Şimdi Ara

Q9550'den GÜNÜMÜZE TERFİ :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
814
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bir süre önce yine forum aracılığı ile güncellediğim LGA775 temelli PC'mi artık tam anlamıyla yenilemek istiyorum; tabi sizlerin de yardımıyla.

BÜTÇE EN FAZLA 2.500,00-TL (Çıkan parçaları da satabilirsem tabi :)

Mevcut Donanım

Intel Q9550 ( Stok soğutucu yerine Cooler Master Hyper 412 takılı )

Gigabyte P31-DS3L

Kingston 4 GB HyperX Blu DDR2

Zotac GeForce GTX465 ( Stok soğutucu yerine Arctic Accelero Twin Turbo II takılı / Zotac'ın stok fanı - en sonda tek fan, başa kadar blok soğutma, berbat bir dizayn - yük altında, elektrikli süpürgeden beter ses yapıyordu, abartmıyorum... )

Yenilemeler

INTEL i5 4570

GIGABYTE Z87-DS3H

CORSAIR 8 GB (1X 8GB) DDR3 1600 MHZ RAM CL9 VENGEANCE

GIGABYTE GTX 770 WindForce 3x OC, 4GB ya da

GIGABYTE GTX 770 WindForce 3x OC, 2GB

CORSAIR Force GS Serisi 2.5'' 128GB SSD

Aklıma takılan noktalarda yardımınız gerekiyor arkadaşlar;

1-) Mevcut 600W'lık PSU bu sisteme yeter mi?

2-) CPU Stok soğutucusu yeterli gelir mi, Hyper 412'yi buna takayım mı? Takması gerçekten bir işkence de :)

3-) GTX 770 4GB model mi, yoksa 2 GB model + 8 GB RAM daha mı almak mantıklı ? ( Kartların soğutucusu sessizlik ve performans olarak nasıldır? Arctic Accelero Twin Turbo II bunlara olur mu, olsa da gerek var mı? )

4-) SSD'yi bir arkadaşım kafama taktı " İşletim sistemi ve devamlı oynayacağın 1 - 2 oyun için kullan hız ve performansta fark çok fazla olacaktır." dedi, sizce de öyle mi? Aslında kapasite sorunum yok 1 TB'lık WD Blue var ve onu da yeni sisteme takıcam.

5-) Bütçe içerisinde değiştirmemi,eklememi - çıkarmamı düşündüğünüz herhangi bir bileşen var mı?

Yardımlar ve görüşler için herkese şimdiden teşekkür ederim

• İşlemci'nin stok fanı yeterli gelecektir. Gtx770'in 4gb versiyonu yerine +100tl fark ile gtx780 performansını yakalayıp, geçebileceğiniz r9 290 pcs+ almanızı öneririm.
    http://www.vatanbilgisayar.com/r9-290-pcs--gddr5-4gb-512bit-amd-radeon-dx112-ekran-karti.html
    http://www.eksenbilgisayar.com/urun/powercolor-radeon-pcs-r9-290-4gb-gddr5-512-bit-ekran-karti-axr92904gbd5-ppdhe.aspx

SSD konusunda arkadaşınız haklı ve yeni alınan her sistemde ssd olmalı. HDD'ler böyle sistemlerin tam performanslarını köstekleyen en önemli unsur olduğundan ssd mutlaka almalısınız. SSD olaraksa fiyatına göre en iyi performansı Sandisk Extreme II'den alırsınız.
    http://www.vatanbilgisayar.com/120gb-extreme-ii-sata-30-ssd-okuma-550mb-_-yazma-340mb.html

Anakartı da Gigabyte GA-Z87P-D3 yapın bence daha iyi olur.
    http://www.teknobiyotik.com/donanim/anakart-mainboard/gigabyte-z87p-d3-intel-1150-soket-ddr3-usb3-sata3-atx-anakart-haswell.html

Ek olarak: PSu'nun marka ve modelini belirtseniz iyi olur. Eğer ki 12v kanalından 35Amper yani 400w kadar sürekli güç sağlayabiliyorsa sisteme rahat yetecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiqhWoltage -- 5 Nisan 2014; 21:01:41 >

• HiqhWoltage ilgin için teşekkür ederim.

Anakart önerin PCI slot sayısı fazla olduğu için daha iyi hakısın. SSD konusunda da içimi rahatlattın, yalnız önerdiğin ürünün yazma hızı daha yavaş Corsair'e göre; aralarında fark edemediğim bir üstünlük var mı Sandisk'te?

Aslında eski bir AMD kullanıcısı ve hatta savunucusu olarak yeni nesilde sanki - biraz da bu işlere uzak kalmanın etkisiyle de olabilir - Nvidia ve Intel artık işleri ele almış gibi bilemedim. Yani acaba Intel CPU ile uyum sorunu yaşar mıyım önerdiğin kartla? Önerdiğin kartı aslında hiç bilmiyorum :) inceleyeyim ama bu konuda yorum yazan olursa sevinirim
  • Hocam q9550 cok guzel bi islemci aslinda neden degistiriyorsun ki ufak meblali bi upraged ile 2500 tllik pc ye yetisebilirsin...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • shadowparty kullanıcısına yanıt
    İşlemci K serisi değil ama anakartı z serisi seçmişsiniz.şöyle yapsak
    INTEL
    Core i5 4670K Soket 1150 3.4GHz 6MB Cache 22nm İşlemci
    628
    MSI
    Z87-G45 GAMING Intel Z87 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart
    412 TL
    Ram tek değil çift kanallı olsun
    CORSAİR 8GB (2x4GB) Vengeance Pro DDR3 1600MHz CL9 Siyah Soğutuculu Ram
    218
    SAMSUNG
    120GB
    840 EVO SATA 3.0 () SSD
    249 Tl
    SAPPHIRE
    R9 280X TOXIC GDDR5 3GB 384Bit
    997 TL yada
    ASUS
    GTX770 DirectCU II GDDR5 4GB 256Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran Kartı
    1051 Tl
    Toplam 2504 TL (Saphirre 280X Toxic)
    2558 TL (Asus GTX770 4GB)
  • quote:

Orijinalden alıntı: exotic.

Hocam q9550 cok guzel bi islemci aslinda neden degistiriyorsun ki ufak meblali bi upraged ile 2500 tllik pc ye yetisebilirsin...

Dostum doğru söylüyorsun, ben de aynı fikirdeyim ama genel olarak sistemin teknolojisi çok geri kaldı yani ne bileyim anakart da eski kaldı artık. Bi ara anakrt değiştireyim dedim ama sonra çok tatmin etmedi ama yine de önerebileceğin bir kombinasyon varsa dinlemek isterim.
  • Bendede q9550 var o kadarda geri kalır bi işlemci değil aslında ama i5 i7 ye yetişemez o ayrı... Yani kazanan yine kapitalizim harca babam harca 2500 3000 tl leri

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: brsaltnc

İşlemci K serisi değil ama anakartı z serisi seçmişsiniz.şöyle yapsak
    INTEL
    Core i5 4670K Soket 1150 3.4GHz 6MB Cache 22nm İşlemci
    628
    MSI
    Z87-G45 GAMING Intel Z87 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart
    412 TL
    Ram tek değil çift kanallı olsun
    CORSAİR 8GB (2x4GB) Vengeance Pro DDR3 1600MHz CL9 Siyah Soğutuculu Ram
    218
    SAMSUNG
    120GB
    840 EVO SATA 3.0 () SSD
    249 Tl
    SAPPHIRE
    R9 280X TOXIC GDDR5 3GB 384Bit
    997 TL yada
    ASUS
    GTX770 DirectCU II GDDR5 4GB 256Bit Nvidia GeForce DX11.1 Ekran Kartı
    1051 Tl
    Toplam 2504 TL (Saphirre 280X Toxic)
    2558 TL (Asus GTX770 4GB)

Dostum K serisini overclock falan artık yaşlandık uğraşamayız diye düşünmedim ama neden Z serisi dersen bilmiyorum :) f/p uygunmuş gibi geldi fiyatı düşürecek daha iyi bir anakart seçeneğin varsa cazip gelir boşuna K serisine 150 TL fazla vermek istemem.

Aynı şekilde önerdiğin anakart da 150 TL daha pahalı. Avantajı nedir sence, anlamak, bilmek için soruyorum yanlış anlama

çift kanal ram mantıklı hatta ilerde uğraşmamak için 16GB bile yapılabilir ama çok da şart değil tabi

Ekran kartın da ise HiqhWoltage'a da dediğim gibi AMD temelliler hakkında neredeyse hiçbir bilgim yok ama inceliyorum kesin olarak

• quote:

Orijinalden alıntı: Jessepink

Bendede q9550 var o kadarda geri kalır bi işlemci değil aslında ama i5 i7 ye yetişemez o ayrı... Yani kazanan yine kapitalizim harca babam harca 2500 3000 tl leri

Hocam malesef :( Bir de nerdenbaksam 5 - 6 sene oldu ben bu sistemi kuralı; belki daha fazla hatırlamıyorum; ve son 1 seneye kadar Q9550 bile yoktu E2160 vardı geçen Nisan Al-SAT yapmıştım forumdan ;hey gidi hey
    Ya yanlış anlama herkes kendi cebinin hesabını kendi yaparda ne biliyim teknolojinin hızına yetişilmiyor amacın oyun oynamaksa bf4 crysis 3 vs.. Zaten çabuk sıkıyo bi süreden sonra bence en mantıklısı ps3 yada ps4 almaktır

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jessepink

Ya yanlış anlama herkes kendi cebinin hesabını kendi yaparda ne biliyim teknolojinin hızına yetişilmiyor amacın oyun oynamaksa bf4 crysis 3 vs.. Zaten çabuk sıkıyo bi süreden sonra bence en mantıklısı ps3 yada ps4 almaktır

Hocam ben de PS3 vardı çocuk olunca satmak durumunda kaldım; sorun oluyor zamanla ama çocuk büyüsün PS 5 alıcam ikimiz oynayacağız :P
  • Arkadaşlar inceledikçe kafam karışmaya başladı ekran kartı konusunda hep aynı şeyi yaşıyorum zaten :(

gtx 770 ile r9 280x arasında kaldım ama acaba r9 seçersek işlemciyle uyum sorunu olur mu performans olarak AMD baya geride kalmış gibi görünüyor - çook eski bir AMD severim fanbyluk yapmıyorum :) -

Bi el atında şu sistemi toplayalım
    Bende fx topladım ama bak kısaca şöyle söylıyım eskı sıstem ile yenı nesıl işlemcilerin hızına yetısmek ayrı bır zevk ayrı bır tat veriyor. Kendibi rahat hissediyorsun. Bende q6600 topluyorum o his yüzünden büyük zevke geliyorum fx'in hızına yetişince

• Anakart MSI Z87 G43 al daha iyi olacaktır. SLI CF destekliyor ve 350 tl. İşlemcin fazlasıyla iyi. OC yapmayacak adam için oyun pc sinde 4570 üstü işlemci tamamen gereksiz kalıyor. 100 150 tl veripte 4670K almak yerine 4570 daha iyi olacaktır tabi eğer OC yapmayacaksan. Bende aynı işlemciyi kullanıyorum. Ekran kartını 4GB GTX770 seçmek yerine 200 tl daha ekle MSI veya Asus R9 290 lardan birini al daha iyi.

600W PSu eğer 450W üstü çıkış veriyorsa GTX770 için yetecektir. R9 290 alacaksan eğer 700W üstü PSU seçmen gerekecek.

CPU Stok fanı fazlasıyla iyi ama gene de 412 yi tak. Yanına da güzel bir macun aldın mı tam olur.

Ramleri çift kanallı 2x4 yapabilirsin.

SSD de ise acele etme. Şuan Vatanbilgisayarda 420 tl ye SAMSUNG SSD var 250 gb. Alacaksan onu al. Ben 60 lık kullanıyordum sistem için oyunlara yer kalmıyordu. Bunu aldım hala yer yok. BF4 filan hep C ye attım bütün oyunları almadı. Bende sildim mecbur :) SSD performansı efsane oluyor ayrıca. PC nin masaüstüne gelmesi işlem yapman filan 25 saniyeyi geçmiyor. Oyuna girerken load ekranlarında ki yükleme hızından bahsetmeye bile gerek yok zaten.

K serisine ilerde oc yaparsan bir 2 yıl daha seni götürür ondan önerdim sli crosfire falan düşünmezsen
    Msi nin z87 g 43 modelli Anakartı 335 tl (anakart deyip geçme bana göre önemli ve itinayla seçilmeli)
    http://www.vatanbilgisayar.com/z87-g43-gaming-intel-z87-soket-1150-ddr3-3000mhzoc-sata-30-usb-30-anakart.html?srt=PU
    AMD R9 280x ile NVİDİA GTX 770 nerdeyse aynı performansta kartlar
    Nvidia gtx 770 2 gb almaktansa R9 280X 3Gb almak daha mantıklı vramden dolayı artık yeni oyunlar 2gb aşmaya başladı 1-2 sene sonra sıkıntı çekmemek için
    280x yada 4gb 770 tercih edebilirsin
    Kafan karışmasın önerdiğim sistem forumda önerilen gözde ve öne çıkan parçalar

Evet anakartta CF desteği var, çipset soğutucusu vs. de iyi.

SSD'yi incelemelere bakarak önerdim. Samsung Evo almayı düşündüğüm bir arkadaş için araştırma yaparken gördüm ben de. Sıralı yazma okuma hızları önemli değil günlük kullanımda. Daha çok rastgele yazma okuma hızları fark yaratıyor. Sandisk'te bunlar iyi.

Intel'in çekirdek performansı epey iyi. O nedenle şu an çoğu oyunda AMD'den üstün. i5 4670 + Z87 anakartla işlemcini 4.2ghz'e falan çıkarabiliyorsun yani i5 4670'te bi nebze oc oluyor + turbo var. Intel ile Nvidia, ya da AMD + AMD uyumluluğu diye bir şey yok. Bunlar birbirinden bağımsız donanımlar o nedenle sürücüleri de farklı. Uyumla alakalı bir durum yok.

R9 290 PCS+'ın değil de r9 290X olan modelinin incelemleri var. 290 Tri-x'in performansı sana pcs+'ın performansı hakkında fikir verebilir.
    http://www.anandtech.com/show/7601/sapphire-radeon-r9-290-review-our-first-custom-cooled-290/3
    http://www.hardwarecanucks.com/forum/hardware-canucks-reviews/65172-sapphire-r9-290-4gb-tri-x-oc-review-3.html

Buradan testleri inceleyebilirsin.

• q9550 yi duyunca bi bakam dedim:)

arkadaşlar bende de q9550 var. gigabyte p35ds3r anakart, kingston ddr2 4x2gb hyperX ramler, 750w thermaltake psu, seagate 500gb 7200 rpm hdd ve ati hd5870ekran kartı..

ekran kartını değiştireyim diyorum. bu safirin r9 290x modelinden alsam (3fanlı göze hoş görünüyor) işlemci falan darboğaz yapar mı sizce? yani prototype 2de tüm grafik ayarları full iken bazen 10 karenin altına iniyor makine çıldırıyorum.. gerçi hdd mi darboğaz yapıyor emin değilim. bide ssd almak lazım aslında..

neyse bu sisteme r9 290x gider mi ne dersiniz? anakart işlemci ramler falan değiştirmek istemiyorum açıkcası..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.