Şimdi Ara

Q9550 işlemci ve 2gb 750Tİ için Anakart tavsiyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
642
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Forumu devamlı takip ediyorum ama mesaj yazmamıştım. İşi düştüğünde arkadaşını rahatsız eden yüzsüz tiplere benzedim biraz kusura bakmayın.

Soruma gelirsek;

Anakartım Foxconn G31MXP
    Quad Core Q9550 işlemci
    Ekran Kartım 1 gb 9500 gt idi şimdi 2gb 750 ti aldım. Henüz sisteme takmadım.
    PSU 300 W
    2x1 gb ddr 2 667
    120 gb ssd
    320 gb hdd

BU sistemi son bir hayata döndürme işlemi yaparak 3-4 yıl daha kullanmayı planlıyorum.
    Kullanım amacım haftada 1 oyun oynarım stress için. Genelde film ve internet. Gta 5 benim sistemim için bir üst eşik olduğu için onun üzerinden gidelim.
    gta 5 i kaldırabilecek bir sistem. orta ayarda.

Düşündüğüm sistem;
    8 gb Ram (ddr2 /ddr3) olabilir. Çünkü ramleri zaten değiştiriyorum.
    Q9550 işlemci (Stokc fan var soğutucu gerek olur mu bilemiyorum)
    2 gb 750 ti
    120 gb ssd
    ve Hdd
    Sanırım birde psu değişimi gerekecek ekran kartından ve ram ekleneceğinden dolayı.

Bu sistemi şuanki anakartım biraz darboğaz (evet darboğazı da öğrendim ) yapar gibime geliyor. üstelik 4 gb desteği var ram olarak.

İlerde sistem değiştirdiğimde çöp olmayacak ramler alayım diye düşünüyorum. Ama 2-3 yıl sonra ddr3 lerinde esamesi pek okunmaz derseniz ddr2 bir anakart ile devam edicem.
    ddr3 lerin ömrü daha var ddr4 ler çok pahalı 5 yıl gideri rahat var derseniz ddr3 alıp ilerde sistem değiştirdiğimde ekran kartı ve ramleri kullanmak istiyorum.

Araştırmalarıma göre sanırım en iyi 775 pin anakartlar x48 ve x38 ki bunlar zor bulunuyor ve crossfire yapmıyacak olanlar için pek de mühim bir seçenek değil.
    p45 ler üzerie yoğunlaşıyorum, belki işlemcimi overclock yaparsam diye. Onlarda da asus p5q serileri ön plana çıkıyor sanıyorum.
    p5q pro özellikle tavsiye edilmiş ddr2 sınıfında.
    P5q3 ise ddr3 ler için tavsiye ediliyor.

Paramı çöpe atmak istemem tabiki eski sistemler için ama, yeni çıkan tüm oyunları ilk ben oynamalıyım gibi bir takıntıya da sahip olmadığım için, oyunda grafiklerin %100 olmasını da bekelmediğime göre sanırım bu seçenekler benim için ideal diye düşünüyorum.

Ayrıca bu anakart da tavsiye edilmiş; asus p5g41-m lx.

Şimdi beni bütçe olarak çok yormayacak bir seçenek ile devam etmek istiyorum. Ama 3-4 yıl içinde de beni yolda bırakmayacak bir sistem istiyorum.

ASUS P5q +8gb 800mhz dr2 ram kombinasyonunu 280 tl ye buldum pazarlıkla 250 olur belki.
    ASUS p5q3 anakartı ise 350 den satıyorular.. 300 e düşüyor.
    Ayrıca belirtmek isterim ki Ga g41m Combo anakarttan çalıştığım şirkette boşta duruyor. Onalara uygun bir fiyat teklif edip alabilirim.

1 hafta önce overclock, crosfire kelimelerini, anakart fsb ve mhz farkını ramlerin cl9 cl7 cl5 farkını ve anakartlar ile ekran kartlarının çok fazla uyum sorunu yaşamadıklarını bilmeyen biri olarak, bu işler acayip ilgimi çekti. Artık teorik olarak epey bilgi sahibi oldum :D Ve durum buralara geldi. Yani aslında pc ile ilgilenmeyi hatta oyun oynamayı 1-2 yıl öncesine kadar bırakmıştım ama böyle içimde bir kıvılcım oldu pcye karşı nasıl anlatsam bilemedim :) Bir overclock yapmadan, ne biliyim sistemin termal macununu değiştirmeden, var olan sistemi son raddesine kadar çalıştırmaya zorlamadan ölüp gitmeyeyim istedim sevgili dostlar

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Umarım meramımı anlatabilmişimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hekimoglu88 -- 22 Mart 2017; 20:8:23 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Hocam imzam sistemde. Bahsettiğiniz anakartlardan birini (asus p5g41t-m lx) kullanıyorum ve GTX750Ti sahibiyim. Yardımcı olabilmek için tecrübelere istinaden birkaç bir şey söylemek isterim izninizle.

Asus P5G41T-M LX'in overclock yetenekleri çok zayıf. Hatta hiç yok gibi bir şey. Ayrıca G41 chipsetler ram seçiyor. Her DDR3 ram ile çalışmıyor. Eski nesil ramlerden bulmak zorunda kalıyorsunuz.
    Benim size tavsiyem; P45 chipsetli güzel bir anakart bulmanız. İyi overclock yaparlar. Çoğunda 4 ram slotu var. DDR2 ramler ikinci elde zibil gibi. Uygun fiyata alabilirsiniz. En az 3-4 yıl kullanmak istediğinizi belirtmişsiniz. O zaman geldiğinde DDR3 ramler de çok eskimiş, kullanılmıyor olacak. Ben x38, x48, p45 gibi chipsetli anakart tercih ederdim. Forumdan ya da yurtdışından da güzel bir soğutucu (kabaca örnek 212 Evo) almaya çalışırdım(ikinci eli bile olabilir sonuçta blok). Böylece q9550'i olabildiğince overclock yapıp darboğazı minimuma çekip gittiği yere kullanırdım.

Ben şahsen g41 ddr3'lü anakart yerine p45 ddr2'li güzel bir anakartı tercih ederim.

Overclock yapacaksanız da az kullanılmış güzel bir power supply da almakta fayda var.

Düzenleme: GTX750Ti'dan önce R7 250, ondan önce bende de 9500GT vardı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Saab9000 -- 22 Mart 2017; 23:44:26 >

• Tavsiyen için teşekkür ederim. birebir kullanan biri olarak çok makbule geçTi.
    ASUS P5q + 8gb 800mhz ddr2 ram 280 TL ye satıyorlar. Bu anakart nasıldır. Ramleri ile beraber alsam, ramler içinde overclock yapılıyor sanırım. özellikleri var mı overclock için. Soğutuculu olmaları şart mı mesela.
    GA-ep45t-ud3lr ddr3 + kingston hyperx ddr3 2x4gb 1600mhz sistem buldum. Bu nasıldır?
    GA-X48-DQ6 + 8gb Kingston Hyperx ddr2 4x2gb var. Bu sistemler arasında bir seçim yapsam hangisi daha iyi olur.

Bu sistemler ram ile birlikte satıldığı için cazip geldi bana. daha uygun alabilirim pazarlıkla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hekimoglu88 -- 23 Mart 2017; 12:36:54 >
  • Aşağıdaki anakartı aldım;
    GA-EP45T-UD3LR DDR3 + 12 gb kingston hyperx ddr3 1600 mhz (2x4gb+2gb+2gb)
    (Acaba anakartı resetlemem gerekir mi? Varsayılan ayarlarına döndürmek gibi birşey var mı?)
    Ayrıca Cooler Master 460w Psu aldım.
    Yardımlarınız için teşekkür ederim. Yakında overclock için rahatsız edebilirim sizleri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hekimoglu88 -- 24 Mart 2017; 11:19:47 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.