Yüzbaşı
17 Eylül 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
7 üye
Görüntülenme
Toplam: 82 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Moser 1400 Nasıl Sökülür?
Moser 1400 Kasa Değişimi
Moser 1400 Sökümü
Moser 1400 Sökme Takma

Bu konuda Türkçe bir kaynak bulamadım. Bu konudaki yabancı kaynaklı video linklerini aşağıda paylaşıyorum.

ÖNEMLİ UYARI:

1-Söktükten sonra genelde çok fazla ses geldiği işe ilgili şikayetler oluyor. Bunun sebebi motorun karşısındaki plakanın tam karşılıklı gelmesinden dolayı levhaların birbirine çarpması. Bu levhaları hizaladıktan sonra makinenin yanındaki ayar vidasından bu levhaların birbirine yakınlığını ayarlıyoruz. Çok sıkı olursa levhalar birbirine çarpar. Çok gevşek olursa da makine saçı kesmez.

Söküp yaktıktan sonra aşırı ses gelmeye başladıysa bir diğer ihtimal de kızağın metal rayı takılmamış/doğru takılmamış olabilir:
https://mobile.donanimhaber.com/moser-1400-sac-tras-makinesi-celik-bicagin-temizliginden-sonra-cok-ses-cikartmaya-basladi--87133108

2-Eğer makinenin kasasını değiştirecekseniz dikkat etmeniz gerek bir husus daha var: Makinenin sol tarafındaki mandalın bağlı olduğu vidayı sökmek. Vidayı sökmek basit görünse de bu vidanın yivleri ters. Yani normal bir vida saat yönüne doğru çevirince sıkılır, tersine çevirince de gevşetilir. Ama mandalın sabitlendiği vida bu standarda ters. Yani gevşettiğinizi sanarken aslında sıkıyorsunuz. Bu önemli uyarıyı da vermiş olayım. Bahsettiğim yivleri ters vida aşağıdaki resimde işaretlediğim vida:

Moser 1400 sökümü ile ilgili videolar:
https://www.youtube.com/watch?v=huqH1GCV6mQ&app=desktop
https://www.youtube.com/watch?v=iz_RfsGnOow&app=desktop
https://www.youtube.com/watch?v=H2ENZDwngTU&app=desktop

Moser 1400 ses problemi ile ilgili video:
https://www.youtube.com/watch?v=40aKqCBgMHs&feature=youtu.be
BEKO D3 3001 Bulaşık Makinesi Yıkama Yapmıyor
BEKO D3 3001 Bulaşık Makinesi Çalışmıyor
BEKO D3 3001 Bulaşık Makinesi Pervaneler Dönmüyor
BEKO D3 3001 Bulaşık Makinesi Kondansatör Değişimi
BEKO D3 3001 Bulaşık Makinesi Kapasitör Değişimi

7 yıldır kullandığımız BEKO D3 3001 marka/model bulaşık makinesi yıkama yapmamaya başladı. Bir de yanık kokusu bir koku gelmeye başladı.
Yani cihaza tableti koyuyoruz, açıyoruz. Su alıyor ama pervaneler dönmüyor ve su püskürtmüyor. Su ısınıyor ama makinenin tabanında birikiyor. 10dk falan sonra da suyu tahliye ediyordu. Isınıp tabanda bekleyen suyun buharı ile bulaşıklar sanki yıkanmış gibi bir görünüm yaratsa da pervanelerden su püskürtmediği için aslında yıkama olmuyor.

Konuyu internetten araştırdım. Sorunun motor kondansatöründen (kapasitör) olabileceği ile ilgili bilgilere ulaştım.

Bu konuda faydalı bulduğum video bağlantılarını yazının sonunda paylaştım.

BEKO D3 3001 Bulaşık Makinesi Kondansatör Değişimi

1-Öncelikle bulaşık makinesinin temiz su giriş musluğunu kapatıyoruz ve hortumunu çıkarıyoruz. Yine pis su çıkış hortumunu da lavabo giderinden çıkarıyoruz. Cihazın fişini de çekiyoruz.

2-Makineyi ters çeviriyoruz, yani tepe taklak yapıyoruz.

3-Makinenin altındaki kapağı tutan 4 vidayı söküyoruz. Orada kapağa takılı şamandıra gibi bir parça var. Onun tırnaklarını kurtarıp kapaktan çıkarıyoruz.

4-Şimdi motorun çalışıp çalışmadığını test edeceğiz. Motora gelen elektrik soketini çıkarıyoruz. Motora prizde direkt 220V verip motorun dönüp dönmediğini kontrol edeceğiz.

Ben bu işlem için kabloların bir ucuna 2 dişi terminal soket taktım ve diğer ucuna da erkek fiş taktım:

5-Motora giren sokete dişi teminalleri takıyoruz. Sonra fişi prize takıyoruz. Motoru yerinden sökmeye gerek yok. Sadece soketlerini çıkarıp yerine yaptığımız test kablosunun diş terminallerini takıyoruz:

Benim motordan bir vınlama geldi ama dönme sesi gelmedi. Yani dönmek istiyor ama harekete geçecek enerji yok gibi. Yani motor dönmüyor.

6-Motora ilk hareketi kondansatör (kapasitör) verdiği için kondansatörün arızalı olduğunu düşündüm. Kondansatörü söküp multimetre ile kapasitans ölçümü yaptım. (Multimerenin kapasitans ölçüm özelliği olması gerekiyor) Yalnız kondansatör soketlerini çıkarırken kaba kuvvet ile zorlamıyoruz. Çünkü soketin üstündeki tırnağa basıp çekince kolaylıkla çıkıyor zaten:

7-Multimetreyi kapasitans ölçümüne ayarlıyoruz:

Kondansatörün uçlarını birbirine dokundurup nötrlüyoruz. Ölçümü yaptığımda 5uF çıkması gereken kondansatör yaklaşık 1uF sonuç verdi:

8-60₺'ye internetten 5uF 450 VAC yeni bir kondansatör aldım. Ama 20₺'ye de kondansatörler vardı. Ben orjinal bir yedek parça olması için 60₺'ye aldım. Yetkili servis aynı kondansatörü 150₺'ye değiştiriyordu.
Cihazın üstünden çıkan orjinal kondansatör bilgileri:
"5uF +-5% SH
450 VAC B 50/60HZ
40/85/21"

Eski ve yeni kondansatör (soldaki yeni, sağdaki eski):

Kondansatör gelir gelmez ölçüm yaptım. 5uF sonuç verdi:

9-Yeni kondansatörü motora takıp yaptığım kablosu ile tekrar 220V verip test yaptım. Motor dönmeye başladı. Yine vınlama sesi var ama farklı bir vınlama, yani motorun döndüğünü anlaşılıyor. Dikkatli bakınca motorun milinin döndüğü de görünüyor.

10-İşlem tamamlandı. Herşeyi toplayıp makineyi bağlıyoruz. Temiz su giriş musluğunu açmayı da unutmuyoruz.

11-Bulaşık makinesinin power tuşuna basınca su almaya başlıyor zaten. Start tuşuna basıyoruz. Artık pervaneler dönüp yıkamaya başlıyor.

Faydalandığım video bağlantıları:
https://www.youtube.com/watch?v=efMbbi9dBr4&app=desktop
https://www.youtube.com/watch?v=7WmzbMohlEs&app=desktop
https://www.youtube.com/watch?v=XgSjymUB5EA&app=desktop
Bildiğiniz üzere Xiaomi Redmi Note 8 şu an piyasanın en çok satan telefonlarından birisi. Telefonun VoLTE ve VoWifi (Wifi Arama) özelliği mevcut.

Her ne kadar telefonda bu özellikler olsa da kullanılan operatörün bu telefona desteği yoksa VoLTE ve VoWifi servisleri kullanılamıyor.

Türk Telekom'da "Online İşlemler/Abonelik ve Hat İşlemlerim/Telefon Ayarları" bölümünden;

VoLTE Servisini aktifleştirmeye çalışınca;
"Değerli müşterimiz, kullanmakta olduğunuz cihaz VoLTE servisini desteklememektedir. Size en yakın Türk Telekom Grup Mağazası'na gelerek VoLTE uyumlu cihaz kampanyalarından yararlanabilirsiniz."
uyarısı veriyor.

WiFi Arama (VoWifi) Servisini aktifleştirmeye çalışınca;
"Degerli müşterimiz, cihaziniz WiFi Arama servisini desteklemediginden servis tanimlamaniz yapılamamistir. Uyumlu cihaz bilgisi ve kampanyalari için Magazalarımızdan detayli bilgi edinebilirsiniz."
uyarısı veriyor.

Redmi Note 8'de VoLTE ve VoWifi servislerini daha önce Turkcell'de kullandığımdan dolayı sorunu anlamak ve bilgi almak için bugün (16.04.2020) Türk Telekom'u aradım:

VoLTE yaklaşık 2016 yılından beri Türk Telekom'da kullanılıyormuş ancak Türk Telekom'un VOLTE'de sadece 3 Xiaomi cihaza desteği varmış. Aralarında Xiaomi Redmi Note 8 yokmuş. Yani anlaşmaları yokmuş.

Wifi Arama (VoWifi) yaklaşık 1.5-2 aydan beri Türk Telekom'da kullanılıyormuş yani bu servis daha yeni kullanılmaya başlamış. Ancak VoWifi'de hiçbir Xiaomi cihaza desteği yokmuş. Yani anlaşmaları yokmuş.

Türk Telekom'da piyasanın en çok satan telefonlarından birisi olan Redmi Note 8'e ne VoLTE ne VoWifi desteği var.

Halbuki Turkcell ve Vodafone'da Xiaomi Redmi Note 8 için VoLTE ve VoWifi (Wifi Arama) servisi kullanılabiliyor.

TÜRK TELEKOM İÇİN BU BİR SKANDAL.
Xiaomi Redmi Note 8 Video Oynatma Sorunu
Xiaomi Redmi Note 8 Video Ses Kayma Sorunu
Xiaomi Redmi Note 8 MX Player Sorunu
Xiaomi Redmi Note 8 VLC Player Sorunu
Xiaomi Redmi Note 8 PowerDVD Mobile Sorunu
MX Player Videoda Ses Kayma Sorunu
MX Player Videoda Ses Önden İleriden Gidiyor
MX Player Ses Görüntü Uyuşmazlığı
MX Player VLC Player ses takılması
MX Player VLC Player ses kesilmesi

Xiaomi Redmi Note 8 marka/model telefon kullanıyorum.

Telefonun hafızasında internetten indirdiğim bazı animasyonlar var.
Bu videoları MX Player/MX Player Pro ve PowerDVD Mobile ile açtım. Belli bir süre sonra ses önden gitmeye video geriden gelmeye başlıyor. Sonra VLC Player ile denedim, onda ses ve video normal, yani ses önden falan gitmiyor ama bu defa da ara ara video ve seste aynı anda yarım saniyelik takılma oluyor.

Telefonda izlediğim her animasyonda böyle sıkıntı olmuyor ama bazı animasyonlarda bu tür sıkıntılar oluyor.

Aynı videoyu Windows 10 Tablet PC'de denedim.
Power DVD 16 ile açtığımda takılma veya ses ve videoda önden arkadan gitme olayı olmuyor.
Aynı videoları telefonun kendi video oynatıcısı "Mi Video" uygulamasında denedim. Videodaki seste o bahsettiğim ara ara olan yarım saniyelik takılma/kesilme olmadan ve sesin videodan önce gitme problemi olmadan bahsettiğim videoları oynatıyor.
XPlayer isimli bir uygulama tavsiye etmişlerdi. Onu denedim. Yani MX Player/MX Player Pro ve PowerDVD Mobile'deki gibi ses önden gitmiyor. VLC Player'daki gibi de video ve sesteki ara ara yarım saniyelik takılma problemi olmuyor.

XPlayer İndirme Bağlantısı:https://play.google.com/store/apps/details?id=video.player.videoplayer

17.02.2020 tarihinde MX Player'a hata bildirimi gönderdim. MX Player'dan bana gelen cevapta video çözücüyü "Donanımsal Kod Çözücü (HW)" seçeneğini değiştirerek "Donanımsal+ Kod Çözücü (HW+)" seçeneğini işaretleyerek denememi önerdiler. Bahsedilen seçim aşağıdaki resimde gösterilmiştir:

MX Player'da bu seçeneği seçtiğimde ses önden gitmiyor ancak bu sefer de VLC Player'da olduğu gibi ara ara ses yarım saniyeliğine takılıyor. Çok gıcık bir şey.

Ben de boş durmadım yine aynı videoları başka bir Redmi Note 8'de denedim. Fakat MX Player ve VLC Player'da benim Redmi Note 8'deki aynı problemler var diğer Resmi Note 8'de de oluyor.

Bu defa aynı videoları eski Asus ZenFone 2 Laser ASUS_Z00MD (ZE600KL) ( 6.0 inç ekran) telefonda denedim. Asus'ta aynı videoları hem MX Player hem de VLC Player ile denedim. Hiçbir sorun yok. Ne ses önden gidiyor ne de ses arada bir takılıyor.

Redmi Note 8'ime "Google Files" dosya yöneticisi uygulamasını yükleyip videoları Google Files'ın video oynatıcısı ile açtım. Google Files ile de sorunsuz çalışıyor.

Google Files İndirme Bağlantısı:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.nbu.files

Özetle ne videoda ne de video oynatıcılarda problem var. Yani MX Player, PowerDVD Mobile ve VLC Player muhtemelen Redmi Note 8'in donanımı/yazılımı ile uyumlu çalışmıyor. Ya da ne bileyim eksik ve yanlış bir şeyler var işte.

İnşallah güncelleme ile falan düzelir.

Redmi Note 8'in kendi video oynatıcısı "Mi Video" uygulaması güzelmiş. Artık onu kullanıyorum.

Denediğim Video Bilgileri:

VLC Player-Ekran Görüntüsü

MX Player Pro-Ekran Görüntüsü

Xiaomi Redmi Note 8 Kamera Sorunu

Xiaomi Redmi Note 8 1080p 60fps Video Sorunu

1 hafta önce Xiaomi Redmi Note 8 64GB telefon aldım. Telefonu güncellendim. Şu an MIUI sürümü, MIUI Global 11.0.4

Telefonu aldığımdan beri şöyle bir problem var. Güncellemeden önce de var mıydı, yok muydu bilmiyorum:

1080p 60fps video çekerken videoyu bulanık çekiyor. 1080p 30fps çekince daha net video çekiyor. Ama 60fps'i seçince videoyu bulanık çekiyor. Bulanık derken sanki 720p ya da daha aşağı bir kalitede görünüyor.

4K 30fps video çekiminde sıkıntı yok, onu net çekiyor.

Başka birinin Redmi Note 8'i ile kıyasladım. Onun telefonu da benimle aynı güncellemelere sahip. Fakat 1080p 60fps videoyu onun telefonu benimkinden daha net çekiyor. Yani 1080p 30fps ve 4K 30fps video çekimleri ikimizde de aynı ama 1080p 60fps video çekimi benimkinde bulanık.

Kamera ayarlarını varsayılan ayarlara sıfırladım, hatta kamera uygulamasının verilerini de temizleyip denedim ama değişen bir şey olmadı. Güvenli Mod'da başlatıp denedim yine olmadı.

Sizce sorun nedir? Yardımlarınızı bekliyorum.
Asus ZenFone 2 Laser ASUS_Z00MD (ZE600KL) ( 6.0 inç ekran) model telefonun bataryasında "Li-Polymer Battery Pack:C11P1501" yazıyor. Bataryası bayağı zayıfladı. Batarya almam lazım. Telefonu alalı 4 sene oldu.

Asus'u arayıp batarya fiyatını sordum. Orijinal batarya için yaklaşık 70TL batarya fiyatı+113TL hizmet bedeli olarak üzere toplam yaklaşık 183TL dedi. Telefonun bataryası sökülebilir olmasına rağmen bana bataryayı kargo ile gönderemezlermiş. Sökülebilir bir batarya için telefonu İstanbul'daki Asus Yetkili Servisine göndermem gerekiyormuş. Hem de UPS kargo ile. O da yetmiyor gibi kargo parasını da ben verecekmişim. Hem kargo parasını ben vereceğim hem de Asus'un söylediği kargo ile göndereceğim ha. Uyanıklara bakın. 113 TL hizmet bedeli nedir ya? Bu batarya dahili değil harici (sökülebilir) batarya zaten. Yolunu bulmuşlar. Orijinal bataryayı kargo ile gönderilecek şekilde satmıyorlar. Böylece telefonu servise isteyip bir de 113TL hizmet bedeli alacaklar.

Asus ZenFone 2 Laser ASUS_Z00MD (ZE600KL) ( 6.0" ekran) model telefon için batarya tavsiyelerinizi bekliyorum.
Gmail Uygulamasına YaaniMail Hesabı Nasıl Eklenir?

Birkaç gün önce Turkcell tarafından geliştirilen YaaniMail duyruldu.

Dedim, https://mail.yaani.com adresine girip şuradan bir tane e-posta alayım. Neyse e-posta adresini aldım. Ama şimdi bunu telefondan takip edebilmek gerekli.

YaaniMail'in Google Play uygulaması https://play.google.com/store/apps/details?id=com.turkcell.yaaniemail&hl=tr adresinden indirilebiliyor. Ama tüm Android versiyonlarını desteklemiyor. Uygulama Android 5.0 ve üzerindeki işletim sistemlerine yüklenebiliyor.

Hadi telefonum Android 5.0 üstü değil, ne olacak? Ya da Android 5.0 üstü ama telefonda uygulama yükleyecek hafıza az. Ben her e-posta için ayrı uygulama mı yükleyeceğim? Ne gerek var ki?

Ben tüm e-postalarımı Gmail Uygulamasına ekledim. Hepsinin oradan takip ediyorum. Dedim Hotmail'i eklediğim gibi bunu da ekleyeyim. Ama biraz zorlandım. Bazı yerlerde de hata verdi. Kör topal ekledim ama.

Şimdi size Gmail uygulamasına YaaniMail hesabını nasıl eklediğimin ekran görüntülerini paylaşarak anlatacağım. Ben de bunu ilk defa yaptığım için yanlış da yapmış olabilirim. Yanlışlık varsa doğrusunu bilen arkadaşlar düzeltirse çok faydalı olur.

Gmail Uygulamasına Yaani Mail Hesabını Nasıl Ekledim?

https://mail.yaani.com/home adresine girip "SSS/Yardım" bölümünü açtığımızda; "Farklı E-posta uygulamalarında oturum açabilir miyim?" sorusunu göreceğiz. Cevabında;

"YaaniMail’i IMAP veya POP3 destekleyen dilediğiniz uygulama ile kullanabilirsiniz.
Hesabınızın POP3 veya IMAP ayarlarınıhttps://mail.yaani.com adresinden giriş yaparak Ayarlar > Senkronizsasyon menüsü üzerinden aktif hale getirmeniz gerekmektedir.
Kullanıcı adının @yaani.com ile bitmesine dikkat edilmelidir.
IMAP Adres: imap.yaanimail.com - port numarası 993 – SSL
SMTP Adres: smtp.yaanimail.com - port numarası 587 – TLS
POP3 Adres: pop.yaanimail.com - port numarası 995 – SSL " yazıyor.

Buradaki bilgilerle birlikte Gmail Uygulamasına Yaani Mail hesabını nasıl eklediğime ilişkin ekran görüntüleri aşağıdadır:

ETİKETLER:
Gmail Uygulamasına Yaani Mail Hesabı Nasıl Eklenir?
Gmail Uygulamasına Yaani Mail Hesabı Ekleme
Gmail Uygulamasına Yaani Mail Hesabı Nasıl Kaydedilir?
Gmail Uygulamasına Yaani Mail Hesabı Kaydetme
Gmail'e Yaani Mail Nasıl Eklenir?
Gmail'e Yaani Mail Ekleme
Gmail Uygulamasına YaaniMail Hesabı Nasıl Eklenir?
Gmail Uygulamasına YaaniMail Hesabı Ekleme
Gmail Uygulamasına YaaniMail Hesabı Nasıl Kaydedilir?
Gmail Uygulamasına YaaniMail Hesabı Kaydetme
Gmail'e YaaniMail Nasıl Eklenir?
Gmail'e YaaniMail Ekleme
YaaniMail Hesabını Gmail'e Ekleme
YaaniMail Hesabını Gmail'e Nasıl Eklenir?
YaaniMail Hesabını Gmail Uygulamasına Ekleme
YaaniMail Hesabını Gmail Uygulamasına Nasıl Eklenir?
Yaani Mail Hesabını Gmail'e Ekleme
Yaani Mail Hesabını Gmail'e Nasıl Eklenir?
Yaani Mail Hesabını Gmail Uygulamasına Ekleme
Yaani Mail Hesabını Gmail Uygulamasına Nasıl Eklenir?
Turkcell Güvenli İnternette Yandex Arama Motorunda şöyle bir sıkıntı var:

Güvenli İnternet profilini "Aile" ya da "Çocuk" profiline geçiriyorum. Yandex arama motorunu açıyorum ve örneğin "araba" yazıyorum. "Web" sonuçları çıkıyor ama "Görseller" sekmesine tıklayınca hiçbir görsel yok. Güvenli İnternet Profilini devre dışı yapıp tekrar denediğimde "Görseller" sekmesindeki görseller görünüyor.

Turk Telekom Mobil (Avea) ve Vodafone kullanan bir arkadaşlarda Güvenli İnternet Profili'ni "Aile" seçip denedik. Onların telefonlarında sıkıntı çıkmadı. Görseller çıkıyordu.

Turkcell kullanan başka arkadaşların telefonlarında da denedim. Güvenli internet profili "Aile" iken bendeki sorun onlarda da oluyor.

Android işletim sistemli farklı marka telefonlar ile iPhone marka telefonlarda ve Google Chrome, Firefox ve Safari internet tarayılarında denedim.

Ama garip bir şekilde Google Arama motoru "Görsel" sonuçlarında Güvenli İnternet profilinde iken sorun çıkmıyor ve görseller çıkıyor.

Aynı şekilde Güvenli internet Profilinden "Aile" ya da "Çocuk" profili seçili ikenwww.outlook.live.com üzerinden Hotmail hesabıma giriş yapmaya çalıştığımda "Bu Bağlantı güvenilir değil" hatası veriyor. Güvenli İnternet Profilini devre dışı yapıp tekrar denediğimde hata almadan giriş yapıyorum.

Güvenli İnternet Profilini "Aile" seçip Turkcell kullanan başka birinde ve başka marka telefonda denedim. Aynı şekilde sorun oluyor. Güvenli İnternet profilini kapatınca sorun olmuyor. Ama Avea ve Vodafone'da Güvenli internet profilinde ikenwww.outlook.live.com da da herhangi bir sorun olmuyor.

Sorunu Turkcell'i (532) arayıp ilettim ama nafile. Şikayetime kayıt bile açmadılar. Dijital Operatör'den ekran görüntüsü ekleyerek kendim gönderecekmişim şikayeti. Turkcell Müşteri Hizmetlerinin 532 nolu numarası ile 26.12.2019'da (3) defa görüşme sağladım ama şikayet kaydı bile açmadılar. Sorunun Turcell'den kaynaklandığını kabul etmiyorlar. Sorun Yandex'tenmiş (! )

Güvenli internet problemi tamamen Turkcell'den kaynaklanıyor.

Turkcell Yandex'e sansür uyguluyor. Ayrıca www.outlook.live.com üzerinden de Microsoft'a sansür uyguluyor.

Şikayetimi 26.12.2019 tarihinde akşamleyin destek@yandex.com.tr e-posta adresi üzerinden Yandex Destek Ekibi'ne de ilettim. Bugün (27.12.2019) sabahleyin pasaport@destek.yandex.com.tr adresi üzerinden; "Merhaba, Geri bildiriminiz için teşekkürler. Gerekli kontrolleri sağlayacağız. Saygılarımla, Y... C... Yandex Destek Ekibihttps://yandex.com.tr/support/" şeklinde bir dönüş yapıldı. İnşallah Yandex Türkiye Ekibi Turkcell ile irtibat kurup problemi Turkcell'e çözdürür.

Şikayetimi şikayetvar üzerinden de Turkcell'e ilettim:
https://www.sikayetvar.com/turkcell/turkcell-guvenli-internet-yandex-arama-motorunu-engelliyor

Güvenli İnternet "Aile" Profilinde iken karşılaştığım sorunun ekran görüntüleri aşağıdadır:

NOT: İşletim Sistemi Android 4.4.2 / İnternet Tarayıcısı Firefox

Güvenli İnternet Devre Dışı iken aldığım ekran görüntüleri aşağıdadır (sorunsuz):

NOT: İşletim Sistemi Android 4.4.2 / İnternet Tarayıcısı Firefox
General Mobile Discovery Air Şarj Soketi Kulaklık Soketi Bordu Değişimi Nasıl Yapılır?
General Mobile Discovery Air Şarj Sorunu
General Mobile Discovery Air Şarj Soketi Değişimi
General Mobile Discovery Air USB Soketi Değişimi
General Mobile Discovery Air Şarj Girişi Değişimi
General Mobile Discovery Air Kulaklık Soketi Değişimi
General Mobile Discovery Air Mikrofon Değişimi
General Mobile Discovery Air Titreşim Motoru Değişimi

General Mobile Discovery Air Şarj Soketi Kulaklık Soketi Bordu Değişiminin Nasıl Yapılacağını anlatacağım.

Öncelikle bu bordu niye değiştirdiğimi belirteyim:

Telefonunm şarj olmuyordu. Yani telefonu şarja takınca birer saniye aralıklarla şarj alıyor ve bağlantı kopuyordu. Yani birer saniye aralıklarala sanki şarj kablosunu takıp çıkarıyormuşsunuz gibi oluyordu.
Ayrıca bazen telefonu şarja takınca bataryanın dolması gerekirken boşalıyordu/azalıyordu. Hem de inanılmaz bir şekilde boşalıyordu/azalıyordu.
Bazen de şarja takıyordum ama batarya seviyesi ne artıyor ne azalıyordu.
Şarj kablosunu telefona takıp aşağı yukarı oynayınca bağlantı gidip geliyordu. Bu tespitten sonra problemin şarj soketinden olduğunu anladım.

Öncelikle telefonu telefoncuya götürdüm. Telefoncu önce bu modelin şarj soketi bizde yok, dedi. Ben de General Mobile Yetkili Servisi TELPA'ya gönderdim.
Telpa'ya göndermeden önce Telpa'nın sitesinden ön kayıt oluşturup müşteri hizmetlerinin verdiği kargo numarası ile karşı ödemeli gönderdim. Telefonu, orjinal şarj adaptörünü ve İlk GM Discovery telefonun şarj kablosunu (Kablo Discovery Air'ın orjinal kablosu değildi ama GM Discovery 1'in orjinal kablosuydu) gönderdim.
Telefonum servise ulaştıktan sonra "Anakart değişecek, kablo yan sanayi (kablo değişecek)" kaydı girip 400 TL masraf çıkarmışlar. Ben de telefonumun iadesini istedim. Telefefonumu karşı ödemeli olarak kargo ile göndermişler. 10 TL ödedim sadece.

Sonra tekrar ilk gittiğim telefoncuya gittim. Dedim, geçen gelmiştim ve Discovery Air şarj soketi bizde yok, demiştininz. Ben getirtsem takar mısınız? Bu defa senin telefon önden ekrandan sökülüyor, şarj soketinden değil, biz yapamayız, Şırnak'ta yaptıramazsın. En yakın Diyarbakır'da yaparlar, dedi.

Ben de Ankara'dan tanıdık bir telefoncuyu aradım. O da senin telefon ince, sökerken ekran kırılıyor veya toplarken tam kapanmıyor, falan dedi.

Baktım kimseden hayır yok. İnternetten söküm videolarını araştırdım. Bu videoları izledikten sonra yapabileceğimi düşündüm. Bu video bağlantılarını aşağıda sizinle paylaşıyorum ama en faydalı bulduğumu ilk bağlantıda koyuyorum. Hepsini izlemenizi tavsiye ederim. Ama özellikle ilkinde şarj soketi bordunun değişimi baştan sona anlatılmış:

General Mobile Discovery Air Ekran Değişimi / General Mobile Discovery Air Lcd Screen Replacement (Benim faydalı bulduğum video bu):
https://www.youtube.com/watch?v=Hp_Bq25AlNY

General Mobile Discovery Air Ekran Değişimi
https://www.youtube.com/watch?v=8ZpsjAZsFrk

General Mobile Discovery Air Ekran Değişimi #generalmobilediscoveryair
https://www.youtube.com/watch?v=wi2D4N-5FYk

GM DISCOVERY AIR ÖN CAM DEĞİŞİM ONLY SCREEN GLASS Ekran değişim icin kargolayabilirsiniz
https://www.youtube.com/watch?v=fMXh5lRdk88

General mobile air şebeke probleminizi çözebilirsiniz
https://www.youtube.com/watch?v=etK0KjlkpX0

general mobile discovery air ,gionee elife s5.1 , fly tornado slim sökülüşü (disassembly)
https://www.youtube.com/watch?v=952tWE9Ib9k

generalmobie discovery air ,gionee elife s5.1 , fly tornado slim ekran değişimi
https://www.youtube.com/watch?v=6tajZWM_1cw

Hangi malzemeler lazım ve nereden aldım?

1-Saatçi tornavidası (En küçük düz tornavida işimi gördü)

2-Cımbız

3-Plastik peynir kutusundan kestiğim parçalarla ince kart gibi bir şey yaptım. (Ben falçata kullanmadım. Çünkü benim telefonum daha önce sökülmüştü. Kapağı açmak beni fazla zorlamadı.)

4- B-7000 Arka Kapak ve Ekran Yapıştırıcı (15 ml) (10-15 TL) (İhtiyaç olmayabilir)

5-Çift taraflı bant (Şart değil, duruma göre kullanılabilir)

6-Elektrik bandı

7-En önemli parçamız. Yani değişecek parçamız:

General Mobile Discovery Air Şarj Soketi Kulaklık Soketi Bordu (33,56 TL)
https://urun.n11.com/diger-yedek-parca/general-mobile-discovery-air-sarj-soketi-kulaklik-soketi-bordu-P342717077

Nasıl Söktüm?

Saç kurutma makinesi ile arka kapağı ısıttım.

Telefonun arkasını çevirdikten sonra sağ alt kısımdan sökmek bence daha güvenli. Çünkü orada kopma ihtimali olan kablo filmi yok. Ama telefonun arkasını çevirince sağ tarafından yani tuşların olduğu tarafta anten kablosu geçiyor. Anten kablosu bir oluğun içinden gidiyor. Ona da dikkat etmek lazım.

Sonra resimde 1 numaralı yerden (yeşil renk ile belirttiğim yerden) kartı sokup yavaş yavaş kapağı kaldırdım. Benim telefon önce söküldüğü için sökmem kolay oldu.

Resimde kırmızı renk ile işaretlediğim 2, 3, 4 ve 5 numaralı yerlere dikkat edin. Oradaki filmleri yırtmayın/kesmeyin ve soketlere zarar vermeyin.

Ben ŞArj Soketi Bordunu yapıştırmadan önce anakarta takıp test ettim. Mikrofon, titreşim motoru, şarj soketi ve kulaklık girişini test ettim. Porblem olmadğını gördüklen sonra kasaya yapıştırdım. Bordun kendi yapışkanı zayıf olduğu için çift taraflı bant ile 3-4 yerden destek yaptım. Özellikle şarj soketinin altına destek yaptım. Yoksa bordun orası kasadan hemen kalkıyordu.

Daha telefonun kapağını kapatmadım. Belki bataryayı değiştiririm diye. Aslında B-7000 yapıştıırıcıya gerek bile olmayabilir. Telefonun yapıştırıcılarını kasadan kazımazsanız o hali ile bile tekrar yapışıyor ama ne kadar sağlam olur, bilmiyorum. Bence o haliyle yapıştırıp denemek lazım. Olmaz ise kapak tekrar açılıp eski yapştırıcı kazınıp B-7000 sürülerek yapıştırılabilir.

Yapacak arkadaşlara şimdiden kolay gelsin.
Android ile ios (iphone), Windows Phone ve Android Arası İnternetsiz Veri Transferi

ETİKETLER

Android iphone arası veri transferi
Android iphone arası internetsiz veri transferi
Android Windows Phone arası veri transferi
Android Windows Phone arası internetsiz veri transferi
Android Windows Phone arası wifi ile veri transferi
Android ios arası veri transferi
Android ios arası internetsiz veri transferi
Android ios arası wifi ile veri transferi
Android iphone arası wifi ile veri transferi
Wifi ile yüksek hızlı veri transferi
Android'ten iphone'a dosya gönderme internetsiz
iphone'dan dosya gönderme internetsiz
iphone ile internetsiz veri aktarımı nasıl yapılır.
Android'ten iphone'a resim gönderme internezsiz
iphone'dan resim gönderme internetsiz
iphone'dan internetsiz resim gönderme

Android ile ios (iphone), Windows Phone ve Android Arası İnternetsiz Veri Transferi

Arkadaşlar uzun uzun anlatmaya pek fırsatım yok. Bu yüzden resim koyamayacağım ama bence 2011 yılında bu güne Android ve iOS (iPhone) arasındaki veri transferi konusundaki en büyük gelişme. Ayrıca bluetooth'a göre çok çok hızlı bir transfer yöntemi çünkü wifi kullanılıyor.

Şu ana kadar iPhone ile veri transferi yapılamayacağı hakkında bildiklerinizi unutun.

AÇIKLAMA:

Veri Gönderme;

1.Android cihaz kullananları bu konuda daha avantajlı olarak görüyorum.
2.Android cihaz ile her türlü veriyi gönderebilir ve alabilirsiniz.
3.iOS'ta veri transferine izin verse de bu transfer çok az kısıtlı yani telefonun kendi orjinal müzik çalarında kayıtlı müzikleri ve telefonun kendi orjinal ses kaydedicisi ile kaydettiğiniz verileri göndermenize izin vermiyor. Bunun dışında resimler, videolar vs. vs. göndermenize izin veriyor. Aslında müzikleri ve ses kayıtlarını da gönderebilirsiniz ama jailbreak yapılmış olması gerekiyor. Yoksa dosya dizininden müzik dosyalarına ve ses kayıtlarına ulaşamıyorsunuz.
4.Windows Phone (WP)'da resim, video vs. veriler gönderilebiliyor.

Veri Alma;
1.Android Cihaz kullananlar avantajlı. Çünkü kendisine gelen tüm verileri alabiliyor.
2.iOS (iPhone)'da alınan veriyi açabilecek uygulamanın bulunması gerekiyor. Yoksa veriyi alsanız da bir faydası yok. Çünkü açamazsınız.
3.Windows Phone'da gelen veriyi rahatça alabiliyor.

Gelelim bu veri transferini nasıl yapacağımıza:

1. Veri transferi yapacağımız her iki cihazda da wifi özelliği bulunmalı.
2. Her iki cihaz da aynı wifi ağına bağlı bulunmalı. (Şimdi diyeceksiniz ki: "Hani internetsiz çalışıyordu?" Cevap: "Evet internetsiz çalışıyor. Aşağıda açıklayacağım."
3. Tabii ki bunun için bir uygulama gerekiyor. (Shareit, Xender, Zapya, SuperBeam, Feem gibi.)
4.Uygulamaların kullanım mantığı genel olarak aynı. Uygulamaların her iki telefonda da yüklü olması gerekmiyor. Ama gönderici tarafında yüklü olması gerekli. Her iki tarafta da yüklü olursa işlemler çok pratik olarak yapılabiliyor.
5.Gelelim telefonların aynı wifi ağına nasıl bağlanacağına. Eğer ortamda katılabileceğiniz mevcut bir wifi ağı varsa her iki telefon da bu ağa bağlanarak veri transferi yapılabilir. Eğer ortamda mevcut bir ağ yok ise aşağıda bahsettiğim uygulamalar ile wifi hotspot ağı oluşturmanız gerekiyor. Yalnız wifi hotspot ağını telefonun kendi ayarlarından değil de uygulamadan yapmanız gerekiyor. Uygulama içerisinde hotspot ağı oluştur veya grup kur şeklinde geçiyor. ÖNEMLİ olan bir husus var o da şu: bahsettiğim hotspot wifi ağını sadece Android cihazlarda oluşturabiliyorsunuz. iOS ve Windows Phone buna müsaade etmiyor. Eğer cihazınız iOS veya Windows Phone işletim sistemine sahipse, siz Android cihaz ile kurulan hotspot ağına katılmalısınız.
Yani şu halde ya ortamda katılabileceğiniz bir wifi ağı olmalı ya da size arabuluculuk yapacak bir Android cihaz olmalı ki bu Android cihaz ile aşağıda adı geçen uygulamalardan birisi ile hotspot ağı kurabilesiniz. Ve kurulan bu ağa veri alışverişi yapacak cihazların bağlanması gerekiyor. ÖNEMLİ bir husus daha var. Android cihaz ile kurduğunuz bu hotspot ağının internet ile hiç bir alakası yok. Bu ağ wifi veri trasferinde kullanılacak. Amaç internet paylaşımı falan değil. Bu ağı telefonunuzda internet bağlantısı olmasa bile kullanabiliyorsunuz. Zaten siz bu ağı açınca mobil veri bağlantısını kesiyor. Eğer bu hotspot oluşturulmuş ise diğer telefon wifi bağlantısından oluşturulan bu hotspot ağına bağlanmalıdır.
6.Uygulamaya girince veri göndermek isteyen gönder sekmesine almak isteyen de alma sekmesine tıklamalıdır.
7.Bu uygulamanın yüklü olduğu bir telefondan uygulamanın yüklü olmadığı bir telefona da veri gönderebiliyorsunuz. Ama biraz karışık sayılır. Aslında karışık değil de ilk defa yapacak olanlar belki tam anlayamayabilir. Bahsettiğim uygulamalarda yine aynı wifi ağına (ister Android cihaz tarafından oluşturulan internetsiz wifi ağı ister ortamda mevcut olan başka bir wifi ağı olsun fark etmez) bağlandıktan sonra uygulamanın yüklü olduğu gönderici web share özelliğini (veya başka isim altında mesela PC ile paylaş vs. olabiliyor) seçiyor. Bu özelliği seçince cihaz bir ip adresi veriyor. (örn: 162.193.1.1.2222 gibi) Daha sonra alıcı telefon (aynı wifi ağına katılmış olacak) internet tarayıcısını (web browser) açıyor ve adres çubuğuna yani site adresi yazdığımız yere bu ip adresini (örn: 162.193.1.1.2222 gibi) yazıyor. Bu adresi yazıp girdikten sonra gönderilen veriyi sanki bir internet sitesinden indiriyormuş gibi indirebiliyoruz.
8.Tekrar belirtiyorum. Aşağıdaki uygulamalar ile sadece Android cihazlarda bahsettiğim wifi (hotspot) ağı kurulabiliyor. iOS ve Windows Phone bu uygulamalar ile wifi ağı kuramıyor ama kurulan ağa bağlanabiliyor.
9.Yine hatırlatıyorum. internet gerektirmiyor. İnternet ile hiçbir alakası yok. Önemli olan boş ya da dolu bir wifi ağı olması [bu boş (intenetsiz) wifi ağını en güzel Android yapıyor]
10.Uygulamalar hakkında bilgi vermek istiyorum:

Shareit Uygulaması: Lenovo tarafından geliştirilmiş bir uygulama. Android, iOS, Windows Phone ve Windows PC için mevcut. Dil Türkçe. Android-Android arası ve iOS-Android arasında denedim, her iki platform için de başarılı.
İnternet Sitesi:http://shareit.lenovo.com/
Google Play Link:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lenovo.anyshare.gps&hl=tr
AppStore Link: https://itunes.apple.com/us/app/shareit-connect-transfer/id725215120?mt=8
Windows Phone Link:https://www.microsoft.com/tr-tr/store/apps/shareit-unofficial/9wzdncrdsz0p
Windows PC Link (Windows Phone değil normal PC işletim sistemi olan Windows): http://download.lenovo.com/ibmdl/pub/pc/pccbbs/thinkvantage_en/metroapps/SHAREit/MSI/LenovoShareIt-Merge.exe

Xender Uygulaması: Android, iOS ve Windows Phone işletim sislemleri için mevcut. Her iki işletim sistemi için de kullanışlı. Android-Android arası ve iOS-Android arasında denedim, her iki platform için de başarılı. Windows Phone'da biraz yavaş çalışıyor. (Yani aktarım hızından bahsetmiyorum) Niye yavaş çalıştığını anlamadım, belki de uygulama ile Windows Phone sürümleri tam uyuşmuyor olabilir, yazılımsal performans düşüklüğü olduğunu düşünüyorum.
İnternet Sitesi-1:http://www.xender.com/
İnternet Sitesi-2:http://web.xender.com/
Google Play Link:https://play.google.com/store/apps/details?id=cn.xender&hl=tr
AppStore Link:https://itunes.apple.com/us/app/xender-file-transfer-sharing/id898129576?mt=8
Windows Phone Link: https://www.microsoft.com/en-us/store/apps/xender/9nblggh1dqtv

Zapya Uygulaması: Android, iOS, Windows Phone, Windows PC ve Mac işletim sistemleri için mevcut. Türkçe dil yok. Henüz tecrübe etmedim. Ama Windows Phone için kullanışlı olduğu şeklinde yabancı sitelerde yorumlar okudum. Windows Phone'da kullanma fırsatım oldu. Windows Phone'da gayet stabil çalışıyor.
İnternet Sitesi:http://www.izapya.com/
Google Play Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dewmobile.kuaiya.play
AppStore Link: https://itunes.apple.com/us/app/zapya-best-file-transfer-tool/id576309271?mt=8
Windows Phone Link:https://www.microsoft.com/tr-tr/store/apps/zapya/9nblggh3v9m6
Windows PC Link: http://binaries.izapya.com/Zapya/ZapyaSetup_18_en.exe
MacOS Link:https://itunes.apple.com/en/app/kuai-ya-for-mac/id1001064658

SuperBeam Uygulaması: Android, iOS, Windows PC, MacOS, Linux işletim sistemleri için mevcut. Android versiyonu Türkçe. Android-Android arası ve iOS-Android arasında denedim. Yalnız bu uygulamanın iOS'ta başarısız olduğunu düşünüyorum. Aşağıda paylaştığım linklerde ücretsiz sürümlerin linkini paylaştım.
İnternet Sitesi:http://superbe.am/
Google Play Link: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.majedev.superbeam&referrer=utm_source%3Dsuperbe.am%26utm_medium%3Dbanner
AppStore Link:https://itunes.apple.com/us/app/superbeam-lite-easy-fast-wifi/id945389726?mt=8
Windows PC Link:http://superbe.am/download/5161
MacOS Link: http://superbe.am/download/5171
Linux Link:http://superbe.am/download/5173

Feem Uygulaması: Android, iOS, Windows Phone, Windows PC, Windows metro App, MacOS, Linux, Blackberry işletim sistemleri için mevcut. Aşağıda paylaştığım linklerde ücretsiz sürümlerin linkini paylaştım. Açıkçası ben bu uygulamayı pek sevmedim. Bana göre hiç kullanışlı bir uygulama değil. Ayrıca nasıl wifi hotspot oluşturulacağını bulamadım.
İnternet Sitesi: http://tryfeem.com/tr
Google Play Link:https://play.google.com/store/apps/details?id=com.feeperfect.feemwifi.free
AppStore Link:https://itunes.apple.com/us/app/feem-wifi-file-transfer-free/id596378699?mt=8
Windows Phone 8.0 Link: https://www.microsoft.com/tr-tr/store/apps/feem-lite-wifi-file-transfer/9wzdncrcs08r
Windows Phone 8.1 Link: https://www.microsoft.com/tr-tr/store/apps/feem-lite-wifi-file-transfer/9wzdncrcs08r
Blackberry Link: Yakında.
Windows PC Link:https://tryfeem.dpdcart.com/fulfillment/download?fulfillment_id=9241852&fulfillment_file_id=6698311&filename=Feem_3.0.4_Installer_For_Windows_en_fr.exe&purchase_id=7369062&salt=ec915a1f470f6d52304e06ee35d4878d42f0b714
MacOS Link: https://tryfeem.dpdcart.com/fulfillment/download?fulfillment_id=9241878&fulfillment_file_id=6698329&filename=Feem_3.0.4_Installer_For_MacOSX.dmg&purchase_id=7369073&salt=7dcdebd441a912e32878a7200f567bc3d17e707f
Linux Link:https://tryfeem.dpdcart.com/fulfillment/download?fulfillment_id=9241879&fulfillment_file_id=6698330&filename=Feem_v3.0.4_Installer_For_x86_Linux.sh.tar.gz&purchase_id=7369074&salt=61e353f06c93fe37c4b84cd6c88f6392962ca798
Windows Metro App Link:https://www.microsoft.com/tr-tr/store/apps/feem-lite-wifi-file-transfer/9wzdncrcs08r
Hakkında
Sistem ve Tercihleri
Bilgisayar
PC
Otomobil
Fiat
Mobil cihaz
Xiaomi
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 2 hafta önce
Son Mesaj Zamanı: 3 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.125
İkinci El Bölümü Mesajları: 3
Konularının görüntülenme sayısı: 4.391 (Bu ay: 1.549)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 215 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Mobil Cihazlar
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.