Şimdi Ara

Psikoloji ve davranış bilimlerinden anlayan zeki insanlar içeri (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
705
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Bir diğer sorun da şu rahatsız olduğum davranışlarından biri olarak hep emir cümlesi kullanarak konuşması. Odadan dışarı çıkacağım. "Çıkarken ışığı kapat" diyor. Çıkarken ışığı kapatır mısın demiyor. Bir şeyi bir yere koymamı isterken şuraya koy diyor. Şuraya koyar mısın yok. 10 cümlede nadiren 1 ya da 2 kere böyle konuşsa pek sorun olmayabilirdi ama her konuşmasında böyle. Uyardım çokça. Kibar feyzo olmamıza gerek yok diyor. Ne alakası var kibar feyzolukla diyorum. Bir şey istenirken rica ile istenir , sen emir cümlesi kullanıyorsun. Yapar mısın şeklinde sor ya da iste diyorum ama yok aynı hep. Bunda da değişmedi. Bir kaç kere bana çıkarken ışığı kapat dedi yine, bu sefer "hayır kapatamam" dedim. Kapatır mısın demediğin için kapatmayacağım dedim. Tamam kapatma dedi.
    Bundan bir kere sonrasında başka bir gün "çıkarken ışığı kapatırsın" dedi. Yine kapatır mısın yok. Yine rica yok ama en azından çıkarken ışığı kapat diye emir cümlesi kullanmadığı için ben de abartmak istemedim ve kapattım. Dikkat ettim, özellikle rica etmekten mısın misin demekten kaçınıyor. Yani tam istediğim şekilde konuşmuyor bu konuda hala. Genelde emir cümlesi kurmaya çalışıyor. Bu da beni strese sokuyor ve rahatsız oluyorum. Rahatsız olduğumu ve emir cümlesi kullanmasından hoşlanmadığımı defalarca söyledim, uyardım ama değişmedi hiç. Aynı tas aynı hamam.

Bu da en çok tartıştığımız ve benim canımı sıkan 2. konu. Yanlışsam yanlışsın deyin. Tarafsız bir şekilde yorumlamanızı istiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cross Thread -- 16 Ocak 2021; 11:46:52 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Örnek vereyim. Kahve içmek için bir kafeye gittiğinizde bir kahve ver ya da bir kahve versene demezsiniz. Bir kahve alabilir miyim ya da bir kahve verir misin dersiniz.
    İşte benim kardeşim benden bir şey istediğinde hiçbir zaman ricada bulunmadan istiyor ve konuşuyor. Bu da benim canımı sıkıyor. 2. sorunumuz da bu. Gıcık oluyorum ondan bu sebepten ve diğer sebepten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cross Thread -- 16 Ocak 2021; 11:55:58 >
  • Cross Thread kullanıcısına yanıt

Tabii ki aslında aile açışından değil de kardeş sorunu desek daha doğru olur çünkü benim kardeşim de sinirli, huysuz, agresif, az konuşkan, laf dinlemeyen, burnunun dikine giden bir yapısı var beni dinlemiyor gereksiz yere bir sürü ıvır zıvıra para harcıyor bana kızıyor ama kendisi pekte stabil değil artı her zaman gergin ve acaba ne zaman bana sıra gelecek diye tırsıyorum yani anlayacağın bütün mesele bu kısa ve öz.

bro beni forumda arkadaş olarak ekler misin seninle ortak yönlerimiz var gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cross Thread

Yok hocam o kadar ciddi değil durum. Öyle şeyler yok. Ama çok eskilerden beri bir geri bildirimde bulunmama sıkıntısının ilk ne zaman başladığını hatırlıyorum. Ama o zamanlar da ben kötü davranıyordum ona. Ben de sudan çıkmış ak kaşık değilim. Kendimi de çok suçluyorum. Aile yüzünden hayat bize gülmedi. Anne babam olacak 2 tane faşist baş suçlu. Bütün bokluklar onların cehaleti yüzünden oldu. Uzak durmak tek çare hocam. Konuşmamak tek çare. Diğer bütün yolları denedim. İşe yaramıyor. Ve sorunu çok daha büyütüyor. Ayrıca psikolojik bir sıkıntısı olsa bile asla ilaç kullanmasını istemem. Psikolojik ilaçlar insanı çok daha kötü yapıyor çünkü. Ben ona hep spor yap, sağlıklı beslen ve yeterli su iç derdim. Bol bol yürüyüş yap hareket et derdim. Esas bunlar faydalı ama hiçbirini yapmadı. Ben artık hiçbir şey söylemiyorum. Çünkü dinlemiyor. Zaten artık umurumda da değil. 0 iletişim ile devam edeceğim. Sadece o konuşursa formaliteden, baştan savma cevaplar vericem. Çünkü olması gereken ve hak ettiği bu.

hocam bence psikologa önce siz gidin. gerçekten isteğiniz üzüm yemek mi bağcıyı dövmek mi? lütfen önyargılarınız bir kenara bırakin. ben psikoloji öğrencisiyim. 4 ay sonra da mezun olacağım. söylediklerimin hepsinin çok ciddi bilimsel temelleri vardır. sağda solda mesnetsiz yorumlarla halk sağlığını tehlikeye atan kişilere kulak asmayın! bu ilaçların evet yan etkileri var. ama etkinlikleri yüzde 80-90 oranındadır. yoksa bu ilaçlar insan deneylere bile giremez! hocam, gerçekten bu konuda derdinizi açmışsınız. profesyonel yardım almanız ikiniz için de faydalı olacaktır. eğer bursa ya da eskişehirdeyseniz güvenilir kişiler önerebilirim. iyi akşamlar...

• lethal gun kullanıcısına yanıt

Seninle alakalı olmayan şeylere(kardeşinle alakalı) karışmaman daha doğru. İstediğini alabilir. Bu onun kendi özgürlük alanına girer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cross Thread -- 18 Ocak 2021; 16:50:28 >
  • Gaksital kullanıcısına yanıt

Psikoloji öğrencisi olmak değil, profesörü bile olsan psikoloji ilaçlarının iyi olmadığını ve zorunlu olmadıkça kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu benim şahsi fikrim. Faydaları yok demiyorum. İyileştirmez de demiyorum. İyileştirse bile başka bir yeri hasta eder diyorum. Bu konuyu diretmene gerek yok. Bu sadece benim görüşüm. Sen de farklı düşünüyorsundur olabilir. Saygı duyarım.

Profesyonel desteğe yönlendirilmek için açmadım bu konuyu ve param da yok zaten. Sadece insanların yorumlaması için. Ben pdr ye gittim 3 kere. Ya ilgilenmiyorlar ya da çözümü bilmiyorlar. Pdr cilerin çoğu boş. Ben bir çoğundan daha çok çözüme sahibim. İçlerinden en doğru ve iyi konuşanı, işe yarayan teknikleri olanı Beyhan Budak. Videolarından bile baya bir faydalandım. Ama 1. si ücreti çok pahalı. 2. si Ankarada ve online seans vermiyor. 3. sü de 1 aylık randevuları dolu.

Diğer pdr ciler Beyhan Budak ın 10 da 1 i bile değil. Ne konuşma olarak, ne mantıklı argümanlar ve çözüm yolları olarak. Üniversite hiçbir şeydir. Zeka, yaratıcılık ve doğru kitapları okumak önemlidir. Çoğu pdr cinin bu bölümü okumamış vatandaşlardan bile daha az faydalı olabilmesinin nedeni de bu.

Yine de yardımın için saol.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cross Thread -- 18 Ocak 2021; 16:49:48 >

Ben karışmıyorum zaten ama biraz dengesizliği var yani ne biliyim beni dinlemez kafasının estiğini yapar kolayca sinirlenir hatta çok agresif hareketleri var daha ne diyeyim bro. Bu arada arkadaş olarak eklediğin için saol.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lethal gun -- 18 Ocak 2021; 16:9:29 >

O psikolojik ilaçlar var ya ömrümü çaldı ömrümü ben o kadar lanet şey ne gördüm ne duydum resmen iğrenç mesela ben çocukluğumdan beri defalarca ilaç kullandım kendimi robot gibi hissettim bacaklarım sanki tonlarca sopa yemiş gibi ağrıdı vücudum hareket edemiyordu beyin fonksiyonlarım kayboluyordu neyse baya ara verdim sonra tekrar başladım ama bu sefer daha kötü oldum midem bulandı başım aşırı şekilde ağrımaya başladı nefes alamıyordum kalbim sıkışmaya başladı sonra tekrar bıraktım şimdi rahatım sorunum yok ayrıca psikoloğa gittim hepsi hiç bir şey bilmiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cross Thread

Psikoloji öğrencisi olmak değil, profesörü bile olsan psikoloji ilaçlarının iyi olmadığını ve zorunlu olmadıkça kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu benim şahsi fikrim. Faydaları yok demiyorum. İyileştirmez de demiyorum. İyileştirse bile başka bir yeri hasta eder diyorum. Bu konuyu diretmene gerek yok. Bu sadece benim görüşüm. Sen de farklı düşünüyorsundur olabilir. Saygı duyarım.

Profesyonel desteğe yönlendirilmek için açmadım bu konuyu ve param da yok zaten. Sadece insanların yorumlaması için. Ben pdr ye gittim 3 kere. Ya ilgilenmiyorlar ya da çözümü bilmiyorlar. Pdr cilerin çoğu boş. Ben bir çoğundan daha çok çözüme sahibim. İçlerinden en doğru ve iyi konuşanı, işe yarayan teknikleri olanı Beyhan Budak. Videolarından bile baya bir faydalandım. Ama 1. si ücreti çok pahalı. 2. si Ankarada ve online seans vermiyor. 3. sü de 1 aylık randevuları dolu.

Diğer pdr ciler Beyhan Budak ın 10 da 1 i bile değil. Ne konuşma olarak, ne mantıklı argümanlar ve çözüm yolları olarak. Üniversite hiçbir şeydir. Zeka, yaratıcılık ve doğru kitapları okumak önemlidir. Çoğu pdr cinin bu bölümü okumamış vatandaşlardan bile daha az faydalı olabilmesinin nedeni de bu.

Yine de yardımın için saol.

madem öyle diyorsun hemen sağlık bakanlığı, apa, fda hepsini arayıp ilaçların lisansını iptal ettiriyorum. sen rahat ol...

• Arkadaşım sen sorunlu musun? Ben kendi tercihimi söyledim sadece. Başkaları kullanmasın diye bir şey mi dedim. İnsanların özel alanına saygı duymayı öğren önce. Ben tercih etmiyorum diyorum. Israrla dayatmaya çalışıyorsun. Valla hiç uğraşamayacağım. Bir de psikoloji okuyormuş.  Umarım mezun olana kadar senin için yararlı kitaplar okursun da insanların kişisel alanlarına saygı duymayı öğrenirsin. Ve seni banlamak zorundayım. Bye

• lethal gun kullanıcısına yanıt

Bırakın istediğini yapsın. Onun kişisel alanına karışma. Ona istediğini yaptırma zaten. O kendisi için neyin iyi veya kötü olduğuna kendisi karar vermeli. Durduk yerde sana hakaret etmediği sürece ya da saygısızlık yapmadığı sürece ona tepki göstermene gerek yok.

Rica ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cross Thread -- 19 Ocak 2021; 12:45:44 >
  • Saol ben zaten bundan sonra ona karışmayacağım bana zarar vermediği sürece istediğini yapabilir. Önerilerin için teşekkürler.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.