Şimdi Ara

PTT KOLİ HİZMETİ..KARGOCULARI ZENGIN ETMEYELIM...BENCE SICAK (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.044
Cevap
2
Favori
237.399
Tıklama
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bilmiyorum ama ptt noktasında beni en çok üzen konu,
    mektup yollamaya gittiğiniz ptt şubesinde "zarf" olmayışı, nerden temin edilebilceği konusunda verilen "bilmiyoruz" cevabı...

o an geri dönüp çıkıyorsunuz, koli konusu da böyle olmaz umarım
  • Bir arkadaştan bana (İstanbul'dan - Zonguldak-Ereğli'ye) zarf içinde 3 adet cd gelecek. Kargo şubeleri bana yakın. Yani şubeden gidip alabilirim. Yurtiçi , Aras , Mng , Express bu 4 kargodan en ucuz hangisi ile kaça gelir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crossfire -- 7 Mayıs 2008; 23:19:30 >
  • Ptt iyi hoş.. aps fiyatı bile kargodan ucuza geliyor ve ufak ilçelere bile ulaşıyor..Yalnız paket kapalıysa zorluk çıkarıyor görevliler, görmek istiyorlar.. iyi de ben evde güzelce ambalajlıyorum neden açayım..Ama genel olarak iyi bir alternatif..
  • quote:

Orjinalden alıntı: crossfire

Bir arkadaştan bana (İstanbul'dan - Zonguldak-Ereğli'ye) zarf içinde 3 adet cd gelecek. Kargo şubeleri bana yakın. Yani şubeden gidip alabilirim. Yurtiçi , Aras , Mng , Express bu 4 kargodan en ucuz hangisi ile kaça gelir ?

ptt ile adresinize 2 ytl ye ulaştırırız
  • quote:

Orjinalden alıntı: avukatkemal

Ptt iyi hoş.. aps fiyatı bile kargodan ucuza geliyor ve ufak ilçelere bile ulaşıyor..Yalnız paket kapalıysa zorluk çıkarıyor görevliler, görmek istiyorlar.. iyi de ben evde güzelce ambalajlıyorum neden açayım..Ama genel olarak iyi bir alternatif..

genel olrak çok detaylı bakmasakta şüphe hissettiğimiz durumlarda açıp bakmamız lazım(aslında her gönderiyi görmmiz lazım o kadar uğraşamıyoruz) değilse silah uyuşturucu vs gibi materyaller devlet eliyle sevk edilmiş olur ve bu yüzden koliyi kabul eden memur şuçlu durumas düşer gönderilerin görülmesi konusunda emir var
  • quote:

Orjinalden alıntı: mbilginer

bu hizmeti kullananlara birşey sormak istiyorum.
    eskiden ptt nin sarı, orta boy plastik kutuları olurdu. birşey gönderirken bunun içerisine koyardık.
    bu kutular hala var mı?

evet var
  • Peki ptt kargoyla gönderdiğimiz gönderiler kişiye teslim mi ediliyor yoksa mektup kimi kapını önüne mi bırakılıyor, Alıcı ödemeli gönderi yapabiliyormuyuz Birde gönderi yaparken elimize bir belge verilebiliyormu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: DeSCeNT

Peki ptt kargoyla gönderdiğimiz gönderiler kişiye teslim mi ediliyor yoksa mektup kimi kapını önüne mi bırakılıyor, Alıcı ödemeli gönderi yapabiliyormuyuz Birde gönderi yaparken elimize bir belge verilebiliyormu?

evet gönderdiğiniz kişinin imzsı alınarak kendisine teslim ediliyor

alıcı ödemeli gönderi derken koli yollama ücretni kastediyorsanız böyle bir uygulamamız yok

kolinin yollama ücretini orada ödeyeceksiniz ancak ödemeli bir koli yapabilirsiniz 2.el ürün sattınız mesele bu forumdan o arkadaşa ödemeli olrak gönderbilisiniz 100 ytlye ekran kartı mesela 100 ytl potaçeki hesabınız varsa size 99 ytl olrak döner ve ödediğiniz koli ücreti masraf olrak size kalır .

koli yollama kağıdını bir nüshası sizde kallır vehttp://www.ptt.gov.tr/ bu adresten elinizdeki belgede bulunan koli nosuyla online sorgulama yaparak gönderinizin hareketlerini görebilirsiniz ve noyu karşı tarafa vererek gönderisinin nerde olduğunu görebilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cimbomlu45 -- 8 Mayıs 2008; 0:34:26 >

• quote:

alıcı ödemeli gönderi derken koli yollama ücretni kastediyorsanız böyle bir uygulamamız yok

kolinin yollama ücretini orada ödeyeceksiniz ancak ödemeli bir koli yapabilirsiniz 2.el ürün sattınız mesele bu forumdan o arkadaşa ödemeli olrak gönderbilisiniz 100 ytlye ekran kartı mesela 100 ytl potaçeki hesabınız varsa size 99 ytl olrak döner ve ödediğiniz koli ücreti masraf olrak size kalır .

Biraz bu konuda aklım karıştı.
    Mesala ben bir arkadaşıma anakartı 100 ytlye sattım. Bu ürünü arkadaşıma ptt kanalıyla gönderdim. Ptt Arkadaşımdan 100 ytl tahsil ediyor bana 99 ytl ödüyor. Tabii posta çekim olması şart değilmi? Ama koliyi gönderirken anladığım kadarıyla gönderi ücretinide gönderenin ödemesi gerekiyor.

Posta çeki hesabı açabilmemiz için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor. Son günlerde ben de alışveriş yapmış olduğumuz kişilerde yüksek kargo fiyatlarından şikayetci oluyoruz. Bundan sonra bende ppt kanalını kullanmaya başlayacağım. Ayrıca bilgilendirme yapan arkadaşlara da teşekkürlerimi borç bilirim.

• quote:

Orjinalden alıntı: DeSCeNT

quote:

Biraz bu konuda aklım karıştı.
    Mesala ben bir arkadaşıma anakartı 100 ytlye sattım. Bu ürünü arkadaşıma ptt kanalıyla gönderdim. Ptt Arkadaşımdan 100 ytl tahsil ediyor bana 99 ytl ödüyor. Tabii posta çekim olması şart değilmi? Ama koliyi gönderirken anladığım kadarıyla gönderi ücretinide gönderenin ödemesi gerekiyor.

Posta çeki hesabı açabilmemiz için nasıl bir yol izlememiz gerekiyor. Son günlerde ben de alışveriş yapmış olduğumuz kişilerde yüksek kargo fiyatlarından şikayetci oluyoruz. Bundan sonra bende ppt kanalını kullanmaya başlayacağım. Ayrıca bilgilendirme yapan arkadaşlara da teşekkürlerimi borç bilirim.

ödemeli gönderide postaçeki şart değil ama isme havale daha masraflı olduğu için 100 ytl de 3.5 ytl(isme havale) posta çeki daha mantıklı

posta çeki hesabı açtırmak için ise bir pttye giderek ordan temin edeceğiniz posta çek açtırma formu 2 adet kimlik fotokopisi(aslının yanınızda olması lazım) ve teminat olarak yatıracağınız 5 ytl (hesabı kapatmak istediğinizde size geri ödenir) ile posta çek hesabı alabilirsiniz

100 ytl tahsil edilip 99 ytl ödenmesinin sebebi 1 ytl havale ücreti olarak kesilir eğer posta çeki hesabınız yoksa bu 3.5 ytl olur(100 ytl için)

gönderen para vermeden koliyi alamayız ancak siz masrafları hesap ederek ödeme bedelini artırabilirsiniz mesla 105 ytl yazabilirsiniz ama karşı taraf gönderiyi kabul etmesse masraflar sizden çıkmış olur ürün adresinize iadeedilir bunun için kendi adresinizide tam yazın

• Sayın cimbomlu45 bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Bir posta çeki oluşturup bundan sonra tüm gönderilerimde ptt kanalını kullanacağım. Ptt kanalının bu kadar güvenli ve bu kadar kapsamlı bir hizmet sunduğundan da sizin sayenizde öğrenmiş oldum. Bana verdiğiniz bilgilerden sonra kanaat getirdiğim ptt kanalının hizmetinin hem daha iyi hem daha hesaplı olduğu. Saygılar.
  • Valla bu bilgilendirme için ne kadar teşekkür etsk azdır..

Geçen hafta Elazığ Karakoçanda forumdan bir arkadaşa 100 liraya Celeron 1.7 Sistem sattım 15 monitörle birlikte, Evde güzelce 2 koli yaptım arkadaşın isteği ile aras kargoya bilgi verdim gelip evden aldılar.. Alıcı ödemeli göndermiştim, Pazartesi verdim Cumartesi günü kargo ulaşmış, Tam 67 YTL kargo ücreti almışlar

Hesap ediyorum PTT ile Max 20 lira tutuyor... belkide PTT 6 günden daha önce varırdı...
  • O değilde hakikaten PTT Kargo olarak benim için ve birçoğu insan için geri planda kaldı hep. Bilgilendirme için teşekkürler. Bundan sonra Kargo olarak PTT'yi kullanma ihtimalim arttı diyebilirim.
  • Bilgilendirme için teşekkürler arkadaşlar. Bundan sonraki şehirlerarası alışverişlerimde bende PTT'yi kullanacağım.
  • cimbomlu45, bu bilgiler için teşekkür ederiz.
    mahalle aralarındaki ptt şubelerinden de gönderim yapabiliyor muyuz?
    yoksa sadece merkezi, büyük ptt lerden mi?
  • evet Ptt fiyat olarak kargo firmalarından ucuz..
  • Bu konu daha oncede bircok defa acıldı aslında meselahttp://resim.donanimhaber.com/m_20978954/tm.htm ama nedense insanlar fiyat avantajı olmasına ragmen yinede özel kargoyu tercih ediyorlar. Sepebide zannedersem kargo kabul eden kişilerin tutumu birde kargo hesaplarken bazen tarifeye gore cok farklı yanlıs hesap yapabiliyorlar bana kalırsa ptt nin bu elemanlara seminer vermesi ve hesabı elden bilgisayara yonlendirmesi gerekir.Bu çağda hesap makinasıyla kargo hesabı yapıyorlar ve posta fişinide elle yazıyorlar hala bircok subede halbki bunu biranönce bilgisayar ortamına taşımalılar. Orda koli agırlıgı veya ne girilmesi gerekiyorsa gonderi tipi zarf koli gonderiyeri girilerek blgisayarda hesaplansa daha duzgun bir calışma olur ben cogu subede bunu goremedim. kargo firmaları buna cok onceden gecmiş olmaları hatta netten bile kargo hesaplıyabilme imkanı sunmaları bence one geciren bir hizmet ptt hala tarife cetveli veriyor nette bile kargo hesaplama bolumu yok. usps,UK royalmail ve bircok devlet posta kuruluşu bunu cok zamandır uyguluyor netten subeye gitmeden postanızı heaplıyorsunuz hatta bazı programlar aracılıgıyla posta kagıdınıda hazırlıyor koliye yapıştırıyorsunuz istrseniz program postayı kagıdını hazırlayınca otomatık postahaneyle irtibata gecip postayı aldırmak için eleman gonderiyor aynı zamanda aynı programla ister posta takibi ister ulaştıgında size email veya program aracılığıyla uyarı mesajı veriyor ki şuhalde ptt boyle bir altyapıya sahip değil. Bu sebeple yurtdısında bircok kişi bu yolu tercih ediyor. Aslında ozel sektor bunu yazılımsal olarakl yapar hatta ben bile yapabilirim fakat ozel sektorun yapacagı programın entegre olabılecegı bır altyapıyı ptt olusturması gerekir. bence ptt bayagı geri bu konuda hatta özel kargo firmaları bile yetersiz ve teknolojide cok çok geri. Bunu basaran bence on sırayı kapar gibime geliyor. Kör topal çalışan Online bazı çalışmaları var PTTnin ama bırakın bu söylediklerimi gerçekleştirmeyi hala teknolojide özel kargo firmalarını yakalamaya çalışıyor. Aslında PTT gibi buyuk bir kurum için bunlar çok zor şeyler değil fakat memur kesiminin en azından yönetimin göbeğini kaşıyan adam cizgisinden cıkmadıkcada teknolojiyi bu kurumlarda hayata geçirmemiz çok zor.

Örnek :
    https://sss-web.usps.com/cns/landing.do
    http://www.windowbook.com/Products/SoftwareforShipping/PostalPackagePartner.aspx
    http://www.stamps.com/welcome/
    http://www.royalmail.com/portal/rm/jump3?catId=400043&mediaId=26800663
    http://pages.ebay.com/services/buyandsell/shippingcenter9.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R635X -- 8 Mayıs 2008; 14:47:25 >

• Arızalı olan belleğimi APS ile gönderdim. Gönderdiğim firma zarfı açıp ürünün sağlam olup olmadığı konusunda gerekirse rapor tutmak istemiş, ancak posta dağıtıcısı zarfın açılmasına ve gerektiğinde tutanak tutulmasına razı olmamış. bunun üzerine firmada arızalı ürünü teslim almamış. Boştan yere APS ücreti ödemiş oldum. Forumda ki arkadaşların bu hususu dikkate almalarında yarar olacağına inanıyorum
  • cimbomlu45 iyi güzelde oradaki arkadaşların seminer işi gerçekten şart aslında çalışan arkadaşlarımızın suçu değil teknoloji ve mevzuat.alt yapı olmadan çalışanlarımız napsın.
    Mesala kargoyla gönderebildiğimiz bir çok şeyi ptt ile gönderemiyoruz yok sıvı taşıyor yok paketi açın görmemiz lazım.Haklılarda kargolarda da var benzer titizlik ama bu kadar sıkı değil.Üstelik x-ray denilen cihazlar icad edildi zilyon yıl önce,madem her paket görülecek şubelere konulur bir cihaz güvenli olarak gider.
    koliler merkezden merkeze adrese teslim olarak kesin 3 günde ulaşıyor mu?
  • Gerçekten iyi fikir, Teşekkürler
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.