Şimdi Ara

PSU - BİLGİSAYARIN BAZEN AÇILIP BAZEN AÇILMAMASI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
866
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar; Öncelikle Sistemi yazalım, sonrasında soruya ve soruna geçelim :)

Anakart: MSI Z170A m7
    İşlemci: intel i7 6700k
    Ekran Kartı: Evga GTX 970
    Ram: 8x2 16GB 2400 MHZ
    HDD: 1 TB + SSD: 256 GB + Bluray Drive
    Ve güç Kaynağım ise Corsair RM750x

Hiçbir sorun yokken. 10 gün önce sabah kalktım bilgisayarın güç düğmesine bastım açılmadı. Power'a giden kabloda sorun olma ihtimalini düşündüm, sorun yoktu. Sonrasında kasayı açtım, anakarta elektrik geldiğini gösteren ışık yanmıyordu. Onu denedim, bunu denedim. 0/1 anahtarını açtım kapadım ama hiçbir şekilde açılmadı. "Power uçmuş yenisine bakayım" diye telefondan araştırma yaparken bir kez daha deneyeyim dedim ve fişi takıp anahtarı açınca ana karta elektrik geldi. Çalıştı. sanırım bir seferlik bir şey oldu diye düşündüm.

2 gün sonra yine bilgisayara bastım ve yine aynı mesele. İnternet'te biraz araştırma yaptım. "Kabloları sökün, 5 saniye power tuşuna basın, statik elektrik kalmıştır falan filan" hepsini denedim. Yok mümkün değil çalışmadı. yine yaklaşık 15 dakika geçtikten sonra (bu süre zarfında fiş çekili duruyor tabii ki) fişi takınca elektrik geldi anakarta.

Bazı arkadaşlara danıştım (kendileri bilgi işlem personeli) bunun ara sıra olduğunu, bazen power'ın tetiklenmediğini bu durumda ana kartın üstündeki soketi söküp yeşille siyaha bir ataç batırarak benim tetikleyip çalıştırabileceğimi söylediler. Ama tekrar ederse sıkıntı olabilir diye de belirttiler.

Ve dün cihaz yine açılmadı. Hışımla kasayı açtım ana kartın üzerinde soketi söktüm ve kabloların hepsi siyah :D Aradım bizimkileri bana sırasını söylediler. Ama tetiklemedi ve 15 dakika sonra yine çalıştı.

Böyle bir sorun yaşayan oldu mu hiç? Sorun neden olabilir? Gidip power alacağım ama anakarttan da olabilir paran boşa gider falan diye yazan insanlar olmuş başka senaryolarda.. Ne yapmalıyım sizce?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shario -- 19 Ağustos 2017; 9:58:19 >

• Anakarttan sorun olabilir diyenler sanırım kasanın açma kapama tuşundan çıkan kablonun anakarta bağlanan PowerSw girişinde bir problem olabileceğini düşünmüşlerdir sanırım.Yada anakartın güç girişlerinde bir problem olduğunu da düşünmüş olabilirler.

Fakat siz psuyu çıkarıp kasanın açma kapama düğmesinin yaptığı işlevi direk uygulamış ve gene tetikleme başarısız olmuş. Ayrıyetten anakarta güç gelmediğini söylediğinize göre psuda bir sıkıntı var gibi gözüküyor elinizde başka bir bilgisayar mevcutsa deneyin ya da ;

Elinizde multimetre var ise Psunun uçlarını bir deneyin 12v 5v 3.3v voltaj geliyormu. Tabi bunu tetikleyince açılmadığı zaman yapın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qaanx -- 19 Ağustos 2017; 10:7:6 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: qaanx

Anakarttan sorun olabilir diyenler sanırım kasanın açma kapama tuşundan çıkan kablonun anakarta bağlanan PowerSw girişinde bir problem olabileceğini düşünmüşlerdir sanırım.Yada anakartın güç girişlerinde bir problem olduğunu da düşünmüş olabilirler.

Fakat siz psuyu çıkarıp kasanın açma kapama düğmesinin yaptığı işlevi direk uygulamış ve gene tetikleme başarısız olmuş. Ayrıyetten anakarta güç gelmediğini söylediğinize göre psuda bir sıkıntı var gibi gözüküyor elinizde başka bir bilgisayar mevcutsa deneyin ya da ;

Elinizde multimetre var ise Psunun uçlarını bir deneyin 12v 5v 3.3v voltaj geliyormu. Tabi bunu tetikleyince açılmadığı zaman yapın

İlginiz ve verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim.

Şu an cihaz çalışıyor ama bir kaç sefer daha bunu deneyeceğiz eğer yaparsa sanırım bir idarelik PSU bulup denemem gerekecek.

Ne yazık ki ölçüm cihazım yok ve başka PC'de yok. Yeşil ve Siyah tetikleme konusunu belki de ben yapamadım diyeceğim ama sırasına göre söylediler ve ben de ataç ile denedim ama olmadı. Power'da nasıl bir şey olabilir ki fişten çektikten 15 dakika sonra çalışabiliyor anlam veremiyorum :)

Evet anakartın üzerinde yeşil bir ışık var, her şey normal iken o orada yanıyor ama enerji gelmediği zaman yanmıyor. Şimdi alsam götürsem, orada denerler ve kesin 30 denemenin 30'unda da çalışır ve ben kafayı yerim :)

• Overclock yapmış mıydınız?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mr.lvr.

Overclock yapmış mıydınız?

Yok hocam. İşlemcim vs. hep o özellikleri düşünerek aldırdı arkadaşlar ama nasıl yapılır onu bile bilmiyorum.

Şu anda çalışıyor. Yani az önce kapattım açtım açıldı. Ama sabaha kadar kapalı kalınca açılmıyor sanırım. Yani tetiklenmiyor. Kablosunu söküp vs. belli bir süre bekledikten sonra yeniden açılıyor.
  • anakarttaki veya herhangi bir parçadaki kondansatör vb bir devre elemanı eskidiği için soğukken çalışmıyor olabilir. Bilgisayar açıkken kasadan zor duyulan cızırtı vs bir ses geliyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mr.lvr.

anakarttaki veya herhangi bir parçadaki kondansatör vb bir devre elemanı eskidiği için soğukken çalışmıyor olabilir. Bilgisayar açıkken kasadan zor duyulan cızırtı vs bir ses geliyor mu?

Hocam ilgine teşekkür ederim. 2 gün boyunca bilgisayarı inceledim ve herhangi bir ses vs. duyamadım yani öyle bir cızırtı gelmiyor. Ama deneme yanılma yoluyla kesin olan bir şey var.

bilgisayar yaklaşık 10 saatin üzerinde kapalı kaldıysa (örneğin akşam kapattınız sabah 8 gibi açmaya kalktınız) açılmıyor. Daha sonra power ın şartelini kapatıyorum, kablosunu söküyorum. yaklaşık 10 dakika geçtikten sonra kablosunu takıyorum ve enerji geliyor. Bilgisayar açılıyor. Bunu bu 3 gün içerisinde 3 sefer denedim. Kısa süreli kapamalarda açılıyor. Yani sabah 9 da kapadınız öğleden sonra 4 te açtınız, açılıyor. Ama pazar günü akşam 9 da kullandım kapadım. Pazartesi akşam 6 gibi açmayı denedim açılmadı. Dedim power'ı komple sökeyim ona göre bakayım. 10-15 dakika geçti geçmedi açıldı. Akşam 8 gibi kapattım, sabah 8 de denediğimde yine açılmadı. Power'ın kablosunu sökeyim dedim, söktüm ve 10 dakika sonra taktım, bastım çalıştı :)

Sizin dediğiniz gibi soğuk olduğu için çalışmasa hiç çalışmaz zira 10 dakika kablo bile takılı olmuyor.

• 0/I düğmesini yarıda tutarken power tuşuna basmayı dener misiniz, açılırsa I konumuna getirin ama
  • quote:

Orijinalden alıntı: RASP

0/I düğmesini yarıda tutarken power tuşuna basmayı dener misiniz, açılırsa I konumuna getirin ama

Hocam denedim ama bir şey olmadı. Garip bir şekilde. Power'a giren kabloyu söker ve yaklaşık 10 dakika sonra tekrar takarsanız çalışıyor. Sabah uykuda bırakmıştım akşam işlerim var diye. Uyku'da da kalmıyor artık. İkidir deniyorum ve kapanıyor nedense. Sonrasında ben de kabloyu söküyorum 10 dakika sonra takıyorum ve deniyorum, açılıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: shario

quote:

0/I düğmesini yarıda tutarken power tuşuna basmayı dener misiniz, açılırsa I konumuna getirin ama

Hocam denedim ama bir şey olmadı. Garip bir şekilde. Power'a giren kabloyu söker ve yaklaşık 10 dakika sonra tekrar takarsanız çalışıyor. Sabah uykuda bırakmıştım akşam işlerim var diye. Uyku'da da kalmıyor artık. İkidir deniyorum ve kapanıyor nedense. Sonrasında ben de kabloyu söküyorum 10 dakika sonra takıyorum ve deniyorum, açılıyor.

merhaba.

Sorununuz büyük bir ihtimal psudan gibi görünüyor. belirli bir çalışmadan sonra psu iflas edebilir. Zira elimde bozuk rm750x mevcut.. ve aynı sebepten bozuldu şuanda hiçbir şekilde sistem start verdirmiyor. ışıklar yanmıyor. elimde bozuk evga 750 watt var. bundada rgb ledler yanıp anakarta güç vermiyor. işin ilginç yanı kullandıgım psular üst seviye psular hepsi gold sertifikalı. şuan high power kullanıyorum açıkcası hepsinden daha sorunsuz çalışıyor. Yada bana bozuk ürünler denk geldi. Tanıdık arkadaşınız var ise psuyu onun pc sinde deneyin derim

• quote:

Orijinalden alıntı: gtx295

quote:

Orijinalden alıntı: shario

quote:

merhaba.

Sorununuz büyük bir ihtimal psudan gibi görünüyor. belirli bir çalışmadan sonra psu iflas edebilir. Zira elimde bozuk rm750x mevcut.. ve aynı sebepten bozuldu şuanda hiçbir şekilde sistem start verdirmiyor. ışıklar yanmıyor. elimde bozuk evga 750 watt var. bundada rgb ledler yanıp anakarta güç vermiyor. işin ilginç yanı kullandıgım psular üst seviye psular hepsi gold sertifikalı. şuan high power kullanıyorum açıkcası hepsinden daha sorunsuz çalışıyor. Yada bana bozuk ürünler denk geldi. Tanıdık arkadaşınız var ise psuyu onun pc sinde deneyin derim

Hocam ilginiz için çok teşekkür ederim. Sağdan soldan 3-5 gün idare edebileceğim PSU araştırıyorum denedikten sonra ben de yeni bir tane edineceğim. Corsair ile görüşüyorum ve 7 yıl garanti verdikleri ürünü değiştirmelerini bekleyeceğim artık. Bugün de garip bir şekilde uyku'da kalmış ve geldiğimde açtı direk, uykudan uyandı.

Peki sizdeki problemde daha sonra çalışma gibi bir durum oluyor muydu?

• shario S kullanıcısına yanıt
    aslında sistemi normal kullanıyordum. kırmızı ekran oluşuyordu oyun ortasında donuyordu ekran.. sonra sık sık olmaya başladı birgün açmaya çalıştım açamadım. bende sizin gibi güç kablosunu çıkarıp taktım 5-6 denemede açılıyordu. zaten sonradan hepten gitti.. patlamadı psu kendi kendine infilak etti. buda şansımıza sanırım. Tabiki psu nun kaliteside etken
  • Zannediyorum sorun PSU'dan. Zira Corsair sağolsun yeni psu gönderdi ve yaklaşık 5 gündür kullanmama rağmen aynı sorunla herhangi bir şekilde karşılaşmadım.
  • merhaba, aynı sorunu başka bir marka psu da ben yaşamıştım dediğiniz gibi uzun süreli kapalı kalmalarda pc acılmıyordu güc kaplosunu söküp 10 15 dk beklediğimde pc acılıyordu sorununuz güç kaynağı ile alakalı.
  • bu olay yıllar önce başıma gelmişti. psu değiştirdim ve bir daha sorun yaşamadım. sistemi başka bir psu ile 1 hafta kadar deneme şansınız varsa öyle yapın emin olmak için
  • @senolince, @GUERRA,

6. günümdeyim ve herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Aynı sorunla karşılaşacak olan başka kimseler için kaynak da olsun. Sorununuz muhtelemen PSU'dam kaynaklı oluyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.