Şimdi Ara

QS ALANLARINA GÖRE EN İYİ ÜNİVERSITELER (2017) ODTÜ&İTÜ BAŞARISI (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
54
Cevap
1
Favori
2.400
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: webbie

Bilmeyene garip gelebilir, fakat Anadolu Üniversitesi dünyanın en zengin üniversitesi olmasına rağmen, öğrenci şehri olan Eskişehir'e sağladığı maddi katkı dışında hiçbir işe yaramıyor.

Toplanan ve harcanan paralara yazık.

Dünyanın en zengin üniversitesi derken? Bütçe olarak 400-500 milyon alıyor. Sadece Harvard'ın bütçesi 100 katı olması lazım. Neye göre en zengin hocam?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sekizeşittirbüyükd

sidik yarışını bıraksak

times'da hala sürünüyoruz

Times son yıllarda çok garip bir şekilde değişti. Örneğin ODTÜ 2015'de 85'inciyken şimdi ancak 600-800 arası. Itu'de aynı şekilde. Times'a artık güvenilmez bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: astronomy1997

quote:

Orijinalden alıntı: sekizeşittirbüyükd

sidik yarışını bıraksak

times'da hala sürünüyoruz

Times son yıllarda çok garip bir şekilde değişti. Örneğin ODTÜ 2015'de 85'inciyken şimdi ancak 600-800 arası. Itu'de aynı şekilde. Times'a artık güvenilmez bence.

belki de güvenilir olan o dur. bilemezsin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O durumda TR'deki devlet üniversitelerei afedersin ama boka batmış durumda. ODTÜ bile 600'e giremiyorsa...
  • Çok güzel bi haber bu. Keşke daha da çok destek verilse bilime araştırmalara diğer ünileri de listede görmek isterdim. Toplam 10 üni demişler. ODTÜ, İTÜ, BOUN, Koç, Bilkent, İstanbul, Hacettepe var. 7 üni oldu. Diğer 3 üni hangileri acaba ?
  • astronomy1997 A kullanıcısına yanıt
    Onun sebebi kriterlerin değişmesi. Üniversitelerin makale sayısı ve atıf oranlarının yer aldığı veri tabanı ‘Web of Science’ yerine, Türk üniversitelerinin verilerinin daha kısıtlı olduğu ‘Scopus’ veri tabanına geçildi. Özellikle çok sayıda ortak imzaya sahip makalelerin etkisi düşürüldü. Bu da CERN gibi büyük bilimsel oluşumlarda yer alan ODTÜ, İTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi’nin sıralamasını olumsuz yönde etkiledi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Man Of Earth

quote:

Bilmeyene garip gelebilir, fakat Anadolu Üniversitesi dünyanın en zengin üniversitesi olmasına rağmen, öğrenci şehri olan Eskişehir'e sağladığı maddi katkı dışında hiçbir işe yaramıyor.

Dünyanın en zengin üniversitesi derken? Bütçe olarak 400-500 milyon alıyor. Sadece Harvard'ın bütçesi 100 katı olması lazım. Neye göre en zengin hocam?

Anadolu Üniversitesi, dünyanın en büyük (öğrenci sayısı olarak) ikinci üniversitesidir. Birinci olan üniversite, Hindistan'dadır fakat öğrenci harçları konusunda, Anadolu Üniversitesi'nin yanından bile geçemez. Açıköğretim Fakültesi sayesinde, Anadolu Üniversitesi her yıl yaklaşık olarak 1 Milyar TL para kazanmaktadır.

Yanlış hatırlamıyorsam,

23 tane uçak,
    Her öğretim görevlisinde bir iMac ya da Mac Pro (Bazılarında buna ek olarak Macbook Pro ya da muadili laptop),
    10.000'in üzerinde, öğrenci kullanımı için alınmış bilgisayar,
    Her bir öğretim görevlisinin maaşına yakın (yaz okulu dönemlerinde maaşından da fazla) döner sermaye payı,
    Uluslararası havaalanı gibi birçok maddi unsura sahiptir.

Bunun yanı sıra, üniversitenin harcayamadığı ve yaklaşık 500 milyon TL tutarında paraya her yıl Maliye Bakanlığı el koymaktadır.

Anlayacağınız, Anadolu Üniversitesi klasik bir Anadolu şehir üniversitesinden çok daha fazlasıdır. Ama maalesef ki proje üretme ya da dünya standartlarında eğitim verme gibi kaygılara sahip öğretim görevlisi sayısı pek de fazla değildir.
  • astronomy1997 A kullanıcısına yanıt
    hocam siralama kriterleri degistirilsigi icin oyle bir dusus oldu maalesef

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jhiy

Tamam da bir üniversiteyi ilk 100'den 800'e kadar geriltecek ne yapmış olabilirler, ne tür kısıtlı bir veri tabanı kullanabilirler aklım almıyor. Bu tarz sıralama sitelerine güvenim yavaş yavaş kayboluyor açıkçası.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Jhiy

Tamam da bir üniversiteyi ilk 100'den 800'e kadar geriltecek ne yapmış olabilirler, ne tür kısıtlı bir veri tabanı kullanabilirler aklım almıyor. Bu tarz sıralama sitelerine güvenim yavaş yavaş kayboluyor açıkçası.

Bir önceki sayfada sosyal bilimler alanında yapılan saçmalığı açıklamıştım. Biraz teknik bir konu ama yeterince anlaşılır sanırım. Böylesine saçma bir veritabanı, istatistik vs. kullanan listelere güvenilebilir mi ? İlber Ortaylı'nın iki makalesinin bulunduğunu, Fuad Köprülü, Uzunçarşılı gibi isimlerin 0, bildiğin sıfır makaleli gözüktüğü listelerden bahsediyoruz Allah aşkına.
  • quote:

Orijinalden alıntı: trapspeed

quote:

Orijinalden alıntı: Wernher von Braun

Mühendislikte İTÜ 1.

İlklerin okuludur İTÜ her zaman

Elektrik Elektronik, Bilgisayar, Endustri, Makine ve Malzeme alanında ODTU ile yarışması söz konusu dahi olamaz. Fakat Maden, Jeoloji, İnşaat, Çevre alanlarında bir adım önde olabilir.

Sanırım tüm bölümleri tek tek bitirip konuşuyorsun. Bu tarz iddialı önermeler öne sürmen için elinde sağlam bir kanıt olması gerekir. Aksi taktirde "Ben ODTU fanboyuyum" demekten öteye gidemezsin.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: trapspeed

quote:

Orijinalden alıntı: Wernher von Braun

Mühendislikte İTÜ 1.

İlklerin okuludur İTÜ her zaman

Elektrik Elektronik, Bilgisayar, Endustri, Makine ve Malzeme alanında ODTU ile yarışması söz konusu dahi olamaz. Fakat Maden, Jeoloji, İnşaat, Çevre alanlarında bir adım önde olabilir.

Sanırım tüm bölümleri tek tek bitirip konuşuyorsun. Bu tarz iddialı önermeler öne sürmen için elinde sağlam bir kanıt olması gerekir. Aksi taktirde "Ben ODTU fanboyuyum" demekten öteye gidemezsin.

Yapma yaw
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Man Of Earth

quote:

Anadolu Üniversitesi, dünyanın en büyük (öğrenci sayısı olarak) ikinci üniversitesidir. Birinci olan üniversite, Hindistan'dadır fakat öğrenci harçları konusunda, Anadolu Üniversitesi'nin yanından bile geçemez. Açıköğretim Fakültesi sayesinde, Anadolu Üniversitesi her yıl yaklaşık olarak 1 Milyar TL para kazanmaktadır.

Yanlış hatırlamıyorsam,

23 tane uçak,
    Her öğretim görevlisinde bir iMac ya da Mac Pro (Bazılarında buna ek olarak Macbook Pro ya da muadili laptop),
    10.000'in üzerinde, öğrenci kullanımı için alınmış bilgisayar,
    Her bir öğretim görevlisinin maaşına yakın (yaz okulu dönemlerinde maaşından da fazla) döner sermaye payı,
    Uluslararası havaalanı gibi birçok maddi unsura sahiptir.

Bunun yanı sıra, üniversitenin harcayamadığı ve yaklaşık 500 milyon TL tutarında paraya her yıl Maliye Bakanlığı el koymaktadır.

Anlayacağınız, Anadolu Üniversitesi klasik bir Anadolu şehir üniversitesinden çok daha fazlasıdır. Ama maalesef ki proje üretme ya da dünya standartlarında eğitim verme gibi kaygılara sahip öğretim görevlisi sayısı pek de fazla değildir.

Hocam, Anadolu Üniversitesinin bütçesi 533.913.000 tl. İstanbul Üniversitesinin ise 1.171.378.000 tl. Bütçe konusunda bir çok üniversitenin gerisinde. Dediğiniz para eklense bile dünyada listeye giremez.

Kaldı ki Anadolu Üniversitesinin 2.896.762 tane öğrencisi var. Sizin verdiğiniz değeri de rakamı da eklersek öğrenci başına 355 lira gibi bir rakam düşüyor yıllık. Dünyanın en yüksek bütçeli okulu Harvard'ın bütçesi ise 32.7 milyar dolar ve 21.000 öğrencisi var. Aradaki farkı siz düşünün. İstanbul Teknik Üniversitesine aynı hesabı yaptığımızda öğrenci başına 1230 lira düşüyor.

Tabi bu toplam bütçe. Lab masrafları vb. bir çok gider var. Yine de Anadolu Üniversitesi dünyanın en zengin üniversitesi olmaktan çok uzak.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.