Şimdi Ara

PS4 Pro - LG TV Goruntu ve HDR sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
94
Cevap
4
Favori
28.540
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Epey okudum ama benzer konular olsa da kendi sorunuma tam cvp bulamadim. Ben hemen kendi problemimi izah edeyim.

LG 4K Tv aldim. (LG 43UH610V 43 inç 108 cm Ekran Ultra HD 4K)
    Ardindan 1 gun sonra gittim Ps4 Pro aldim.
    Kutunun icinden cikan HDMI kabloyu taktim, PS4 calistirdim, ama ses var goruntu yok.
    Biraz netten arastirdim, guc dugmesine 2 kere bip sesi gelene kadar basarak Safe moduna ulastim.
    En altta HDCP sectim, Otomatik idi, degistirerek HDCP 1.4 yaptim ve restart istedi.
    Restarttan sonra makina acildi ve goruntu geldi.
    Ayarlardan Ses ve Ekrana gelip kontrol ettigimde ekteki foto cikti.
    Acikcasi infodan baktigimda 2160 ile oynuyor, ama o yazan cok moralimi bozdu.
    2 sorum var bu konu ile ilgili olarak.

-TV aslinda Hdr destekliyor (Urun aciklamasinda var) fakat fotoda da goruldugu uzere desteklemiyor.
    -HDCP 1.4 ayarina ben en basta mecburen aldim fakat bu sekilde olunca 4K oynayamayabilirsin uyarisi veriyor, otomatikte en basta goruntu gelmeme probleminin baska cozumu var midir ?

Not : TV cok begendim, kendi icindeki youtubedan 4K videolari izledigimde inanilmaz hosuma gitti.
    Not : LG TV ler ile ilgili PS$ uyumsuzlugu hakkinda cok seyler yaziyor.

Saygilar PS4 Pro - LG TV Goruntu ve HDR sorunu

• Kontrastı açtikça (özellikle dinamik kontrast görüntüyü mahvediyor) siyah beyaz uçurumun daha da açmış oluyorsunuz. Beyazlar patlıyor siyahlar da boğuluyor. Aşırı kontrast, özellikle dinamik kontrast oyun deneyiminizi mahveden iki unsurdur.

Örneğin ekranda karanlık bir bölge örneğin bir gunesli havada bir mağara girişinin onundesiniz. Mağaranın içini dinamik kontrast la goremezsiniz kapkara olur. Halbuki oyunun isik ton kodlamaları onu gorebilmenizi sağlayacak şekilde yapılmıştır ama siyahları kontrast yüzünden boğum boğum boğmuş oluyorsunuz ve mağaranın girişi kapkaranlık oluyor. Bu da oyun deneyimini doğrudan dusuren pis bir durum. Normal şartlarda o mağaranın o girişinin ve bir miktar içeriyi gorebilmeniz gerek. Ama aslında içeriyi göstermeyecek kadar siyah olmasi göze çok hos gelir ve TV yı full kontrast kullanırız. Ne kadar açarsan uff ne harika görüntü dersin. Ama işin aslı öyle değil. Siyahla beyazin birbirine zitligi gozu aldatıyor ve hoş gösteriyor. Ama bir çok detayı da görememenizi sağlıyor.
    Aynı ornekleri beyazlar üzerinde de düşünebilirsiniz. Asiri ve dinamik Kontrast siyahlara yaptığı olumsuzlukları beyazlara da yapar. Parlatır da parlatır beyazları. Beyazin tonu kalmayacak kadar sadece en beyazı gösterecek kadar parlatır.

Şimdi bu kadar yazdım HDR'nin farkı nedir peki. Hah işte yukarıda yazdığım bu olumsuzluklarin hiçbirini HDR ile yaşamazsınız.

Herkesin TV siyle renk ve isik skalası web sitelerinden birine girip renk ve ışık ayarlarını kalibre etmesi önemli bir konu aslında. Ornegin o beyazdan siyaha giden o kat kat kutucukların hepsinin gecisini birebir goremiyorsaniz parlaklık ayarlariniz yanlış demektir. Hepsini tane tane görmeniz gerekir. Dinamik kontrast açarsanız bu kutucukların geçişlerini (en dolardaki ve en dağlardaki kısımlar özellikle) goremezsiniz. O yüzden oyun oynarken dinamik kontrasttan uzak durun.
  • Kardeşim 1.4 bağlantı ile 4k yayın alamazsın.Benim tv Sony hdr için bağlantıyı ilk porta taktım ve ayarlardan hdmi seçeneğine gelip bağlantıyı iyileştir diye seçenek çıktı onu onayladım 4k/2k hdr destekliyor dedi.Samsung da uhd color modunu aktif edince geliyor.Lg için de buna benzer seçenekler olmalı diye düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir de unutmadan video çıkış seçeneklerinde 2160p rgb aktif olmalı.Yuv yerine.

• Yıldırım Demirören kullanıcısına yanıt
    Ustad bahsettigin UHD color modu LGde de var ama ne yazik ki ise yaramadi.

Ayrica baslangıcta otomatik olani mecburen 1,4 cevirdigimden olacak ki 2160 RGB pasif.

• Hocam yardımcı olabilir miyim bilmiyorum ama başka bir konuda arkadaşın teki HDMI-1 girişine takın diğer girişlerde sorun yaşadım gibi bişi demişti. Bir dene istersen.
  • LG servisini aradım ve benim 55UB860V modelinde HDR olmadığını öğrendim. güzel oldu çok da iyi oldu taaam mı..
  • Bana da bu konuda yardımcı olan bir makta06 nickli arkadaşımızın tavsiyesi.. İstersen bir dene LG marka Tv 'lerin genel olarak soket girişleri aynıdır.. Eğer aynı değil ise cihazının kullanım kılavuzunda HDMI girişlerinin anlatıldığı bölüm, alttaki gibi girişlerin özellikleri hakkında bilgileri kontrol et.. 4K / 60Hz - 4:4:4 RGB uyumlu olan HDMI soketi hangisi ise onu kullan..!!

Alt taraftaki UB Serisi için

İşlem :

1.Adım : PS4 Pro'yu HDMI 2.0 destekli bir kablo ile TV'nizin HDMI 3 bağlamanız..
    2.Adım : PS4 Pro --> Ayarlar --> Sistem --> HDCP tik işaretini kaldırıp PASİF hale getirin..
    3.Adım : TV --> Ayarlar --> UHD Deep Color AKTİF hale getirin..

HDCP : Yüksek Bant Genişlikli Dijital İçerik Koruması anlamına gelir... Oyunlar için gerekli bir donanım değildir; yalnız youtube ve benzeri video uygulamalarında isteyecektir.. Bu durumda tekrar aktif hale getirip, kullanımdan sonra kapatarak devam edebilirsin..!!

HDR : TV üzerinden UHD Deep Color ve PS4 Pro üzerinden Derin Renk ayarları AKTİF hale gelince; HDR'li bir TV ile arada neredeyse fark kalmıyor.. Onun için sıkıntıya gerek yok..!!

Tabi ki daha iyi bir görsellik için TV'nin ince ayarlarını yapmayı unutma..!!

Sonuç :

Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alaturcamawzer -- 15 Kasım 2016; 16:51:29 >

• makta06 M kullanıcısına yanıt
    Hdr ile bizim bu uhd deep color arasi bi test olsa da gorsek keske. Ben de tvm den gicik kaptim hdr yok diye. Servisi aradim herhangi bi update ile falan engine a bu yaptirilabilir mi diye. Yok oyle bi update falan gelmicek, olmaz zaten falan dediler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pro alıp almamak arasında kalmış biri olarak alırsam TV için hem boyut hemde fiyat açısından sizin modelden almayı planlıyordum.

Bahsettiğiniz sorunu çözebildiniz mi?

• Selam arkadaslar

Ben sorunu cozdum.
    Acikcasi nasil cozdugumu ben bile tam anlamadim ama su sekilde yaptim.
    TV de HDMI UHD Deep Color secenegi var. Onu acip kapatiyorsunuz.
    Ardindan PS4 te HDCP Etkinlestir secenegi olan kutu tikli ise tiki kaldiriyorsunuz.
    Daha sonra TV nin HDMI UHD Deep Color secenegini Acik a ceviriyorsunuz.
    Bunu yapinca 2160 RGB aktif oluyor, altinda HDR kapali, HDCP ise kapali ya da 4K desteklenmeyebilir yaziyor.
    Iste bu noktada HDCP tiklayarak etkinlestirdigimde hersey ekteki hale geliyor :)) PS4 Pro - LG TV Goruntu ve HDR sorunu

• Cevap için teşekkürler. Güle güle kullanın cihazlarınızı.

• serseri35 S kullanıcısına yanıt
    Hocam oyunlarda çok farketti mi HDR açık olması .Bilgi verebilir misin?
  • ABUX kullanıcısına yanıt
    Ustad Uncharted ve Last Of Us ta farketti kesinlikle.
  • 55UG870V bende bu var arkadaşlae hdr yok galiba ama 4 k var napiyim pro aliyim mi bi arkadaş yardımcı olabılır mı

• Aynı sorun bende de mevcut uh770v model tv hdcp kapatınca sorun olmuyor anca bu seferde bluray ve diger uygulamaları kullanamıyoruz nasıl bir çözüm yolu vardır yada tv için birşey yapabilirmiyiz ?
  • Merhaba arkadaşlar bende ps4 pro aldım bir gün önce elimdeki tv LG 49UB850V 4k UHD serisi almadan önce çok okudum görüntü gelmedi vs şikayetlerini. Fakat ben taktım direk

HDMI : 1. PORT HDCP 2.2 DESTEKLİ
    ÇÖZÜNÜRLÜK : 3840X2160 60 HZ
    RENK FORMATI : YUV420
    TV'NİZDEKİ HDR : DESTEKLENMİYOR
    HDCP : 2.2

şeklinde görüntüledi. Az araştırınca YUV420 değil RGB OLMASI GEREKTİĞİNİ ÖĞRENDİM. bunu da az araştırınca HDMI girişlerine UHD color aktif etmemiz gerektiğini öğrendim denedim bende o ayar açık ama silinik bir şekilde tv ayarlarında o yüzden değiştiremedim. LG müşteri destek hattını aradım normalde o ayarı silinik görmemeniz gerek dedi ve ekledi kasım ayında lg yeni bir güncelleme yapıcak dedi. Umarım sorun düzelir.

NOT: an itibari ile tv nin kullanım klavuzuna baktığımda 4k seçeneği için hdmi girişinden 3.port seçmemiz gerektiğini öğrendim ilk fırsatta deniycem.

SORUM: YUV420 İLE RGB ARASINDA ÇOK FARK VARMIDIR. TV DE HDR YOK MAĞLUM ÇOK ŞEY KAYBEDERMİYİZ. LÜTFEN ÖZELDEN VEYA CEVAP İLE SORUNUMU BİLEN ARKADAŞ VAR İSE YARDIM ETSİN.

İYİ FORUMLAR.

EDİTTTTTT : hdmi 3.giriş e taktığımda RGB modu aktif oldu ben 1.girişe takıyordum. Ama şimdi de hdcp 1.4 oldu haliyle o girişte 2.2 yok ::::D ne fark edicek bilmiyorum 2.2 taktığımızda neden RGB aktif edemiyoruz onuda bilmiyorum kısacası bilmiyorum :S

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi enerche -- 26 Kasım 2016; 20:21:5 >

• Arkadaşlar aynı sorun bende de var TV samsung çözümünü biri bana anlatabilir mi tam anlamadım şimdiden teşekkürler
  • LG deki sorun tamamen cozuldu.
    Hersey tamamdir gelen guncelleme ile.
  • LG 55UF8507 kullanan var mı aranızda?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.