Şimdi Ara

Qualcomm Clear Sight ile çift kamera kombinasyonları daha güçlü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
150
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Qualcomm Clear Sight ile çift kamera kombinasyonları daha güçlü

Son dönemde çift kamera barındıran akıllı telefonların sayısının giderek arttığını görüyoruz. Qualcomm, üreticilerin daha kolay bir şekilde kamera entegrasyonu sağlayabilmesi amacıyla Clear Sight adında yeni bir teknoloji geliştirdiğini duyurdu.

Clear Sight, çift kamera kombinasyonlarının yazılım tarafını yani diğer bir deyişle mutfak kısmını ele alıyor. Lens açılarını genişleten LG G5 gibi örneklerin aksine renkli ve siyah-beyaz sensörler ile çalışarak daha detaylı görseller ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Yani Huawei P9 ile benzer bir mantık üzerinde gidiyor.

Teknik olarak renk sensörü ile monokrom sensör aynı ancak monokrom sensörde en üstteki renk katmanı yer almıyor. Böylece 3 kat daha fazla ışık ve detay yakalanabiliyor. Böylece düşük ışık koşullarında bile çok daha kaliteli görseller elde edilebiliyor. Qualcomm bu teknolojinin insan gözünden ilham aldığını ifade ediyor.

Ayrıca Bkz.Mophie’den kablosuz kulaklıklar için güç kapsülü

Firma yeni teknolojisi için Spectra görüntü sinyal işlemcisini kullanıyor. Bu işlemci her iki sensörde bulunan sinyal işlemcilerden verileri alıyor ve özel bir algoritma ile işliyor. Sonuç ise kaliteli fotoğraflar oluyor.

Clear Sight teknolojisi içerisinde kamera modüllerini yani donanım tarafını da barındırıyor. Her şey hazır olduğu için üreticinin sadece kombinasyonu entegre edeceği ve herhangi bir özel yazılım kullanmayacağı ifade ediliyor. Clear Sight sadece Snapdragon 820 ve 821 yani amiral gemi akıllı telefonlar ile uyumlu.

• İşte bu yüzden ben aylardır söylüyorum:
    Galaxy S8 de önde de, arkada da 2 kamera olmasını bekliyorum.
    Hem geniş açı için hem bokeh efekt için, hem de daha hızlı netleme.

Telefonla fotoğraf çekiyorum. Resme sığmıyor. Geriye gidiyorum. Bu sefer de görüntü ufalıyor. Ayrıca netleme yaparken çift kameranın hıza etkisi çok olumlu.
    Aynı zamanda 2 kamerada renk doğruluğu çok daha doğru ve gece çekimine de etkisi olur.
    Ön kamerada çekim yaparken de birkaç kişinin sığması da çok iyi oluyor.

Ayrıca S8 de LG gibi, birisi 16 diğeri 8 MP yerine ikisi de 12 MP olarak kullanırlarsa çok daha iyi olur bence...

• daha da iyi şeyler çıkacak demek ki

• Ne cift kameraymis arkadas gina geldi yeminle ben tek kameramla mutluyum.

• sırtı olmayan 2 yönü gören sensör üretsinler
    bu şekilde 2 tane farklı sensör kullanma maliyetinden kurtulurlar !
    hem bu aynı zamanda 360 derece çekimler içinde kullanılır !
    yani sadece selfi çekimleriyle sınırlı bir pazarı olmaz !

• "Qualcomm bu teknolojinin insan gözünden ilham aldığını ifade ediyor." Evet arkadaşlar firmanın hatırına bundan sonra, bir gözümüzle siyah-beyaz, diğer gözümüzle renkli görüyoruz! Şaka bir yana, Lenovo Phab 2 Pro, Google'ın Tango özelliğini de destekliyor. Belki bu telefonda da olur.https://www.youtube.com/watch?v=UJbCHj8th0E

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

İşte bu yüzden ben aylardır söylüyorum:

Telefonla fotoğraf çekiyorum. Resme sığmıyor. Geriye gidiyorum. Bu sefer de görüntü ufalıyor. Ayrıca netleme yaparken çift kameranın hıza etkisi çok olumlu.
    Aynı zamanda 2 kamerada renk doğruluğu çok daha doğru ve gece çekimine de etkisi olur.

Ayrıca S8 de LG gibi, birisi 16 diğeri 8 MP yerine ikisi de 12 MP olarak kullanırlarsa çok daha iyi olur bence...

"Lens açılarını genişleten LG G5 gibi örneklerin aksine renkli ve siyah-beyaz sensörler ile çalışarak daha detaylı görseller ortaya çıkarmayı amaçlıyor." sanirim bu noktayi kacirdin.

• Peki ! Çift kamera etkisini tek bir kamera modülünde yapmak mümkün mü ?

• quote:

Orijinalden alıntı: silversmith

"Qualcomm bu teknolojinin insan gözünden ilham aldığını ifade ediyor." Evet arkadaşlar firmanın hatırına bundan sonra, bir gözümüzle siyah-beyaz, diğer gözümüzle renkli görüyoruz! Şaka bir yana, Lenovo Phab 2 Pro, Google'ın Tango özelliğini de destekliyor. Belki bu telefonda da olur.https://www.youtube.com/watch?v=UJbCHj8th0E

quote:

Renkli ve siyah-beyaz sensörler ile çalışarak daha detaylı görseller ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Yedi milyon koni hücresi renkleri ve detayları görmenize, 100 milyon çubuk hücre de siyah ile beyazı ayırt etmenize yardımcı olur.

• insan gözü neyden ilham almış?

• Bunu yıllar önce söylemiştim cep telefonlarındaki sensörler büyümüyor ama işlem kapasiteleri arttığı için birden fazla sensör kullanılarak fotoğraf makinelerine yakın kaliteler yakalamak mümkün olabilecek diye. Zamanında telefonun arkasında üç kamera olmalı diyordum ve herkes bana gülüyordu. Bunlardan birisi geniş açı, birisi telefoto, birisi macro olmalı diyordum. Şimdi bir tanesini LG bir tanesini Apple yaptı.
    Elinizdeki üç kaliteli sensör ve güçlü işlemci ile yapabileceklerinizi ve kaydedeceğiniz ışık, renk bilgilerini düşünün. Yüksek ISO lara çıkınca zaten işlemciler çok güzel gren temizleme yapabiliyor artık.

Demem o ki dediklerimin yarısı çıktı gerisi de gelecek yakında ve kimse artık para kazandıran profesyonel işler hariç fotoğraf makinelerine para vermeyecek. Ben yıllardır profesyonel makineler kullanan birisi olarak bunu söylüyorum. Hadi eyvallah iyi forumlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Muguroz

quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

İşte bu yüzden ben aylardır söylüyorum:

"Lens açılarını genişleten LG G5 gibi örneklerin aksine renkli ve siyah-beyaz sensörler ile çalışarak daha detaylı görseller ortaya çıkarmayı amaçlıyor." sanirim bu noktayi kacirdin.

Daha pek çok şey de yapılabilir bence. Ama esas güzel olan, gece çekimlerinde daha iyi ışık alıp, kumlanması daha az olan fotoğraflar çekebilmesi.
    Mesela Apple, optik yakınlaştırma yaptı. Yazılımsal olarak da gelişirse, çift kameranın çok faydası görülür. Bir sürü imkan var.
    Çok güzel gelişmeler.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.