Şimdi Ara

'Citroen C4 ESP/ASR System Faulty' arızası hakkında yardımınıza ihtiyacım var...

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
0
Favori
9.722
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2006 model 1.6 motor dizel 110hp Citroen C4 araç sahibiyim. Aracımda yaklaşık son 2 haftadır "Citroen C4 ESP/ASR System Faulty" arıza uyarısı alıyorum ve ESP devre dışı kalıyor. Nadiren de olsa bazen normale dönüyor. Bir kaç servise gösterdim aracın 2-3 gün kalıp incelenmesi gerekir dediler sorunun içinden çıkamadılar. Servisin yaptığı denemeler/kontroller;

- ESP beyni deneme amaçlı değiştirildi.
    - ABS sensörleri kontrol edilip temizlendi.
    - Sigortalara tek tek bakıldı.
    - Fren müşürü değiştirildi.

Tüm bunlara rağmen hala arıza devam ediyor. Arıza tespiti için aracım bilgisayara bağlandı "savrulma algılayıcısı sinyal arızası" ve "jirometre - akselometre algılayıcısı ile iletişim eksikliği arızası" bilgisini veriyor. Normalde aracımdan memnunum fakat bu sorun 2 haftadır beni iyice soğuttu. Dediğim gibi bazen arıza vermeyebiliyor nadir de olsa.... ABS ile ilgili problemim yok ABS devrede...

Bu konu hakkında sizlerin yardımını almak istiyorum. Daha önce bu yada bu tür bir sorunla karşılaşan var mı aramızda? Nasıl çözüme ulaştılar?

• "Citroen C4 ESP/ASR System Faulty" arızası hakkında yardımınıza ihtiyacım var...

Arızanın servis bilgisayarındaki görüntüsü.

Bu konuda yardımlarınızı ısrarla bekliyorum...
  • quote:

Orijinalden alıntı: CeLL-MaN

Arızanın servis bilgisayarındaki görüntüsü.

Bu konuda yardımlarınızı ısrarla bekliyorum...
    Hocam ustunden uzun bir sure gecmis ama problemi halledebildiniz mi? Nasil cozum saglandi? Ayni sorunu yasiyorum su anda. Sabah calistirinca asr/esp arizali uyarisiyla servise goturun uyarisi geliyor. Kontagi acip kapatinca gidiyor bazen yolda giderken tekrar geliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mekanikchi

Hocam ustunden uzun bir sure gecmis ama problemi halledebildiniz mi? Nasil cozum saglandi? Ayni sorunu yasiyorum su anda. Sabah calistirinca asr/esp arizali uyarisiyla servise goturun uyarisi geliyor. Kontagi acip kapatinca gidiyor bazen yolda giderken tekrar geliyor.

Alıntıları Göster
    Sorun motor bölümündeki sigorta kutusundan kaynaklanıyor. Değişimi gerekli.

• Mekanikchi M kullanıcısına yanıt
    Bende 2011 c4 umde yasiyorun bu sorunu. Enjektor ayarsizligindan dolayi da bu hatayi verebiliyor. Ilk calistirdiginda hata cikiyor, motor isininca sonuyor. Iyi bir ustada ayar ve temizlik yaptirmani tavsiye ederim.

• Cevaplariniz icin tesekkurler. Ben de bu sorunu sadece soguk havalarda yasadigimi farkedince akuyu olcturdum. Akunun bitmis oldugunu soylediler. Zaten hava isininca ariza vermeyi kesti. Akuyu de degistirdim. Eger tekrar verecek olursa dediginiz kisimlara da baktiracagim. 👍🏻

• HumaNRepaiR H kullanıcısına yanıt
    Cevaplariniz icin tesekkurler. Ben de bu sorunu sadece soguk havalarda yasadigimi farkedince akuyu olcturdum. Akunun bitmis oldugunu soylediler. Zaten hava isininca ariza vermeyi kesti. Akuyu de degistirdim. Eger tekrar verecek olursa dediginiz kisimlara da baktiracagim

• Ayni arizayi tekrar yasamaya basladim fakat bu sefer olusma sekli farkli. Sadece aniden gaza yuklendigimde yolda giderken yapiyor. Bir arac sollarken aniden otomatik vites oldugu icin vites dusurmesi icin dip gaz yaptigimda ariza isigi yakiyor. Bunu yasayan var midir veya sebebini bilen? Yardimlarinizi bekliyorum.

• C5 te aynı sorunu yaşıyorum .. sigorta kutusunda bi yeri lehim yaptılar şimdi sürekli değil fakat uzun yola çıktığımda asp/esr devre dışı yazıyor ve araç 3000 deviri geçmiyor motor kendini korumaya alıyor .. hala bir çözüm bulamadım buna .. yardımcı olursanız sevinirim

• Hocam sorununuz halloldu mu? 2012 DS5 te aynı sorunu yaşıyorum, çözüm bulamıyoruz, yardımcı olursanız çok sevinirim

• quote:

Orijinalden alıntı: YUSUF İSLAM COŞGUN

C5 te aynı sorunu yaşıyorum .. sigorta kutusunda bi yeri lehim yaptılar şimdi sürekli değil fakat uzun yola çıktığımda asp/esr devre dışı yazıyor ve araç 3000 deviri geçmiyor motor kendini korumaya alıyor .. hala bir çözüm bulamadım buna .. yardımcı olursanız sevinirim
    Hocam sorununuz halloldu mu? Aynı sıkıntıyı şuan ben yaşıyorum, çözüm bulamadık 😒

• Mekanikchi M kullanıcısına yanıt
    Merhabalar aynı sorun bendede var. Nasıl halledilir ki.
    "Citroen C4 ESP/ASR System Faulty" arızası hakkında yardımınıza ihtiyacım var... enjektör tıkalı dediler değiştirdim yine aynısını yapıyor.

• hanima c4 alayim dediydim ama vazgectim :) allah sabir versinn

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kaan bay K kullanıcısına yanıt
    Ben aküyü değiştirdikten sonra yaşamadım bu arızayı. Tamamen akümün zayıflamasıyla alakalıymış.
  • essi_cash E kullanıcısına yanıt

Hallolmadı hocam öyle sattım ucuza verdim gitti

• Bu arıza tamamen ve doğrudan Fren sistemi ile ilgilidir. Kimisi enjektör demiş kimisi başka birşey. Hiç alakası yok. Arızanın sebebide yüzde 90 esp sensörleri var 4 lastiktede. Onlardan hangisi açık veya kısa devreyse tespiti için pc ye bağlanmalı ve sonrasında gerekli değişim sağlanmalıdır. Sensörler paylaşım yaptığım tarihli fiyatı ortalama 300-500tl arasındadır.

Başka arıza olma ihtimali olan Yüzde 10luk kısım ise sigorta kutusu olabilir.

• Merhaba,

ESP / ASP ile ilgili arıza yanında geri geliş önleme sistemi arızası uyarısı da geliyor, araç peugeot 2008 . Sürüş modlarını değiştirmişim gibi uyarı geliyor ayrıca. Kontağı kapatıp açınca arızalar gelmiyor. Araç eğimli bir yerde ise arıza gelme ihtimali daha yüksek gibi hissettim ama emin olamıyorum.

Akü bitikti onu değiştirdik. Bilgisayar a bağlayan usta bir yorum yapamadı hata mesajlarında sensor hatası da görmedi. Akü de de problem görmemişti işin enteresan tarafı

Forumlarda bir kişi ABS ile ilgili bir parçanın arka disklerin içinde olduğunu diskleri değiştirince çözüldüğünü yazmış.

Fren müşiri değiştirip çözen olmuş.

Tekerleri iyice temizleyince çözüldü diyen var

Sigorta değiştiren var ama eski peugeotlarda bunu yapabilmiş .

Farklı bir öneriniz var mı ?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.