Yüzbaşı
04 Kasım 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
5 üye
Görüntülenme
Toplam: 160 (Bu ay: 1)
Gönderileri

..

Herkese selam, bu gerçekten büyük bir gelişme olduğu için ayrı bir konu açmak ve tartışalım istedim.


Arkadaşlar bildiğiniz üzere XBOX'larda şu an halihazırda bir Edge tarayıcı var fakat bu tarayıcı eski internet explorer motorunu kullanıyor. Microsoft, 2020'nin başında aldığı kararla Windows üzerinde çalışan Edge tarayıcısını Chromium motoruna geçirdi fakat henüz Xbox'lara bu güncelleme gelmedi.


Peki Chromium nedir?

Chromium şu anda dünyadaki tüm tarayıcı teknolojilerini destekleyen ve en yaygın kullanılan açık kaynaklı tarayıcı motoru. Google Chrome, Opera, Yandex Browser ve Microsoft Edge gibi tarayıcılar Chromium motorunu kullanıyor.


Yeni bir Xbox kullanıcısıyım ama bana sorarsanız Chromium Edge Xbox için son yıllardaki en önemli olaylardan birisi.


Peki Chromium tabanlı tarayıcı geldiğinde ne olacak?


Chromium tabanlı tüm uygulamaları tarayıcı üzerinden kullanabileceğiz. Aklıma gelen bazı örnekler:


• İletişim uygulamaları: Discord, Web Whatsapp, Telegram, Skype, Slack vb.

• Microsoft ve Google Ofis yazılımları: Word / Excel / PowerPoint

• Çevrimiçi uzaktan oyun uygulamaları: Geforce Now ve Stadia bu sayede Xbox ile Steam oyunları oynanabilecek, Death Stranding gibi.

• Tarayıcı üzerindne çalışan tasarım yazılımları: Canva, Pixlr, Photopea, Figma, Adobe Lightroom, Snapseed vb.

• Çevrimiçi müzik: Spotify, Deezer, Youtube Müzik

• Çevrimiçi video: Netflix, Amazon Prime, BluTV, Puhu TV, Youtube vb.


Yeni Edge şu anda erken Alpha geliştirme aşamasında fakat günden güne geliştiriliyor.

Türkçe kaynak: https://www.technopat.net/2021/03/09/microsoft-xbox-icin-edge-chromium-tarayicisini-test-etmeye-basladi/

İngilizce kaynak: https://www.theverge.com/2021/3/7/22318050/microsoft-edge-xbox-chromium-browser-testing

Üst bilgi:


Kurulum dosyasını hazırlayan ve Apex yöneticilerinden bir arkadaş açıklama yaptılar. Anlaşılan yamada herhangi bir virüs veya zararlı yazılım mevcut değil.

Olay antivirüs programlarının yanlış algılamasından kaynaklanıyor. Açıklamaları aşağıya ekliyorum:


@BarisBlt61:

Alıntı

metni:
Öncelikle selamlar. Otomatik kurulum (setup) olarak hazırlanan çevirilerin çoğu virüs programları tarafından virüs olarak görülmekte. Keza yeni bir uygulama olarak gözüktüğünden (exe) içeriğini ve dosyanın kendisini "tanımlanmamış yazılım" olarak algılıyorlar. Bu konu hakkında verebileceğim cevap bu, Apex Çeviri olarak sayısız oyunu Türkçe'ye çevirdik, böyle bir niyetimiz olsa çok öncelerden farkedilirdi diye umuyorum.
Bu konuyu kapattığımıza göre, diğer konuya gelelim. Linkin kırılma sebebi doğrudan Google. içeriğinde bahsi geçen "tanınmamış yazılım" yükleyip Drive'ınıza herkese açık şeklinde yüklemeyi deneyin. Maalesef saatler sonra Google tarafından linkin kaldırıldığını göreceksiniz. Bunda da öyle bir sorun oldu, biz Mafia'nın çevirilerimizi stokladığımız Drive'ımızda olmasını tercih ettik lakin exe halinde olduğundan Google tarafından kaldırıldı. Sabah linkler yenilenir, içiniz rahat olsun.
Discord'dan ve web sitemizden banlanma sebebinize gelirsek inanın benim de bir fikrim yok. Bunu yönetici arkadaşımızla konuşurum. Durum bundan ibaret.


@ISKA :

Alıntı

metni:
Kurulumu bizzat kendim hazırladım kardeşim. İçerisinde herhangi bir virüs yok. Şu ana kadar belki 50'den fazla setup hazırlamışımdır. Neredeyse hepsinde aynı uyarıyı veriyor. Virüs bulmasının tek sebebi lisansı olmaması.

Konunun orjinali:


Herkese selam,


Öncelikle belirteyim, konuyu kimseyi kötülemek için açmıyorum. Apex Çeviri'nin bugün yayınlanan Mafia Definitive Edition Türkçe yamasını sitelerinden indirdim.

Yamayı arşivden çıkarıp açınca ilk olarak antivirüs engelledi. Yanlış bir tespit olduğu şüphesiyle antivirüsü kapatıp yüklemeyi denedim ve yama herhangi bir tepki vermedi. Bir kez daha denedim bu sefer aşağıdaki uyarıyı aldım.


Anladığım kadarıyla dosya, geçici olarak mafia.exe isimli bir dosya oluşturuyor ve bu dosya her defasında antivirüs veya windows güvenliği tarafından engelleniyor.https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/f6/9a/1d/f69a1d1cb28285a1e3bf24275cb5b66f.png&t=0&width=480&text=1


Sonra dosyayı virustotal'e yükledim. Virus total sonucuna göre 7 antivirüs, dosyada virüs buldu.


https://forum.donanimhaber.com/cache-v2?path=http://store.donanimhaber.com/fd/50/bd/fd50bdbdd66f4f73e5877a89bea5ece3.jpeg&t=0&width=480&text=1


Bu virüs sonuçlarının yanlış tanı olduğunu düşünerek Microsoft'un dosyayı tanımladığı "wacatac.c!ml" ismini Google'da arattım. Genellikle yanlış tanı olmadığı, gerçek bir virüs olduğu söyleniyor:

https://www.quora.com/I-got-a-Trojan-Win32-Wacatac-C-ml-in-Windows-Defender-from-downloading-a-cracked-game-Is-it-a-false-positive


Yine de iyi niyetle bu sorunun sebebini sormak için Discord kanalına katıldım ve "bu şekilde bir sonuç var, sebebi ne olabilir?" diye sordum.


ExTRme isimli admin, "virüs varsa bu kadar kişi neden teşekkür ediyor" dedi. Sonra antivirüslerin çeviri yönteminden ötürü yanlış tanıdığına dair bir açıklama yaptı. Oysaki forumdaki OpenAi ile çevrilen Mafia yaması herhangi bir virüs uyarısı vermiyordu. Sonrasında birden Discord kanalı katıldığım kanallardan silindi. Tekrar girmeyi denediğimde hata verdi. Sanırım kanaldan engellendim. Ben de gidip sitelerine yorum olarak bu engellemenin ve virüsün açıklamasını sordum, bu sefer web sitesi de "you were banned" hatası vermeye başladı.  


Biraz sonra da yamayı indirmek için yönlendirdikleri mafiamods sitesinden yamayı sildiler (indirmeye çalışınca google drive "dosya bulunamadı" hatası veriyor). sonra da sitelerinden discord butonunu kaldırdılar.


Konu hakkında bilgisi olan var mı acaba? Teşekkürler

Herkese selamlar,

Stranded Deep için hazırladığım Türkçe yamayı oyunun Steam atölyesinde yayınladım.


Oyun yapımcılarının sağladığı tüm satırlar çevrilmiştir.
Menüler, görevler, bitkiler, eşyalar, hayvanlar, malzemeler ve geri kalan her şey

100%

Uyumlu Olduğu Sürüm:

0.70.00


Oyun içerisinde 2 saat civarı test edip hataları, devrik cümleleri vs. düzelttim.
Yine de devrik cümle, yanlış çeviri vb. hatalar olabilir.
Farkettiğiniz hataları ve önerilerinizi yorumlarda belirtin lütfen, en kısa sürede düzeltmeye çalışacağım.-----

Yamayı Steam Üzerinden Edinme

Steam Atölye'den indirmek için aşağıdaki linke tıklayın.

Steam Atölye'den İndir

Açılan sayfada "Abone Ol" butonuna tıkladığınızda yama oyununuza eklenmiş olacaktır.
Oyun ayarlarından oyun dilini değiştirmeyi unutmayın.


Not: Steam'e tarayıcınızdan giriş yapmadıysanız link görüntülenemiyor.
İsterseniz Steam uygulamasından Stranded Deep'in atölyesine giderek de yamayı edinebilisiniz.


-----

Hangi ürün olursa olsun 3-4 yıl önceki fiyatına veya muadilinin fiyatına bakın, bugün daha pahalıdır.
Yeni model ürünler çıktıkça (telefon, bilgisayar, otomobil vs.) eskilerinin fiyatının düşmesi gerekirken Türkiye'de neden tersi oluyor?
Yanlış hatırlamıyorsam böyle bir özellik bir zamanlar vardı sonra kalktı. Bence geri gelmesi çok faydalı olur. Eğer hiç böyle bir özellik olmadıysa kesinlikle olmalı diye düşünüyorum.
Herkese selamlar.

5000 liraya kadar notebook almak istiyorum. Aradığım özellikler:

Görenlerin "Oha" demeyeceği bir dış görünüş. Tabiki Zenbook veya Dell XPS kadar kibar olsun demiyorum ama alışılageldik oyun bilgisayarlarındaki kalınlığı, kabarık hoparlörleri de istemiyorum.

Oyun oynayacağım ama 5 yıl boyunca her oyunu ultra ayarda oynamak gibi bir isteğim yok tabiki. Ama en azından GTA V'i yüksek ayarlarda oynamak istiyorum O yüzden ekran kartı olarak en az GTX 960M ekran kartlı olsun diye düşünüyorum.

Kronik sorunları, özellikle de menteşe sorunu olmaması lazım çünkü uzun soluklu kullanmam gerekecek ve uzun bir süre değiştiremeyeceğim.

Şu anda aklımdaki modeller:

Monster Abra A5 V9.2 15.6" 1 TB HDD de ekletince 5015 lira oluyor. (GTX 1050Ti 15,6")

Abra A5 V9.1 15.6" 1 TB HDD ekletince 4.665 lira oluyor. (GTX 1050 15,6")

Abra A7 V7.1 17.3" 1 TB HDD ekletince 4.865 lira oluyor. (GTX 1050 17,3")

Kararsız kalmamdaki sebepler:

15.6" olan modeller daha taşınabilir, aynı zamanda 1366x768 çözünürlükte daha yüksek performansta oyun oynayınca görüntü yine keskin olur diye düşünüyorum.
1050 ile 1050Ti olan modeller arasında anladığım kadarıyla 10-15 fps gibi bir fark oluyor. 1050Ti olanı düşünme sebebim ya almışken iyisi olsun klişesi galiba
17.6" olanı ise Görsel İletişim Tasarımı öğrencisi olduğumdan ötürü, büyük ekranın daha çok işime yarayacağını düşünerek almak istiyorum. Ama 17.3" i tercih edersem hem 1050Ti'dan olacağım hem de oyunlarda 1920x1080 yerine 1366x768 çözünürlük tercih edersem görüntü biraz bozuk olacak hem de içim rahat etmeyecek
Monster'dan bir çekincem de kasasının ve menteşelerinin hiç sağlam durmaması. Henüz ürün yorumlarında bu konuyla ilgili çok fazla şikayet görmedim ama bende bu şanssızlık varken kesin gelir benim elimde kırılır gibi duruyor

Bunların dışında diğer önerilerinizi de bekliyorum. Monster dışında aynı fiyat bandındaki ürünlerde genelde 9 serisi ekran kartı kullanılmış fakat yine de bildiğiniz fiyat performans açısından uygun bilgisayarları paylaşırsanız çok sevinirim.

Herkese teşekkürler
grafikleri piksellerden halliceydi, çok çok eski bir oyundu. oyunda yapabileceğiniz çok fazla bir şey yoktu.
oyunun adı türkçe idi. 3 boyutluydu fakat çok çok kötü grafiklere sahipti.
ne yazık ki pek bir şey hatırlamıyorum ama muhtemelen türk bilgisayar oyunu tarihinin ilk oyunlarından birisiydi.
ayrıca oyun yanlış hatırlamıyorsam bitince demo gibi bir şey söylemişti, tam sürümü bir kaç bilgisayarcıya sormuştum ama hiçbirisinde bulamamıştım.
11-12 yaşlarında olmam lazım yıl 2004 2005 gibi olması lazım ama oyunun çok daha eski olmalı
korku oyunuydu ama bir gizemi araştırıyorduk galiba.
oyundaki karakterlerin türkçe isimleri falan vardı.
çok aradım fakat bulamadım, bir bulduran olursa çok makbule geçer
--şimdi kardeşime sordum o da hatırlıyor. Bir otelde geçiyordu oyun.
Silinebilir
atılım üniversitesinin kendi ürettiği (parçaları getirip montajladığı) tabletlerden bir tane hediye verdiler sağolsunlar. (bkz: mpad) android 4.0.4 is'li, Amlogic 8726-MX Cortex A9 1.5Ghz çift-çekirdek İşlemcili, 1 gb ram'i ikisi de kaliteli ön ve arka kamerası, 16 gb belleği falan var. neyse.
yalnız tablet hiç optimize edilmemiş. dandik klişe uygulamalar yüklenmiş, güncelleme desteği eklenmemiş ve güçlü donanımına rağmen o kadar hantal çalışıyor ki.
e tabi ben de doğal olarak root atmayla uğraştım. recovery menüsünü, usb debugging'i vs. herşeyi engellemişler. hatta engellemeden de öte, recovery menüsünü silmişler. yok öyle bir menü. sistem olarak hiç bir şekilde erişilemiyor tablete. ben yine de sınırları biraz zorlayıp çin forumlarında uzun zamanımı harcayarak bir kaç yol buldum. ardından tablete root çekmeyi denedim. tam olarak root erişimi sağlayamadım ama bilgisayardaki çince suite'den stock uygulamaları silmeyi başardım. biraz daha kurcalayım kurcalayım derken tabletin ekranı gitti, sonra biraz daha uğraştım geri geldi ekran. tabi doymadım, tablete tam bir root erişimi sağlayacağım diye hırslandım. kingroot'du, zhuodashi'ydi, 刷机精灵'ydi, 精品'ydi, 91ÊÖ»úÖúÊÖ'ydi binbir çeşit programla uğraştım. en sonunda tablet user data load unsuccessful diye bir ekran veriyor, orası dışında hiç bir şey yapılmıyor. ekranda kötü kapatmadan dolayı sistemin hasar gördüğü, sisteme reset atmak gerektiği yazıyor. tableti sıfırla diyorum ama kapanıp tekrar açılıyor, yine aynı ekrana geliyor.
tabletin teknik özellikleri şöyle:

Atılım mPAD-02 Teknik Özellikler
Çift Çekirdek Cortex-A9 işlemci
4 Çekirdek GPU ve mükemmel 3D Oyun
Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich işletim sitemi
Kapasitif 10 noktada çoklu dokunma
CPU: Amlogic 8726-MX Cortex A9 1.5Ghz çift-çekirdek İşlemci; Neon yardımcı işlemci & 512KB L2 önbellek
2D/3D Grafik Hızlandırıcı: Mali400 MP4 4-çekirdekli GPU 3D Open GL ES 1.1/2.0 Desteği
10.1 inç IPS Panel, 1280x800 piksel çözünürlük
HDMI 1.4a: 1080p 3D video oynatma
1GB DDR3 sistem belleği, 16GB Bellek
Dahili G-sensör (4 yönlü, 3 akslı ivmeölçer)
Ön Kamera 2.0 Mega piksel, Arka Kamera 5.0 Mega piksel

şimdi sizce ben bu tableti ne yapayım? buradan tablette hayata dönüş olacağını sanmıyorum. gidip ulusta alın abi parça yapın desem kaç para verirler sizce?
Hakkında
Konum: Ankara
Forum İmzası:

"İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu "ben" kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni yaşam ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim girişimlerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur."
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 7 sa. önce
Son Mesaj Zamanı: geçen ay
Mesaj Sayısı: 543
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 666
İkinci El Bölümü Mesajları: 10
Konularının görüntülenme sayısı: 24.623 (Bu ay: 1.478)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 665 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Taşınabilir Bilgisayarlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.