Şimdi Ara

PSU'mun yeterli olup olmadığını nasıl anlarım ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.019
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 600w Bronze 85+ bir PSU sahibiyim ve son zamanlarda bazı kapanmalar ve hatalar almaya başladım.

Sorun ya ısıdan kaynaklı (ki öyle pc kapatacak seviyede bir ısı gözlemlemedim hiç bir zaman ama işlemci stok fan yüzünden ani ısınmalar olabiliyor) ya da PSU yetersiz gibime geliyor.

Fakat tam olarak anlayabilmiş değilim.

Ekran kartım : https://www.teknobiyotik.com/asrock-radeon-rx5700-xt-phantom-gaming-oc-8gb-256bit-gddr6-ekran-karti-rx5700xt-pgd-8go-29884.html

İşlemcim: Ryzen 5 3600x

Anakart: https://www.teknobiyotik.com/asrock-b450m-hdv-socket-am4-ddr4-3200mhz-oc-triple-monitor-ultra-m-2-usb-3-1-gen1-hdmi-dvi-vga-atx-anakart-asrb450m-hdv-26998.html

sizce yeterli midir böyle bir sistem için böyle bir PSU ? yoksa yükseltmem gerekir mi ?

• Kesinlikle yeterli değil 5700xt ani olarak saniyelik 350-400watt peek yapan ve psu seçen bi gpu.
    Güç kaynağınız da ortalama kalitede dahi olduğunu varsaysak bile yetersiz kalabilir tam model belirtmemissiniz. Kaliteli komponentlere sahip 700w tercih edilmeli diye düşünüyorum. Ayrıca ekran kartınız hatırladığım kadarıyla kartın vrmleri vs ısınan bir modeldi diye hatırlıyorum iyi bir hava slikilasyonu da gerekiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgur4591 -- 7 Haziran 2021; 20:41:21 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Spoderman kullanıcısına yanıt
    Psu model ne ve kapanmalar oyun oynarken mi oluyo

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • ozgur4591 kullanıcısına yanıt
    Hocam yetmesi gerek ve önerilen 550 watt diyo
    Ben 3070 kullanıyorum 650 yetiyo

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • İşlemciyi stok fanla kullanıyor olmanız, sıcaklığa bağlı kapanma olasılığını akla getiriyor. HWM ile sıcaklıkları takip edin. 4 ısı borulu bir soğutucu alırsanız iyi olur.

Diğer yandan sorunlu ve/veya düşük kaliteli PSU nedeniyle kapanma olasılığı da var. Model belirtmemişsiniz ama üzerinde "bronze 85+" yazıyorsa gerçek bir sertifikası olmayabilir. 80+ sertifikalarında verimlilik arttıkça 80 olan sayı yükselmez, yanına yazılan metal ismi değişir. 85+ ya da 90+ gibi ifadeler orijinal sertifika ibaresi değildir.

Öyle bir GPU ile kullanmak için 80+GOLD/PLATINUM sertifikalı, yüksek yapı kalitesine sahip 650W ya da daha yüksek güçte bir PSU tercih edilmeli. Örneğin:

https://www.n11.com/urun/xpg-core-reactor-650g-bkceu-650w-80-gold-moduler-guc-kaynagi-1708754?magaza=baseshop

• Sistemi teknobiyotikten mi topladiniz? Hazir kasa ise zaten size highpower in ucuz modellerini itelerler, affetmezler. Ne sistemlere dandik psu koyarlardi. Frank Sabotka ile kac konuda böyle uyarmistik insanlari... Bence highpower dir büyük ihtimalle ve bundan kaynakli olabilir. 600w lik performance gd modelini bile terletiyordu bu ekrankarti, reset mi attirmisti demisti bir arkadas? Kimdi? Griffith ti galiba... 750w lik performance gd modeli sorunsuz calisiyordu, fsp hydro 700 ile de calistigini iddia eden gördüm. Ama genel itibari ile bu ekrankarti güc kaynagi seciyordu. Rtx 3070 ile falan karsilastirma yapilamaz. Siz yine diger bilesenleri kontrol edin, windows tan hata koduna falanda bakin..

• 5700xt ler ne taş gibi psuları yiyip yuttular. o psunun hıc sansı yokPSU'mun yeterli olup olmadığını nasıl anlarım ? 

eldekileri satıp 5600x ve 6700xt li sistem alabılırsınız. cebinizden para da cıkmaz.

oyun tarafında %50 ye yakın performans farkı oluşabılir.

• quote:

Orijinalden alıntı: acura07

5700xt ler ne taş gibi psuları yiyip yuttular. o psunun hıc sansı yok 

eldekileri satıp 5600x ve 6700xt li sistem alabılırsınız. cebinizden para da cıkmaz.

oyun tarafında %50 ye yakın performans farkı oluşabılir.

cebimden nasıl para çıkmıyor ya mümkün mü öyle bir şey :(

• quote:

Orijinalden alıntı: Spoderman

cebimden nasıl para çıkmıyor ya mümkün mü öyle bir şey :(

Alıntıları Göster

ekran kartınız 11-12k arasında fiyatı mevcut 2.elde.(daha da fazlaya gidebilir. )

6700xt ler10-11k arasında yurt dısı olarak kapalı kutu satılıyor.

işlemciniz 1500 tl ye satılıyor

5600x ler 2300-2500 tl arasında hazır sıstemlerden kullanılmadan cıkartıp satıyorlar.

150-200 tl ye de psunuzu satarsınız. 600 tl cıvarına coolermaster 650w v2 alırsınız.(yada az daha ekler xpg reactor 650w alırsınız 850 lira cıvarına)

6700xt ile o psuyu kullanadabılırsınız belkı sorunsuz :)

kalan parçalarınızı kullanmaya devam edersınız. cepten max 200 300 lira cıkar böylelikle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acura07 -- 8 Haziran 2021; 14:48:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: acura07

ekran kartınız 11-12k arasında fiyatı mevcut 2.elde.(daha da fazlaya gidebilir. )

6700xt ler10-11k arasında yurt dısı olarak kapalı kutu satılıyor.

işlemciniz 1500 tl ye satılıyor

5600x ler 2300-2500 tl arasında hazır sıstemlerden kullanılmadan cıkartıp satıyorlar.

150-200 tl ye de psunuzu satarsınız. 600 tl cıvarına coolermaster 650w v2 alırsınız.(yada az daha ekler xpg reactor 650w alırsınız 850 lira cıvarına)

6700xt ile o psuyu kullanadabılırsınız belkı sorunsuz :)

kalan parçalarınızı kullanmaya devam edersınız. cepten max 200 300 lira cıkar böylelikle.

Alıntıları Göster

anakart destekler mi ki 6700xt yi ona hiç dikkat etmedim

• Hocam oyunlari fps limitle oynayan sorun yoksa psudandır xt watti sever

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Spoderman

anakart destekler mi ki 6700xt yi ona hiç dikkat etmedim

Alıntıları Göster

Anakart konusunda sorun yaşamazsınız.

12 bin TL ile sıfır 6700XT satın almak varken, aynı fiyata ikinci el 5700XT satın alacak bir enayi bulursanız mümkün olabilir PSU'mun yeterli olup olmadığını nasıl anlarım ?  Bazı arkadaşlar güzel senaryo yazıyorlar. PSU'mun yeterli olup olmadığını nasıl anlarım ? 

• quote:

Orijinalden alıntı: kunGFu

Sistemi teknobiyotikten mi topladiniz? Hazir kasa ise zaten size highpower in ucuz modellerini itelerler, affetmezler. Ne sistemlere dandik psu koyarlardi. Frank Sabotka ile kac konuda böyle uyarmistik insanlari... Bence highpower dir büyük ihtimalle ve bundan kaynakli olabilir. 600w lik performance gd modelini bile terletiyordu bu ekrankarti, reset mi attirmisti demisti bir arkadas? Kimdi? Griffith ti galiba... 750w lik performance gd modeli sorunsuz calisiyordu, fsp hydro 700 ile de calistigini iddia eden gördüm. Ama genel itibari ile bu ekrankarti güc kaynagi seciyordu. Rtx 3070 ile falan karsilastirma yapilamaz. Siz yine diger bilesenleri kontrol edin, windows tan hata koduna falanda bakin..

hocam bu mesajda anlamadığım bir kısım var. High Power için kötü bir marka mı diyorsunuz yoksa teknobiyotik highpower'in kotu modellerini mi kullanıyor diyorsunuz. Hazır psu alacakken 750w veya 800 alayım dedim de karşıma uygun seçenek olarak High Power çıkıyor sadece. 1000 lira falan o civarlarda verebilirim. Tabi daha ucuza daha iyi olur işlemci fanına eklerim artan parayı :(

Örn;

https://www.teknobiyotik.com/donanim/psu-guc-kaynagi-power-supply/high-power-performance-gd-800w-80-gold-guc-kaynagi-hp1-j800gd-f12s.html

Not: İlerde yükseltme yaparım diye ve sistem daha rahat etsin diye yüksek alayım dedim kendime. Gereksiz kaçar derseniz 650-700 falan da düşünebilirim.

Nasılsa çektiği kadar elektrik yakıyor diye biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spoderman -- 11 Haziran 2021; 13:46:31 >

Dedigim gibi cikmis :) 600w lik eco modelini kitelemisler, teknobiyotik bu konuda cahildir ve disa kapalidir. Bu güc kaynagini bu sisteme koymayin dersiniz, size 600w yaauuuv! Nasil yitmez u? Derler yani... Cok tartismalar oldu burda teknobiyotigin cahil calisanlari ile... Ama gel gelelim o konular unutuldu gitti. Ben dahil bir kac kisi hatirlar ama... Neyse ben aslinda modelin kotu olusundan bahsettim. Highpower i komple kötülemedim. Sirtec üretiyor highpower lari ve cesitli firmalara da üretim yapiyor sirtec, aslinda highpower üreticinin kendi markasidir. Performance gd modeli ortalamanin hafif üzeri iyi bir güc kaynagidir hani olsa kullanmak isteyenilecegim bir model olmasina karsin fiyatlari suan cok pahali, olmasi gerekenden pahali... 750 ve 800w lik Performance GD ile sorun yasamazsin büyük ihtimalle, en azindan benim hatirladigim senin ekrankarti ile sorunsuz kullananlarin oldugu.. xpg core reactor daha iyi üst seviye bir modeldir, onun 750w ligini bulabilirsen direk al. 650w ligi 850 liraydi. Senin kart 3070 falan olsa direk onu al derdim fakat 5700 ler ile kullanan hatirlamiyorum. kagit üzerinde karsilamasi gerekir. 650w az da degil, ama dedigim gibi emin degilim amd ler ile ilgili cok konu vardi... Alipta memnun kalabilirsin yada tam terside olabilir. Ben olsam denerdim lakin burdan sana kendim denemedigim seyi denetemem.

Misal 4 12V kanalli 500w lik 80+gold bir güc kaynagi ile rtx 3070 i sorunsuz calisitiriyorum. Ama amd kullanicisi degilim huyundan suyundan anlamam, ama senin gibi acilan cok konuyu okudum, yardimci oldum, genellikle kaliteli güc kaynaklari ile cözüldügüne sahit oldum, bazi zamanlar wattman sorunu bazende driver bilmem nesi ile yine böyle sorunlar yasandigini gördüm. Ama sendeki guc kaynagi bu ekrankartina direk hakaret oldugu icin driver vs muhabbetine girmedim. Yeni psu ile tekrar sorun yasanirsa bu sefer driver konulari ele alinacak. Undervolt ile overclock konulari vardi... Amd de muhabbet bitmiyor :)

ehhalil hocamizin da önerilerine kulak ver bu konuda...

• Sistemimi teknobiyotikten aldım ama pişmanım. 2.5 inç HDD takmam gerekti fakat gönderdikleri kutunun içinden uyum 4 vida çıkmadı. İkinci bir husus anakartı o kadar sıkmışlar ki kasaya çıkarırken baya zorlandım, elle çıkarmak neredeyse imkansızdı. Bir vidanın yuvası bozuldu, 2 saat uğraştıktan sonra çıkaramadım ve elektronikçiye gittim. Orda zorla da olsa çıkarabildik. Bu süreçte sinirlenip kasayı camdan atmama az kalmıştı.

Hdd vs sdd vidaları kasanın yanında, m2 ssd vidası anakartın yanında verilir. Ama dark kasaya özel sadece 1 tane ssdye yetecek kadar vida çıkıyor heralde.Kasanın yanında ne bir klavuz çıktı ne bir internette bilgi var. Kesinlikle ama kesinlikle teknobiyotik ve onun markalarından uzak durun. Bu arada kasanın modeli dark diamond pro mesh di.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.