uyarı mevcuttur. Dizel corollada bakımda bu bilgi sıfırlanmaz ise zamanı geldiğinde yanar. Bknz kitapçık;

"Soon oil maint" hatası ve araba çalışmadı
  • Haklısınız, özür dilerim. Neden bu kadar kesin yazmışım anlayamadım. Aslında olabilir diye yazxacaktım.
  • toprak_55 kullanıcısına yanıt
    Rica ederim hepimiz hatalar yapabiliyoruz zaman zaman. Sadece okuyan arkadaşlarda yanlış yönelmesin diye düzeltme ihtiyacı hissettim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.