Şimdi Ara

Puan Sisteminde Ufak Değişiklikler Var 2012-ÖSYS Kılavuzunun 6287 Sayılı Kanun’a Göre Düzenlenmesi (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
323
Cevap
1
Favori
12.691
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Tarîhçî

Ne olacak şimdi beyler?

Ben 2011 üniversite girişliyim. Okul puanım 48 idi. Bu sistem gelince 35'e, üniversite öğrencisi olduğum için de 17'e mi düşecek? 17 17 dir. Allah bereket versin.

• anadolu ile fen lisesine gidenler adammı oldunuz artistler

kendinize gelin
  • Obp'nin Adaletsizliğine Hayır! - imza.la
    Bu siteye bakarsanız sevinirim.Teşekkürler!
  • Bayağı bir tartışma olmuş okuyamadım hepsini.

Özet olarak kardeşim seneye lise son, 460 küsur puan ortalaması ile bir anadolu lisesine yerşeşti.Onun için değişen nedir ? Kısaca açıklarsanız sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OnrbK

Bayağı bir tartışma olmuş okuyamadım hepsini.

Özet olarak kardeşim seneye lise son, 460 küsur puan ortalaması ile bir anadolu lisesine yerşeşti.Onun için değişen nedir ? Kısaca açıklarsanız sevinirim.

her yıl takdir aldıysa,notları yüksekse avantajlı.
    girdiği okul hiç bi avantaj sağlamayacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: |ant

quote:

Hayda, denemeleri iyi ama okul notları vasatın biraz üzerinde.Ortamalası 65 civarı olması lazım.

Hani seneye kalkacak denmişti bu okul puanı olayı ?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: |ant

quote:

Hayda, denemeleri iyi ama okul notları vasatın biraz üzerinde.Ortamalası 65 civarı olması lazım.

Hani seneye kalkacak denmişti bu okul puanı olayı ?

bunların işi belli olmuyor ki
    okuldan 39 alır.

• www.abbasguclu.com.tr/ buraya yazın derdinizi belki 3 kelime köşesinde bişe yazar

• quote:

Ne olacak şimdi beyler?

Ben 2011 üniversite girişliyim. Okul puanım 48 idi. Bu sistem gelince 35'e, üniversite öğrencisi olduğum için de 17'e mi düşecek? 17 17 dir. Allah bereket versin.

oha la harbi öyle olacak şimdi yazık sana valla
  • quote:

Orijinalden alıntı: skubrick

quote:

Orijinalden alıntı: maftas

quote:

Orijinalden alıntı: skubrick

Hala ben boşuna mı çalıştım boşuna mı fen lisesine gittim.Düz lisede yatsaydım gibisinden sitemler var.Gülüyorum size.Git düz lisede yat bakalım barajı geçiyor musun.Ne çalıştın yaptınsa kendine yaptın arkadaşım.Boşuna mı öğrendim demek gibi bişey bu.Ayrıca 15-20 puan kaybettim diyor bazı sivri zekalı arkadaşlar.O olay zaten önceden belirlenmişti o kaybı herkes yaşamıştı sade senin puanın düşmüyor ki.Bu yeni değişen yasa başka o başka.Bundaki fark okul puanının daha da değersizleşmesi.15-60 aralığı 30-60 oluyor.Fen lisesiyle düz lisede okuyanın okul puanı dengesiz gelecek belki ama zaten bu puanın değeri çok düşük olacak ve bu açığı fen liseli veya anadolu liseli çok rahat aldığı kaliteli eğitim ile kapatabilecek.Düz lisedeki adam zaten birkaç ay çalıştığı için ön sıralara oynayamıyor.Yani değişen bişey yok arkadaşlar.
    Ayrıca her düz lise bol puan dağıtan kolay lise değil.Her anadolu lisesi de zor ve kıt puanlı değil.Bunlar değişiyor.Bir de okulun ygs başarı puanına da bakılıyordu artık bakılmayacak yani kötü bir düz lisenin parlak öğrencisini başarısız arkadaşları aşağı çekemeyecek.

Dön kıcına gul.Oks de 1200. Oldum.Zaten benim temelim ilkogretimden.Ben kendim basardim ygs basarimi okul degil.

Ahahaha senin gibiler üniversite okuyacak ya ona yanıyorum.Ne anladın yazdığımdan allah aşkına :) seviyeli ol biraz.

Duz liseli kalitesi, anadolu fen liseli kaliteli egitim anlayisini anlamiyorum ben. Bizim kaliteli egitim filan aldigimiz yok, okulumdaki matematikci kitaptaki cozumlu soruyu cozemezdi, kimyacim daha ders anlatamazdi, bi fizikcim iyidi oda bana yeterli degildi zaten adamda yeterli olmadigini bildiginden en fazla yonlendiriyordu. Geometrici adam masasindan kalktim soru cozdugunu veya ders anlattini hatirlamiyorum. Edebiyatci kitapta yazan siiri okur divan edebiyatindan yazili yapardi. Su an kacinci sinifta goruluyor bilmiyorum ama sayisalci oldugum halde cumhuriyet edebiyatindan yazili girdim ve hoca hic anlatmadi.

Bizim tek yaptigimiz, eve gittigimiz yazililardan once dersaneye giden arkadaslardan notlar almak, test cozmek vs cunku sinavlar asiri zor oluyordu veya bizden once yaziliya giren sinif varsa benzer sorulara bakmakti o bile cok zordu genelde ortak yazili olurduk, anlatmadiklari halde zor soruyorlardi (duz liseler sinifta kalir bunda iddia ediyorum). 11sinifta dersaneye basladigimizdada yatmak yerine ders calismak oldu. Bizim kaliteli egitim aldigimiz yok sadece bilgiyi bi sekilde bulup ogrendik. Tembelimiz bile azda olsa calisti. 8.sinifta temelimizi saglam atmistik. Duz liselerde ise hocalar anlatmiyor veya anlatmaya calissada ogrencide is yok, basina dert olmasin diye kolay kolay sorularla sinifi gectiniz.

Eger obp olucaksa de suanki yeni liseye baslicaklar icin olucak de o zaman gor tercihleri, kim hangi okula gidiyor, superlise donemindede obp vardi 2yil sonra notlar 80-90olunca aobp geldi. Tamam katsayi kalksin herkes esit sartlarda girsin, eger obp yapicaksan anadolu liselerinede duz liselerede ayni sorulari sor, yok ayni sorular olmicak dersen bize giren ogretmen kalitesi yuksek olsun 45 yas ustu ogretmeni koyma anadolu lisesine, hic bir sekilde adaleti sagliyamiyorsan kaldir tamamen kaldir okul puanini, o zaman gor adeleti.

Suanki dersanemde mezun grubu oldugumdan hep meslek ve duz lise var, adamlar daha toplama cikarma yapamiyor 2.yillari ama ortalamalari 80 nasil oluyor acabaaa, ya bazi seyleride okula bulmayin okullar cok kaliteli olsa hersey son senesinde heyet raporu aramaz, zaten duz liseli adam heyet alip kari-kiz pesinden kosuyor, internet cafeye gidiyor, sonra ben duz liseden mezun oldum diye okula suc atiyor. Suc calismamakta, nasilsa babadan para geliyor, 2yilda universire icin hazirlanirim, giderim il disina yas oldu 25-26 is arar, bu seferde kpss ye laf eder, oda yetmez is yok der, issiz kalir sonra bi sekilde is bulur, sonra o kadar okudum okulla ilgili is bulamadim der. Sen okumadinki babanin cebindeki parayi yedin, yata yata calismadan bisiler yapmaya calistin. Universite kazanmakta ne var, onemli olan iyi yerleri kazanmak ama adamlarin akli bi karis havada. 40 yaslarina geldiginizde kafanizi cok tasa vurursunuz

• Arkadaşlar bana geçen sene 75 üzerinden 69,8 puan geldi bu sene de 60 üzerinden 55 gelecekti ki son anda başımızdaki büyükler( Allah o büyüklerin belasını versin ) tarafından yapılan değişikliğe göre 60 üzerinden 50,6 gelecek. şimdi şöyle bi durum var zaten okul birincileri genelde 91-92-93 diploma notuyla birinci olurlar yani onlara da yaklaşık 55 gibi bi puan gelecek. yani bu sistemin çok fazla götürüsü olmayacak gibime geliyor. en azından ilk 30k için. yani asıl belirleyici olan LYS de yaptığımız 1-2 net fazlası olacaktır. bu yüzden umutsuzluğa kapılmaya gerek yok zaten şunun şurasında 3 hafta kadar bişey var. çalışmaya devam diyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hellboy062

Arkadaşlar bana geçen sene 75 üzerinden 69,8 puan geldi bu sene de 60 üzerinden 55 gelecekti ki son anda başımızdaki büyükler( Allah o büyüklerin belasını versin ) tarafından yapılan değişikliğe göre 60 üzerinden 50,6 gelecek. şimdi şöyle bi durum var zaten okul birincileri genelde 91-92-93 diploma notuyla birinci olurlar yani onlara da yaklaşık 55 gibi bi puan gelecek. yani bu sistemin çok fazla götürüsü olmayacak gibime geliyor. en azından ilk 30k için. yani asıl belirleyici olan LYS de yaptığımız 1-2 net fazlası olacaktır. bu yüzden umutsuzluğa kapılmaya gerek yok zaten şunun şurasında 3 hafta kadar bişey var. çalışmaya devam diyorum.

amin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 132456 -- 30 Mayıs 2012; 16:07:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sersai

quote:

Ne olacak şimdi beyler?

oha la harbi öyle olacak şimdi yazık sana valla

Ben 40 bin yapsam yeter. Gözüm yükseklerde değil. Hatta 45 yapsam bile yeter.

• İmam-hatip ve meslek liselerinin ek puan durumu ne oldu?
  • boşverin kafanıza takmayın mücadeleye devam ne yaparsa yapsinlar kazanacağım istediğim bölümü

• kararın anayasa mahkemesinden dönme ihtimali yok mu?CHP bu sefer nerelerde?hani ana muhalefet partisi?geleceğimiz karartıldı resmen.ben neden anadolu lisesinde okudum lan 4 yıl boyunca??!!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: ÀnıL

Beyler tartışma ortamı yaratmayın. Unutmayın ki bu ygs lys sınavı 4 senelik bir çalışmanın ardından girilen bir sınav olmalı. Ve okul puanının etkisi azaltılması çok iyi oldu. Herkes artık eşit olacak. :) Ee tabi bazı fen liseli arkadaşlar okul puanlarına 30-40 puan daha gelmeyecek diye çok üzülebilir. Adalet biraz canlarını sıkabilir. Neyse eyvallah.

aynen katılıyorum

• son durum ne arkadaşlar okul birinciliği kontejyanı yine olacak mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: trabzonfalcon

son durum ne arkadaşlar okul birinciliği kontejyanı yine olacak mı ?

bahsettiğin şeyin puan hesabıyla alakası yok ki zaten. kontenjan yine olacak ama yerleştirme puanları tam puan değil diploma notuna göre verilecek. ama herkesin öyle olacağı için büyük farklılık olmaz.

istersen yeni kılavuzdan 22. sayfaya bakabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bbbccc

quote:

Orijinalden alıntı: trabzonfalcon

son durum ne arkadaşlar okul birinciliği kontejyanı yine olacak mı ?

bahsettiğin şeyin puan hesabıyla alakası yok ki zaten. kontenjan yine olacak ama yerleştirme puanları tam puan değil diploma notuna göre verilecek. ama herkesin öyle olacağı için büyük farklılık olmaz.

istersen yeni kılavuzdan 22. sayfaya bakabilirsin.

baktım kardeşim de bu ne saçmalıktır yahu zor sınavlarla adam 90 ortalama 54 alacak oysa ki hakkı 60 dır 5-6 puan kaybederek sınava geride başlıyacak ne diyeyim ben bunları
    Herkesin adeleti şaşar ama ALLAH'IN ADALETİ ASLA!!!!
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.