Şimdi Ara

PSU’ sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
416
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Psu markası corsair vs550 yaklaşık 4 senedir kullanmaktayım. Yakın zamanda bilgisayarımı psu kasa ve depolama hariç komple upgrade ettim. Bu sabah kasa tozlandığı için tüm kablolarını söktüm ve balkonda hava kompresörü ile iyice temizledim. Tüm tozunu aldıktan sonra klavye/hoparlör/ internet gibi bağlantılarını kasaya taktım en son da psu güç kablosunu kasaya taktım ( bu esanada 1-0 yazan psu şarteli tuşu açık (1) olarak duruyordu) psu’ya güç kablosunu takmamla beraber elektrik şoku gibi bir bembeyaz ışıl topu parladı kasanın içinde ve çatır çutur elektrik sesleri geldi hemen kabloyo çekmem bir oldu sonra tekrar taktım bu sefer sadece çatır çutur elektrik sesleri geldi kabloyu oynattıkça sesler devam etti. Sonra bilgisayarı çalıştırdım herşey normal çalıştı sonra emin olamayıp kasanın şartelini kapattım ve powera uzun basarak elektriği boşattım ( böyle bir yöntem varmış ) sonra bilgisayarı çalıştırdım 2 saate yakın heaven bench cpuz bench aida64 ve prime95 stress testlerini çalıştırdım hiçbir sorun vermedi cihaz.

Şimdi bu durum neden kaynaklı olabilir ?
    Psu bir kutu olduğuna göre ve ışık parlaması kasanın arka ızgarasından gözüktüğüne göre bu ışık parlaması ( prize fiş sokarkenki gibi bir beyaz ışık ) anakarttan mı geldi ?
    Cihaz uzun kullanımda sorun yaşar mı bu halde kullanarak pahalı bileşenleri tehlikeye atmış olur muyum ?
    Bu sorundan sonra bilgisayarın stres testlerinde sorun çıkarmaması sorun olmadığı anlamına gelir mi ?

Ayrıca prizde akım koruyucu adaptör var ve çoklu prizde de akım koruyucu var ..

Bu konuda çok tedirgin oldum yardım eder misiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redshift -- 19 Ekim 2018; 1:31:46 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• parlamanın sebebi büyük ihtimalle power ın içindeki tozlar ufak bir kısadevre yaptırdı. tüm parçaları kullanılmamış boya fırçasıyla temizle power de dahil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: start_system

parlamanın sebebi büyük ihtimalle power ın içindeki tozlar ufak bir kısadevre yaptırdı. tüm parçaları kullanılmamış boya fırçasıyla temizle power de dahil.
    Genel olarak bir sonraki temizlik için mi yoksa bu olaydan sonra yapılması gereken bir önlem olarak mı tavsiye ettiniz hocam

Bu kısadevre bilgisayara zarar vermiş midir olay esnasında bilgisayar açık değildi. Yeni bir power supply mı almam gerekiyor

• Bill gates kadar zengin olsam vs serisini dunyadan toparlar uzay bosluguna firlatirdim..

• Redshift kullanıcısına yanıt
    her ikisi için de.

yükte falan sıkıntı çıkmadıysa muhtemelen sorun yoktur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: start_system

her ikisi için de.

yükte falan sıkıntı çıkmadıysa muhtemelen sorun yoktur.
    Evet hocam yükte sorun yoktu

• quote:

Orijinalden alıntı: sething

Bill gates kadar zengin olsam vs serisini dunyadan toparlar uzay bosluguna firlatirdim..
    Yerine hangi psu almalıyım

• Şuan sistem benchmark testlerinde normal çalışıyor. Bu psu sistem bileşenlerini yakabilir mi ?

Anakartı ekran kartını ve işlemciyi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redshift -- 17 Ekim 2018; 14:0:49 >
  • 1070 dışında sistemimiz copy/paste xd

bu VS serisi harbiden mimli. bence dolar bu haldeyken 300 400 lira ver ama daha kaliteli bir psu al, tüm sistemin yanma ihtimalinden iyidir.

ben de yakın zamanda değiştirmeyi düşünüyorum. psu o kadar ısınıyor ki, kasanın içini tek başına ısıtan bir faktör oldu. arkadaşıma cooler master masterwatt 600w aldırdım, ancak çok yüksek yüklerde ısınıyordu
  • quote:

Orijinalden alıntı: DaenerysStormborn

1070 dışında sistemimiz copy/paste xd

bu VS serisi harbiden mimli. bence dolar bu haldeyken 300 400 lira ver ama daha kaliteli bir psu al, tüm sistemin yanma ihtimalinden iyidir.

ben de yakın zamanda değiştirmeyi düşünüyorum. psu o kadar ısınıyor ki, kasanın içini tek başına ısıtan bir faktör oldu. arkadaşıma cooler master masterwatt 600w aldırdım, ancak çok yüksek yüklerde ısınıyordu
    vs 550 boyutlarında mid tower kasaya sığacak aynı boyutta bir psu var mı

Ayrıca sistem şuan normal seyrinde çalışıyor bir sorun olmayadabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redshift -- 18 Ekim 2018; 0:45:11 >
  • Şansınıza hepsiburada indirimi var, High Power 600W 80+ bronze 254 TL fiyatı da iyi.

Buradan diğer modellere de göz atabilirsiniz.

Güç kaynakları boyları genelde standarttır, bazı üst modeller uzun olabiliyor. Genelde VS550 sığan kasaya sığar.

Sorununuz sanki siyah cereyan kablosu kaynaklı duruyor bağlantı kısımında gevşeklik var. Güç kaynağı içerisinde 220V kablolarda kopmaya yüz tutma veya gevşeklik olabilir. Uzun süreli yükte kullanımda siyah şebeke kablosunun uçlarında ısınma olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: a-f-h

Şansınıza hepsiburada indirimi var, High Power 600W 80+ bronze 254 TL fiyatı da iyi.

Buradan diğer modellere de göz atabilirsiniz.

Güç kaynakları boyları genelde standarttır, bazı üst modeller uzun olabiliyor. Genelde VS550 sığan kasaya sığar.

Sorununuz sanki siyah cereyan kablosu kaynaklı duruyor bağlantı kısımında gevşeklik var. Güç kaynağı içerisinde 220V kablolarda kopmaya yüz tutma veya gevşeklik olabilir. Uzun süreli yükte kullanımda siyah şebeke kablosunun uçlarında ısınma olabilir.
    SilverStone 550W 80+ Bronze Essential Serisi Aktif PFC Güç Kaynağı (SST-ET550-B)

https://www.hepsiburada.com/silverstone-550w-80-bronze-essential-serisi-aktif-pfc-guc-kaynagi-sst-et550-b-pm-HB00000DC0AO

Böyle birşey beğendim 300 lira sizce nasıl ? Bir elimdeli psu ile aida64 testine soktum sorun çıkmadı olaydan sonra masraf yapmama gerek var mıdır ? Bir de sizin verdiğiniz linkte 85+ yazıyor. Highpower nasıl bir markadır

Bir yandan da power kablosunu psuya taktığımda çıkan o ışık parlaması ve çıtırtı aklıma geliyor emin olamıyorum psudan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redshift -- 18 Ekim 2018; 1:36:38 >

• Furmark testinde de sıkıntı çıkarmıyor psu .. sorun yok sanırım vs550 serisi en azından kısa devre korumasına sahiptir diye düşünüyorum. Tüm bileşenleri yakma gibi bir durum olmaz inşallah yola bu psu ile devam edeceğim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Redshift -- 18 Ekim 2018; 10:8:25 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.