Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Puan Sisteminde Ufak Değişiklikler Var 2012-ÖSYS Kılavuzunun 6287 Sayılı Kanun’a Göre Düzenlenmesi

321
Cevap
1
Favori
12.045
Tıklama
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> TYT / AYT >> Puan Sisteminde Ufak Değişiklikler Var 2012-ÖSYS Kılavuzunun 6287 Sayılı Kanun’a Göre Düzenlenmesi
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      348 Mesaj
      29 Mayıs 2012 19:15:09 Konu Sahibi
      Bugün okuldan babamın cep telefonuna mesaj geldi ösym'nin sisteminin değiştiğine dair. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

Basın duyurusu:http://www.osym.gov.tr/belge/1-13479/2012-osys-kilavuzunun-6287-sayili-kanuna-gore-duzenlenm-.html

Klavuz:http://www.osym.gov.tr/dosya/1-60097/h/2012osyssistemkilavuz6287kanun-29520121600.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilim Hayvanı -- 29 Mayıs 2012; 19:22:33 >

|
      |

• Binbaşı
      1065 Mesaj
      29 Mayıs 2012 19:17:07
      bu nedir?

Edit:

2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, 2012-2013 öğretim yılında yükseköğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde uygulanacak kuralları içeriyordu. Kılavuzda, “kılavuzda yer alan kuralların yayım tarihinden sonra yürürlüğe girebilecek yasama, yürütme ve yargı organları ile Yükseköğretim Kurulu kararları gerekli kıldığı takdirde değiştirilebileceği, böyle durumlarda izlenecek yolun ve sınavlarla ilgili olarak alınan yeni kararlar ile gerekli görülen değişikliklere ilişkin bilgilerin ÖSYM’nin Internet sayfasından kamuoyuna duyurulacağı” ifade edilmişti.
      11 Nisan 2012 tarih ve 28261 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun yükseköğretime giriş ve yerleştirmeye yönelik ilgili maddeleri YÖK tarafından yeniden düzenlendi.
      Bu çerçevede 2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunda yer alan puan hesaplama, değerlendirme ve yerleştirmeye ilişkin temel ilke ve kurallar, ÖSYM’ce, söz konusu Kanunun yükseköğretime giriş ve yerleştirmeye yönelik ilgili maddeleri uyarınca yeniden düzenlendi.
      Adaylar, kılavuzun yeni halinewww.osym.gov.tr sitesindehttp://www.osym.gov.tr/dosya/1-60094/h/2012osyssistemkilavuz6287kanun-2952012.pdf adresinden erişilebilecektir.
      Sınav sonuçlarının değerlendirilmesi ve yerleştirme işlemleri bu Kılavuz esasları doğrultusunda yapılacak.
      Değişenler Neler?
      1- 2012-ÖSYS’de yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarıları (OBP) dikkate alınır.
      2- 100 üzerinden hesaplanan lise diploma puanları 5 ile çarpılarak OBP’ye dönüştürülür.
      3- Böylece en düşük OBP 250 en yüksek ise 500 olur.
      4- OBP alan farkı gözetmeksizin tüm ham puanlara 0,12 ile çarpılarak eklenir. Ham puanlar, Yerleştirme puanına dönüştürülür.
      5- Meslek liseliler kendi alanlarında ek puan verilen bölümleri tercih ederlerse OBP’leri 0,18 ile çarpılır.

Kısacası: Aöbp artık kalktı..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÀnıL -- 29 Mayıs 2012; 19:21:11 >

• Yüzbaşı
      336 Mesaj
      29 Mayıs 2012 19:18:03
      Banada geldi mesaj

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
      |
      |
      29 Mayıs 2012 19:18:09 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: ÀnıL

bu nedir?

Bende anlamadım 75 sayfa hepsini de okuyamadım
      |
      |
      29 Mayıs 2012 19:21:23
      Kısaca yeni okul puanları: 30-60 arası. Eskiden 12-60 arasıydı. Ve okulun başarı etkisi kalkmış. Kişisel başarı gelmiş.

Edit: FRM TR'de böyle demişler ama doğru mu inceleyen var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rayah -- 29 Mayıs 2012; 19:24:41 >
      |
      |
    • Yarbay
      2429 Mesaj
      29 Mayıs 2012 19:23:31
      quote:

Orijinalden alıntı: ÀnıL

bu nedir?

Edit:

2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, 2012-2013 öğretim yılında yükseköğretim kurumlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde uygulanacak kuralları içeriyordu. Kılavuzda, “kılavuzda yer alan kuralların yayım tarihinden sonra yürürlüğe girebilecek yasama, yürütme ve yargı organları ile Yükseköğretim Kurulu kararları gerekli kıldığı takdirde değiştirilebileceği, böyle durumlarda izlenecek yolun ve sınavlarla ilgili olarak alınan yeni kararlar ile gerekli görülen değişikliklere ilişkin bilgilerin ÖSYM’nin Internet sayfasından kamuoyuna duyurulacağı” ifade edilmişti.
      11 Nisan 2012 tarih ve 28261 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6287 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun yükseköğretime giriş ve yerleştirmeye yönelik ilgili maddeleri YÖK tarafından yeniden düzenlendi.
      Bu çerçevede 2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunda yer alan puan hesaplama, değerlendirme ve yerleştirmeye ilişkin temel ilke ve kurallar, ÖSYM’ce, söz konusu Kanunun yükseköğretime giriş ve yerleştirmeye yönelik ilgili maddeleri uyarınca yeniden düzenlendi.
      Adaylar, kılavuzun yeni halinewww.osym.gov.tr sitesindehttp://www.osym.gov.tr/dosya/1-60094/h/2012osyssistemkilavuz6287kanun-2952012.pdf adresinden erişilebilecektir.
      Sınav sonuçlarının değerlendirilmesi ve yerleştirme işlemleri bu Kılavuz esasları doğrultusunda yapılacak.
      Değişenler Neler?
      1- 2012-ÖSYS’de yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarıları (OBP) dikkate alınır.
      2- 100 üzerinden hesaplanan lise diploma puanları 5 ile çarpılarak OBP’ye dönüştürülür.
      3- Böylece en düşük OBP 250 en yüksek ise 500 olur.
      4- OBP alan farkı gözetmeksizin tüm ham puanlara 0,12 ile çarpılarak eklenir. Ham puanlar, Yerleştirme puanına dönüştürülür.
      5- Meslek liseliler kendi alanlarında ek puan verilen bölümleri tercih ederlerse OBP’leri 0,18 ile çarpılır.

Kısacası: Aöbp artık kalktı..

Yani şimdi okul puanı kalktı mı herkes ne alırsa onlamı yerleşecek ?
      |
      |

• Çavuş
      86 Mesaj
      29 Mayıs 2012 19:24:33
      beyler yukarıdaki mesajdan anladığım bu sene aobp nin değilde obp nin kullanılacağı yanlış mı anlamışım?
      29 Mayıs 2012 19:30:55
      quote:

Orijinalden alıntı: netice büyüten adam

beyler yukarıdaki mesajdan anladığım bu sene aobp nin değilde obp nin kullanılacağı yanlış mı anlamışım?

doğru
      |
      |
      29 Mayıs 2012 19:35:11
      Ya bu bu sene geçerli mi

|
      |
      29 Mayıs 2012 19:40:32
      frmt'de biri diploma notunu 5 ile çarpıp daha sonra 0.12 ile çarpın demiş ama nasıl hesaplıcaz ki bunu anlamadım gitti ...

Şimdi yeni sistem nasıl bana biri kısaca anlatabilir mi?
      |
      |
      29 Mayıs 2012 19:41:31
      Örnek veriyorum arkadaşlar;

Benim diploma notum 70 bunu 5 ile çarpıcam 350.
      Yani artık 350 benim OBP puanım olacak.Ve bunu 0.12 ile çarpıcam.
      Yani 350 X 0.12: 42 benim okuldan gelen puanım olacak :(((
      29 Mayıs 2012 19:41:51
      Kılavuza da güvenmemek lazımmış vay be. Bu ülkede her an her şey olabilir hacı
      |
      |
    • Yüzbaşı
      375 Mesaj
      29 Mayıs 2012 19:44:36
      burak kılanc ı takıp edıyorum twitter da o bol keseden not alan ogrencıler cok avantajlı oldular yazdı sanırım ıyı seyler olmuyor
      |
      |
      29 Mayıs 2012 19:45:03
      quote:

Orijinalden alıntı: oldfingers

Eee ozaman değişen bişey yok önceki olayın aynısı ? 0.12 olayının
      |
      |
      29 Mayıs 2012 19:46:58
      quote:

Orijinalden alıntı: oldfingers

benim anlamadığım diploma notunu nasıl hesaplıyosunz?
      29 Mayıs 2012 19:50:37
      Aynen Burak KILANÇ twitter'da şunları yazmış:

Bol keseden not veren liselerin öğrencileri çok avantajlı oldular... Notları sıkı tutan liseler ise çok gerilere düşecekler...

OBP hesaplanma yönteminin son derece vahim sonuçları olacaktır... Hem bu sene hem gelecek senelerde...

ÖSYM'den, OBP hesaplama yöntemi ile ilgili bilimsel ve mantıklı bir açıklama bekliyorum...

Bu da Celil Vardan'dan:

Basarili okullarin ogrencileri yeni uygulamada kardan zarar edecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rayah -- 29 Mayıs 2012; 19:50:58 >
      |
      |
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      29 Mayıs 2012 19:50:39
      nasil ya duz lisede yata yata puan ortalamasi 85 olan arkadasimla anadolu lisesinde not ortalamasi 85 olan insanin puani ayni mi olcak ??

29 Mayıs 2012 19:53:44
      ''Meslek liseliler kendi alanlarında ek puan verilen bölümleri tercih ederlerse OBP’leri 0,18 ile çarpılır.''
      Arkadaşlar kendi alanı derken neyi kastediyor? Örneğin teknik lise öğrencisi için mf4 puanını mı?
      |
      |
      1065 Mesaj
      29 Mayıs 2012 19:56:01
      Beyler tartışma ortamı yaratmayın. Unutmayın ki bu ygs lys sınavı 4 senelik bir çalışmanın ardından girilen bir sınav olmalı. Ve okul puanının etkisi azaltılması çok iyi oldu. Herkes artık eşit olacak. :) Ee tabi bazı fen liseli arkadaşlar okul puanlarına 30-40 puan daha gelmeyecek diye çok üzülebilir. Adalet biraz canlarını sıkabilir. Neyse eyvallah.
      29 Mayıs 2012 19:58:19
      quote:

Orijinalden alıntı: lşlş

nasil ya duz lisede yata yata puan ortalamasi 85 olan arkadasimla anadolu lisesinde not ortalamasi 85 olan insanin puani ayni mi olcak ??

Öyle gözüküyor. Biz malız ya o kadar yırtıyoruz bir tarafımızı.

Ahmet Teke ||| Flickr
      @@@ || Olympus OM-D E-M5 || Olympus 45/1.8 || Lumix 14/2.5 || @@@

Hızlı Cevap

Reklamlar
sohbet
son dakika
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
üniversite
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,306
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.