Şimdi Ara

Persona 5 Royal [ANA KONU]- Metacritic 95/100 - 2020 PS4 En iyi oyun ödüllü (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
476
Cevap
13
Favori
28.344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eğer rank 6 ise Ann confidant ını rahatlıkla bitirirsin hocam. Yeter ki Ann in her buluşma talebine koş, gerisi kolay :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben oynarken eczacı dışındaki hatunlarla konuyu ilerletemedim:) sizin elinizden kimse kurtulamamış ama new game plus yapınca confidant’lar sıfırlanıyor ama karakter özellikleri (guts gibi) kalıyor. Bu şekilde tamamen confidant’lara odaklanabilirsiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Oyunun hikayesini mükemmel yazmışlar. En iyi senaryo ödülü oyunlara da verilmeli. Interstellar etkisi yarattı oyun bende. Belki grafikleri belki de sıra tabanlı olması yüzünden hak ettiği değerin yarısı bile verilmiyor, en azından bu forumda.

• Oyunu alacak, primary hakkı bende kalacak şekilde bir ortak arıyorum.
  • OnLiNe MaNaGeR kullanıcısına yanıt
    Evet hikaye muhteşem. Ben zaten sırf dövüş mekaniği sıra tabanlı olduğu için bu oyuna şans vermeyenleri bir türlü anlamıyorum. Oyun bütün halde o kadar güzel ki dövüş mekanikleri sadece bu bütünün bir parçası. Sonuçta bu bir JRPG oyunu ve bu tür oyunları bir bütün olarak değerlendirmek en doğrusu. Witcher 3' ün de dövüş mekanikleri bana göre yetersizdi ama toplamda değerlendirdiğim zaman oyun tam bir efsane benim için. Kaldı ki Persona 5' in sıra tabanlı sistemi oldukça gelişmiş daha üzerine neler eklenebilir bilmiyorum.

Bu oyun kimi zaman bana PS2 zamanındaki Okami'yi hatırlatıyor. Hikaye, oynanış, derinlik, atmosfer, müzikler şahane ama hak ettiği ilgiyi göremiyor. Biraz da oyun kültürü ile alakalı bir durum, yurt dışında durum belki farklıdır, bilemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leonheart07 -- 19 Ekim 2017; 11:17:25 >
  • OnLiNe MaNaGeR kullanıcısına yanıt
    Hikayesinin bu kadar iyi olması çok şaşırtıcı gerçekten. Çok ciddi konuları muhteşem ele almışlar. Başka bir oyunda böyle toplum eleştirisi, insanların iki yüzlü hallerine bakışı görmemiştim. Film olmalı diyeceğim ama zaten animesi yapılıyor.

• Oyunun senaryosu ile ilgili ağır spoiler... (oyunu bitirmeyenler okumasın)

Goro Akhechi savaşı kadar kanser bir şey yok arkadaş ya. Hayır yani oyunda autosave yok gerçekten ter aktı. Sanıyorum ki 5. mini-boss'u öldürüp hazineye koşarım. Fakat bir anda çıkıp bitmek bilmeyen formları ile bunalıma soktu. Oyunda SP satan bir yer bulamadım. Hayır pes edip return desem 5 saat geriye atacak neredeyse. Mecburen ıkına ıkına geçtim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnLiNe MaNaGeR -- 20 Ekim 2017; 10:28:9 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: OnLiNe MaNaGeR

Oyunun senaryosu ile ilgili ağır spoiler...

Goro Akhechi savaşı kadar kanser bir şey yok arkadaş ya. Hayır yani oyunda autosave yok gerçekten ter aktı. Sanıyorum ki 5. mini-boss'u öldürüp hazineye koşarım. Fakat bir anda çıkıp bitmek bilmeyen formları ile bunalıma soktu. Oyunda SP satan bir yer bulamadım. Hayır pes edip return desem 5 saat geriye atacak neredeyse. Mecburen ıkına ıkına geçtim.

Bu spoiler oyunun sonu ile mi alakalı? 6. palace dayım, açsam mı bilemedim spoilerı

• leonheart07 kullanıcısına yanıt
    Basmanı tavsiye etmem. Benim söz ettiğim yer 7. place'de geçen bir sahne ile ilgili..

• Veee 124 saatlik oynanış ile oyun sona erdi. Hikaye olsun, karakterler olsun, oynanış olsun, anlatım ve oyun sonunda hiçbir soru işaretinin kalmamış olması olsun oyun tam anlamıyla muhteşemdi. Yıllardır beni bu kadar etkileyen bir oyun oynamamıştım. Persona 6 için şimdiden beklemeye başladım ki Atlus'da Persona 5'in başarısından sonra daha iyisini yapabilmek için iş ilanlarını vermiş şimdiden. Sıra tabanlı JRPG seven arkadaşlar bu oyunu kaçırmayın. Oynayın, oynattırın
  • quote:

Orijinalden alıntı: leonheart07

Veee 124 saatlik oynanış ile oyun sona erdi. Hikaye olsun, karakterler olsun, oynanış olsun, anlatım ve oyun sonunda hiçbir soru işaretinin kalmamış olması olsun oyun tam anlamıyla muhteşemdi. Yıllardır beni bu kadar etkileyen bir oyun oynamamıştım. Persona 6 için şimdiden beklemeye başladım ki Atlus'da Persona 5'in başarısından sonra daha iyisini yapabilmek için iş ilanlarını vermiş şimdiden. Sıra tabanlı JRPG seven arkadaşlar bu oyunu kaçırmayın. Oynayın, oynattırın

new game plusa bekleriz

yalnız senin oynanış baya uzun sürmüş. ben her şeye baka baka oynadığımı zannediyordum ama benden 26 saat fazla gömmüşsün hikayeye. ilki 98 saat sürmüştü, ikinci oynayışımın en sonundayım 50 saat falan etti.

• Oyundaki kızlar maşallah hepsi taş gibi. Oyun bitti ama bir daha oymayıp Futaba'ya yazmayı düşünüyorum.

• New game plus ın kaçarı yok zaten, yapamadığım çok şey kaldı aklımda. Ona rağmen nasıl 124 saat sürdü ben de anlamadım, arada mementosu çok kurcaladım belki ondan kaynaklanmış olabilir hocam :D. Karakter özellikleri(Guts, kindness, charming vs.) new game plus da sanırım sıfırlanmıyor. Çoğu confidant görevlerini bu özellik seviyeleri yüzünden yarılayamadım bile. Özellikle kindness seviyem yerlerdeydi, Futaba' ya yanaşamadım bile . Bu arada Futaba oyundaki 2. favori karakterim, 1.si Morgana kesinlikle, onsuz kavgaya girmiyordum
    social statlar, compendium, maxladığın confidantların verdiği yetenekler ng+'a aktarılıyo.

sırf maxlamadığın confidantlar için bile yapılır. tabi bunun daha caroline&justine savaşı var, compendium maxlaması var

morgana senin gibi çoğu kişinin en sevdiği karakter bu oyunda. bense haru dışındaki tüm karakterleri çok seviyorum, her ne kadar dördüncü oyundaki karakterlerin yerini tutmadığını düşünsem de :D

• Compendium maxlamaktan kasıt eğer full Persona List ise ben o konuda kendime güvenmiyorum . İlla arada kaçıracağım olacaktır, hepsini toplayabileceğimi düşünmüyorum açıkcası. Justine&Caroline savaşı için confidantlarını maks yapmak mı gerekiyor? Özel bir görev var mı bu savaş işin?

Morgana takımın hem maskotu, hem healer ı, hem de lokomotifi.
    Oyun sonundaki sahnede bildiğin ağladım

Haru karakter olarak biraz sinir bozucu. Savaşlarda da bazen bu karakteri ön plana çıkıyor, fear büyüsüne maruz kalınca kaçıyor, deli etti beni kaç defa. Persona 4 ü oynamadım hocam ama PS4' de oynayabiliyorsak kesinlikle denerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi leonheart07 -- 8 Kasım 2017; 10:12:36 >

caroline justinele kapışmak için new game plusa başlaman yeterli. mementosdaki velvet room kapısının önünde savaşı başlatabiliyorsun. level 7 iken bile savaşabilirsin. confidantların hepsini makslamak compendium için gerekli. compendiumum şu an %80, çok vakit istiyor ama aşırı keyifli. levelimi 80-90'lara çıkardığımda fulleyecem. platine göz diktim :D

o sahne çok iyiydi de keşke öyle kalsaydı. morgana geri dönmeseydi bence daha iyi olurdu

• Popüler JRPG'lerin combat sisteminin gitgide cıvıması sonucu JRPG oynamaya uzun bi süre ara vermiştim. Arada çok canım çektiğinde el konsollarındaki Fire Emblem Awakening gibi oyunları oynadım sadece. Uzun bi aradan sonra Persona 5'e geçen hafta başladım. Sadece bu nesil içinde veya sadece konsollarda değil, şimdiye kadar oynadığım en iyi oyunlardan biri diyebilirim kesinlikle.

Turn Based Combat sisteminin cıvıtılmadan oldukça sade bi şekilde bırakılmasına bayıldım. Battleground'da koşuşturmak yok, cooldown'lar veya timeline'lar yok, quick time event'ler yok... Tam sevdiğim şekilde Combat sistemini geçtim konusu, alt metni, felsefesi, metaforları, diyalogları, mizahı, karekterlerleri, detayları, tasarımları, anime'leri, müzikleri vs. vs. vs. her yönüyle dört dörtlük bir oyun. Oyundan ziyade fazlasıyla etkileyici, sürükleyici ve insanın içine dokunan bir anime'nin içindeymişsiniz gibi....

Yanlız ingilizce gereksinimi hayli fazla. Anlatım dili diğer oyunlara nazaran daha ağır... Persona 5'i oynarken mutlaka telefonda sözlüğü açık tutuyorum En güzelide eski rpg oyunlarında olan "Journal" olayı bunda da "Log" olarak bulunuyor. Bildiğimi sandığım ama aslında yanlış bildiğim bir kelime, atladığım bir kısaltma, bilmediğim bir deyim falan olursa ve konunun gidişatı kaçırırsam anında durdurup eski konuşmalara bakabiliyorum. Japonca seslendirmesinide ayrıcaindirdim, japonca seslendirme ile oynuyorum.

İnşallah Persona 6'yıda, combat sistemini cıvıtmadan ve mümkünse 9 sene bekletmeden çıkarırlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leingrad -- 9 Kasım 2017; 0:39:5 >

• Hocam valla benim için platin çok zor iş, hele bir de sadece hafta sonları oynayabildiğimi düşünürsem ama oyunu tekrar oynayacam kesinlikle, etkisi biraz azalsın diye bekliyorum.

Morgana'nın geri dönme konusunda seninle aynı fikirdeyim. Her ne kadar çok sevdiğim bir karakter olmasından ötürü dönmesine sevinirken, diğer taraftan dönmeseydi belki daha anlamlı olurdu diye düşünmüyor değilim
  • Karakteriniz social anlamda güçlendikçe savaş sistemine de bazı yenilikler gelecek. Bu arada müzikler cidden çok iyi. Ben youtube'dan açıp dinliyorum sürekli. Palace larda çalan müzikler palace ortamı ve sahibine o kadar uyumlu ki, bu konuda da Atlus çok iyi iş çıkarmış. Palace boss savaşlarındaki boss çizimleri de inanılmaz özenli. Hepsi günahlarının almış olduğu şekilde. Ya arkadaş bu oyunu övmekle bitmez valla yoruldum
  • arkadaşlar persona oyunlarının hiçbirini oynamadım, yeni gördüm ve çok hoşuma gitti. oynamaya 5. oyundan başlasam hikaye anlamında eksiklik yaşar mıyım? ya da video mu seyretmek lazım hikaye ile ilgili bilemedim.
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.