Şimdi Ara

Psu Sorunu mu ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
249
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    işlemci : fx-8350
    ekran k : gtx 750 ti evganın
    ram : 2x8 16 gb ddr3 1866 mhz
    psu : fsp hexa 500 watt

arkadaşlar bu özelliklerdeki pc im gecen hafta aniden kapandı. kasayı acıp, parcaları tek tek denedim( farklı pc lerden alınan parçalarla yaptım bunu), anakart ve işlemcinin sorunlu olduğunu gördüm. aynı anakart ve işlemcinin 2.el olanlarını aldım. kasa suan çalışıyor. 4 aylık kullanım sonrası bu sorun oluştu. anakart ve işlemcinin aynı anda zarar görmesini psu ya bağlamalı mıyım? değiştirmeli miyim ? yoksa alakası yok mudur ? bu sistem için 500w yeterli diye biliyorum. kesinlikle oc yapılmadı bu arada. bilgilerinizi paylaşmanız dileğiyle.

• Anakart ve işlemcinin gidip ikinci elini mi aldın?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • evet.
  • Çalışan sisteme sorun oluşana kadar dokunulmadı. Sorun sonrası donanımı test ederken, vücuttaki statik elektrikten dolayı işlemcinin zarar görmüş olması muhtemel. Fanı düzgün takmamam söz konusu bile değil. Anakart'ta kısa devre oldu muhtemelen. CPU'nun 4+4 pin güç kablosu takılıyken anakart hiç tepki vermiyordu. Anakart CPU için gerekli olan 4 fazı ( 4+4 pin takılı değilken ) almazken çalışıyor gibi görünüyordu. Takılı ekran kartının fanı ve diğer fanlar çalışıyordu. Psu'nun yeterliliği ile ilgili kafamda sorular var. Anakart ve işlemci değişiminden sonra sistemim şuan stabil çalışmakta. Hala aynı Psu'yu kullanmaktayım. İlerde aynı sorunu yaşamamak için, Fsp Hexa 500w'ın sistemim için yeterli olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Psu'dan değilse eğer, kısa devreye ve işlemcinin bozulmasına ne neden olmuş olabilir ? Psu hesaplayıcı siteler de 400 watt'ın yeterli olduğunu söyleyende var, 600w kullanmam gerektiğini söyleyende. Bilgilerinizi esirgemeyiniz.

• elninoronald7 E kullanıcısına yanıt
    Açıkcası bu sisteme ben 550 veya 600 tercih ederdim. Fakat güç kaynağın yeterli. Bunu bilmelisin.

Teknik problemler baş göstermis olabilir. Cok ucu acik konular bunlar. Yani bir parcanin yerine tam oturmamasi. Oturmakla oturmamak arasi olmasi. Icerdeki toz fazlaligi. Veyahut sebebsiz yere olusan ölümler

Tıpkı insanoglu gibi kendi kendine gidebiliyor bu meretler. Bir veda bile etmeden :) Eğer maddi güvencen olup da degistirmek, kademe artirmak istrrsen bilmiyorum. Fakat hexa +80 bildigim kadarıyla. Yeterli olacagını düsünüyorum.

Sen kasanı serin tut. Havalandırması, hava sirkülasyonu iyi olsun dostum. Güç kaynagıyla ilgili olan birsey degil şu an durum onu gösteriyor. Öyle olsa en başında güç kaynağı kendini salıverecekti :)

Ram'inde maşallah yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BloomEsk -- 22 Nisan 2017; 8:32:54 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: BloomEsk

Açıkcası bu sisteme ben 550 veya 600 tercih ederdim. Fakat güç kaynağın yeterli. Bunu bilmelisin.

Teknik problemler baş göstermis olabilir. Cok ucu acik konular bunlar. Yani bir parcanin yerine tam oturmamasi. Oturmakla oturmamak arasi olmasi. Icerdeki toz fazlaligi. Veyahut sebebsiz yere olusan ölümler

Tıpkı insanoglu gibi kendi kendine gidebiliyor bu meretler. Bir veda bile etmeden :) Eğer maddi güvencen olup da degistirmek, kademe artirmak istrrsen bilmiyorum. Fakat hexa +80 bildigim kadarıyla. Yeterli olacagını düsünüyorum.

Sen kasanı serin tut. Havalandırması, hava sirkülasyonu iyi olsun dostum. Güç kaynagıyla ilgili olan birsey degil şu an durum onu gösteriyor. Öyle olsa en başında güç kaynağı kendini salıverecekti :)

Ram'inde maşallah yani

seninle aynı şeyleri düşünmekteyim. yorumun kesin olarak doğru. sorunlu parçaları tespit ve değişim aşamasını çabucak gerçekleştirdim. sistem stabil sorun yok. yaşadığım problemin nedenini bulamıyor olmam beni forumlara itti. olur da nokta atışı yapıp sorunun kaynağını bulursam buraya yazacağım. yorumun için teşekkürler

• elninoronald7 E kullanıcısına yanıt
    Senin problemin sistemini serin tutup tutmamakta diye düşünüyorum.. Sistemin tozdan uzak, havalandırması iyi olduğu müddetçe yeterlidir.. Tek sıkıntı sıcaklık ve şans eseri arızalar :)

yani zamanla kendi kendine arızalanabiliyor..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.