Şimdi Ara

PSN'İN GERÇEK HACK'LENME SEBEBİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
4.387
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kaç gündür şurada Sony'nin ne mallığı kaldı, ne başka bir şeyi, eleştiren eleştirene. Bu yetmezmiş gibi eleştirenlerin çoğu da kopyacı takımı...

PSN'in gerçek hack'lenme sebebi Sony'nin sistemindeki açık değil, admin'lerin şifresinin ele geçirilmesiymiş. Bugün dünyanın en sağlam sistemi de olsa, admin şifresini ele geçirince istediğini yaparsın.

http://www.psu.com/PSN-hackers-attacked-Admin-Dev-accounts,-services-returning-in-a-day-or-two,-SCEE-source-claims--a011425-p0.php

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SolidRock -- 24 Nisan 2011; 12:58:52 >

• Yalnız hocam bir adminin şifresinin ele geçirilmesi çok vahim bir durum değilmidir. Admin şifresi ile neler yapılabileceğini hepimiz biliyoruz.

Yazılımcıların hatası nedeniyle güvenlik şifresinin ele geçirilmesi şimdide admin şifrelerinin ele geçirilmesi. En basit bir şirketin bile fazlasıyla dikkat ettiği birşeydir bu.

O enterprise admin buraya gelecek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The_Rahip -- 24 Nisan 2011; 13:11:39 >
  • Hatırlarsanız 2007 yılında yine Sony çalışanlarından birisi kopya oyun oynanabilecek bir isoloader yazmış ama ardından Sony bu olayı tespit edip bu kişi ile parasal yönden anlaşıp konuyu kapatmıştı. Keza JB olayı da servisten çalınan (sızdırılmışta denilebilir) USB ile olmamışmıydı. İşte son günlerde CISCO gibi bir şirket dahi aynı sebepten hack'lenmedi mi? Adamlar dünyanın en büyük güvenlik şirketlerinden.

http://www.chip.com.tr/konu/eski-calisan-onu-bile-hack-ledi_26446.html

Sistem hack'lenmesi ile bu tip olayları birbiri ile karıştırmamak lazım.

• bkz; ''mazereti kabahatinden beter''
  • demekki sony değil adminleri MAL mış
    özrü kabahatinden büyük aynen

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xamaximax -- 24 Nisan 2011; 13:16:58 >
  • Yahu şu basit yakıştırmaları yapmaktan bıkmadınız, adamın hesabı hack'lenmiş, mallıkla ne alakası var. Yarın öbürgün senin de msn hesabın falan hack'lense sen ne durumuna düşeceksin bu durumda? Az biraz insaflı olun, hem kopyanın dibine vuruyorsunuz, hem de dünyanın hakaretini yapıyorsunuz... Bu konuda son konuşacak olanlar kopyacılardır...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SolidRock -- 24 Nisan 2011; 13:21:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SolidRock

Hatırlarsanız 2007 yılında yine Sony çalışanlarından birisi kopya oyun oynanabilecek bir isoloader yazmış ama ardından Sony bu olayı tespit edip bu kişi ile parasal yönden anlaşıp konuyu kapatmıştı. Keza JB olayı da servisten çalınan (sızdırılmışta denilebilir) USB ile olmamışmıydı. İşte son günlerde CISCO gibi bir şirket dahi aynı sebepten hack'lenmedi mi? Adamlar dünyanın en büyük güvenlik şirketlerinden.

http://www.chip.com.tr/konu/eski-calisan-onu-bile-hack-ledi_26446.html

Sistem hack'lenmesi ile bu tip olayları birbiri ile karıştırmamak lazım.

Hocam Cisco'nunda aynı durumu yaşaması bu olayı normal yada Sony'nin hatası olmadığını göstermez. Admin şifresinin ele geçirilmesi cidden vahim bir durumdur. Admin şifresi ne demek hocam bu işlerden anlayan birisindir ve ne gibi sonuçlar doğuracağı ortadır. Bırak bir sonuç doğurmasın adamlar kullanıcılara birşeyde yapmasın ama bu bile Sony çalışanlarının duruma bakış açısını gösterir.

Sony'nin özürü "xamaximax" dediği kabahatinden daha büyük.

Bunca kişinin oyun oynadığı ve alışveriş yaptığı PSN'de demekki herşey Allaha Emanet ilerliyor.

Sony hackerlara falan suç atmasın maşallah kendi kendini cidden iyi baltalıyor. Yazılımcıları ayrı bir olay, adminleri falan ayrı bir olay.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The_Rahip -- 24 Nisan 2011; 13:21:20 >

• bence kırılması iyi oldu. şimdiye kadar ps3 almayanlar ps3 e yöneldi. zaten zamanla online'a kayar bir kısım kullanıcı. belki de bilerek sızdırdılar ? ps4'ün çıkmasına ne kaldı şurda. 2012 içinde çok büyük ihtimal sürülür
  • quote:

Orijinalden alıntı: SolidRock

Yahu şu basit yakıştırmaları yapmaktan bıkmadınız, adamın hesabı hack'lenmiş, mallıkla ne alakası var. Yarın öbürgün senin de msn hesabın falan hack'lense sen ne durumuna düşeceksin bu durumda? Az biraz insaflı olun, hem kopyanın dibine vuruyorsunuz, hem de dünyanın hakaretini yapıyorsunuz... Bu konuda son konuşacak olanlar kopyacılardır...

Hocam hiç kasma boşuna anlatamazsın koskoca şirketi 3 günde yerin dibine soktular yok malmış yok işi bilmiyormuş yok para gözmüş. + Bu kadar dengesiz eleştiri yapan bekleyemenlerin çogunluğununda asosyal oldunu belirtmek isterim.
  • Ben sahsen artik bu tur konulari takip etmeme karari aldim cunki bence zeka fakiri bilyon tane mesaj atilmaya baslandi.
    Her sey kirilabilir her sey hacklanebilir anlayin artik,
    Hacklanince inanin sony buna sevinmiyor yada kullanicilari online i beklerken live da cirit atanlari gorunce iyiki hacklendik demiyordur.
    Onlarda tabiki uzuluyor ellerinden geleni yapiyorlaridr.
    Daha bir kac sene evvel de MS nin basina gelmemismiydi ADMIN boyutunda sifre calinmalari,.
    Orda buyuk bir durum olmamis sadece hackerlar bazi kullanicilarin kullanici bilgileri ile oynamislardi vs vs.
    Yani bunlar olur. Ha oldugunda sony ders cikarip buna onlem alir ve sonrasinda benzer saldirilardan korunur. Korunmazsa bundan sonrasi icin bir sey yapmazsa o zaman bo degerli !!! elestirilerinizi yaparsiniz.

Burda kimse ama kimse koca sirkete basiretsiz yakistirmasi yapmasin.
    Ve en IGRENCIDE bu olaylarda bile (uzucu) xbox tarafi ve yanlilari bu tur olaylari kullanip HAAA HAAAA bakin ne hale dustu GIBI cisi geldiginde soyleyemeyip altina yapan cocuk yada ozurlulerin yapmayacagi yorumlari, yaklasimlari yapmasin lutfen.
    Ben bu siteye gorus almaya geliyorum, Kin kusulmus, firsat degerlendirilmis mesajlar gormeye degil.
    Xbox cu live de oynarken ancak PSN de ki adam oynayamayinca bu simdi neden LIVE ci lehine bir sevinc kaynagi oluyor bunu ben bir turlu anlayamadim anlayamam da.
    Bu ancak burda ki acinasi bir kac kisinin kendilerine layik gordugu bir durum olsa gerek.

• Aynı durum Xbox Live da olsa buradakiler neleeer neler yazar çizerdi. Bir kalemde geçelim yani bunları.

Konuya dönersek

Bu yazıda resmi bir açıklama degil. Haliyle "PSN in hacklenmesinin gerçek nedeni" diye birşey söz konusu degil. Birisi yazmış çizmiş, yok bir kaynaktan duymuş yok bilmem ne.
    Kaldıki ortada yine basit bir şifre olayı yok.

Koca PSN bir şifreye bakıyormuş demek
    Az biraz sistemlerle alakalı olanlar bilirki, bir admin şifresi ile koca sistem çökmez. En basidinden seviye seviye güvenlik olur. Telnet çektinmi herşeyi yapamazsın. Hele böyle canlı bir sistem devamlı monitor edilir. Milyonlarca kişi baglanıyor.
    Yazıdada DDOS ataktan server etkilenmesini zaten yazmışlar. Admin şifresi ele geçti degil, admin güvenliği geçildi manasında cümle var. Admin Dev Account breached demek güvenliği aşıldı, sızıldı anlamında olur
    Başlıktada yazdıgı üzere bu hesaplara saldırılmış...Sonuç yine zayıf güvenliğe gider. Sorumlusu yine firma olur...

• Ben sahsen kendimi cok iyi biliyorum.
    Baskasinin mutsuzlugundan kendime mutluluk payi cikaran biri degilim.
    SONY degilse MS olsaydi baskasi neler yaziri da ben herkesin dusunce yapisini kendininki gibi sanmana bagliyorum.

Neyse.
    Ne ms tarafindan nede Sony tarafindan userlarin hic bir sartta uzulmesini istemem.
    En kisa zamanda sorunun cozulmesi dilegiyle.
  • Kasatka
    Kimse memnun olmaz. Bir sürü kişi magdur. O nedenle başka konsolu kullanıyor diye insanları suçlamakta bir o kadar manasız. Tersi olsa burada neler yazacak insanlar var. Aynı şey diger taraf içinde geçerli. O nedenle anlamsız böyle mesajlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shadow Fox -- 24 Nisan 2011; 16:02:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Drizzt_tr

Aynı durum Xbox Live da olsa buradakiler neleeer neler yazar çizerdi. Bir kalemde geçelim yani bunları.

.....................

Şimdibu mantıkla mı yorum yapıyorsun, eğer böyle ise büyük bir yanlış içindesin demektir...
  • Ben mağdurum.Yardım edin..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Drizzt_tr

Aynı durum Xbox Live da olsa buradakiler neleeer neler yazar çizerdi. Bir kalemde geçelim yani bunları.

Konuya dönersek

Bu yazıda resmi bir açıklama degil. Haliyle "PSN in hacklenmesinin gerçek nedeni" diye birşey söz konusu degil. Birisi yazmış çizmiş, yok bir kaynaktan duymuş yok bilmem ne.
    Kaldıki ortada yine basit bir şifre olayı yok.

Koca PSN bir şifreye bakıyormuş demek
    Az biraz sistemlerle alakalı olanlar bilirki, bir admin şifresi ile koca sistem çökmez. En basidinden seviye seviye güvenlik olur. Telnet çektinmi herşeyi yapamazsın. Hele böyle canlı bir sistem devamlı monitor edilir. Milyonlarca kişi baglanıyor.
    Yazıdada DDOS ataktan server etkilenmesini zaten yazmışlar. Admin şifresi ele geçti degil, admin güvenliği geçildi manasında cümle var. Admin Dev Account breached demek güvenliği aşıldı, sızıldı anlamında olur
    Başlıktada yazdıgı üzere bu hesaplara saldırılmış...Sonuç yine zayıf güvenliğe gider. Sorumlusu yine firma olur...

Sony ne yapsa suçlu zaten, hakkını korumaya çalışır suçlu olur, saldırıya uğrar yine suçlu olur

Hırsızı beraat ettirip ev sahibini içeri attırmaya çalışmakla aynı şey bu bence

• Kullanıcıların mağdur olmasından zevk alan,o ananasları savunan kişilerin çok ciddi psikolojik sorunları vardır.İster PSN,ister Live ister Steam de olsun milyonlarca kişi ne online oyun oynayabiliyor ne de diğer sistemleri kullanabiliyor.Live da da birkaç yıl önce uzun süren bir bakım oldu diye hatırlıyorum ama bu durum çok farklı,haber vermeden pat diye kapattılar PSN'i.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Armag3d0N -- 24 Nisan 2011; 16:22:09 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: arda_tirmas

Sony ne yapsa suçlu zaten, hakkını korumaya çalışır suçlu olur, saldırıya uğrar yine suçlu olur

Hırsızı beraat ettirip ev sahibini içeri attırmaya çalışmakla aynı şey bu bence

Sony tabiiki suçlu. Senin güvenliğini o sağlayacak. Sen onu tanırsın şirket olarak. Garantin güvencen, malını aldıgın firmadır. Hala anlayamadın mı sen bunu ? Alakasız örnekle nereye varmaya çalışıyorsun ? Hackleyenin suçu zaten belli, senin güvenliğini sağlaması gerekeninde...Bazı şeylerden hiç haberin yok, Sony diye yapma bunu...Sen Microsoft olarak düşün , o zaman daha saglıklı karar verirsin

SolidRock, benim yorumlarım ortada, alay, dalga geçen birşey yok. Varsa buyur yaz...
    Demek istediğim şu, sütten çıkmış ak kaşık olsa belki bu suçlamaları yapabilir ama yok. Aynı şey Live da olsa neler yazar çizerdiniz dedim sadece, yalan mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shadow Fox -- 24 Nisan 2011; 16:30:18 >

• Sevgili akadaşlar,
    Sony büyük ihtimalle yeni bir yazılım hazırlamakta ve onun uygulama şeklini araştırmaktadır.
    Elbetteki bu sanal bir dünya vede bunun açıklarını arayanlar, oradan dalarak bir şeyleri kapma telaşında olanlarda olacaktır.
    Bunu engellemesi sanal bir ortamda cok zordur. Ama böylesine geniş bir açılım sunan
    Milyonlarca kullanıcısını şimdiye kadar asgaride memnun eden bir kuruluş
    sanmıyorumki 3-5 sivri akıllıya meydanı bırakacaktır.
    Sağdan soldan gelen %80'i asparagas olan uydurmalarla belleklerinizi boş yere doldurmayınız.
    Biraz sabırla beklersek(ki oldukca zor görünüyorbence herşey düzelecektir.

-not: eee açıl artık sende ama yaaa....
  • @Koray

Sana dalga geçiyorsun demedim, sadece yazdığın bir mesajdan alıntı yaptım. Sen de bu mesajı sana yazılan bir yorumakarşılık yazmışsın. Durum gayet açık, kendin dile getiriyorsun, belki sen yapmıyorsun ama forumda bu yazdıkların doğrultusunda bunu yapan onlarca insan mevcut.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.