Şimdi Ara

### ► QASHQAİ KULÜBÜ ◄ ### (742. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
15.981
Cevap
286
Favori
1.815.555
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
17 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 740741742743744
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Masraf çıkacağını sanmıyorum. Ama dediğim gibi mümkünse çekiciyle aracı servise götürüp orda çalıştırın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selamlar; daha 1 sene önceye kadar 2 yıllık mutlu juke kullanıcısıydım. Maddi bir sebepten ötürü sattım. Satma fikri yokken de ilerde değiştirirsem mercedes a180 gibi bi araç alırım belki biraz daha hatchback ve seri kullanabilmek için.
    Şu ara araba bakıyorum tekrar 2. El. Tabi ki önce mercedes a180 değerlendirmeye çalıştım. Ama aynı zamanda aklımda da qashqai var.
    Bütçem 2018 model almaya müsait değil. 2018’ler de vites yenilenmiş. ❗️
    ⁉️ Benim şuan asıl merak ettiğim juke kullanırken viteste bi takılma sesi oluyordu. Arkadaşımın 2016 qashqai sinde de bunu duydum. Acaba 2017 modellerde de bu sorun var mı? Ya da her araba da bu geçiş sesi sorunu oluyor mu?

Tabi ki tavsiye ve önerilerinize de talibim. Teşekkürler.

• Ozgursd O kullanıcısına yanıt
    Cukla QQ arasında dağlar kadar fark var. Ayrıca A180 ilede QQ mukayese kabul etmez. QQ her yerde A180 ni tokatlar. Zaten ikisi çok farklı segmentler. 2016 üstü 1.6 otomatik alın performansı görün. Bir kere iyi bi SUV a bindiniz mi bir daha yere yakın arabayı beğenip almazsınız.

• taydin66 T kullanıcısına yanıt
    Son 1 senedir hundai tuscon ve 3008 kullanıyorum aslında ailemizin arabası. A180 nin alternatif olmasının sebebi daha küçük ve kolay kaçabilen bir araç mı alsak diyedir. Eninde sonunda suv araca döneceğiz çünkü 3 çocuğumuz var.
    Tuscon’u hiç sevmiyorum, 3008 gibi arabadan aldığım hazzı da alacağımı hiç sanmıyorum ama daha önce nissan kullandığım için kötü bir deneyim olacağını da sanmıyorum. En azından tuscon dan iyidir diye tahmin ediyorum.
    Sadece 2018 altı modellerde yenilenmemiş viteslerde o ara ara vites geçişinde olan ses sorunu var mı onu merak ediyorum.
    Bilgilendirirseniz sevinirim.

• Arkadaslar merhaba,

2. El bir Qashqai dci bakiyoruz. Ancak ikilemde kaldim. 2013-2014-2015 modellerine bakiyorum. Ozellikle 2013 2014 arasinda makyaj harici bir fark gorunmuyorken aralarinda 30 bin TL ye kadar fiyat farki oluyor. 2014 ve sonraki modellerde bu fiyat farkini hak edecek makyaj harici bir degisiklik var mi gercekten? 13 yerine aradaki farki odeyip 14 modellere mi bakmali? Yardimci olacak olanlara simdiden tesekkur ederim.

• m_1907 kullanıcısına yanıt
    2013 eski kasa
    2014-15-16-17 yeni kasa
    2018-19 makyajlı yeni kasa.
    +
    2014'ten itibaren 1.2 benzinli motor seçeneği ile üretildi ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: m_1907

Arkadaslar merhaba,

2. El bir Qashqai dci bakiyoruz. Ancak ikilemde kaldim. 2013-2014-2015 modellerine bakiyorum. Ozellikle 2013 2014 arasinda makyaj harici bir fark gorunmuyorken aralarinda 30 bin TL ye kadar fiyat farki oluyor. 2014 ve sonraki modellerde bu fiyat farkini hak edecek makyaj harici bir degisiklik var mi gercekten? 13 yerine aradaki farki odeyip 14 modellere mi bakmali? Yardimci olacak olanlara simdiden tesekkur ederim.
    Merhaba,
    J10 kasa 2013 ve öncesi
    J11 kasa 2014 ve sonrası
    bu iki kasa arasında uçurum fark var? Vallahi sizin fark görememiş olmanıza anlam veremedim.
    Belki yanlış tarif ettiniz. Makyajlı ve makyajsız kasa arasında ciddi bir fark yoktur. Donanımlar arasında çok fark var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ozgursd

Son 1 senedir hundai tuscon ve 3008 kullanıyorum aslında ailemizin arabası. A180 nin alternatif olmasının sebebi daha küçük ve kolay kaçabilen bir araç mı alsak diyedir. Eninde sonunda suv araca döneceğiz çünkü 3 çocuğumuz var.
    Tuscon’u hiç sevmiyorum, 3008 gibi arabadan aldığım hazzı da alacağımı hiç sanmıyorum ama daha önce nissan kullandığım için kötü bir deneyim olacağını da sanmıyorum. En azından tuscon dan iyidir diye tahmin ediyorum.
    Sadece 2018 altı modellerde yenilenmemiş viteslerde o ara ara vites geçişinde olan ses sorunu var mı onu merak ediyorum.
    Bilgilendirirseniz sevinirim.
    Özgür Bey,
    Valla siz hangi tucson ve 3008 kullanıyorsunuz bilmiyorum ama ya bildikleriniz yanlış, ya ne kullandığınızın farkında değilsiniz yada bu markaların en düşük motor güçlerindeki donanımı kullanıyorsunuz ve bu sebeple bu araçlara atik ve değil diyorsunuz.

QQ tamam içlerinde en güçlüsü ama diğerleri de altta kalmaz. Siz standart bir sürücü iseniz zaten bunu fark edemezsiniz.
    Gelelim A180 ne.. Bu araç sizin saydığınız SUV lardan güçlü değil biirrr . İkincisi öyle küçük bir araçta değil. Tekerlerinin bastığı genişlik ve dingil arası mesafeler diğer araçlarla neredeyse aynı. Bence sizinki göz yanılgısı. SUV araçlar yerden yüksek olduğu için size iri ve hantal geliyor olabilir. Ancak öyle değil. Boyutlar birbirine çok yakın. Aşağıya eklediğim tablo için çok uğraştım ve araştırdım. Hakikaten sizin dediğiniz gibi bu araçlar arasında güç farkı var mı diye baktım Ama çıkan sonuç hiçte öğle değil.
    İsterseniz kendinizde bu linkten bakabilirsiniz.
    http://www.arabalar.com.tr/araba-karsilastirma/1-1-208154

Bu suvların içinde ayrıca malzeme kalitesi en dandik olanlarından biri qashqaidir. En kaliteli malzemeyi kullanan SUV elbette Tiguan ama onda da dizel otomatik yok. Ve fiyatı yüksek

Ayrıca trafikte ışıklardaki ilk kalkışdt Qashqaiyi geçebilecek araç çok azdır. 320 newton tork ile kimse eline su dökemez. Çoğu sürücü bu tork olayından pek birşey anlamasa da özet olarak çevik atak ve güçlü bir araba arıyorsanız o aracın tork gücüne bakmanız gerekir. v.s v.s.

### ► QASHQAİ KULÜBÜ ◄ ###

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taydin66 -- 10 Haziran 2019; 16:57:30 >

• Geniş araştırmalı açıklamanız için teşekkür ederim. Belki de ben ifade edemedim. Motor gücü vs rakamsal değil de sadece kullanımda hissettiğimden bahsediyorum. Bana göre benzinli tuscon zaten kalıbına göre çok yetersiz bir araba geliyor. Dizeli ondan çok daha iyi ama beni o da tatmin etmiyor. 3008’in kalkışı ve kaçışını yeterli ve oldukça iyi buluyorum ancak bütçem onu almaya uygun değil.
    Qashqai hiç kullanmadım. Juke’taki zaman zaman vites geçişindeki ses beni rahatsız ediyordu arkadaşım qashqai kullanırken onda da duymuştum ama o 2016 modeldi.
    Gönül isterki 2018-2019 model almak, yeni vites ve yeni direksiyonlu haliyle ama bütçem ona yetmiyor.
    Acaba 2017 modellerinde de bu vitesteki olay var mı onu merak ediyorum.

• Ozgursd O kullanıcısına yanıt
    Siz vitesli mi almayı düşünüyorsunuz?

• Otomatik

• taydin66 T kullanıcısına yanıt
    Hocam selamlar, belki ben ifade edemedim haklisiniz. Zaten eldeki kaynaklar ile 13 ve 14 u kafa kafaya kiyaslayacak bir yer bulamadigim icin sorma geregi duydum. Donanim olarak cok fark var diyorsunuz. Bu iki model arasindaki farklari gorebilecegim bir yer var midir? Size daha fazla zahmet vermeyelim.
    Tesekkur ederim.

• İyi günler 2016 1.2 benzinli manuel qashqaimde son 3-4 haftada 3 kez aracı çalıştırıp otomatik park frenini indirdiğimde sarı uyarı işareti ve park freni düğmesi yanıp sönüyordu aracı resetlediğimde gidiyordu .2.bakımda fren hidroliği değişmişti bu arada 5-6 ay önce ve baktığımda hazne dolu ve kapaktan hidrolik atıyordu yol yardımını aradığımda herhangi bir sorun olmadığı söylendi.Ama tedirginim acaba havası alınmadı mı ya da park freni düğmesinin switcihnde mi sorun var ya da balata mı aşınmış tırstım ne yapmalıyım.

• quote:

Orijinalden alıntı: defiant82

İyi günler 2016 1.2 benzinli manuel qashqaimde son 3-4 haftada 3 kez aracı çalıştırıp otomatik park frenini indirdiğimde sarı uyarı işareti ve park freni düğmesi yanıp sönüyordu aracı resetlediğimde gidiyordu .2.bakımda fren hidroliği değişmişti bu arada 5-6 ay önce ve baktığımda hazne dolu ve kapaktan hidrolik atıyordu yol yardımını aradığımda herhangi bir sorun olmadığı söylendi.Ama tedirginim acaba havası alınmadı mı ya da park freni düğmesinin switcihnde mi sorun var ya da balata mı aşınmış tırstım ne yapmalıyım.
    Merhabalar,
    Balata değişimi konusunda ve akabinde fren hidroliği seviyesi hakkında bir youtube videosu çekecektim ama elim bir türlü değmedi.
    Takip etmek isterseniz şu linkten ulaşabilirsiniz.
    https://www.youtube.com/channel/UCRMqMsYlPQg2ufpyNDMk5uw?sub_confirmation=1

Qashqai ile ilgili bazı videolar yükledim.
    Sorunuza şu şekilde yardımcı olayım.

Bende de 2016 var. Sarı fren uyarı işareti genellikle hidrolik seviyesi MİN değerin altına düştüğünde yanar. Buda balataların bittiğine işaret eder. Qashqai balataları azalınca ötme şeklinde sesli uyarı verir. Ekranda elektronik uyarı maalesef yok. Ancak genellikle balatalar azalınca yani bitmesine yakın fren hidrolik seviyesi min değerin altına düşer ve arıza ışığı yanar. Yeni balata takılınca haliyle balata kalın olduğu için kaliper pistonu seviye olarak 1 cm kadar daha içeride kalır ve haliyle fren yağ deposundaki seviye tekrar yükselir ve arıza ışığı otomatikman söner. Sistem basitçe bu şekilde. Maalesef yetkili servislerde 2 yılda bir periyodik olarak fren hidroliğini değiştiriyor. Aslında değişim sırasında teknisyen fren havalarını kaliperin hemen arkasındaki rekoru açarak alır. Bir miktar yağ akıtarak bu işi yapar. Eser miktarda kalan hava ise fren servosu tarafından otomatik olarak alınır. Normal koşullarda taşma olduğuna bu güne kadar rastlamadım. Ancak seviye azalınca balatalar çok bitmemiş olsa bile bu arıza ışığı yanarsa ve bazı ustalar yağ ilavesi yaparak arıza ışığının sönmesini sağlar. Daha sonra siz balata değiştirme durumunuz olursa yeni balatalar kalın olacağından bu seviye yükselir, hatta taşar. Ayrıca hidrolik yağı çok tehlikelidir. Kesinlikle araç boyasına v.s değdirmeyiniz. Akan yerler olursa buraları su ile güzelce temizleyiniz. Aracın boyasını anında çıkarır. Elektrik bağlantı terminallerine değmişse oksitlenmeye sebep olur.

Fren hidroliğinde kaliper merkezinde fazla hava kalmışsa frene bastığınızda kütürdeme sesi gelir. Zaten hava olması durumunda hava olan yere zamanla yağ dolacağından aksine seviye düşerdi.
    Bir şırınga ile fazla olan fren hidroliğini çekin. Daha sonra azalırsa geri ilave edersiniz.

Işık yanması hala devam ediyorsa bundan başaka bir çok arıza olabilir. Mesela yaygın arıza olarak sağ yada sol ön yada arka fren merkezinde arıza olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: taydin66

Merhabalar,
    Balata değişimi konusunda ve akabinde fren hidroliği seviyesi hakkında bir youtube videosu çekecektim ama elim bir türlü değmedi.
    Takip etmek isterseniz şu linkten ulaşabilirsiniz.
    https://www.youtube.com/channel/UCRMqMsYlPQg2ufpyNDMk5uw?sub_confirmation=1

Qashqai ile ilgili bazı videolar yükledim.
    Sorunuza şu şekilde yardımcı olayım.

Bende de 2016 var. Sarı fren uyarı işareti genellikle hidrolik seviyesi MİN değerin altına düştüğünde yanar. Buda balataların bittiğine işaret eder. Qashqai balataları azalınca ötme şeklinde sesli uyarı verir. Ekranda elektronik uyarı maalesef yok. Ancak genellikle balatalar azalınca yani bitmesine yakın fren hidrolik seviyesi min değerin altına düşer ve arıza ışığı yanar. Yeni balata takılınca haliyle balata kalın olduğu için kaliper pistonu seviye olarak 1 cm kadar daha içeride kalır ve haliyle fren yağ deposundaki seviye tekrar yükselir ve arıza ışığı otomatikman söner. Sistem basitçe bu şekilde. Maalesef yetkili servislerde 2 yılda bir periyodik olarak fren hidroliğini değiştiriyor. Aslında değişim sırasında teknisyen fren havalarını kaliperin hemen arkasındaki rekoru açarak alır. Bir miktar yağ akıtarak bu işi yapar. Eser miktarda kalan hava ise fren servosu tarafından otomatik olarak alınır. Normal koşullarda taşma olduğuna bu güne kadar rastlamadım. Ancak seviye azalınca balatalar çok bitmemiş olsa bile bu arıza ışığı yanarsa ve bazı ustalar yağ ilavesi yaparak arıza ışığının sönmesini sağlar. Daha sonra siz balata değiştirme durumunuz olursa yeni balatalar kalın olacağından bu seviye yükselir, hatta taşar. Ayrıca hidrolik yağı çok tehlikelidir. Kesinlikle araç boyasına v.s değdirmeyiniz. Akan yerler olursa buraları su ile güzelce temizleyiniz. Aracın boyasını anında çıkarır. Elektrik bağlantı terminallerine değmişse oksitlenmeye sebep olur.

Fren hidroliğinde kaliper merkezinde fazla hava kalmışsa frene bastığınızda kütürdeme sesi gelir. Zaten hava olması durumunda hava olan yere zamanla yağ dolacağından aksine seviye düşerdi.
    Bir şırınga ile fazla olan fren hidroliğini çekin. Daha sonra azalırsa geri ilave edersiniz.

Işık yanması hala devam ediyorsa bundan başaka bir çok arıza olabilir. Mesela yaygın arıza olarak sağ yada sol ön yada arka fren merkezinde arıza olabilir.

Alıntıları Göster
    Verdiğiniz detaylı bilgilerden dolayı teşekkür ederim esasında bu hidrolik değişimi sonrası bu sıkıntıları yaşamya başladım ben en iyisi vakit kaybetmeden servisw gidim bu hidrolik yağı etrafa damlayarak zarar verecek bu adamların işi yüzünden daha da sıkıntı yaşayacağım en yakın servis de 85 km uzakta mecbur gidecem bakalım ne yapacaklar

• quote:

Orijinalden alıntı: m_1907

Hocam selamlar, belki ben ifade edemedim haklisiniz. Zaten eldeki kaynaklar ile 13 ve 14 u kafa kafaya kiyaslayacak bir yer bulamadigim icin sorma geregi duydum. Donanim olarak cok fark var diyorsunuz. Bu iki model arasindaki farklari gorebilecegim bir yer var midir? Size daha fazla zahmet vermeyelim.
    Tesekkur ederim.
    Estağfurullah faydamız olursa ne ala,
    Aşağıdaki siteden araçları yazıp karşılaştırma yapabilirsiniz.
    http://www.arabalar.com.tr/araba-karsilastirma/1-1-208154?

Ayrıca Eski kasa J10 donanımları basic modelden full donanıma göre
    1) Visia
    2) Tekna
    3) Tekna Sky Pack (cam tavanlı)
    4) Black Edition
    5) Platinium Premium Pack (kısaca PPP)

Yeni Kasa J11
    1) Visia
    2) Tekna
    3) Sky Pack
    3) Desing Pack
    5) PPP

• quote:

Verdiğiniz detaylı bilgilerden dolayı teşekkür ederim esasında bu hidrolik değişimi sonrası bu sıkıntıları yaşamya başladım ben en iyisi vakit kaybetmeden servisw gidim bu hidrolik yağı etrafa damlayarak zarar verecek bu adamların işi yüzünden daha da sıkıntı yaşayacağım en yakın servis de 85 km uzakta mecbur gidecem bakalım ne yapacaklar

Alıntıları Göster
    1) Aracınız kaç km de? ve bu km yi şehir içimi şehir dışı yolda mı yaptınız?
    2) Ön Balatalar değişti mi?
  • quote:

1) Aracınız kaç km de? ve bu km yi şehir içimi şehir dışı yolda mı yaptınız?
    2) Ön Balatalar değişti mi?

Alıntıları Göster
    Araç 17500 de genelde şehiriçi kullandım da yani sert araç kullanan biri değilim bilmiyorum balatalar değişmedi henüz inşallah ciddi bi sıkıntı yoktur

• quote:

Araç 17500 de genelde şehiriçi kullandım da yani sert araç kullanan biri değilim bilmiyorum balatalar değişmedi henüz inşallah ciddi bi sıkıntı yoktur

Alıntıları Göster
    Maşallah arabanız yeniymiş. Daha balatalar falan çok yenidir. 50 binden önce bitmez zaten. Bence bir sıkıntı yoktur. Hidrolik yağ değişiminde bence ölçüsüzce fazla koymuşlar.
  • quote:

Maşallah arabanız yeniymiş. Daha balatalar falan çok yenidir. 50 binden önce bitmez zaten. Bence bir sıkıntı yoktur. Hidrolik yağ değişiminde bence ölçüsüzce fazla koymuşlar.

Alıntıları Göster
    Vakit ayırıp cvp verdiğiniz için tşk ederim umarım ciddi bişey yoktur burdan paylaşırım durumu

• 
Sayfa: önceki 740741742743744
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.