Yüzbaşı
29 Eylül 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
7 üye
Görüntülenme
Toplam: 107 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Sadece internet ve basit ofis programları gibi hafif işlerde kullanılan masaüstü işyeri bilgisayarı için ssd tavsiyesine ihtiyacım var. Günde 10 saat açık kalacak. Başka hdd de olduğu için boyutu önemli değil, 120 gb da işimi görür. Benim için öncelikli olan diskin uzun ömürlü olması ve sorun çıkarıp durmaması. Kurulu olan yazıcı sorun çıkardığı için win 10 kuramıyorum, win 7 kullanılacak.
Ne önerirsiniz ?
GÖÇLER TÜRKİYE’NİN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ OLUMSUZ ETKİLEDİ,AŞININ ÖNEMİ ARTTI

Aşılanma tartışmasında göçmenlerden kaynaklı ciddi bir risk oluştuğunu söyleyen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, Suriye ve Irak’tan yoğun göç gelmesinin ardından uzun süredir görülmeyen hastalıkların tekrar görülmeye başlandığını, buna ek olarak Afgan göçmenlerin de Türkiye’ye girmeye başlamasıyla riskin büyüdüğünü vurguladı. Bu nedenle, aşılamanın büyük önem taşıdığını aşının bireyler kadar toplumun da sağlığını koruduğunu belirten Saydan, çocuk aşılarının da isteğe bağlı olmaktan çıkarılıp zorunlu hale getirilmesini önerdi.
Son dönemde Türkiye’ye çok sayıda Afgan mülteci ve sığınmacının gelmeye başladığı ve 2 milyon Afgan’ın başta İran olmak üzere çeşitli yollardan Türkiye’ye girmeye çalıştığına yönelik haberler yayınlanmıştı. Ecz. Nurten Saydan, Medikal Akademi’ye yaptığı açıklamada, “Ülkemize Suriye ve Irak’tan gelen göçmenlerin yanısıra son günlerde Afgan göçü de başladı. 2 milyonu aşkın Afgan göçmeni sınırda beklemektedir. Son senelerde yaşanan göç dalgaları ülkemizin bağışıklık sistemini olumsuz etkilediği için aşılanmanın önemi daha da net bir şekilde ortaya çıkmaktadır” dedi.


Toplumda görülmeyen hastalıkların aşılama sayesinde ortadan kalktığını, aşılama olmaması halinde kontrol altına alınmış hastalıklarla ilgili salgınlar olma riskinin devam ettiğine işaret eden Ecz. Nurten Saydan, bunun da istatistiksel olarak daha fazla hastalık ve hatta ölüm anlamına geldiğinin altını çizdi.

Suriyelilerin kontrolsüz ve yoğun olduğu dönemden itibaren Türkiye’de 1998 yılından bu yana görülmeyen çocuk felcinin tekrar risk oluşturmaya başladığını anlatan Nurten Saydan, diğer hastalıkların da aynı şekilde görülmesi gerektiğini vurguladı. Ecz. Saydan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Savaş demek hastalık, ölüm, yokluk, yoksulluk, sağlık hizmetlerinin sunulamaması demektir. Maalesef Suriye’nin çocuk felci görülen ülkeler arasında olması ülkemizin risk altında olduğunu göstermektedir. Aynı şekilde çocuk hastalıklarından kızamık da çocuklarımız için risk teşkil ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü de, Türkiye’deki kamplarda kalan Suriyelilerde kızamık, verem ve çeşitli bulaşıcı deri hastalıklarına rastlandığına dikkat çekmiş durumdadır. Suriye’den gelen göç dalgası ve İran sınırında bekleyen 2 milyon Afgan sığınmacının Türkiye’nin hastalık portföyünde olumsuz etkiler yaratmasından endişe duymaktayız.”

Aşılar güvenli ve maliyet etkin çözüm
Saydan, tedavi ruhsatına sahip bütün aşıların çok titiz testlerden geçtiğini ve izlendiğini hatırlatarak, ciddi bir yan etkisinin bulunmadığını hatırlattı. Aşıların birey sağlığı kadar toplum sağlığına da koruyucu etkisinin göz ardı edilmemesini isteyen Nurten Saydan, “Aşıların sağladığı en büyük yarar toplum sağlığının korunmasını sağlaması, salgınların görülmesini engellemesidir. Aşılar öncelikle uygulandıkları kişileri hastalıklardan korur. Elbette korunan kişiler hastalanmadıkları için başkalarına hastalık bulaştıramazlar ve böylece toplum hastalıklardan korunmuş olur. Hastalığın oluşmasını önlemek, tedavi etmekten çok daha kolay, anlamlı ve düşük maliyetlidir” dedi.

“Aşılanmanın bir hedefi kendimizi korumaksa, diğer önemli hedefi de etrafımızdaki insanları koruyarak ‘toplumun bağışıklık sistemini’ sağlamak ve sağlıklı toplum olmaktır” diyen Nurten Saydan, aşıların yüzde 90-99 oranında fayda sağladığını hatırlattı.

Aşı ile korunmazsanız, yeni hastalıklar da ortaya çıkabilir
Bireylerin aşı ile korunmaması halinde, iyileşseler bile yakalandıkları hastalıkların başka hastalıklara yol açtığını da belirten Saydan, “Polio virüsü felce, kızamık virüsü beyin iltihabı ve körlüğe, hepatit B virüsü karaciğer kanseri gibi ciddi ve ölümcül durumlara yol açabilir. Aşılama bizleri bu tehlikelerden korumaktadır” bilgisini verdi.

Çocukların aşılanması aile inisiyatifine bırakılmamalı
Saydan, aşıların koruyucu özellikleri ve toplum sağlığını koruma yönünün de bulunması nedeniyle önem taşıdığını kaydederek, çocukların aşılanmasının aile inisiyatifine bırakılmaması gerektiğini savundu. Görüşünü, BM Çocuk Hakları Bildirisine dayandıran Saydan, “Çocukların yüksek yararı Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları bildirisini esas alınır ve bu yüksek yarar bilinçsiz bir ailenin insafına bırakılamaz” dedi.

Çocuklarına aşı yaptırmayan aileler Türkiye’deki tüm çocukları riske atıyor
Çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin, ülkemizdeki tüm çocukları riske attığını söyleyen Ecz. Nurten Saydan, “İtalya’da parlamentoda geçtiğimiz yıl kabul edilen yasayla çocuklara okula yazılabilmeleri için aşı zorunluluğu geldi. Yeni yasayla aralarında çocuk felci, tetanos, difteri, boğmaca, kızamık, kabakulak ve suçiçeğinin de yer aldığı 10 aşı, 16 yaş altı çocuklar için zorunlu hale geldi. Bu aşıları yaptırmayan çocukların okullara kaydı yapılmayacak ve velilere 500 Euro’ya varan cezalar verilecek.

Eczane eczacılarının sendikası TEİS olarak, vatandaşlarımıza kendilerinin ve çocuklarının aşılarını kontrol için aile hekimlerine danışmalarını, eksik olan, zamanı bitmiş (tetanoz aşısı 10 yıl, grip aşısı 1 yıl, zatürree 5 yıl korur) aşılarını kontrol etmeleri gerektiğini hatırlatmak istiyoruz. Ülkemizin tek sağlık otoritesi Sağlık Bakanlığı gerekli tüm önlemleri alacak olup, Sağlık Bakanlığı’nın öngördüğü kurallara, toplum ve kendi sağlığımız için tüm vatandaşlarımıza uymaları çağrısında bulunuyoruz. Sayın Bakanımızın “Aşıyı reddetmek yanlış bir şeydir” sözünün bir kez daha altını çiziyoruz” diye konuştu.
https://www.medikalakademi.com.tr/gocler-tuerkiyenin-bagisiklik-sistemini-olumsuz-etkiledi-asinin-onemi-artti/
Eca confeo premix için yeni aldığımız eca lago fb termostatı monte ettik ancak ekrana hiçbir yazı vs gelmiyor. Pil vs takılacak yer de yok. Sanki çalışmıyor gibi ama bu arada kombi ısıtma için aktif hale geçiyor.
Montajda birşeyi yanlış yapmış olabilir miyiz?
İşyerinde kullanılmak üzere modem almam gerekiyor. Kablolu olarak kullanılacağı için kablosuz özelliklerinin çok iyi olması gerekmiyor. Sadece günün birinde lazım olur diye kablosuz olması yeterli.
Önemli olan dört ethernet portu olması, hızlı, stabil sorunsuz çalışması.

Ne tavsiye edersiniz ?
İç hacmi büyük bir buzdolabına ihtiyacım var. Net 400 Litre veya üstü olursa iyi olur. Ayrıca bir derin dondurucum
olduğu için dondurucu bölmesinin hacmi hiç önemli değil. Bütçem en çok 4000 TL civarı. Aklımdaki modeller şunlar :

HITACHI R-W660PRU3 A+
Profilo BD2074L2AN A+
HITACHI R-V720PRU1X (INX) A++
LG GN-B702HSPM A++
LG GN-M702HLHM A++
LG GN-D702HLAM A++
LG GR-M762HQHM 608 lt A++
LG GR-B802HLPM A++
Sharp SJ-SC700VSL A+
SHARP SJ-SC700V-WH
VESTEL PUZZLE NF655 X A+

Aklıma en çok yatan HITACHI R-W660PRU3. Hitachi için çok kaliteli olduğu söyleniyor. Görünümü de çok şık.
10 yıl tam garantisi mevcut (ancak garanti raf, kapı kolu vs aksesuarları karşılamıyormuş nasıl oluyor anlamadım).
Bulunduğum ilde servisi mevcut.
Profilo Güney Kore üretimi ve kaliteli deniyor. İç hacmine göre elektrik tüketimi fazla. Servis avantajı var.
HITACHI R-V720PRU1X fiyatı yüksek ve elektrik tüketim bilgisine ulaşamadım.
LG modellerinin de çok iyi olduğu söyleniyor. Uygun birine bakabilirim. Bulunduğum ilde servisi var.
Sharp da çok kaliteli deniyor ancakşu anda Türkiye'de yok gibi. Herhangibir servis veya iletişim bilgisine
ulaşamadım. Sitelerinden mail atınca bile Polonya'ya gidiyor.
Vestel görünümü çok şık, tam hanımların istediği gibi. Dondurucu bölmesi tamamen soğutucu olarak kullanılabiliyor.
Ancak plastik vs malzeme kalitesi çok kötü deniyor. Aldıktan birkaç sene sonra pişman edermiş gibi geliyor bana.
Bosch - siemens soğutma gurubunda çok tavsiye etmiyorlar genelde. Samsung servislerinin de çok kötü olduğu söyleniyor.

Bunlar veya başka modellerden tavsiyeniz ne olurdu ?
Ipad cihazımdaki bir uygulamayı kaldırmam gerekiyor ama bu uygulamayı ipad hesabıma bağlı olarak pc veya Android cihazımda kullanmak istiyorum.
Bunun için pc ye bir emulator kurdum ama ipadteki hesabımla giriş yapma olayı olmadığı için işime yaramadı.
Pc veya Android için mevcut ios hesabımla giriş yapıp kullanabileceğim bir emulator var mıdır?
Ofiste kullanılmak üzere notebook tavsiyesi istiyorum.
Masaüstünde kalıp mecbur kalmadan taşınmayacak. Oyun oynanmayacağı için ileri bir ekran kartı gerekmiyor. İşlerimi aksatmaması için genel olarak kaliteli bir donanıma sahip olması lazım. Kullanılan programlar gereği apple ürünleri almamam gerekiyor.
Uzun süre birbirimize bakışıp duracağımız için full hd ekran iyi olur.
Otomasyon programını ana makina olarak çalıştıracak ve bir adet terminal bilgisayar buna bağlı olarak çalışacak.
Şu anda LG P1 pro (core2duo işlemci, 3gb ram ve ssd mevcut) kullanıyorum, taş gibi makina ama bana yetmemeye başladı artık
Dell latitude gibi bir iş serisi mi bakayım,
1500-2000₺ fiyat aralığında tavsiyeleriniz ne olur?
46 Level 307 madalyalı hesabım satılıktır. Fiyatı 100 TL. Pm atarsanız dönerim.
Hakkında
Konum: Balıkesir,Merkez
Forum İmzası:
Kapitalistlerin genel kuralıdır, bir sistem işlerine gelmiyorsa, sistemi tıkayıp halka acı çektirip, sistemden şikayet ettirirler. Sonra da sizin için sistemi değiştirdik deyip, hem halkı kazıklarlar hem de alkış alırlar.
Hakkımda:
..Hangi istiklal vardır ki, ecnebilerin nasihatleriyle, ecnebilerin planlarıyla yükselebilsin?
Tarih böyle bir hadiseyi kaydetmemiştir!
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 3 ay
Mesaj Sayısı: 996
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 5.360
İkinci El Bölümü Mesajları: 303
Konularının görüntülenme sayısı: 410.493 (Bu ay: 1.137)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 859 (Bu hafta: 2)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Sıcak Fırsatlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.