Şimdi Ara

Projeksiyondan 75' üzeri Tv + Projeksiyona Geçiş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
1
Favori
899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Halen ayrılmış karanlık bir odada Panasonic AT6000 ve 120" sabit perde kullanıyorum.

4K projeksiyona geçme düşüncem vardı ama pek istediğim gibi modeller bulamadım. Bunun üzerine acaba 75-80" 4K Tv + Projeksiyona geçiş yapsam mı diye düşünüyorum. Yani 4K ve PC oyunları için Tv'yi kullanıp, film ve diziler için (duruma göre) projeksiyonu kullanabilirim.

Bunun için projeksiyon perdesini Tv'nin önüne indirmem gerekiyor. Tv'yi ya duvara asabilirim, o zaman perde ön hoparlörlerin arkasında kalır ve akustik perde almama gerek kalmaz. Ya da Tv'yi bana daha yakın olması için sehpanın üzerine koyarsam (40-50 cm kazanırım), perdeyi ön kule ve merkez hoparlörlerin önüne indirmem gerekir, o zaman akustik perde almam lazım.

Bu konuyu açma sebebim şu : Projeksiyonun, perde büyüklüğünden dolayı insanı sahnenin içine alması (immersive olması) avantajı var. Ama premium bir 4K Tv'nin de görüntü kalitesi, renkleri, siyahları çok daha başarılı olacaktır. Acaba 75-80" 4K Tv'yi yaklaşık 3,5 metreden izlesem, projeksiyondan sonra hiç içime sinmez mi diye şüphelerim var. Çünkü projeksiyon perdesi şu an 120" olmasına rağmen görüş alanımı tamamen kaplıyor tabi. Ama 75" Tv'nin genişliği 170 cm. olsa, soldan ve sağdan 110'ar cm. boşluk kalacak.

Bu arada eğer perdeyi hoparlörlerin önüne alırsam, boyutunu 120" yerine 135" yapabilirim (odanın genişliği 390 cm), ama izleme mesafem 3,5 metre civarında olur. O da biraz fazla mı büyük olur diye de düşünüyorum.

Ne dersiniz ?

• Kimse bu kadar büyük ekranlı Tv'ler ile ilgilenmiyor herhalde.

Biraz bakındım, 75" Tv benim için ufak kalıyor. Salonda Tv izleyen biri için ideal olabilir ama benim gibi ayrı odası olan ve projeksiyona alışkın biri için ufak kalacaktır.

82" olarak Samsung NU8000 modeli mantıklı gibi. Tabi Q6F ve üzeri seriler var ama özellikle 75" den sonra fiyatlar çok artıyor. 1 tane 82" almak yerine, 1 tane 75" ve 1 tane 55" alınabiliyor aynı seriden.

Kendimi ikna edebilirsem 82" alacağım gibi. Acelem olmadığı için biraz fırsat kollayacağım.
  • 75 inch olanı ben sinema odam için düşünüyorum yalnız benim kıriterlerime uygun tv bulmakta sıkıntı yaşıyorum sizin bu konuda bir araştırmanız oldumu.
  • Samsung Q9FN serisini araştırmıştım yabancı forumlarda kullanıcılar pek memnun değiller şikayetler var zaten Samsung oldum olası
    tv işinde pek sağlam bir seri çıkartamadı çıkarttığı tv'ler ile fiyatlar örtüşmüyor kalite babında pek güven veren bir marka değil enazında tv işinde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: joven

Samsung Q9FN serisini araştırmıştım yabancı forumlarda kullanıcılar pek memnun değiller şikayetler var zaten Samsung oldum olası
    tv işinde pek sağlam bir seri çıkartamadı çıkarttığı tv'ler ile fiyatlar örtüşmüyor kalite babında pek güven veren bir marka değil enazında tv işinde.
    Mesajlarınızı geç gördüm kusura bakmayın.

Ben bu arada Tv'lere bakmaya devam ediyorum. Q9FN serisi bence güzel bir seri, zaten Samsung'un en üst serilerinden ve fiyatı da bayağı yüksek. Samsung olarak Q7, Q8 ve Q9 güzel seriler bence. En azından mağazalarda gördüğüm zaman Oled'e yakın performansları var izlenimi bırakıyor.

Sony ve LG'nin de güzel modelleri var ama model isimleri karışık geldi biraz bana. Belki Samsung'un modelleri daha az ve anlaşılır olduğundan, belki Samsung'a sempatim olduğundan ve daha iyi araştırdığımdan Samsung modellerine daha hakimim.

Samsung olarak 82" alırsam NU8000 en mantıklı seçenek gibi gözüküyor (1080p @ 120hz de destekliyor native olarak, input lag çok düşük). Q7 ve üzeri seriler daha iyi tabi ama fiyatları artıyor. Q6 ile bence NU8000 ile fiyat farkına değmez.

Aslında sinema odamda 75" ve 82" deneme imkanım olsa, belki 82" almama gerek olmadığını düşüneceğim. Ama 120" perdeye alıştığım için, 82" bile ufak kalacak diye endişe ediyorum. Çünkü salonda 55" Tv izlediğim zaman hiç havaya giremiyorum. Evimdeki odada bir ekrana bakıyorum hissi oluyor. Ama sinema odasında 120" perdede kendimi filmin/dizinin içinde hissediyorum, tam sinema atmosferi oluyor.

Gerçi Tv'yi daha çok 4K içerik, futbol, oyun için kullanacağım. Projeksiyon yine kalacak. Keşke imkan olsa da Kadıköy civarında bir yerden 75" Tv bulup sinema odamda deneme imkanım olsa.

• signore kullanıcısına yanıt
    Estağfurullah sıkıntı yok rahat olun

Samsung QLed serisi fiyat olarak ülkemizdeki +vergiler eklense bile Avrupa’ya göre yüksek fiyatla satılmaktadır bunu anlamak mümkün değil

Sony tv’ler nispeten fiyat olarak daha dengeli gibi tabi fiyat ve performans mukayesi ile değerlendirmek gerekir ödenen fiyatla beklenti örtüşmeli

İzleme alışkanlığınız sizin için tv tercihinde projeksiyon 120 inch pede boyutuna alıştığınız için 75 inch bence size küçük kalır enaz 82 inch daha uygun olur gibi
    Gönül isterki 90 inch üstü tv olsun bu noktada fiyatlar en az iki üç katına çıkıyor

Benim izleme mesafem 3.5m için 75 inch uygun gibi şuna 55 inch kullanıyorum sinema havası vermiyor sizi bu konuda çok iyi anlıyorum umarım istediğiniz
    bir tv bulup alırsınız

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Estağfurullah sıkıntı yok rahat olun

Samsung QLed serisi fiyat olarak ülkemizdeki +vergiler eklense bile Avrupa’ya göre yüksek fiyatla satılmaktadır bunu anlamak mümkün değil

Sony tv’ler nispeten fiyat olarak daha dengeli gibi tabi fiyat ve performans mukayesi ile değerlendirmek gerekir ödenen fiyatla beklenti örtüşmeli

İzleme alışkanlığınız sizin için tv tercihinde projeksiyon 120 inch pede boyutuna alıştığınız için 75 inch bence size küçük kalır enaz 82 inch daha uygun olur gibi
    Gönül isterki 90 inch üstü tv olsun bu noktada fiyatlar en az iki üç katına çıkıyor

Benim izleme mesafem 3.5m için 75 inch uygun gibi şuna 55 inch kullanıyorum sinema havası vermiyor sizi bu konuda çok iyi anlıyorum umarım istediğiniz
    bir tv bulup alırsınız
    Aslında benim ana (ilk sıra) izleme mesafem 3,5 metre bile değil, ama odanın genişliğine göre 75" Tv küçük kalacaktır.
    https://eksiup.com/a2a5585a6797

Bu resime bakılırsa, sinema için 40° izleme açısı öneriliyor, o da 75" için 7,5 ft yani 2,2 metre mesafeye denk geliyor.
    Günlük kullanımda ise 30° izleme açısı öneriliyor ve o da 3 metre mesafeye denk geliyor.
    82" Tv için ise sinema etkisi için 2,5 metre, normal kullanım ise 3,35 metre izleme mesafesi öneriliyor.

Bu hesaba göre aslında 82" benim için ideal gözüküyor, hatta çok memnun kalırsam projeksiyondan vazgeçirebilir de.
    Tabi bir 120" perde gibi olmaz ama, renklerin canlılığı ve görüntü kalitesi Tv'yi tercih ettirebilir belki.
    Odam tamamen karanlık olmasına rağmen, Panasonic AT6000 ile bu konuştuğumuz Tv'ler mukayese kabul etmez.

• Bu arada, aslında Avrupa'da 82NU8000 kdv hariç 2.000 Euro civarına satılıyor.

Eğer Avrupa'da KDV'siz olarak Türkiye'ye sevkiyat yapacak bir satıcı bulsam (birkaç yere email attım, olumsuz döndüler), Türkiye'de 1.000 TL gümrükleme masrafı, %18 KDV derken 14.000 TL civarına alınabiliyor 82NU8000.

Ama tabi garanti sorun olur ve arada 7-8 bin TL fark var gibi gözükse de, panel arıza yaparsa yurtdışına göndermekle uğraşmak lazım. Sonunçta astarı yüzünden pahalıya gelebilir. Bu nedenle Türkiye'de uzatmalı garanti ile teşhir ürünü bulsam 82NU8000'i almam daha kolay olur.
    4k deneyimi izleme mesafesine uygun ekran boyutu ile önerilen panel çözünürlüğüne uygun kaynak görüntüsü ile bir arada olduğu vakit Seyit zevki katlanıyor

Projeksiyonlarda parlaklık düşük özellikle LCD tv’lere göre Samsung panelleri Sony tv’lere göre biraz daha parlak sanırım sizin bu sebeple Samsung panel istiyorsunuz.

Haklısınız Avrupa fiyatları ülkemize göre çok uygun tabikide yalnız işin risk durumu var aldığınız tv sorun çıkartırsa elde kalma durumu olur

siz istanbulda ikamet ediyorsunuz teşhir bulma ihtimaliniz bence nisbeten olabilir

• Unutmadan işin birde nakliye sorunu var mazallah nakliye esnasında olası sorunlar var ülkemizdeki kargo firma
    çalışanları çok umursamaz çok özensiz çalışıyorlar koca tv’yi kırarlarsa uğraş dur o sebeple tv alırsam mağzadan
    almak istiyorum nakliye işini mağazaya yaptırıp evime kendi nezaretimde getirtmeyi düşünüyorum gerekirse
    nakliyeyi kendim karşılayacağım uğraşamam bu kargocularla.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Unutmadan işin birde nakliye sorunu var mazallah nakliye esnasında olası sorunlar var ülkemizdeki kargo firma
    çalışanları çok umursamaz çok özensiz çalışıyorlar koca tv’yi kırarlarsa uğraş dur o sebeple tv alırsam mağzadan
    almak istiyorum nakliye işini mağazaya yaptırıp evime kendi nezaretimde getirtmeyi düşünüyorum gerekirse
    nakliyeyi kendim karşılayacağım uğraşamam bu kargocularla.
    Kargocu tv’yi eve getirdikten sonra kutuyu servis gelip açarsa hasardan siz sorumlu olmuyorsunuz ama 15-20 bin TL’ye tv alınca herhalde mağaza kendi teslim eder. İnternetten almak biraz riskli ve uğraştırıcı olabilir tabi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Mağzadan satın almak istememdeki sebep alacağım tv’yi orada kurulum yaptırıp inceleyip karar vermek eve mağazanın kendi teslim ederse
    zaten bir sıkıntı olmaz daha güvenli olur servis sadece gelip onaylar yani formaliteyi tamamlayacak şuan kullanmakta olduğum Sony w905
    aynı yöntemle almıştım servis sadece garantiyi onaylayıp gitmişti.

• Filim konusunda haklısınız, Projeksiyon hissi başka oluyor, saatlerce ayrılmak istenmiyor perde iyidir,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redferrari -- 7 Şubat 2019; 0:9:45 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pek ilgi görmedi, ben kendim durum güncellemesi yapayım.

82" Samsung NU8000 siparişi verdim. Aslında 75" olarak Samsung Q6F alabilirdim ama çok benzer oldukları ve 75"'e inmek istemediğim için NU8000 tercih ettim.

Zaten Samsung QF7 ve üzeri fark yaratan serilerde hem 82" yok hem fiyatları uçuk oluyor. OLED vs söylemiyorum bile, onların 75" modelleri hem çok ender hem aşırı ötesi pahalı.

Çok benzer fiyatla LG 86" UK6500 vardı ve görüntüsü fena değildi aslında. Ama internetteki yorumlara bakınca özellikle karanlık oda performansı yeterli bulunmadığı için 4" ufak da olsa 82NU8000 tercih ettim. 1080p @ 120hz desteklemesi, FreeSync gibi özellikleri cazip geldi. Umarım aradaki 4" farkı aramam.

Projeksiyon için henüz karar vermedim. Eğer çok tatmin ederse görüntü ve büyüklük, bir süre sadece Tv ile devam edebilirim. Değilse ilk planımda olduğu gibi futbol+oyun için Tv'yi, film içi projeksiyonu kullanmaya devam ederim.

Gerçekten neye karar vereceğim hakkında hiçbir fikrim yok. Tamamen 82" Samsung ile alacağım görüntüye, gözüme ne kadar büyük geleceğine vs. bağlı. Keşke şu fiyatlara 100" Tv olsaydı da projeksiyonu rafa kaldırsaydım.

Merhabalar

Hayırlı olsun tv'niz tv'yi yakından inceleyip alma kararı verdiniz?
  • quote:

Merhabalar

Hayırlı olsun tv'niz tv'yi yakından inceleyip alma kararı verdiniz?
    Teşekkürler

%90 internette %10 yerinde inceleme diyebilirim. Mağazalarda gördüm tabi, okuduklarım ve özellikleri de beni ikna etti.

Zaten 75" üzeri dediğiniz zaman çok fazla bir seçeneğiniz yok, 75" hele 65" olsa idi o zaman seçenekler arttığı için karar verirken zorlanabilirdim.

NU8000 serisi orta sınıf bir seri ama 1080p @ 120hz desteklemesi, freesync özelliği, karanlık oda performansının LG 86" UK6500'den daha iyi olması, input lag değerlerinin de fena olmaması gibi nedenlerle kötü bir seçim olmadığını ve tatmin edeceğini düşünüyorum.

Zaman bulabilirsem özellikle 120" projeksiyon ile mukayese edildiğinde nasıl bir seyir keyfi veriyor, onu yazacağım.

internet inceleme siteleri yorumları hiçte fena sayılmaz asıl benim çekincen inşallah sizde öyle birşey olmaz zaten inceleme sitelerindede
    bahsediliyor A markasının x modeli kimi zaman aynı model tv’ler arasında falsolar birinde çıkmazken yada az çıkarken şansa kader bazende
    denk geldiği zaman sıkıntılı sorunlar çıkabilmektedir inşallah sizde öyle bir sorun olmaz

Bence boyut olarak 82 inch hiçte fena sayılmaz izleme mesafenizi biraz kırparak nispeten projeksiyon deneyimi yaşatabilir diye düşünüyorum
    tabi bunu yaparkene ses sisteminizin size etkisinde hesaplamanız gerekecek
  • quote:

internet inceleme siteleri yorumları hiçte fena sayılmaz asıl benim çekincen inşallah sizde öyle birşey olmaz zaten inceleme sitelerindede
    bahsediliyor A markasının x modeli kimi zaman aynı model tv’ler arasında falsolar birinde çıkmazken yada az çıkarken şansa kader bazende
    denk geldiği zaman sıkıntılı sorunlar çıkabilmektedir inşallah sizde öyle bir sorun olmaz

Bence boyut olarak 82 inch hiçte fena sayılmaz izleme mesafenizi biraz kırparak nispeten projeksiyon deneyimi yaşatabilir diye düşünüyorum
    tabi bunu yaparkene ses sisteminizin size etkisinde hesaplamanız gerekecek
    Malum bir dünya para dökünce insan araba almış gibi sıkı incelerim, kusur bulursam da tüketici mahkemesine gitmekten çekinmem :)

İzleme mesafem iyi aslında sehpaya koyunca 3 metre gibi. 82” odada metre ile ölçünce fena durmuyor.

Ben de oluşturacağı etkiyi merakla bekliyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

Bu boyutta bir tv’de kaynak içerik olarak bence enkazından blu ray filmler izlenmeli vede full HD oyunlar digiturk bein geçtikten
    sonra görüntü performansında bir hayli iyileşme oldu sagem 4k WiFi ben beğeniyorum 4k’da bu durum nasıl bir deneyim yaşatır
    merak ediyorum sizde digiturk varmı?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.