Yarbay
22 Eylül 2005
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
20 üye
Görüntülenme
Toplam: 2222 (Bu ay: 35)
Gönderileri

Bizde olsa bla bla diye espri yapanlar gelmeden söyleyeyim. Ben bayıldım. Amerika’da iki kez araç kiraladım. 10 gün eyaletler arası araç kullandım. Kurallara uyduğunuz takdirde gerçekten çok kolay araç kullanmak. Otonom araçlar bu şekilde kurallara riayet edilen yerlerde daha da verimli çalışacaktır. Bizim yollara koymadan önce iki üç kat daha Zeki ve çevik olması gerekir.

Merhaba, 3D modelleme öğrenen bir arkadaşım için sistem topluyorum. Çevresindekiler bu işlemciyi tavsiye etmişler. Ekran kartı Ray Tracing testekli olmasını istiyor ancak 2070 Super'de diretiyor. Ben 3060 daha iyi olur diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

Bütçe sadece kasa için 20-22 bin bandında. Anakart ve güç kaynağı konusunda özellikle tavsiyeye açığım.

Arkadaşlar 8 yıldır kullandığım 1.6 HDI motor 2009 model Citröen Grand Picasso’ya sahibim.

Aracım 7 kişilik ve donanımı şuan için bile yeterli. İki çocuk da olunca MPV araç az yakan, konforu yeterli ve geniş bir araç olarak işimizi görüyor.

Aralıkta C5 aircross’a yazılıp aracı akrabama devrettim. (204bine geliyordu)

Tabi şimdi baya pişman oldum. Üstelik SUV araçları pek sevmezken şuan hoşuma gitmeye başladı.

Şimdi bütçe olarak 250bine kadar çıkabiliyorum.

Bu paraya

2010 model Volvo XC 60 D5 4x4 bulunuyor. Ama 200bin km civarı oluyor. Yakıt ve vergi konusunda Picasso’yu aratır biliyorum. Ancak resmen araca aşık oldum.

Diğer seçenek 2016 Grand Picasso. Tam otomatik. Tam dolu paket ve km genelde 80bin civarı.

Sizce delilik yapıp o kadar parayı vereyim mi Volvo ya. Bakım ve masrafı beni zorlamaz ama artık para falan biriktiremem. Ayda 3-4 bin biriktirebiliyorum artık o olmaz muhtemelen. Picasso olursa da artık gelmeyen bir araç. İleride 2.elde sorun olur mu acaba.

Passat vs gibi araçlar ne genişlik olarak ne de bana katacağı bir özelliği yok gibi geliyor ama 2.elde de onlar avantajlı.

Aracıma binmeye devam edeyim diyorum birikimim pula dönüyor. C5 Aircross dan baz geçmesem şuan satıp istediğim arabayı alabilirdim. Bu zamana kadar biriktirdiğim de yanıma kar kalırdı. Yüne aynı hatayı yapmak istemiyorum. Kafam çok karışık.

Sıfır al diyecekler için cevabım bayilerin şeref yoksunu hareketleri gerçekten beni çok soğuttu.

XC 60 için pazarlık ettiğim bir bayi araçla ilgilendiğimi ve ciddi olduğumu görünce araca 30bin zam yaptı. Gerçekten kafayı yemek üzereyim.
Bugün böyle düşündüm.
Hayatımda iki kere sıfır araç alacakken, koltuktan kalkıp vaz geçtim.
Birisi 2015 yılı Opel Insignia dizel, otomatik, flexiride'lı cosmo araç için 87bin teklif edilmişti.
Hanımı dinleyip almadım

İkincisi de bu aralık ayında C5 Aricross Feel için 210bin'e kaparo verip kayınbiraderime aracı devrettim.
Yine hatun sebebiyle..

Şimdi bunun galericilerle ne alakası var.
O dönem 210bin gibi fiyata bu aracı alanlar şuan 280'den ilana koymuş, 160 civarı ellerini avuşturan tip var.
Kimi satamayınca binmeye bile başladı.
Ancak bu adamlar 270'e satsalar bile elde ettiği sözde 50-60 bin kar, yeniden sıfır araç alıp, satmaya kalkıştığı anda buharlaşıyor.
Yani sürekli bayiden al üstüne koy sat, yeniden bayiden al şeklinde bir sürdürülebilirliği yok.
Yanlış mı düşünüyorum?
Galerici olsam bu bana çok koyardı mesela..

Gelelim tek atışlık bu işe girişenlere.. 210bin tl ile 275tl den altın alsan, 380den bozdursan 290bin tl yapıyor. Ancak araç alarak onca parayı rizikoya da sokmuş oluyorsunuz, bir sel olsa kapalı otoparkta gider, çarpsan sürtsen al gitti değeri, dolaşayım keyfine varayım desen satma düşüncesi ile alındığı için sokakta park ettiğin her saat, gece adamı hafakanlar basar..

Demem o ki.. Bu Covid sürecinde bol bol oh olsun dedik adamlara.. Zaten bu 3 kağıtçılıklardan hiç de karlı çıkan olmadı içlerinden.

Tek karlı çıkan hazine bence..
Yalan dolan kandırmaca herşeyin denendiği muhteşem bir ilan.

85binden 69900'a düşen 2007 model pancar motor trendline passat.. Malı olmadık fiyata satmak için nasıl takla atılır görün.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-volkswagen-fiyati-dustu-ilk-gelen-alir-en-uygun-fiyata-yeni-passat-otomatik-776146567/detay

SIFIR GİBİ YENİ PASSAT FIRSAT ARACI !

FİYATI 2 GÜNLÜĞÜNE 85.000'DEN 69900'E İNDİRDİM!

İLK GELEN ALIP GİDER!

BU FİYATA BU TEMİZLİKDE BAŞKA YOK!

KASASI 2019 GİBİ! CİZİK BİLE YOK!

SIFIR ARAC KOKUSU İCERİSİNDE HAYLEN MEVCUT

KAPALI GARAJ ARABASI!

KARİZMA + PRESTİJ+GÜVENLİK+KALİTE +KONFOR HEPSİ BİRARADA

SABAH 06 00 İLE GECE 12 E KADAR ARAYABİLİRSİN

PASSAT'DA EN PRESTİJLİ SİYAH RENK İCİDE SİYAH DÖŞEME!

BU FİYATA FIRSATTIR HASAR KAYITLI KAZALILARINA 65 70 İSTENİYOR!

EN TUTULAN COMFORTLİNE DONANIMLI

EN TUTULAN 1600 MOTOR HACMİ!

EN TUTULAN B6 KASA!

EN AZ YAKAN YAKIT TASARRUFLU MOTOR

SIFIR GİBİ MUHTEŞEM TEMİZ İLK GELEN ALIR!

SAHİBİNDEN SATILIK

DEĞİŞEN YOK!

MOTOR ŞANZUMAN SIFIR GİBİ!

KOLTUKLARI SIFIR GİBİ!

İLK SAHİBİ DOKTOR!

KAPALI GARAJ ARACI!

KASASI 2019 GİBİ TEMİZ!

LPGYE %100 UYUMLU!

KURUŞ MASRAFI YOK!

GÖCÜK EĞİK VURUK CİZİK YOK!

MUAYENE YENİ SIFIR 2 YIL VAR!

4 LASTİK YAZLIK YENİ BREDGESTONE !

MUAYENE 2 YIL VAR YENİ!

1 TL MASRAFI YOK!

ŞEHİR İCİ KM'DE SADECE 42 KURUŞ

ŞEHİR DIŞI KM'DE SADECE 33 KURUŞ

İÇİ DIŞI SIFIR GİBİ TEMİZ YAKITI COK EKONOMİK

YAKIT TASARRUFLU MOTOR GAZ PEDALINA BASMADIĞINIZ AN TÜKETİM 0 A İNİYOR

YANİ ARAC TÜKETİMİ %10 LARA İNİYOR BU SEBEBLE YAKITI COĞU DİZEL ARABADAN AZ

LPG UYUMLUDUR FAKAT COK AZ YAKTIĞI İÇİN KESİNLİKLE GEREK YOKTUR

LPG TAKTIRMAK İSTERSEN 2 SAATTE 2800 'E TAKILIYOR AMA GEREK YOK

BENZİN LİTRESİ 7.10 KURUŞ MAZOT 6.6 TL ARASINDA FARK KALMADI ZATEN

DİZELİN BAKIMI AĞIR OLUR BENZİNLİ ARACDA SADECE YAĞ SU BAKIMI YAPILIP EKONOMİKDİR

ARACI ALACAKSIN 1 TL MASRAFIN YOK SIFIR ARABAYA BİNER GİBİ BİNECEKSİN

2.EL OLSUN PIRIL PIRIL OLSUN 1 TL HARCAMAYIM DİYORSAN ARADIĞIN ARACI BULDUN

4 ADET YAZLIK LASTİKLERİ YENİ ESKİSİ GİBİ KAR KIŞ YOK ZATEN 2 AY KALDI YAZA

ALAN KESİNLİKLE MEMNUN KALACAK SIFIR GİBİ ARABA ALACAKSIN!

SONAX İÇ KUAFÖR BAKIM ANTİ BAKTERİYEL STERİLİZASYON YAPILDI

SONAX BOYA KORUMA YAPILDI TOPLAM 1500 TL HARCANDI

ARACIMIN HİCBİR KAZASI DARBESİ DEĞİŞENİ YOKTUR ORJİNAL

KABUT TAVAN BAGAJ GİBİ ÖNEMLİ YERLER BOYASIZ

SAĞ SOL YANDA CİZİLMEDEN SADECE 3 4 LOKAL BOYA VAR

İL DIŞINDAN GÖNÜL RAHATLIĞI İLE GEL RESİMDE NE GÖRÜYORSAN ARAC O

1 KİŞİ İLE SADECE ÜCRETLİ OTOYOLDA SÜRÜLMÜŞTÜR BU SEBEBLE SIFIR GİBİ TEMİZ

ARAC GİBİ TEMİZ KAYMAK GİBİ ASFALTTA UZUN YOLDA SÜRÜLMÜŞTÜR

MOTOR CEKISI FIRTINA GİBİDİR ASLA BAYGINLIK YOKTUR VERGİSİ SADECE 250 TL

ANİ HIZLANMAK VE SOLLAMALAR ICIN PEDALDA ROKET SİSTEMİ VARDIR

PASSAT ALARAK ARABA DEĞİL CUMHURİYET ALTINI ALMIŞ OLURSUN

SATARKEN ASLA ZARAR ETMEZSİN EN TUTULAN MODEL OLUP SATMAK İSTEDİĞİN ZAMAN

1 HAFTADA SATABİLECEĞİN NADİR ARAC

BU FİYATA ALINA BİLECEK EN KALİTELİ EN GÜVENLİ EN SAĞLAM EN ÖZELLİKLİ ARABADIR

ALMANYA ÜRETİMİ OLUP COK TUTULDUĞU İCİN YEDEK PARCA SORUNU YOKTUR! KOLAY KOLAY ARIZA YAPMAZ ÇOĞUNLUKLA SERVİSE SADECE YAĞ DEĞİŞİMİ İCİN GİDERSİN

CANIN TELAFISI YOKTUR SAĞLAM ARACA BİNMEK İYİDİR

ÖZELLİKLERİ

RENK DERİN SİYAH

YOL BİLGİSAYARI

DİGİTAL KLİMA

HIZ SABİTLEME CRUS CONTROL

CD MP3 CALAR

ELEKTRONİK EL FRENİ

ELEKTRONİK YAN AYNALAR

ISITMALI YAN AYNALAR

ELEKTRONİK ÖN FAR

YAMUR SENSÖRÜ

FAR SENSÖRÜ

8 AİRBAG HAVA YASTIĞI

CELİK JANT

IMMOBILIZER

DERİ DİREKSİYON

DİREKSİYONDAN TEYP CONTROL

ÖN ARKA KOL DESTEĞİ

SOĞUTMALI TORPİTO

YOKUŞ KALKIŞ DESTEĞİ

SİS FARI
Oğlum 1 yaşındayken aldım 2009 Grand Picasso'yu..
2012 yılının Aralık ayında B sınıfı aracımı 17000TL'ye, 4 yedek jantı ve kışlık lastik takımıyla birlikte uğurladım yeni sahibine,
2005 Mitsubishi Instyle 1.5 motoru ve LPG sistemiyle, sevemediğim AMT şanzımanı ile..
O muhteşem MIVEC motor sesiyle uğuladım..

Tek çocuk olmasına rağmen zrt pırt araba değiştirmek istemediğimiz için aldık Grand Picasso'yu..
Tipsiz, biçimsiz.. Herşeyi bir acayip arabaydı..
30 Yaşında resmen emekli arabasına terfi etmiştim.
Alır 2 sene sonra satarım diyordum. Neredeyse sıfır boş kasa Auris veya hitler motor Golf parası vermiştim.

Öncelikler oğlumla değişmişti.. Geniş, güvenli, donanımlı, konforlu ve modüler olması çok önemliydi aracın.
Otomatik ve dizel de olmazsa olmazdı çünkü LPG'li aracımın yağmurlu bir günde kapalı otoparka alınmaması nedeniyle rezillik yaşamıştım.
2. Sınıf muamelesi görmüştüm.
Kışın hem benzin hem LPG almaktan da gına gelmişti.
Uyduruk filtresinden de.. uzun yolda azalan menzilinden de..
Bagajda simit tüp görmekten de.. muayene zamanı çektirdiği eziyetten de yılmıştım.

Ve aldık.. Alman ve Japon'dan başka araç kullanmış biri olarak bütün ön yargılarımı yıkarak girdim bir yola..
Aldığım yıl rekor bir km yaparak (yılda 30 bin km) adeta çocukla heryeri gezmeye başladık..
Bagajın büyüklüğü bizi öyle şımartmıştı ki ne görsek alıyorduk, bagaja atıyorduk..
Az yakıyor diye şımardıkça şımarıyor, adeta Total'i zengin ediyorduk..

2014,2015,2016.. Neler yaşandı.. neler sığdırdık.. Sedan arabalara gözüm kayıyor.. Yeniden Golf olmasa da Passat Variant olsun, Colt olamıyorsa ASX olsun diyerek nedeni bilinmez bir gıdıklama oluyordu içimde..
Tam o sıralarda Insignia testine katıldım.. şu meşhur 24 saat testi
85bin TL'ye Flexiride'lı full+full Insignia dizel otomatik verildiği yıllar..
Araçla İstanbul-Çorlu yaptık geldik.. Konfordan yana bazı soru işaretleri oldu.
Akşam eşim ve oğlumla bir boğaz turu yaptık, sıkışık trafikte helak oldular..
Boynum bükük ertesi gün geri götürdüm, Insignia'yı..

Picassom adeta beni kıskandı, bana küstü o yıl.. Önce EGR bozuldu, sonra ardı ardına lastikler patladı, parçalandı..
Kızım dünyaya geldiğinde onu Picasso ile eve getirdim.. Yeniden barışmıştık..
Motor daha sessiz çalışıyor.. Şehir içi depoda 5.8lt gibi rekorlar kırıyorduk..
Artık devasa bagaja 2 bisiklet ve bir puset her daim duruyor, tümseklerde tıkırdıyordu,
BÇocuklar büyürken, ben ve eşim yaşlanırız da Picasso yaşlanmaz mı..
75bin de yaşında aldığım aracım artık 11 yaşına giriyor ve 200bin km olmak üzere..
Bozuk yollarda trim sesleri bizim çocukların bağıra bağıra söylediği şarkılardan duyulmuyor bile..

Gün geldi plajda çadır oldu.. Gün geldi ormanda aniden yağmurda cam teras oldu bize..
Ankara- Kayseri arası zifiri karanlıkta yol kenarına çekildi, dakikalarca yıldızları seyretti, kuyruklu yıldızlar kayarken dilek diletti..
Gün geldi 1600 rakımda mantardan zehirlenen oğlumu, stabile yolda adeta ralli yaparak araştırma hastanesine yetiştirmeme yardımcı oldu..
Nice kavgalar yapıldı.. nice kahkahalar atıldı..

Ne zaman bir arkadaşın evi-eşyası taşınsa yetiştik herkese..
Çocuğu olan arkadaşa beşik, boşanan arkadaşın köşe koltuğunu,
Göbeği yakmaktan vaz geçenin koşu bandını, yurt dışına göz eden beyinlerin kalan eşyalarını dağıttık..

Bu süreçte bir avuç civatadan ibaret bu araç sizin bir parçanız olmaya başlıyor..
1 hafta ayrı kaldığımız sürede sıfır km verilen B sınıfı araç anahtar bıraktırıp, minibüse bile bindirdi abartmıyorum.

Çok mu iyi bir araba.. yoo.. hele resimlerde çok da çirkin..
Ancak kapı kollarında kızımın diş izleri olan, her koltuğun altından toka, lego çıkan.. adeta evin bir eşyası oldu bu araba..

Sorun ne mi?
Satamıyorum..
Kıyamıyorum..
Ne yapacağımı da bilmiyorum..
Ne alacağımı da bilmiyorum..
Tekrar başka araca bağlanmak.. huyuna suyuna alışmak.. çok zor geliyor..

Baharda 2 pizza alıp, Karadeniz'e hamin bir tepeçe çıkıp bütün aile ön koltuktan panaroma izleyen garip manyak tipleriz..
Bagaj her daim dolu..
Çok gezeriz, az yakmalı, otomatik olmalı..

2.el mi.. hiç düşünmem bile..
Ama kıyamıyorum işte..

siz nasıl değiştirip satıyorsunuz araçlarınızı..
Melankolik bir akşamda..
Fren hidroliği ile alakalı soru sormak için açılan bir başlıktır..

Adettendir soralım..
7 yıldır fren hidroliğini değiştirmedim.. Ne dersiniz, değiştirsem mi, hiç bulaşmasam mı..

Saygılarımla.
Merhaba,

256gb Adata sx8200 pro nvme hdd'li mini itx bir sistem kurdum. Şuan sistem ışık hızıyla çalışıyor. Ancak yanına 1 veya 2tb lık hdd almak istiyorum. Ne önerirsiniz?

Bir de bu kadar hızlı bir hdd kullanırken oyunları 3.5 hdd'e kurunca performans çok mu düşer acaba (yükleme süresi olarak). elimde 2.5 inch 1tb hdd var. Bir süre onla mı idare etsem. LAptopa da ssd alıp onu da hızlandırmış olurum.
Laptopu mu yenilesem masaüstü mü toplasam derken.. Defalarca sepet boşalttım. Satılığa çıkardığım eski laptopumu bile geri çektim. Sonunda kafaya çok taktığım için lanet olsun deyip siparişi verdim. ÖZellikle de dolar 6.20 olunca böyle bir karar verdim.

Gelelim sisteme:
Asrock Fatal1ty B450 ITX/AC anakart 955TL
Wifi var, ses çipi ALC1220, Ultra M:2 slotu var,Ram desteği iyi

AMD Ryzen 5 2600 1290TL
Saphire Rx570 (tek fan)
2*8 GB Corshair LPX 3000 Mhz ram 691TL
Adata Sx8200PRo 256 Gb Nvme HDD 400TL
Thermaltake 600W 80+ RGB PSU 542TL
Thermaltake Core V1 Mini ITX Kasa 426TL

Toplam 5200-5300TL tuttu, peşin para olsa Teknobiyotik gibi sitelerde 5000TL'ye toplanıyor ama elimde nakit olmasına rağmen vermek istemedim. 1 haftada dolardan 300-400TL getirisi oldu, yaza kadar belki 1-2 taksiti böyle öderim.

Şimdi piyasada hazır sistemler var, 5300TL ye 1660ti ve hatta zorlansa RTX2060'lı sistemler bile bulunuyor. Ancak Benim için olmazsa olmaz ITXsistem olması, ses kartı iyi bir anakart olmalıydı,

Oyun oynamaya pek vaktim yok, olduğunda da 50-60 fps benim işimi görür. oyun performansından ziyade taşınabilir ve akıcı bir bilgisayar olması önemliydi.

Adobe Premiere, Audition gibi uygulamarla çalışırken rahat işimi halledeyim, 5000-6000 bine laptop alıp 4-5 yıl sonra elimde patlamasın istedim.

PSU için Silverstone - Sharkoon ve FSP gibi markaların ürünleri arasında çok gittim geldim. RGB olayını pek sevmiyorum ama güç kaynağının oradan küp şeklinde hafif bir ışıklandırma olsa iyi olur dedim :))

Sistem 1440p monitör ve optik çıkışlı ses sistemi ile kullanılacak.
Bütçeyi biraz aştım ama bakıcaz..

AMD Ryzen 5 2600 3.9GHz 16MB Cache Soket AM4 İşlemci 1255TL
Asrock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/ac AMD B450 3466MHz+ (OC) DDR4 Socket AM4 mATX Anakart ASRB450-GITXAC 815TL
(Anakartı özellikle bunu seçtim, WIFI olması, M.2 slotu olması, ses kartının şuanki en iyi onboard ses kartı olması nedeniyle, ayrıca UEFI biosu harika) OC yapılmayacak.
Samsung 860 Evo 250GB 560MB-520MB/s Sata3 2.5" SSD (MZ-76E250BW) 269TL (1TB 2.5 HDD var zaten)
2x Corsair Vengeance LPX 8GB 3000MHz DDR4 Ram CMK8GX4M1D3000C16 748TL
Sapphire Pulse Amd Radeon RX 570 4G 256Bit GDDR5 (DX12)PCI-E 3.0 Ekran Kartı 979tl

KASA: Cooler Master MasterCase Pro3 USB3.0 x 2 MiniTower MATX 409TL
Güç: High Power 600W 85+ Bronze 45A Single Rail Aktif PFC Siyah ATX Güç Kaynağı 390TL

Bu şekilde 4868TL tutuyor.. Kasa ve anakart benim için vaz geçilmez gibi birşey. Başka anakart alırsam mutlaka bu ayarda olmalı, >Asus TUF'lar falan bu ayarda çok çok pahalı.

itopya, teknobiyotik gibi sistemlerdeki hazır sistemler daha iyi ekran kartı ama daha basit donanımlarla bundan çok daha ucuza geliyor. Siz ne diyorsunuz?
Çünkü nemli, çiği düşmüş yolda buzda kayar gibi kayıyor..
2010 yılından beri kışlık lastikler kullandım.. Geçen sene hiç kar yağmayınca (İstanbul), bol bol yukarıda bahsettiğim durumu yaşadım. Aracım ESP'li olmasa şimdiye çoktan pert olmuştu.
Bıktım, yıldım.
Sanırım merakımı da aldım karda pek çok araç yatarken, sıcacık kalorifer açık gezme fantezimden.

Bu kış "kar yağınca 2 gün çıkarmam aracı" diyen tayfaya katılacağım.

Bu arada kayan lastiklerim önler Toyo Gsi-5 ve Ultragrip 8 (205-55-16) 2014 üretimi..
Toyo Gsi-5'ten 4 tane var bende.. Kanada şartları için dişli bir lastik, bilerek özel sipariş ettirmiştim. Dik yerlerde sıkıntı olmasın diye ama normal zamanda çok kayıyor. Karda ve buzda keçi gibi.
UG8'ler daha dengeli.. kar ve buzda o kadar iyi değil ama yağmurda daha iyi.
Toyo'ları nereye takarsam oradan kayma yapıyor. ESP ile toparlıyor.
Şimdi sökme takma balans parası derdi yok.
Acaba kayar mı endişesi yok.
Memnun kalırsam satacağım lastikleri.
Hakkında
Meslek: Kolej Hocası
İlgi Alanları: Şu sıralar oğlum:)
Forum İmzası:
550D 18-55mm IS, 50mm 1.8
Citröen Grand Picasso
Galaxy Note 2 Titan Grey
DH 2005 Üyesi
Hakkımda:
Yazdığım birşey yeterli gelmemiş ki şuan profilime bakıyorsun...
Sistem ve Tercihleri
Otomobil
Mitsubishi
Mobil cihaz
Sony Ericsson
Mobil cihaz
Samsung
Operatör
Turkcell
Notebook
Acer
GPS, Navigasyon
Next
Dünyadan Futbol
Galatasaray
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 4 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: 2 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 9.543
İkinci El Bölümü Mesajları: 67
Konularının görüntülenme sayısı: 366.994 (Bu ay: 2.198)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 11.203 (Bu hafta: 1)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Motorlu Araçlar Dünyası
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.