Şimdi Ara

Programlamaya Baslamak Isteyenler Icin...Nasil baslanir? Programlamanin temelleri nelerdir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
4.611
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Oncelikle sunu belirtmeliyim…Sonucta ben de bir ogrenciyim…Yanlislarim olabilir…Dilerim ki anlayisla karsilarsiniz…Amacim bildiklerimi paylasmak yeni baslayacak arkadaslara kolaylik saglamak…

Son gunlerde ozellikle bu icerikteki konularin artmasindan dolayi boyle bir baslik acmaya karar verdim…

Programlama tam olarak nedir?? Nerelerden baslanir?? Nasil gelistirilir…Bu baslikta bu tip sorularin cevaplarini aramaya calisacagiz…

1. Programlama nedir?

En basit tanimiyla programlama algoritmalar cercevesinde yeni bir program yaratmak veya mevcut bir programi degistirmek demektir…

Algoritmalar programciligin temelidir…Kisaca, algoritmalar bir sorunun cozulmesi icin izlenecek yontemler ve yollardir…Algoritma kurgulamayi ogrenmek programciligin en onemli konularindan birisidir…

2. Programlamaya nerelerden baslanmali?

Az once de soyledigim gibi programciligin temeli olan algoritmalari kurgulamayi ogrenmek programlamaya yeni baslayan bir insanin oncelikle yapmasi gereken istir…Peki algoritma kurma yetenegi nasil kazanilir ve hangi programlama diliyle baslanmalidir?

Bu konuda bircok programcinin gorusu programlamaya C ile baslamanin daha dogru oldugu yonundedir…Cunku C dili algoritma kurma yetenegini gelistirmek icin en uygun dillerden birisidir…Ayrica eski bir programlama dili olmasina karsin hala daha piyasada cok onemli bir paya sahiptir…

Gruplandirma yapacak olursak, C, C++ ve Java’nin bircok ortak ozelliginin bulundugunu soyleyebiliriz…C++ C’nin gelistirilmesiyle ortaya cikmistir…C++ ile birlikte Object-Oriented Programlamanin (OOP) en onemli araclarindan Class yapisi ortaya cikmistir…

3. C diline nasil baslanir?

Bir programlama dilini ogrenmek isteyen insanlar genellikle nereden baslamalari gerektigini bilemezler…Programlarini nereye yazacaklarini ve nasil test edeceklerini bilemedikleri icin baslangicta cok zorlanirlar…

Programlari yazip test etmek icin oncelikle bir derleyici (compiler) ‘ye ihtiyac vardir…

Dev-C++ bu konuda kullanilabilecek derleyicilerden bir tanesidir…Asagidaki linkten Dev-C++’i indirebilirsiniz…

http://www.bloodshed.net/devcpp.html

Derleyiciyi kurduktan sonra yazdiginiz herhangi bir C programini ‘.c’ uzantisiyla kaydetmelisiniz…

Yazdiginiz bir programi oncelikle compile etmeniz gerekir…Compile sonucunda programinizda hata varsa size bu hatalarin nedeni soylenecektir…Eger ki programinizda herhangi bir hata yoksa executable bir dosya olusacak ve run dediginiz de programinizin verdigi sonucu goreceksiniz…

4. Programlama yetenegi nasil gelistirir?

Programlama yorucu ve sabir isteyen bir istir…Iyi bir programci olmak icin iyi bir algoritma kurma yetenegi sarttir…Algoritma kurma yetenegi de program yazarak gelistirilebilecek bir konudur...Bol bol program yazip bu yetenegimizi gelistirmeliyiz...

Programlamanin inceliklerini ve nasil baslanmasi gerektigini bildigim kadariyla size de aktarmaya calistim…Umarim ki begenirsiniz…Ekleme yapmak isteyen arkadaslar olursa cok sevinecegimi soylemek isterim…

Eger ki begenilirse ve talep olursa benzer bir konuyu Databaseler hakkinda da acmayi dusunuyorum…

Herkese mutlu gunler…

• arkadaşlar programlamaya c ile veya c++ ile değil en kolayıyla başlayın.
    Visual basic mesela. yoksa c veya c++ ile başlarsanız sıkılırsınız. Basicte biraz ilerledikten sonra zaten size dar gelmeye başlayacaktır. İşte o zaman hangi programlama dilini istiyorsanız öğrenebilirsiniz. Çünkü bazı temel noktaları öğrenmiş olacaksınız.

Ben kendi adıma konuşursam. mIRC Scripting ile başladım programlamaya... Şimdi mIRC Scripting de neymiş diyenler ya da sözückler içinde IRC'i görüp küçümseyenler olabilir ama size şunu söyleyim. Burda c ve c++ bilen bir çok kişinin o programlama dilleri ile yapamayacaklarını ben mIRC Scripting ile yapıyorum. Eminim ki özellikle socketler konusunda çoğu kişi bilgisiz. adam c biliyorum c++ biliyorum diyor ama socketlerle hiç uğraşmamış. İlginç tabi ama bence socket bilmeden programcı olunmaz! Socketlerin en kolay kullanıldığı yerlerden biri de bence mIRC Scripting dir.

Aslında yeni başlayacaklara PROGRAMLAMA MANTIGININ İLKELERİNİ öğrenmeleri açısından mIRC Scripting i bile tavsiye edebilirim. Google a girip bi aratın, bakalım neymiş bu mIRC Scripting...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.