Şimdi Ara

### ► QASHQAİ KULÜBÜ ◄ ### (788. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15.979
Cevap
286
Favori
1.815.149
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 786787788789790
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Android var mı yok mu bilmem ama bu araç safkan japon değil bilesin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • defiant82 kullanıcısına yanıt
    Evet hocam cam modülleri Renault tarafından alınmış sanırsam. Hayatımda gördüğüm en kötü cam kontrol etme düğmesi vardı bu arabada.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Daha neler neler vites hele oynuyo gaza basınca meganelardqn kalma özellik bunun gibi saçma sapan çok sey

• MS-2018-Tekna M kullanıcısına yanıt

Bu videoyu dikkatlıce izleyin. Videodaki araç qashqai'dir.

Bu işçiliği yapacak bir işletme bulun ve eksiksiz yaptırın. Ses soluk kalmaz.

Sorunuz olursa youtube altına yorum yazarsınız. Buraya nadir bakıyorum.

Taner Aydınyoutube
    ● FaceBook ►https://www.facebook.com/groups/2457598584561251/ Umarım izleyiciler bu videoyu seyrettikten sonra araç tamirindeki (ister basit bir balata değişimi olsun ister şanzıman revizyonu olsun) işçilik kalitesi ve kullanılması gereken ekipman ve yardımcı malzemelerin aslında ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılır. Fren arıza ışığı bilgisi: 05.40 dak ARACINIZA YENİ BALATALAR TAKILDIĞINDA BİRÇOK BALATA ÜRETİCİSİ 200KM BOYUNCA ARACIN DURMA MESAFESİNİN 2 KATINA ÇIKABİLECEĞİNİ VE DURMA MESAFESİNİN BUNA GÖRE AYARLANMASI GEREKTİĞİNİ BİLDİRİYOR. GEREKLİ DURUMDA RODAJ YAPILMASI GEREKİRSE RODAJ İÇİN 1O KERE 150KMDEN 80KM SÜRATE YUMUŞAK BİR ŞEKİLDE DÜŞÜRÜLEREK VE 5 KEREDE 80KM DEN 30KM SÜRATE DÜŞECEK ŞEKİLDE ORTA SERT FREN YAPARAK DİSK İLE BALATANIN UYUMU İÇİN RODAJ YAPILABİLİR. Qashqai J11 için bazı markaların parça kodları: Brembo parça no: P 56 100 TRW parça no: GDB 3622 Bosch parça no: 0986 424 011 İŞE BAŞLAMADAN ÖNCE MUTLAKA ÇALIŞILACAK ALAN ile LASTİKLER VE KALİPERLER BASINÇLI SU İLE YIKANMALIDIR. ARACINIZI BİR USTAYA GÖTÜRMEDEN ÖNCEDE MUTLAKA TEMİZ GÖTÜRMEYE ÖZEN GÖSTERİN. İŞLEMLER SIRASIYLA ŞU ŞEKİLDEDİR: 1) İLK ÖNCE FREN HİDROLİK YAĞI KONTROL EDİLECEK, SIZINTIYA BAKILACAK, 2) BAZI ARAÇ MODELLERİNDE BALATA BİTTİĞİ ZAMAN GÖSTERGE PANELİNDE ARIZA IŞIĞI YANAR. 3) FREN HİDROLİK YAĞI BALATA AŞINDIKÇA AŞAĞIYA DÜŞER, DOLAYISIYLA YAĞ SEVİYESİNİN AŞAĞIDA OLMASI NORMALDİR. BU AŞAMADA YAĞ SEVİYESİ MİNİMUM SEVİYENİN ALTINA DÜŞMÜŞSE VE BUNUN NETİCESİNDE ARAÇ GÖSTERGESİNDE FREN UYARI IŞIĞI SARI RENK YANMIŞSA (BU IŞIKLA BİRLİKTE ELEKTRONİK STABİLİTE PROGRAMI (ESP) UYARI LAMBASI BİRLİKTE YANAR) HİDROLİK SEVİYESİ MİN MİKTARINA BAKILMALIDIR, GEREKİYORSA FREN HİDROLİK YAĞI DOT 4 EKLENMEMELİDİR. IŞIK RENGİ KIRMIZI İSE CİDDİ ARIZA VARDIR, SERVİSE BAŞVURULMALIDIR. AYRICA BALATA DEĞİŞİMİ YAPILACAĞI ZAMAN SEVİYE TEKRAR YÜKSELECEĞİNDEN TAŞMAYA KARŞI BU HİDROLİK YAĞININ BİR KISMI EMNİYET OLARAK POMPA İLE GERİ ÇEKİLMELİDİR. BU İŞLEM YAPILIRKEN YAĞIN ARAÇ ŞASESİNE VEYA BOYALI KISIMLARA AKMAMASINA ÇOK ÖNEM GÖSTERİLMELİDİR. ÇÜNKÜ HİDROLİK YAĞI BOYAYI ANINDA ÇÜRÜTÜR VE ÇÖZER. 4) KOLAY SÖKMEK İÇİN ÖRNEĞİN SOL TARAFIN DEĞİŞİMİ YAPILACAK İSE DİREKSİYONU SOLA ÇEVİRMEK MONTAJ KOLAYLIĞI BAKIMINDAN İYİ OLUR. 5) İLK ÖNCE ALTTAKİ VİDA SONRA ÜSTTEKİ VİDA SÖKÜLÜR VE KALİPER YUKARIYA KALDIRILARAK BİR KANCA İLE ASKIYA ALINIR. HİDROLİK HORTUMUNUN KIRILMAMASINA ÖZEN GÖSTERİLİR. 6) DİSK YANİ ROTOR VE BALATA KALINLIKLARI LİMİT DEĞERLERİN ALTINA İNİP İNMEDİĞİ KONTROL EDİLİR. ROTOR KALINLIĞI 26 MM KRİTİK KALINLIK 24MM...BALATA KALINLIĞI 11MM KRİTİK KALINLIK 2MM OLUR. BAZI DİSK ÜRETİCİLERİ DİSKİN ÜZERİNE MİN MAX OLMASI GEREKEN KALINLIKLARI YAZMIŞLARDIR. 7) BALATALAR SÖKÜLÜR. 8) KALİPER YATAKLARI TEMİZLENİR. KALİPER TAŞIYICISININ BALATA YATAGINA OTURAN BOŞLUK ALICI SAC PARÇALARININ(ABUDMENT CLİPS OR HARDWARE KLİPS) YENİSİ GENELDE YENİ BALATA İLE ÇIKAR AMA YENİSİ ÇIKMAMIŞSA MEVCUT OLANLARIN TEL FIRÇA İLE İYİCE TEMİZLENMESİ GEREKİR. 9) DİSK VE KALİPER BALATA TEMİZLEYİCİ İLE YIKANIR. 10) KALİPER BOYAMA İŞLEMİ YAPILACAK MI? YÜKSEK SICAKLIK İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ BOYA KULLANMANIZ GEREKİR. MOTİP, FOLİATEC GİBİ EĞER YAPILACAK İSE SAKIN BU ŞEKİLDE YAPMAYIN. 11) ROTOR KORUYUCU TABLANIN DİSKE ÇOK YAKLAŞMIŞ OLUP OLMADIĞI KONTROL EDİLİR VE ŞAYET AŞIRI YAKIN İSE DİSKDEN BİRAZ UZAKLAŞTIRILIR. 12) KALİPER CİVATA YATAĞI/KILAVUZ PİMLERİ/KALİPER BURCU/ VEYA BAŞKA TABİRLE SÜRGÜ PİMLERİ SÖKÜLÜP TEMİZLENİR, SÖKÜLDÜKTEN SONRA PİM YATAĞININ YUVASINA BALATA TEMİZLEYİCİ SPRAY SIKILIP İYİYCE KURULANIR VE KALAN KISIM UÇANA KADAR BEKLENİR VE SİLİKON GRES İLE YAĞLANIR. 13) BALATALARIN ARKASI PABUÇLARI VE BALATA TAŞIYICISININ YATAKLARI BAKIR GRES İLE YAĞLANIR, ŞİMLER DE YAĞLANIR VE KALİPER TUTUCUYA YERLEŞTİRİLİR. KALİPER TUTUCUYA YERLEŞTİRİLİRKEN BALATA PABUÇLARININ ÜZERİNDEKİ VARSA SAC PARÇALARIDA YAĞLNAIR VE YERİNE YERLEŞTİRİLİR. BU PARÇALAR TAKILMAZ İSE BALATA YUVASINDA GEZECEĞİ İÇİN VURUNTU SESİ YAPAR. 14) KILAVUZ PİMLERİ VE PED TAŞIYICISINA AYNI GRES KULLANILMAZ BALATALARDA BAKIR MİNERALLİ KULLANILIRKEN KILAVUZ PİMLERİNDE SİLIKON GRES KULLANILIR. 15) KALİPER TAŞIYICI EĞER SÖKÜLDÜYSE YERİNE TEKRAR VİDALANIR, TORK 152NM YE KADAR SIKILIR. ÜZERİNE YENİ BALATALAR OTURTTURULUR. 16) EN SON OLARAK KALİPER PİSTONU GERİYE İTİLİR. 17) ARABA ÇALIŞTIRILIR. FRENLER POMPALANIR VE TEST SÜRÜŞÜNE ÇIKILIR. Yasal Uyarı: Taner Aydın, bu videoda yer alan bilgilerin hiçbirinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek maddi hasar veya yaralanma için sorumluluk kabul etmez. Bu bilgileri kullanmak kendi sorumluluğunuzdadır. Taner Aydın, araçlarda veya bu videoda görülen veya ima edilen araçlarla çalışırken güvenli uygulamalar önerir. Taner Aydın kontrolü dışındaki faktörler nedeniyle, bu videoda yer alan hiçbir bilgi belirli bir sonuç için açık veya zımni hiçbir sorumluluk veya garanti oluşturmayacaktır. Bu araçların, ekipmanın yanlış kullanılması veya bu videoda yer alan bilgilerden kaynaklanabilecek her türlü yaralanma, hasar veya kayıp kullanıcının sorumluluğundadır.
    https://www.youtube.com/watch?v=R7BBv-l0SaY&feature=youtu.be

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taydin66 -- 8 Temmuz 2022; 22:34:51 >

Arkadaşlar özel fren servisine gittim.

Bursa Nissan servisinin montaj hatası yaptığını söyledi ve 1 saatte sorunu çözdüler.

Balata da değişmedi.

Daha sonra da böyle sıkıntı yaşamadım.

Servise de ilettim fakat yine çok geniş karşılık verdiler.

Bundan sonra garanti bitene kadar bursa da oturmama rağmen bursa yetkili servislerinde bakım yaptırmamaya karar verdim.

Hocam yapılan hata ve doğrusu neymiş paylaşırsanız biz de dikkat ederiz topu topu balatayi bile değiştiremiyorsa servis yuh artık bunlara zincir şok değiştir desek artık motor yeriz

• 215 60 17 bridgestone lastik var üzerinde gelen. 90 bin km oldu.

fiyatı pahalı baya. ne alayım sizce?

205 55 17 alsam nolur

• bodysolid B kullanıcısına yanıt

Yeni conti aldım bayağı pahalı 90 bin nasıl bindin

• bodysolid B kullanıcısına yanıt

90 bin cidden çok kullanılmış helal olsun.

55 olanı alırsanız araç için sorun olmaz muayene filan geçer ama lastik yanağı inceldikce konfor azalır. Tumsekleri yol bozukluklarini daha çok hissedersiniz.

Yakıt tüketimi 55 de azalır diyorlar ama o konuyu bilmiyorum.

Merhaba, 2017 model makyajlı kasa aracım var. Geçen sene Kasım ayında bursadaki yetkili serviste bakım yaptırdıktan sonra benim araçta da tarif ettiğinize benzer sol taraftan kesik kesik hafif sürtme sesi geliyor. 1 kere servise götürdüm ama net bir şey diyemediler. Bursadaki özel fren servisini öğrenebilir miyim sizden?

• Merhaba; 2014 Model Qashqai 1.2 Tekna sahibiyim. Mevcut radyoyu orjinal ekranlı olana çevirmek istedim. Hatta sahibinden.com üzerinden alelacele 2018 model için olan multimedya cihazını aldım. Mevcut radyoyu sökünce gördüm ki 4 soketin 3 ü uyuyor biri uzun kalıyor. Acaba ara soket var mıdır? Ya da montaj için başka bir öneriniz var mıdır? Montaj yapınca sorun yaşar mıyım?

• nozkus kullanıcısına yanıt

İyi günler,

Bende de bu teypten var. Sizin gibi büyütmek istemiştim ama ben makyajlı kasadakiyle yükseltmek için araştırmıştım. Yapılamayacak birşey değil ama biraz uğraştırır. Baya araştırdıktan sonra çıkma makyajlı kasa teybi bulamadığım için bırakmıştım. Bulduklarım da çok uçuk fiyatlar istiyordu.

Elektronik bilginiz olması lazım. Bilmiyorsanız işinin ehli bir oto elektrikçi lazım. Çoğu elektrikçi yapamaz ve uğraşmak istemez. Heriki model için biraz araştırmayla hangi pinin ne için kullanıldığını bulabilirsiniz. Daha sonra pinlere uygun ara kablo yapıp bağlantı yapacaksınız. Son olarak da teybin araca kodlattırmanız lazım.

• arkadaşlar 2016 1.2 var bende. uzun zamandır özellikle ön tekerlek tarafından bir ses geliyor. kaputu açınca bu sesin içeriden geldiği de belli. ses şöyle ortaya çıkıyor: ayağımı gaza basıp kalkış yaptığımda çık çık diye ses çıkıyor. iki zincirin birbirine sürtünme sesi de denilebilir. yağ değişimi yaptımğımnda bir iki seferr kesildi ancak yine devam ediyor. anlamadım gitti. ustaların her biri bir şey diyor.

• Merhabalar herkese, iyi forumlar.

2022 model Qasqai Skypack donanım bir aracım var; 4x4 şeklinde.

Aracım daha henüz 2000km de iken (4 ay civarı oldu alalı) arka sağ bölümden sadece düşük hızlarda sürtünme sesi gibi kulak tırmalayıcı ses geliyor. Fren deseniz değil, lastik deseniz değil; geçen gün servise götürdüm aracı, birlikte yola çıktık, bir süre sonra ses başladı, usta da çözemedi; bu durumdan dolayı oldukça hevesim kaçtı arabaya karşı.

Bir fikri olan olur mu acaba?

Araçta müzik çalsa bile basturacak şekilde yüksek bir sesten bahsediyorum. ve sadece düşük hızlarda oluşuyor.

Son olarak aracımda anahtar varken ve aracı kapamaya çalıştığımda anahtar yok uyarısı alıyorum 2 anahtarımla da. aracı açıp kaparken sorun yok ama araçla yol yapıp kapattığımda bu şekilde ses geliyor.

Araç kalitesi oldukça zayıf geldi; alacak arkadaşlar varsa; ben cazip gelen 0 faiz kampanyasından yararlanarak aldım, 2017 model bmw aracımı satarak geçtim; beklentilerimi kesinlikle karşılamamakla birlikte bu tür arızalar yaratması araçtan ciddi olarak soğumama neden oldu.

Araç fiyatları inanılmaz fiyatlara çıktı ama bırakın 10-15 seneyi 5 sene önceki kalite bile artık yok çoğu markada.

38 bin tl ye 2013 yılında aldığım seat ibiza şuanki Qasqai den daha kaliteli olabilir.

Keza servis kalitesi vs. de öyle. Örneğin geçmiş yıllarda BMW yi bıraktığınızda ikame araç alabiliyordunuz, şimdi nerede...

• Kongor kullanıcısına yanıt

Araç yeni kasa mi sorunlarinizj bilemem ama yeni kasada j11 deki kalitesizligi giderip yepyeni güzel araç diye yorumlar almıştım demek hiç ilerleme yok sorunlarınız ufak ve halledilebilecek de olsa maalsef servisteki elemanlar çok tecrübesiz ve araçlarla ilgili problemleri çözebilecek kapasitede değil ha biraz araç mekaniginden anlayan ve sese duyarlı biri olarak muhtemelen aracınızın fabrikasyon porya bilyasi( rulmanı) dağılmış olabilir tahmin ama buna bı baktırın derim ayrıca bmwden qashqaiye geçmek de ne bilim çok ararsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defiant82 -- 11 Ağustos 2022; 10:20:16 >
  • eerdaalll0001. kullanıcısına yanıt

Anlatımında göre sesin lastiklerle alakası yok gibi tavsiyem iyi bir mekanikcide lifte kaldırın ön düzen,alt takım ve araç calisirkenki sesi dinlesin muhtemelen bulur

Servise dahi götürdüm zincirlerden oluyordur dedi ama tam emin olmadı. Götürdüğüm her usta aynı şeyi söylüyor tam emin konuşmuyor açıp bakacağız diyor ancak. Ne yapacağım bilemedim uzun bir zamandır var ve rahatsız edici bir ses olmaya başladı.

Düşük hızda kalkarken pat pat gibi sanki bişey vuruyorsa gaza basıp çekince oluyorsa ilk daha 5 bindeyken de vardı bende usta bastıkça içerde kaputun arka kısmında fren hidroligin orda bı parca var o ses yapiyo ve ustanın dediği bu girdap sensörü bilmiyorum ilk defa duymuştum ama cidden bastıkça gaza ondan geliyordu ses bu arada turbo beslemeli araçlarda ilk 20 30 saniye ilk cold startta zincir sesi gelir fincanlar yağa doluyo ve sonra kesilir

Bende ki ses pat değilde tam zincir sesi denilebilir. Onun daha gür sesli hali. Evet turbodan da kaynaklı olabilir. Nasıl çözülecek bilemedim. Bir defa yağ değişimi yaptım eski yağı boşaltıp yeni boşalttık o zaman kesildi ama yine devam ediyor ve artarak devam ediyor.

Merak ettim sesi yotube vs kaydedip buraya link at bı bakım yalnız kaputtan çek bu arada araç km kaç en son kaç km önce yağı degistirdin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi defiant82 -- 11 Ağustos 2022; 16:22:48 >
  • 
Sayfa: önceki 786787788789790
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.