Şimdi Ara

Protokol imzalandı: Enerji Liseleri açılıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
1.372
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Enerjide yerli üretimin arttırılması ve nitelikli personel açığının giderilmesi için Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında “Milli Enerji Eğitim Hamlesi” protokolü imzalandı.

Milli Enerji Eğitim Hamlesi kapsamında enerji sektörüne yönelik eğitim verecek meslek liseleri açılacak. İlk etapta 9 ilde 10 adet “Tabii Kaynaklar ve Yenilenebilir Enerji Lisesi” açılacak. Bunlardan 3'ü yenilenebilir enerji lisesi, diğer 7'si tabii kaynaklar lisesi olacak.

Enerji liseleri İstanbul, Hatay, Trabzon, Zonguldak, Kütahya, Artvin, Kahramanmaraş, Balıkesir ve Sivas’a açılacak. Liselerde atölye, laboratuvar, pansiyon ve kapalı spor salonları olacak.

Tabii kaynaklar ve yenilenebilir enerji liselerinde verilecek eğitimler ile gençlerin üniversitede ilgi bölümlere yönlendirilmesi ve bunun sonucunda enerjide yerliliğin arttırılması amaçlanıyor.

• Teşekkür ederiz, olumlu projeler bunlar. Bazıları yine beğenmez, kırk derden su getirir, biz işimize bakalım.

Hükümetin son zamanlarda akıllı işleri oluyor.

Enerji, savunma sanayii gibi,nükleer, eğitim ve kamu spotlarında bilim ve snayiinin öne çıkarılması, teşvikler gibi.

Görmezden gelenlere yazık. Türkiye emin adımlarla ilerliyor. Şu Meral ve Muharremin çıkmasına bir nevi sevindim aslında. Sıkıştırması da iyi oluyor. Arslan küllerinden yeniden doğuyor.

Kılıçdar dan iyiler en azından.
    Dışarıda o kadar Çevre Mühendisi var bunlara 1yıl eğitim vererekte aynı işi yaptırabilirsin. Zaten üniversitelerde yenilenebilir enerji tarzı dersleri alıyor çevre mühendisleri. İş olanağı diye 1 ton insanı eğitip sonra geç kaldık biz bu söktöre adım atmak için diyecekler. Sonra da olan eğitilen o kadar gence olacak işsiz kalacaklar.
    Zaten çok fazla bölüm var bunları üniversitelerde dal şeklinde yapacaklarına durmadan yeni bölümler ekliyorlar. Sonra mezun olan insanlar biz ne yapacaz derdine düşüyor. Kimse ne okuduğunun farkında değil. Sen önce okuttuğun öğrenciyi bilinçlendir gerisi zaten gelir.
  • Biraz gec kaldigimiz teknoloji.

Seneye faliyete girse 4 sene lise, 4 sene universite olsa; bu okulun meyvelerini 8 yil sonra gorecegiz.

Hadi bakalim. Ulkem icin hayirli olsun.

• Güzel gelişme ama eğitim planları müfredat ve mezun öğrenciler için iş olanakları gibi daha geniş ve somut bilgilendirme olsa daha iyiydi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • güzel bir gelişme kesinlikle
  • Biraz gec kaldigimiz teknoloji.

Okul 4 sene surse, 4 senede universite okusa 8 yil sonra anca meyvelerini alacagiz.

Allah sonumuzu hayir etsin. Ulkem icin em hayirlisi olmasi dilegiyle.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Önemli olan okul diğil müfredat hala anlamadınız. Senin üniversitede öğrettiklerini adamlar ilk öğretimde öğretiyolar. Siz Osmanlıca öğretmeye devam edin mezar taşlarını kim terçüme ediçek dimi ama. Yani 2 saat daha ingilizce öğretmeyin arapça ögretinki türkleri satanların dilini daha iyi bilsinler onlar gibi olsunlar sonrada biz niye gelişemiyoz ihtiyaçımı var devletin nasılsa vergilerle üretenden daha fazla kazanıyosun şeçim zamanıda bikaç yerden patent alıp birleştirdikmi yerli diye kaktırırız. Arge diyede yandaş firmalara teşvik verdikmi tamamdır bu iş.

• Teşekkür ederiz, olumlu projeler bunlar. Bazıları yine beğenmez, kırk derden su getirir, biz işimize bakalım.

Enerji, savunma sanayii gibi,nükleer, eğitim ve kamu spotlarında bilim ve snayiinin öne çıkarılması, teşvikler gibi.

Görmezden gelenlere yazık. Türkiye emin adımlarla ilerliyor. Şu Meral ve Muharremin çıkmasına bir nevi sevindim aslında. Sıkıştırması da iyi oluyor. Arslan küllerinden yeniden doğuyor.

• Dışarıda o kadar Çevre Mühendisi var bunlara 1yıl eğitim vererekte aynı işi yaptırabilirsin. Zaten üniversitelerde yenilenebilir enerji tarzı dersleri alıyor çevre mühendisleri. İş olanağı diye 1 ton insanı eğitip sonra geç kaldık biz bu söktöre adım atmak için diyecekler. Sonra da olan eğitilen o kadar gence olacak işsiz kalacaklar.
    Zaten çok fazla bölüm var bunları üniversitelerde dal şeklinde yapacaklarına durmadan yeni bölümler ekliyorlar. Sonra mezun olan insanlar biz ne yapacaz derdine düşüyor. Kimse ne okuduğunun farkında değil. Sen önce okuttuğun öğrenciyi bilinçlendir gerisi zaten gelir.

• imam hatip açmaktan bin kat iyidir. yani iyi bir gelişme,gelecek demek elektrik enerjisi demek. petrol aut,elektrik in
    10-15 yıl sonra gelişmiş ülkelerde fosil yakıtlı araba kalmayacak,hepsi elektrikli otomobil olacak. o yüzden elektrik enerjisine çok çok ihtiyacımız olacak.

• benim bildiğim meslek liseleri birşeyi geliştirecek icat edecek eleman yetiştirmez, ara eleman yani kalifiye işçi yetiştirir, yani bütün bu şamata montaj elemanı yetiştirmek içinmi yapılmış.
  • Zagor_71 Z kullanıcısına yanıt
    en mantıklı en anlamlı yorum olmuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: vollkan59

Teşekkür ederiz, olumlu projeler bunlar. Bazıları yine beğenmez, kırk derden su getirir, biz işimize bakalım.

Hala mı be

• TheCaliph_ kullanıcısına yanıt
    Akıllı rekabet iyidir, ülke insanı kazanir.Hala mı olan ne ))

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • her ile üniversite , her bölüme ilave kontenjan , daha çok üniversiteli diye diye yeteri kadar çöplüğüne döndük , bu zihniyetin ürünü olduğunuda hesaba katınca çok umutlanmayın

bu alanda çalışma yapan kaç akademisyen varki bu alanda öğrenci yetiştirebilecek öğretmen olsun ?

lise açalım enerji sektörünü coşturalım.
    faizi düşürelim enflasyon düşsün tezini savunan zihniyettende bu beklenir
  • Enerjinin devri kapanıyor 1970 lerde yaşamıyoruz

• quote:

Orijinalden alıntı: ressi1

Enerjinin devri kapanıyor 1970 lerde yaşamıyoruz

Saçmalamayın bu yorumu yazdığımız cihazlar enerji ile çalışıyor. Türkiyenin en büyük cari açık kalemi enerji ve gelecek vaad eden bir proje hatta keşke imam hatip atılımlarından önce yapılsaydı bu hamle geç olsun güç olmasın aynı zamanda teknoloji ve yazılım ağırlıklı eğitim veren liselerde gerekiyor. Ben mekatronik müh. Mezunuyum ama bazı şeyleri lisede öğrenmeye başlamak gerekiyormuş 4 sene çok az günümüz yazılım, mekanik ve elektronik bilen kalifiye eleman gereksinimi için.

• vollkan59 kullanıcısına yanıt
    Once maasini odemediginiz ve atamalarini yapmadiginiz ogretmenlerin hesabini verin.
  • madem meslek liselerindeki vasat öğrencilerin enerjisinin bol olduğunu biliyoruz. bunu niye fırsata çevirmiyoruz demişler

• imam hatip enerji lisesi
  • Şimdiden diyorum meslek lisesi gibi olacak. Çocukların hayatını karartacaklar.

10 yıl sonra bu liseyi bitiren alıntılasın.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.